Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε λίγο φυσική : υγρασία ως όρος δεν υπάρχει. Το σωστό είναι υδρατμοί και είναι η ιδιότητα του αέρα, να συγκρατεί ατμούς δλδ νερό σε αέρια μορφή ως αέριο μίγμα.

Η ικανότητα του αέρα, εξαρτάται από την θερμοκρασία του.

Είμαι από κινητό, αλλά μπορείτε να βρείτε πίνακες με % "υγρασία" ανάλογα τη θερμοκρασία.

 

Πάμε στον TS: φωναχτά : ΤΟΥΣ ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΊΣ ΤΟΥΣ ΕΝΤΕΊΝΕΙ Η ΣΌΜΠΑ ΥΓΡΑΈΡΙΟΥ".

 

Έχεις 2 επιλογές :

 

1. Πετάς την σόμπα.

2. Κρατάς την σόμπα και αγοράζεις αφυγραντηρα. Αν έχεις πάνω από 18 αγοράζεις συμπιεστή. Αν όχι desiccant.

 

Σε κάθε περίπτωση, μη πεις τίποτα στον ιδιοκτήτη.

Θα σε βάλει δικαίως να πληρώσεις έξοδα λόγω κακής χρήσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή μάλλον δε διάβασες αυτά που γράφω 6 σελίδες τώρα:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΣΟΜΠΑ ΕΝΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ.

 

ΌΜΩΣ το σπίτι είχε/έχει ούτως ή άλλως πρόβλημα με την υγρασία. Δεν είμαι ο πρώτος που χρησιμοποιεί σόμπα υγραερίου σε σπίτι. Ούτε καν από τους πρώτους. Τέτοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα επειδή ακριβώς το σπίτι είχε ΗΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ και το έκανε εντονότερο η σόμπα.

 

Το πρόβλημα όμως φαινόταν ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙ ΣΟΜΠΑ, όπως έχω ήδη πει. Δηλαδή με κλειστή σόμπα για 1 μέρα, πάλι έσταζαν τα ταβάνια, πάλι είχε γραμμές με νερό στους τοίχους κτλ κτλ. Όταν πήρα τον αφυγραντήρα νομίζω σταμάτησε κοντά στο 80 υγρασία. 

 

Και εννοείται θα το πω στον ιδιοκτήτη. Γιατί υπάρχει ξεκάθαρα πλέον πρόβλημα μόνωσης.

 

Ας προσπαθήσει να με βάλει να πληρώσω οποιαδήποτε επισκευή για 3 5ώρα που άναψα την σόμπα, σε σπίτι που έχει χωρίς τη σόμπα 80% υγρασία. Μ' αρέσει που του δίνεις και δίκιο...

 

Σημείωση: ο αφυγραντήρας δουλεύει από χθες στις 5 το απόγευμα συνεχόμενα. Έχω βγάλει πάνω από 7.5 λίτρα νερό και η υγρασία τώρα είναι στο 63. 

 

Η σόμπα έχει να ανοίξει από προχθές. 

 

Μη τρελαθούμε κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξε τον ιδιοκτήτη να δει τοίχους κσι ταβάνια. Πες του ότι πήρες και αφυγραντήρα. Καλού κακού κρύψε και τη σόμπα πριν έρθει όμως! :D

 

Αν και καταλαβαίνω πως το λες, δεν έχω να κρύψω τίποτα. Ας μου αποδείξει άμα μπορεί ότι χωρίς τι σόμπα το σπίτι είναι 100% λειτουργικό με υγρασία σε λογικά επίπεδα και την πετάω από το μπαλκόνι. Τα υπόλοιπα είναι ψευτολύσεις για να καλύψει το ξεκάθαρο πρόβλημα στο ακίνητό του (με έξοδα των ενοικιαστών εννοείται).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δε διάβασες αυτά που γράφω 6 σελίδες τώρα:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΣΟΜΠΑ ΕΝΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ.

 

ΌΜΩΣ το σπίτι είχε/έχει ούτως ή άλλως πρόβλημα με την υγρασία. Δεν είμαι ο πρώτος που χρησιμοποιεί σόμπα υγραερίου σε σπίτι. Ούτε καν από τους πρώτους. Τέτοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα επειδή ακριβώς το σπίτι είχε ΗΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ και το έκανε εντονότερο η σόμπα.

 

Το πρόβλημα όμως φαινόταν ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙ ΣΟΜΠΑ, όπως έχω ήδη πει. Δηλαδή με κλειστή σόμπα για 1 μέρα, πάλι έσταζαν τα ταβάνια, πάλι είχε γραμμές με νερό στους τοίχους κτλ κτλ. Όταν πήρα τον αφυγραντήρα νομίζω σταμάτησε κοντά στο 80 υγρασία. 

 

Και εννοείται θα το πω στον ιδιοκτήτη. Γιατί υπάρχει ξεκάθαρα πλέον πρόβλημα μόνωσης.

 

Ας προσπαθήσει να με βάλει να πληρώσω οποιαδήποτε επισκευή για 3 5ώρα που άναψα την σόμπα, σε σπίτι που έχει χωρίς τη σόμπα 80% υγρασία. Μ' αρέσει που του δίνεις και δίκιο...

 

Σημείωση: ο αφυγραντήρας δουλεύει από χθες στις 5 το απόγευμα συνεχόμενα. Έχω βγάλει πάνω από 7.5 λίτρα νερό και η υγρασία τώρα είναι στο 63. 

 

Η σόμπα έχει να ανοίξει από προχθές. 

 

Μη τρελαθούμε κιόλας

Με τόσο νερό σκέψου και το θετικό της υπόθεσης μπορείς να βρεις τη χρήσης θα έχει πχ 1)ποτιζεις τον κήπο 2)να το πίνεις 3)να πλένεις φρούτα 4)να μαγιρεύεις 5)να ρίχνεις το δόχειο από το καζανάκι ώστε να μην τραβάει από το δύκτιο της ευδαπ και άλλα πολλά.Αντε ο ανθρωπος φροντίζει να εχείς νεράκι και εσύ θες και λύσεις πες οτι γινει μια διακοπή ρεύματος ρε αδερφε εχεις νερό στα καπάκια.

 

Τώρα πέρα από την πλάκα έχουν ποτήσει η τοίχοι νερά και λογικά με τις βροχές ποτήσανε για τα καλά αν είχε θέμα μια φορά με τη βροχή έγινε διπλάσιο θέμα.Ταράτσα ανέβηκες τελικά να δεις τι επικρατεί εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1164741dc9.jpg

1164f5d5e9.jpg

11652dfb77.jpg

 

Δείτε εδώ και φρίξτε.

Είμαι 3 χρόνια σε αυτό το σπίτι, εδώ και 2 χρόνια του χω κάνει συστάσεις του σπιτονοικοκύρη να διορθώσει το πρόβλημα, του το πάω σιγα σιγα μπας και κάνει κάτι. Το αποτέλεσμα να φέρει τον μηχανικό του ο οποίος μου πρότεινε να αερίζω το σπίτι 5 φορές την μέρα απο 15 λεπτά!!! Ε! και φυσικά μόνο που δεν πλακωθήκαμε.

Το σπίτι είναι πάνω απο 50 χρονών, ο σπιτονοικοκύρης του έκανε ανακαίνιση, έβαλε και καινούργια κουφώματα αλλά δεν φρόντισε να λύσει το θέμα με την υγρασία(το οποίο και γνώριζε μιας και βρήκα προηγούμενους ενοικιαστές). Το πρόβλημα παρουσιάζεται στα 2 δωμάτια που απο κάτω είναι το γκαραζ το οποίο φυσικά δεν έχει μόνωση και ο τοίχος ο βορινός που δεν τον βλέπει ήλιος.

Στα 2 δωμάτια έχω δοκιμάσει να αερίζω απο το πρωί μέχρι και το μεσημέρι χωρίς αποτέλεσμα.  

Και τι δεν έχω ακούσει απο τον σπιτονοικοκύρη, οτι φταίει ο αφυγραντήραςμου (68τμ το σπίτι 125τμ ο αφυγραντήρας), οτι μπουμπουνίζω με πολύ θέρμανση το σπίτι, ότι δεν αερίζω...κτλ κτλ.

Απο τον πρώτο χειμώνα που μπήκα του είχα επισημάνει να κάνει κάτι γιατί θα του μουχλιάσουν οι ντουλάπες και μετά να μην κατηγορήσει εμένα και οτι είναι κρίμα να του χαλάσουν τα νέα πράγματα που έβαλε.

Στην τελική όταν μου είπε δεν μπορεί να κάνει κάτι και δια στόματος του μηχανικού του, του είπα φεύγω.

Εκεί ήταν που μου το γύρισε και μου λέει οτι εγώ του χάλασα το σπίτι επειδή δεν αερίζω, ασχέτως αν του τα είχα δείξει οτι μουχλιάζουν τα ντουλαπια απο τον πρώτο χειμώνα κι όλας.

Ε! φυσικά γίναμε κώλος....

 

Κανόνας παιδιά όταν ενοικιάζεται καινούργιο σπίτι να βρίσκετε τον προηγούμενο ενοικιαστή και να ζητάτε το πιστοποιητικό ενεργειακής κατάστασης για να δείτε σε ποια κατηγορία ανήκει το ακίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είχα τα 2.000χιλ περίπου που χρειάζεται μια μετακόμιση, αγαπητέ και του το πήγαινα με το καλό να δώσει αυτός τα 500-1000€ που χρειάζεται για να λυθεί το πρόβλημα παρά εγώ τα 2.000.

Αλλά θα έπρεπε να μην του καταβάλω τα ενοίκια μέχρι να δώσει λύση με κάποιου είδος θερμομόνωση στην πλάκα απο κατω στο γκαραζ και στον βορεινό τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική όταν μου είπε δεν μπορεί να κάνει κάτι και δια στόματος του μηχανικού του, του είπα φεύγω.

Εκεί ήταν που μου το γύρισε και μου λέει οτι εγώ του χάλασα το σπίτι επειδή δεν αερίζω, ασχέτως αν του τα είχα δείξει οτι μουχλιάζουν τα ντουλαπια απο τον πρώτο χειμώνα κι όλας.

 

γύρνα το κι εσύ κια πες του ότι σου έχει καταστραφεί ηλεκτρονικός εξοπλισμός χιλίαδων ευρώ και θέλεις να σε αποζημιώσει.

 

δεν έπρεπε να κάτσεις τόσο, μόλις διαπίστωσες το πρόβλημα και την αδιαλαξία του έπρεπε να φύγεις.

 

για μετακόμιση πάντως παίζουν κάποια sites που δηλώνεις τα πράγματα σου και δέχεσαι προσφορές από μεταφορείς με αξιολογήσεις κτλ. ψάξτο λίγο μπορεί να πετύχεις πολύ καλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον δε διάβασες αυτά που γράφω 6 σελίδες τώρα:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΣΟΜΠΑ ΕΝΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ.

 

ΌΜΩΣ το σπίτι είχε/έχει ούτως ή άλλως πρόβλημα με την υγρασία. Δεν είμαι ο πρώτος που χρησιμοποιεί σόμπα υγραερίου σε σπίτι. Ούτε καν από τους πρώτους. Τέτοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα επειδή ακριβώς το σπίτι είχε ΗΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ και το έκανε εντονότερο η σόμπα.

 

Το πρόβλημα όμως φαινόταν ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙ ΣΟΜΠΑ, όπως έχω ήδη πει. Δηλαδή με κλειστή σόμπα για 1 μέρα, πάλι έσταζαν τα ταβάνια, πάλι είχε γραμμές με νερό στους τοίχους κτλ κτλ. Όταν πήρα τον αφυγραντήρα νομίζω σταμάτησε κοντά στο 80 υγρασία. 

 

Και εννοείται θα το πω στον ιδιοκτήτη. Γιατί υπάρχει ξεκάθαρα πλέον πρόβλημα μόνωσης.

 

Ας προσπαθήσει να με βάλει να πληρώσω οποιαδήποτε επισκευή για 3 5ώρα που άναψα την σόμπα, σε σπίτι που έχει χωρίς τη σόμπα 80% υγρασία. Μ' αρέσει που του δίνεις και δίκιο...

 

Σημείωση: ο αφυγραντήρας δουλεύει από χθες στις 5 το απόγευμα συνεχόμενα. Έχω βγάλει πάνω από 7.5 λίτρα νερό και η υγρασία τώρα είναι στο 63. 

 

Η σόμπα έχει να ανοίξει από προχθές. 

 

Μη τρελαθούμε κιόλας

Το "πρόβλημα" που έχεις στο σπίτι σου, όπως σου εξήγησαν και άλλοι, δεν έχει να κάνει ούτε με τη μόνωση του σπιτιού ιδιαίτερα, ούτε με τίποτα άλλο, πέρα από το γεγονός ότι το σπίτι μένει χωρίς θέρμανση για μεγάλο χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα οι υδρατμοί που υπάρχουν φυσιολογικά στον αέρα να συμπυκνώνονται πάνω στους κρύους τοίχους. Όσο καλή μόνωση να έχει ένα σπίτι αν δεν θερμαίνεται φυσιολογικά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα τα δομικά του στοιχεία θα έρθουν σε θερμοκρασία αντίστοιχη με του εξωτερικού περιβάλλοντος με αποτέλεσμα οι υδρατμοί να συμπυκνώνονται άμεσα πάνω τους. Αυτό το οποίο κάνεις με τη σόμπα είναι να ζεσταίνεις για λίγο τον αέρα, ο οποίος με το που κλείνεις τη θέρμανση κρυώνει αμέσως, και μάλιστα όπως σου είπαν προσθέτει υδρατμούς όπως και εσύ όσο μένεις μέσα στο σπίτι.

Δεν είναι περίεργο, ούτε κάποια συνομωμοσία το ότι οι περισσότεροι μηχανικοί (και κανονισμοί αντίστοιχα) αναφέρουν ελάχιστη θερμοκρασία για σπίτι τους 18°C (για όλο το 24ωρο).

Απο κει και πέρα κάνεις ότι θέλεις αλλά το να λες ότι είναι πρόβλημα του σπιτιού ή του ιδιοκτήτη είναι τραβηγμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" που έχεις στο σπίτι σου, όπως σου εξήγησαν και άλλοι, δεν έχει να κάνει ούτε με τη μόνωση του σπιτιού ιδιαίτερα, ούτε με τίποτα άλλο, πέρα από το γεγονός ότι το σπίτι μένει χωρίς θέρμανση για μεγάλο χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα οι υδρατμοί που υπάρχουν φυσιολογικά στον αέρα να συμπυκνώνονται πάνω στους κρύους τοίχους. Όσο καλή μόνωση να έχει ένα σπίτι αν δεν θερμαίνεται φυσιολογικά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα τα δομικά του στοιχεία θα έρθουν σε θερμοκρασία αντίστοιχη με του εξωτερικού περιβάλλοντος με αποτέλεσμα οι υδρατμοί να συμπυκνώνονται άμεσα πάνω τους. Αυτό το οποίο κάνεις με τη σόμπα είναι να ζεσταίνεις για λίγο τον αέρα, ο οποίος με το που κλείνεις τη θέρμανση κρυώνει αμέσως, και μάλιστα όπως σου είπαν προσθέτει υδρατμούς όπως και εσύ όσο μένεις μέσα στο σπίτι.

Δεν είναι περίεργο, ούτε κάποια συνομωμοσία το ότι οι περισσότεροι μηχανικοί (και κανονισμοί αντίστοιχα) αναφέρουν ελάχιστη θερμοκρασία για σπίτι τους 18°C (για όλο το 24ωρο).

Απο κει και πέρα κάνεις ότι θέλεις αλλά το να λες ότι είναι πρόβλημα του σπιτιού ή του ιδιοκτήτη είναι τραβηγμένο.

 

Δηλαδή φαντάζομαι όταν κάποιος πάει κάπου διακοπές τα χριστούγεννα, αφήνει ανοιχτή τη θέρμανση στο σπίτι του; Θεωρείται φυσιολογικό να βγάζω κάθε μέρα περίπου 7-8 λίτρα νερό με τον αφυγραντήρα και θερμοκρασία δωματίου 17.5 βαθμούς (μετρημένο πλέον με υγρόμετρο/θερμόμετρο);

 

Όλα τα υπόλοιπα σπίτια που έχουν σόμπες, έχουν και ταβάνια να στάζουν; Είναι κάτι το συνηθισμένο δηλαδή και εγώ είμαι ο περίεργος;

Γιατί ξέρω σίγουρα ένα τέτοιο σπίτι (κατασκευής του '70), χωρίς αφυγραντήρα και μετά από πολύωρη χρήση απλά θολώνουν λίγο τα τζάμια. Φαντάζομαι θα πρόκειται για θαύμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φαντάζομαι όταν κάποιος πάει κάπου διακοπές τα χριστούγεννα, αφήνει ανοιχτή τη θέρμανση στο σπίτι του; Θεωρείται φυσιολογικό να βγάζω κάθε μέρα περίπου 7-8 λίτρα νερό με τον αφυγραντήρα και θερμοκρασία δωματίου 17.5 βαθμούς (μετρημένο πλέον με υγρόμετρο/θερμόμετρο);

 

Όλα τα υπόλοιπα σπίτια που έχουν σόμπες, έχουν και ταβάνια να στάζουν; Είναι κάτι το συνηθισμένο δηλαδή και εγώ είμαι ο περίεργος;

Γιατί ξέρω σίγουρα ένα τέτοιο σπίτι (κατασκευής του '70), χωρίς αφυγραντήρα και μετά από πολύωρη χρήση απλά θολώνουν λίγο τα τζάμια. Φαντάζομαι θα πρόκειται για θαύμα αυτό.

Όπως είπες το σπίτι είναι του 90 με καινούργια σχετικά κουφώματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν αφήνει αέρα (και υδρατμούς) να βγούν εύκολα. Επίσης τα σπίτια που έχουν σόμπες, έχουν και καπνοδόχους για να βγαίνουν τα αέρια της καύσης (και οι υδρατμοί) έξω.

Η ποσότητα που βγάζεις δεν είναι λογική για κανονικές συνθήκες. Εσένα όμως το σπίτι δεν είχε κανονικές συνθήκες για πολύ καιρό με αποτέλεσμα και να κρυώσουν οι τοίχοι και να μαζέψεις πολύ υγρασία. Υγρασία την οποία θέλει μέρες να βγάλεις (χωρίς να χρησιμοποιείς σόμπα ταυτόχρονα). Μετά από μερικές ημέρες θα ισορροπήσει η κατάσταση και δεν θα έχεις έντονα προβλήματα.

Τέλος για το αν φύγει κάποιος από το σπίτι, μπορεί να κάνει ότι θέλει, αν και πάλι δεν συνίσταται (ούτε οικονομικά) να μειώσει τη θερμοκρασία κάτω απο τους 18°C, βέβαια καθώς το σπίτι θα είναι κλειστό δεν θα έχει και προσθήκη υδρατμών από τους ενοίκους, οπότε το πρόβλημα δεν θα παρουσιαστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες το σπίτι είναι του 90 με καινούργια σχετικά κουφώματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν αφήνει αέρα (και υδρατμούς) να βγούν εύκολα. Επίσης τα σπίτια που έχουν σόμπες, έχουν και καπνοδόχους για να βγαίνουν τα αέρια της καύσης (και οι υδρατμοί) έξω.

Η ποσότητα που βγάζεις δεν είναι λογική για κανονικές συνθήκες. Εσένα όμως το σπίτι δεν είχε κανονικές συνθήκες για πολύ καιρό με αποτέλεσμα και να κρυώσουν οι τοίχοι και να μαζέψεις πολύ υγρασία. Υγρασία την οποία θέλει μέρες να βγάλεις (χωρίς να χρησιμοποιείς σόμπα ταυτόχρονα). Μετά από μερικές ημέρες θα ισορροπήσει η κατάσταση και δεν θα έχεις έντονα προβλήματα.

Τέλος για το αν φύγει κάποιος από το σπίτι, μπορεί να κάνει ότι θέλει, αν και πάλι δεν συνίσταται (ούτε οικονομικά) να μειώσει τη θερμοκρασία κάτω απο τους 18°C, βέβαια καθώς το σπίτι θα είναι κλειστό δεν θα έχει και προσθήκη υδρατμών από τους ενοίκους, οπότε το πρόβλημα δεν θα παρουσιαστεί.

 

Το ότι έχει καλά κουφώματα, δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει και υγρομόνωση παντού, όπως προείπαν και άλλοι.

Η ποσότητα νερού που βγάζω, είναι τις τελευταίες 2 μέρες - χωρίς σόμπα - και ενώ αερίζω τακτικά (πρωί που βαράει και ήλιος 1 ώρα. Εφόσον λοιπόν δεν λειτουργεί η σόμπα και εφόσον το σπίτι όπως λες δεν έχει κανένα πρόβλημα και όλα είναι στο μυαλό μου -και την κακή χρήση που κάνω- από που έχουν έρθει ~14 λίτρα νερού στην ατμόσφαιρα τις τελευταίες 2 μέρες; 

 

Σημείωση: επειδή λες ότι το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση για πολύ καιρό. Οι σταγόνες εμφανίστηκαν από την δεύτερη μέρα που μπήκα (δεν είχα από την αρχή τη σόμπα). Πριν από μένα βάζαν πετρέλαιο. Δηλαδή το σπίτι έμεινε χωρίς θέρμανση και χωρίς σταγόνες στα ταβάνια, για 2 μέρες.

 

Δεν θέλω να ξέρω τι έκαιγε ο προηγούμενος σε πετρέλαιο. Πρέπει να 'δωσε πολλά λεφτά.

 

Εγώ δε ξέρω κάποιον πάντως να φύγει 1 βδομάδα ταξίδι χειμώνα και να αφήνει ανοιχτή θέρμανση. Ειδικά στα περισσότερα σπίτια που είναι με κεντρική θέρμανση - και δε βάζουν πετρέλαιο πλέον - κανείς δεν αφήνει θερμοπομπούς/κλιματιστικά/οτιδήποτε ανοιχτά. Έλα όμως που δε στάζουν και τα ταβάνια..

 

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως θεωρείς ότι δεν έχει κανένα θέμα το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...