Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έχει καλά κουφώματα, δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει και υγρομόνωση παντού, όπως προείπαν και άλλοι.

Η ποσότητα νερού που βγάζω, είναι τις τελευταίες 2 μέρες - χωρίς σόμπα - και ενώ αερίζω τακτικά (πρωί που βαράει και ήλιος 1 ώρα. Εφόσον λοιπόν δεν λειτουργεί η σόμπα και εφόσον το σπίτι όπως λες δεν έχει κανένα πρόβλημα και όλα είναι στο μυαλό μου -και την κακή χρήση που κάνω- από που έχουν έρθει ~14 λίτρα νερού στην ατμόσφαιρα τις τελευταίες 2 μέρες; 

 

Σημείωση: επειδή λες ότι το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση για πολύ καιρό. Οι σταγόνες εμφανίστηκαν από την δεύτερη μέρα που μπήκα (δεν είχα από την αρχή τη σόμπα). Πριν από μένα βάζαν πετρέλαιο. Δηλαδή το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση και χωρίς σταγόνες στα ταβάνια, για 2 μέρες.

 

Δεν θέλω να ξέρω τι έκαιγε ο προηγούμενος σε πετρέλαιο. Πρέπει να 'δωσε πολλά λεφτά.

 

Εγώ δε ξέρω κάποιον πάντως να φύγει 1 βδομάδα ταξίδι χειμώνα και να αφήνει ανοιχτή θέρμανση. Ειδικά στα περισσότερα σπίτια που είναι με κεντρική θέρμανση - και δε βάζουν πετρέλαιο πλέον - κανείς δεν αφήνει θερμοπομπούς/κλιματιστικά/οτιδήποτε ανοιχτά. Έλα όμως που δε στάζουν και τα ταβάνια..

 

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως θεωρείς ότι δεν έχει κανένα θέμα το σπίτι.

Είπα ότι Το "πρόβλημα" που έχεις στο σπίτι σου, όπως σου εξήγησαν και άλλοι, δεν έχει να κάνει ούτε με τη μόνωση του σπιτιού ιδιαίτερα,"΄. Αλλά ότι εμφανίστηκε έντονα σε σένα λόγω των συνθηκών (αποφυγή θέρμανσης και χρήση σόμπας).

Την πιθανότητα ο προηγούμενος πριν φύγει να είχε αφήσει το σπίτι χωρίς θέρμανση για κανά δυό βδομάδες την σκέφτηκες;

Για τα κουφώματα, μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Τα κουφώματα δυσκολεύουν των αέρα να φύγει (και επομένως τους υδρατμούς που κουβαλάει), δεν ανέφερα πουθενά υγρομόνωση.

Και ναι, αν χρησιμοποιούσες για έστω και 10 μέρες σόμπα μέσα στο σπίτι για κανά 6ωρο μπορεί να έχει προσθέσει πολλά λίτρα υδρατμούς τα οποία ακόμα και αν αερίζεις, επειδή ο αέρας είναι κρύος δεν μπορεί να την απομακρύνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είπα ότι Το "πρόβλημα" που έχεις στο σπίτι σου, όπως σου εξήγησαν και άλλοι, δεν έχει να κάνει ούτε με τη μόνωση του σπιτιού ιδιαίτερα,"΄. Αλλά ότι εμφανίστηκε έντονα σε σένα λόγω των συνθηκών (αποφυγή θέρμανσης και χρήση σόμπας).

Την πιθανότητα ο προηγούμενος πριν φύγει να είχε αφήσει το σπίτι χωρίς θέρμανση για κανά δυό βδομάδες την σκέφτηκες;

Για τα κουφώματα, μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Τα κουφώματα δυσκολεύουν των αέρα να φύγει (και επομένως τους υδρατμούς που κουβαλάει), δεν ανέφερα πουθενά υγρομόνωση.

Και ναι, αν χρησιμοποιούσες για έστω και 10 μέρες σόμπα μέσα στο σπίτι για κανά 6ωρο μπορεί να έχει προσθέσει πολλά λίτρα υδρατμούς τα οποία ακόμα και αν αερίζεις, επειδή ο αέρας είναι κρύος δεν μπορεί να την απομακρύνει.

 

Την πιθανότητα να είχε αφήσει το σπίτι ο προηγούμενος 2 βδομάδες χωρίς θέρμανση την αποκλείω, γιατί ξέρω ότι έμενε κανονικά μέσα μέχρι 2 μέρες πριν μπω εγώ. Οπότε το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση 2 μέρες, άλλες 2 μέρες με μένα χωρίς "σωστή" μόνωση, σύνολο 4 μέρες. 4 μέρες χωρίς πετρέλαιο (και χωρίς σόμπα γιατί όπως είπα δε την είχα τότε) και γέμισαν τα ταβάνια σταγόνες. Και επιμένεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι, αλλά ευθύνεται η έλλειψη θέρμανσης. 

 

Και σε ξαναρωτάω, σε όσα σπίτια (που είναι εκατοντάδες χιλιάδες πλέον) δεν έχουν κεντρική θέρμανση, άμα δε τα ζεστάνεις κάπως για 4 ημέρες αρχίζουν και στάζουν τα ταβάνια;

 

Κατάλαβα καλά για τα κουφώματα και το ξέρω αυτό που λες. Αυτό που σου είπα είναι ότι παρόλο που έχει κουφώματα, επειδή -απ' ότι φαίνεται- δεν έχει υγρομόνωση παντού, παρουσιάζεται αυτό το υπαρκτό πρόβλημα

 

Τι διάολο ο πρώτος που δοκιμάζει θέρμανση χωρίς πετρέλαιο στην Ελλάδα είμαι; Ή είναι καθημερινό φαινόμενο να στάζουν τα ταβάνια;

 

πάντα όταν πρωτοβάζεις τον αφυγραντηρα μαζεύει πολύ νερό.

 

Ναι αλλά είμαι ήδη όπως είπα στα 7-8 λίτρα την ημέρα και συνεχίζω (ήδη 3.5 σήμερα). Αυτό είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι διάολο ο πρώτος που δοκιμάζει θέρμανση χωρίς πετρέλαιο στην Ελλάδα είμαι; Ή είναι καθημερινό φαινόμενο να στάζουν τα ταβάνια;

 

 

Ναι αλλά είμαι ήδη όπως είπα στα 7-8 λίτρα την ημέρα και συνεχίζω (ήδη 3.5 σήμερα). Αυτό είναι φυσιολογικό;

οι περισσότεροι τη βγάζουν είτε με σόμπες είτε με air condition και αυτά σίγουρα δεν παρουσιάζουν αύξηση υγρασίας.

 

δεν θυμάμαι για πόσες μέρες έβγαζε,θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι δούλεψε πολύ και είχα πάθει σοκ με το νερό.

 

Νομίζω πως σε εσένα κάνει ζημιά η μη ύπαρξη μόνωσης σε συνδυασμό με την σόμπα.

Πίστεύω με άλλο είδος θέρμανσης και αφυγραντήρα δεν θα είχες θέμα. (το ιδανικό είναι να σου βάλει μόνωση αλλά το κόβω χλωμό από τα γραφόμενα σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πιθανότητα να είχε αφήσει το σπίτι ο προηγούμενος 2 βδομάδες χωρίς θέρμανση την αποκλείω, γιατί ξέρω ότι έμενε κανονικά μέσα μέχρι 2 μέρες πριν μπω εγώ. Οπότε το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση 2 μέρες, άλλες 2 μέρες με μένα χωρίς "σωστή" μόνωση, σύνολο 4 μέρες. 4 μέρες χωρίς πετρέλαιο (και χωρίς σόμπα γιατί όπως είπα δε την είχα τότε) και γέμισαν τα ταβάνια σταγόνες. Και επιμένεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι, αλλά ευθύνεται η έλλειψη θέρμανσης. 

 

Και σε ξαναρωτάω, σε όσα σπίτια (που είναι εκατοντάδες χιλιάδες πλέον) δεν έχουν κεντρική θέρμανση, άμα δε τα ζεστάνεις κάπως για 4 ημέρες αρχίζουν και στάζουν τα ταβάνια;

 

Κατάλαβα καλά για τα κουφώματα και το ξέρω αυτό που λες. Αυτό που σου είπα είναι ότι παρόλο που έχει κουφώματα, επειδή -απ' ότι φαίνεται- δεν έχει υγρομόνωση παντού, παρουσιάζεται αυτό το υπαρκτό πρόβλημα

 

Τι διάολο ο πρώτος που δοκιμάζει θέρμανση χωρίς πετρέλαιο στην Ελλάδα είμαι; Ή είναι καθημερινό φαινόμενο να στάζουν τα ταβάνια;

 

 

Ναι αλλά είμαι ήδη όπως είπα στα 7-8 λίτρα την ημέρα και συνεχίζω (ήδη 3.5 σήμερα). Αυτό είναι φυσιολογικό;

Καλά και εσύ μένεις αλλά τη θέρμανση δεν τη χρησιμοποιείς οπότε το ίδιο μπορεί να έκανε και ο προηγούμενος.

 Άρα το πόσο καιρό είναι χωρίς θέρμανση κάποιας μορφής το σπίτι δεν είναι γνωστό.

Για την ποσότητα νερού που βγάζει ο αφυγραντήρας μετά από 2-3 μέρες θα πρέπει να μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε normal σπίτια η σόμπα ζεσταίνει μια χαρά τον χώρο, πολύ οικονομικά χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα υγρασίας. 17 κοστίζει η φιάλη και σε μέτρια ένταση βγάζει και 1 βδομάδα, όταν το πετρέλαιο είναι σχεδόν 1 ευρώ/1 λίτρο/1 ώρα.

 

Τα ισοπέδωσες όλα!

 

Τι σημαίνει "normal σπίτια"? Σπίτι είναι και ένα στούντιο 20 τετραγωνικών και ένα πεντάρι 170 τετραγωνικών, σπίτι είναι και η μονοκατοικία και το διαμέρισμα, σπίτι είναι και αυτό που βρίσκεται στην Φλώρινα και αυτό που βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης, σπίτι είναι και αυτό που δεν έχει καμία μόνωση και αυτό που βρίσκεται σε ενεργειακή κατηγορία A+. Ποιο ακριβώς σπίτι μπορεί να ζεστάνει μια χαρά η τυπική σόμπα υγραερίου που αποδίδει στο φουλ 4,2kw? Στο δικό σου σπίτι των 50τμ να "σπάσει" λίγο το κρύο σε ένα μόνο χώρο μπορεί, να θερμάνει κανονικά όλο το σπίτι στη σωστή θερμοκρασία(20 βαθμούς) δεν μπορεί.

 

Όσο για την υγρασία του αέρα είπαμε, η σόμπα υγραερίου αποδεδειγμένα την αυξάνει, οπότε σίγουρα ένα μέρος(αν όχι όλο) του προβλήματος οφείλεται σε αυτή. Το γεγονός ότι υπάρχουν άλλα σπίτια που ζεσταίνονται με σόμπα και δεν στάζουν από το ταβάνι, δεν λέει κάτι.

 

Επίσης η σύγκριση τιμών που προσπαθείς να κάνεις είναι εντελώς άκυρη, και γιατί συγκρίνεις πραγματική μέση εβδομαδιαία κατανάλωση υγραερίου με υποτιθέμενη ωριαία κατανάλωση πετρελαίου, και γιατί οι δύο αυτοί τρόποι θέρμανσης δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω από ότι έγραψες είναι πως πληρώνεις υγραέριο με 1,70€ το κιλό έναντι 1,00€ το λίτρο που κοστίζει το πετρέλαιο, ενώ και τα δύο έχουν περίπου την ίδια θερμική αξία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φαντάζομαι όταν κάποιος πάει κάπου διακοπές τα χριστούγεννα, αφήνει ανοιχτή τη θέρμανση στο σπίτι του; Θεωρείται φυσιολογικό να βγάζω κάθε μέρα περίπου 7-8 λίτρα νερό με τον αφυγραντήρα και θερμοκρασία δωματίου 17.5 βαθμούς (μετρημένο πλέον με υγρόμετρο/θερμόμετρο);

 

Όλα τα υπόλοιπα σπίτια που έχουν σόμπες, έχουν και ταβάνια να στάζουν; Είναι κάτι το συνηθισμένο δηλαδή και εγώ είμαι ο περίεργος;

Γιατί ξέρω σίγουρα ένα τέτοιο σπίτι (κατασκευής του '70), χωρίς αφυγραντήρα και μετά από πολύωρη χρήση απλά θολώνουν λίγο τα τζάμια. Φαντάζομαι θα πρόκειται για θαύμα αυτό.

Το λες και από μόνος σου μάλιστα....

Το ένα σπίτι του '70, το άλλο του '90.

 

Σε πληροφορώ ότι το '90 ΚΑΝΕΙΣ δεν έφτιαχνε σπίτια με την προϋπόθεση ότι για θέρμανση θα χρησιμοποιούν μποτίλα γκαζιού. Ατομική θέρμανση έχει το σπίτι. Μπορεί πράγματι στην ταράτσα να έχει γίνει ειπτε προχειροδουλειά είτε (το πιθανότερο) να μην χρησιμοποιήθηκαν τα καλύτερα υλικά, γνωρίζοντας όμως πως με την κανονική θέρμανση το πρόβλημα θα ερχόταν στα ίσια του.

 

Το σπίτι δεν το είδες πριν το νοικιάσεις; Είπες ότι ο προηγούμενος θέρμαινε μόνο το ένα δωμάτιο ενώ το άλλο το είχε κλειστό. Τους υδρατμούς να τρέχουν στα ταβάνια δεν τους είδες στο κλειστό δωμάτιο; Η ντουλάπα δεν σου μύρισε όταν επισκέφτηκες το διαμέρισμα;

 

Επίσης όσοι φεύγουν για χριστούγεννα και αφήνουν κλειστό το σπίτι δεν αφήνουν να καίει ταυτόχρονα και σόμπα υγραερίου. Σου λέμε τόσες μέρες ότι έχεις επιδεινώσει σημαντικότατα το πρόβλημα του σπιτιού, εσύ τον χαβά σου. Και πού μένεις στην Ελλάδα; Γιατί δυο μέρες χωρίς θέρμανση το σπίτι καθόλου και να το ανοίγεις ταυτόχρονα να αεριστεί χειμώνα με τέτοιο καιρό αλλά να καταφέρνεις να διατηρείς θερμοκρασία 17-18 βαθμών, τι να πω μπράβο σου! Αν δεν είχε υγρασία δηλαδή το σπίτι δεν θα χρειαζόσουν καν θέρμανση απορώ γιατί σκοτίζεσαι. Πρώην μου που ζει στο Βέλγιο σε πόλη με πολύ υγρασία στον 15ο όροφο με τζαμαρίες να βλέπουν βορρά, δύση και ανατολή την θέρμανση μονίμως στους 17 βαθμούς την είχε. Όταν κρύωνα μου έλεγε να μην κυκλοφορώ γυμνή αλλά να φορέσω μακρυμάνικο, ε τι να σου πω κάνε το ίδιο, κόψε την θέρμανση τελείως, έχε τον αφυγραντήρα και φόρα μπλούζες με μανίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φαντάζομαι όταν κάποιος πάει κάπου διακοπές τα χριστούγεννα, αφήνει ανοιχτή τη θέρμανση στο σπίτι του;

Ζω σε περιοχή με αρκετά κρύους χειμώνες. Τα Χριστούγεννα όπως λες που έφυγα για διακοπές, άφησα τη θέρμανση ανοιχτή με το θερμοστάτη στο 12. Θεωρώ πως έκανα καλά για 3 λόγους. α) για να μην παγώσουν σωλήνες κλπ και σπάσουν από το κρύο, β) για να μην γίνει το ψυγείο ντουλάπι και γ) γιατί αν γυρνούσα σε ένα σπίτι που είχε μέσα -2 θα ήθελα διπλάσιο πετρέλαιο για να το ζεστάνω σε σχεση με τις 2 ωρίτσες που χρειάστηκε τώρα.

Στα λέω αυτά γιατί το ρώτησες αρκετές φορές αυτό το πράγμα και νομίζω πως το βλέπεις σαν εξωπραγματικό, όταν μάλιστα οι ειδικοί αυτό συνιστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διάολο ο πρώτος που δοκιμάζει θέρμανση χωρίς πετρέλαιο στην Ελλάδα είμαι; Ή είναι καθημερινό φαινόμενο να στάζουν τα ταβάνια;

Νεα ταξη πραγματων.. Περνας και συ το bullying σου!!!!

 

Εγω πιστευω οτι εχει προβλημα το σπιτι και απλα εσυ το επιβαρυνεις με το υγραεριο..

Εγω ξερω οταν εχουμε ενα παραθυρο μισανοιχτο δεν κοιταμε να αυξησουμε την ζεστη αλλα να κλεισουμε το παραθυρο!

 

Βρες την αιτια.. Ανεβηκες ταρατσα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τρολάρει. Δεν γίνεται να σκέφτεται κάποιος έτσι. Το ότι το ακίνητο έχει πρόβλημα ναι. Με τη σόμπα αυτή όμως δε βοηθά καθόλου τη κατάσταση. Επίσης δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ σπίτι με σόμπα υγραερίου. Γιατί  1) Προκαλεί υγρασία 2) Το υγραέριο δεν είναι φθηνό 3) ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ. Εκτός κι είναι δωμάτιο 15-20 τετραγωνικών. Έλεος δηλαδή, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μυρωδια την προσπερνας?παραυτα,η ταρατσα ειναι η παλια κλασικη,και μπορει και χειροτερη-λεπτοτερη απο κλασικη,με δικαιολογια που στεκει βεβαια,την ελαφροτερη κατασκευη.αυτο,σε συνδιασμο με την παγωνια και σιγουρα την ελλειψη υγρο-θερμομονωσης,αλλα και την ελλειψη θερμανσης συν την σομπα,προκαλουν τα φαινομενα.οποιο και να ειναι το προβλημα του ακινητου,με τετοιο καιρο,δεν μπορουν να γινουν εργασιες αποκαταστασης εξωτερικα.οποτε,αλλαξε τροπο θερμανσης,βαλε τον αφυγραντηρα στο φουλ ,και υπομονη μεχρι καλοκαιρακι.

αυτο,με την επιμονη για συντηρηση του αρκοδισιου απο τον ιδιοκτητη,που κολαει?φωναξε ενα μαστορι,δωσε το πολυ ενα 50ευρω και καθαρισε τα και τα δυο,και δουλεψε τα,οχι ομως οταν ειναι κατω των 5 βαθμων,δεν αποδιδουν.αν ειναι αρχαια,δεν αποδιδουν ουτε  στους 10.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τρολάρει. Δεν γίνεται να σκέφτεται κάποιος έτσι. Το ότι το ακίνητο έχει πρόβλημα ναι. Με τη σόμπα αυτή όμως δε βοηθά καθόλου τη κατάσταση. Επίσης δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ σπίτι με σόμπα υγραερίου. Γιατί  1) Προκαλεί υγρασία 2) Το υγραέριο δεν είναι φθηνό 3) ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ. Εκτός κι είναι δωμάτιο 15-20 τετραγωνικών. Έλεος δηλαδή, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...

Μπα, έχει φάει κόλλημα και δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει πως είναι δυνατόν η φωτιά και το γκάζι να προκαλούν νερό και υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάνετε κι εσείς σαν να είναι δικό σας το σπίτι ή σαν να είστε συγκάτοικοι. Του το λετε μια ,δυο φορές, δεν θέλει να το κάνει? Who cares...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τρολάρει. Δεν γίνεται να σκέφτεται κάποιος έτσι. Το ότι το ακίνητο έχει πρόβλημα ναι. Με τη σόμπα αυτή όμως δε βοηθά καθόλου τη κατάσταση. Επίσης δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ σπίτι με σόμπα υγραερίου. Γιατί  1) Προκαλεί υγρασία 2) Το υγραέριο δεν είναι φθηνό 3) ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ. Εκτός κι είναι δωμάτιο 15-20 τετραγωνικών. Έλεος δηλαδή, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...

Και ομως, οι υγραερίου δίνουν 4.2KW στο χωρο, δεν ειναι και λιγα, περιπου οσο ενα καλο 12ρι κλιματιστικο, με μονο μειον την υγρασια και τα καυσαερια που εχεις στον χωρο. Απλα αυτες οι σομπες ειναι για αλλη χρηση, πχ μικρα δωματια που τα κανουν φουρνο στους 25 βαθμους αν και υπαρχει σκαστο παραθυρο ή χωρους οπου ολη μερα ανοιγει η πορτα.

Παντος αν δουλεψει στο συστημα με τον αφυγραντηρα μπορει να βρει μια σωστη ισορροπια με την σομπα και να ξεχειμωνιασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...