Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για καλώδιο firewire-usb στη κάμερας


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάμερα: SONY DCR-HC22E PAL

 

Θέλω να μεταφέρω βίντεο από τις κασέτες  που παίρνει η παραπάνω κάμερα  στο PC. Την διαδικασία για την μεταφορα των βίντεο την γνωρίζω, αυτο που δεν γνωρίζω είναι τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω για να συνδέσω την κάμερα στον υπολογιστή. Το καλώδιο που είδα να χρησiμοποιουν είναι το  i.LINK (που και απο τις δυο μεριες του καλωδίου έχει βύσμα για το DV) ή το καλώδιο Firewire (που έχει από τη μία μεριά βύσμα για το DV και απο την αλλη βύσμα για το 1394). Το θέμα είναι ότι το PC μου δεν έχει υποδοχή για DV και 1394.

 

Ερωτήσεις:

 

1. Αν πάρω ένα καλώδιο που από τη μια έχει DV και από την άλλη usb, ο υπολογιστής θα το αναγνωρίσει?

2. Αν όχι τι  καλώδιο και τι μετατροπέα να χρησιμοποιήσω?

3. Αν ομως τελικά το αναγνωρίζει με το usb, η ποιότητα θα πέσει σε σχεση αν χρησιμοποιουσα το i.LINK ή το  Firewire?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα γνωρίζω για τη διαδικασία, και μαλιστα απο τον ιδιο οδηγό που μου στηλες, αυτο που ρωτώ όμως είναι αν το Firewire έχει ως έξοδο usb το pc θα το αναγνωρισει? (Το λογικό είναι να πει κανείς οτι γινεται, ρωταω ομως γιατι δεν βρηκα καποιον που να το χρησιμοποιεί μεσω usb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από ότι κατάλαβα δεν μπορεί να αναγνωρίσει o υπολογιστής το Firewire με έξοδο usb. Παρακάτω ανεβασα τo βίντεο με τον τρόπο που γίνεται η σύνδεση, για οποίον ενδιαφέρεται.

 

 

Στο παρακάτω link έχω την εκτέλεση με Firewire με έξοδο 1394, μαζί με έναν μετατροπέα από 1394 σε usb για να μπει στο PC όπου και απέτυχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για USB to firewire adaptor και μάλιστα χωρίς κάποιο driver γιατί τα δύο πρωτόκολλα είναι τελείως διαφορετικά. Η λύση που ξέρω εγώ απαιτεί κάρτα PCI ή PCI-X για να συνδεθεί με τον υπολογιστή. Με αυτή τη λύση (κάρτα) τα προγράμματα επεξεργασίας video χειρίζονται απευθείας την κάμερα και μεταφέρουν την ταινία στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για USB to firewire adaptor και μάλιστα χωρίς κάποιο driver γιατί τα δύο πρωτόκολλα είναι τελείως διαφορετικά. Η λύση που ξέρω εγώ απαιτεί κάρτα PCI ή PCI-X για να συνδεθεί με τον υπολογιστή. Με αυτή τη λύση (κάρτα) τα προγράμματα επεξεργασίας video χειρίζονται απευθείας την κάμερα και μεταφέρουν την ταινία στο δίσκο.

Τετοια αγορασα και εγω οπως το λες... και ειχε μεσα καλωδιο αυτο το συγκεκριμενο που κανει για ολες τις sony miniDV handycam 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...