Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το σπίτι πρέπει να έχει αρκετά καλή μόνωση γιατί κρατάει καλή θερμοκρασία. Με μια ώρα ανοιχτά να αεριστεί και μόνο τη σόμπα λίγες ώρες το να κρατάει πάνω από 17 βαθμούς είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και ομως, οι υγραερίου δίνουν 4.2KW στο χωρο, δεν ειναι και λιγα, περιπου οσο ενα καλο 12ρι κλιματιστικο, με μονο μειον την υγρασια και τα καυσαερια που εχεις στον χωρο. Απλα αυτες οι σομπες ειναι για αλλη χρηση, πχ μικρα δωματια που τα κανουν φουρνο στους 25 βαθμους αν και υπαρχει σκαστο παραθυρο ή χωρους οπου ολη μερα ανοιγει η πορτα.

Παντος αν δουλεψει στο συστημα με τον αφυγραντηρα μπορει να βρει μια σωστη ισορροπια με την σομπα και να ξεχειμωνιασει.

 

Αποδίδουν περισσότερο από όσο νομίζεις, 4,2kw = 14.330 BTU, τα "12αρια" κλιματιστικά συνήθως αποδίδουν κάτι λιγότερο από 11.000 btu στην θέρμανση.

 

Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε και εμείς, πως μια σόμα υγραερίου δεν είναι αρκετή να ζεστάνει ολόκληρο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποδίδουν περισσότερο από όσο νομίζεις, 4,2kw = 14.330 BTU, τα "12αρια" κλιματιστικά συνήθως αποδίδουν κάτι λιγότερο από 11.000 btu στην θέρμανση.

 

Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε και εμείς, πως μια σόμα υγραερίου δεν είναι αρκετή να ζεστάνει ολόκληρο σπίτι.

Είναι μικρό όμως, οριακά νομίζω φτάνει. Για κάπου τόσα τετραγωνικά λένε ότι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έιναι μόνο θέμα σόμπας υγραερίου. Η ξαδέρφη έχουν κλιματιστικό στο σπίτι που νοικιάζει και το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. 2 φορές τη μέρα αδειάζει τον αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μικρό όμως, οριακά νομίζω φτάνει. Για κάπου τόσα τετραγωνικά λένε ότι είναι.

 

Τα τετραγωνικά είναι μόνο ένα από τα πολλά στοιχεία που καθορίζουν τις ανάγκες θέρμανσης, τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Επίσης η σόμπα ζεσταίνει μόνο έναν χώρο(αυτόν στον οποίο έχει τοποθετηθεί), και όχι τα άλλα δωμάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με τη σόμπα υγραερίου, ότι δεν διώχνει την υγρασία, δεν το ήξερα.

 

Υπο φυσιολογικές συνθήκες εννοώ. Οχι με τις διακυμάνσεις που αναφέρει ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με τη σόμπα υγραερίου, ότι δεν διώχνει την υγρασία, δεν το ήξερα.

 

Υπο φυσιολογικές συνθήκες εννοώ. Οχι με τις διακυμάνσεις που αναφέρει ο TS.

 

 

Εκεί πάνω που είσαι, αν ισχύει το προφίλ σου, τι χρησιμοποιείτε για θέρμανσή; Αέριο;Και αν ναι είναι inclusive? Ψάχνομαι για σπίτια γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδέα, το "προφίλ" δεν ισχυει πια και οσο ήμουν πάνω φρόντιζαν άλλοι γι αυτό. Boiler το έλεγαν πάντως. Και καθε καλοριφέρ είχε ρυθμιστή θερμοκρασίας και αναβε αυτόνομα. Ελβετία η πολυκατοικία ειχε μαζουτ.

 

Να πάρε

http://www.insomnia.gr/topic/623735-χαζη-απορία-θέρμανσης/?fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.

Σε δωμάτιο περίπου 7 τ.μ κάθε πρωί που ξυπνάω βλέπω πως το κούφωμα αλουμινίου είναι συνέχεια υγρό,σαν να έχει βραχεί.Και η μια πλευρα του τοίχου έχει στάξει σαν δάκρυ απο πάνω προς τα κάτω.

Είνα εσωτερικό θέμα υγρασίας η υπάρχει κάποια διαρροη?

Ακριβώς απο πάνω έχω ταράτσα(φτιαγμένη και με μόνωση υποτίθεται)και πίσω απ τον τοίχο είναι η εξωτερική πλευρά της πολυκατοικίας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.

Σε δωμάτιο περίπου 7 τ.μ κάθε πρωί που ξυπνάω βλέπω πως το κούφωμα αλουμινίου είναι συνέχεια υγρό,σαν να έχει βραχεί.Και η μια πλευρα του τοίχου έχει στάξει σαν δάκρυ απο πάνω προς τα κάτω.

Είνα εσωτερικό θέμα υγρασίας η υπάρχει κάποια διαρροη?

Ακριβώς απο πάνω έχω ταράτσα(φτιαγμένη και με μόνωση υποτίθεται)και πίσω απ τον τοίχο είναι η εξωτερική πλευρά της πολυκατοικίας.

Για το αλουμινιο οκ αλλα για το δακρυ... Με τι ζεσταινεσαι???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα και απο μένα.

Σε δωμάτιο περίπου 7 τ.μ κάθε πρωί που ξυπνάω βλέπω πως το κούφωμα αλουμινίου είναι συνέχεια υγρό,σαν να έχει βραχεί.Και η μια πλευρα του τοίχου έχει στάξει σαν δάκρυ απο πάνω προς τα κάτω.

Είνα εσωτερικό θέμα υγρασίας η υπάρχει κάποια διαρροη?

Ακριβώς απο πάνω έχω ταράτσα(φτιαγμένη και με μόνωση υποτίθεται)και πίσω απ τον τοίχο είναι η εξωτερική πλευρά της πολυκατοικίας.

 

 

Για το αλουμινιου δεν ειναι κατι ιδικά σε βορεινες περιοχές έιναι λιγό υγρά πάντα.Πχ εμένα που είναι βόρεια πάντα σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι λιγάκι υγρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να γίνονται μούσκεμα τα τζάμια και τα κουφώματα;

 

Υπό ορισμένες συνθήκες ναι, είναι φυσιολογικό. Όταν ο ζεστός αέρας ενός δωματίου έρχεται σε επαφή με κρύες επιφάνειες ψύχεται, εφόσον ψύχεται μειώνεται το ποσοστό υγρασίας που μπορεί να συγκρατήσει, και έτσι η υγρασία που περισσεύει μένει πάνω στις κρύες επιφάνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέρμανση δεν υπάρχει στο σπίτι,αν βάλω,θα βάλω για 2-3 ώρες την μέρα μια ηλεκτρική σομπα,το βράδυ έχω ηλεκτρική κουβέρτα οπότε δεν έχω ιδιαιτερο θέμα.Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν το πρόβλημα το δημιουργησα εγω επειδή δεν έχω θέρμανση στο σπίτι η αν έχει πρόβλημα μονωσης η πολυκατοικία.Στον άλλο τοίχο του δωματίου πχ που απο πισω έχει αλλον χώρο του σπιτιου δεν έχει θέμα.Το θέμα δημιουργήθηκε στον τοιχο που απο πισω του ειναι η εξωτερική πλευρα της πολυκατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...