Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, δεν μας ακούς και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Η σόμπα υγραερίου επιβαρύνει το πρόβλημά σου. Χρησιμοποίησε προσωρινά μια θερμαντική πηγή ξηρού αέρος όπως αερόθερμο, σόμπα αντιστάσεων/αλογόνου, καλοριφέρ. Βάλε την κεντρική θέρμανση για 3-4 ώρες και μέτρα την υγρασία. Δεν πρόκειται να ξεπουληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταλαβαίνω τι μου λέτε, αλλά άμα ρίξω την υγρασία τώρα με τον αφυγραντήρα σε λογικά πλαίσια και μετά λειτουργεί παράλληλα με τη σόμπα και ο αφυγραντήρας, έχοντας σταθερή την υγρασιά στο 55-60%, λογικά μια χαρά δε θα είμαι;

 

Αυτό λέω. Όχι να την κατεβάσω μια φορά την υγρασία και μετά πάλι μόνο σόμπα, αλλά μαζί με τον αφυγραντήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επίσκεψη στον ιδιοκτήτη κάντη αύριο κιόλας όχι αύριο μεθάυριο αύριο πρωι πρωι του χτυπας την πόρτα του λες το πρόβλημα το αιρκοντισιον βγαζει τον θανατο τον ιδιο φωναξε ανθρωπο ή να φωναξεις εσύ και να τα βρειτε στο ενοίκιο ανέβα ταράτσα και δες σε τι κατάσταση είναι πχ ξεφτισμένο πάτωμα,μπετό με μπαλώματα σε τι κατάσταση είναι.Επίσης η σόμπα όπως λένε όλοι δεν βοηθάει καθόλου και σκέψου μετά θα έχεις σομπά λες και αμφυγραντήρα άμα προσθέσεις το κοστος και των δυο μαζι (ρεύμα + μπουκάλα) μας κάνει το ρεύμα που θα κάψει πχ ένα καλό θερμαντικό σώμα.Ίσως η πιο σωστή λύση είναι ένας τούμπανος θερμοπομπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι μου λέτε, αλλά άμα ρίξω την υγρασία τώρα με τον αφυγραντήρα σε λογικά πλαίσια και μετά λειτουργεί παράλληλα με τη σόμπα και ο αφυγραντήρας, έχοντας σταθερή την υγρασιά στο 55-60%, λογικά μια χαρά δε θα είμαι;

 

Αυτό λέω. Όχι να την κατεβάσω μια φορά την υγρασία και μετά πάλι μόνο σόμπα, αλλά μαζί με τον αφυγραντήρα.

Για μενα επιπολαια κινηση που πηρες αφυγραντηρα

1)Επρεπε να κανεις αναγνωριση της καταστασης της πλακας(ταρατσα)

2)Ερχεσαι σε επικοινωνια με τον σπιτονοικοκυρη..

και μετα κανεις οτι κανεις...

 

Τουλαχιστον κανεις αναγομωση στη φιαλη ή ανταλλαγη που δεν συμφερει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι μου λέτε, αλλά άμα ρίξω την υγρασία τώρα με τον αφυγραντήρα σε λογικά πλαίσια και μετά λειτουργεί παράλληλα με τη σόμπα και ο αφυγραντήρας, έχοντας σταθερή την υγρασιά στο 55-60%, λογικά μια χαρά δε θα είμαι;

 

Αυτό λέω. Όχι να την κατεβάσω μια φορά την υγρασία και μετά πάλι μόνο σόμπα, αλλά μαζί με τον αφυγραντήρα. 

Δηλαδη θα καις 2 συσκευες μαζι, μια που παραγει υγρασια και μια που αφαιρει υγρασια, απο ολα οσα διαβασες αυτο θεωρησες σαν λυση;

Αν δεν ζεστανεις σωστα το σπιτι η υγρασια δεν φευγει, σε αυτο το σπιτι. Αν θελατε σπιτι με φθηνη θερμανση τοτε χαμηλους οροφους με κτηρια γυρω γυρω και μια φατσα μονο ανοιχτη, ημιοροφος η καλυτερη επιλογη.

 

Αμα ο ιδιοκτήτης ειναι λιγο γατονι και δει την σομπα τοτε θα ριξει το φταιξιμο σε εσενα και καλα θα κανει. Οπως σου ξαναειπα πανε αναψε την θερμανση 2-3 μερες να δεις τι παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ξαναειπα πανε αναψε την θερμανση 2-3 μερες να δεις τι παιζει.

Η σωστη συμβουλη ειναι πρωτα να κανει αναγνωριση και μπορει απο μια απλη επαφη με την ταρατσα να βγαλει λαβρακι..!

Με υγραεριου συνηθως νερουλιαζουν τοιχοι και ταβανια σε σπιτια με μεγαλο προβλημα μονωσης..

Σπιτια με νορμαλ μονωση με σομπα υγραεριου θα δουν νερουλιασμενα τα αλουμινια και αντε σε 2-3 σημεια μικρα δακρυα σε τοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ακριβώς το ίδιο θέμα (σταγόνες στο ταβάνι ) σε μονοκατοικία με αλουμίνια σε νησί.

πέρασα υγρομόνωση μετά ντάου και μετά χαλίκι κ δεν ξανά είδα ούτε σταγόνες ούτε τίποτα.

Βέβαια τον αφυγραντήρα τον έχω παντρευτεί.

έχεις πάθει εμμονή με τη σόμπα και δεν λες να δοκιμάσεις άλλο θερμαντικό τρόπο ,μόνο λες αν είχα το καλοριφέρ στους 30.

φαύλος κύκλος αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει εμμονή για τη σόμπα γιατί είναι αυτή τη στιγμή ο φθηνότερος τρόπος θέρμανσης.

 

Τα κλιματιστικά όπως είπα είναι παλιά, θέλουν οπωσδήποτε συντήρηση -που δε ξέρω αν θα δεχτεί να την κάνει ο ιδιοκτήτης με δικά του έξοδα- και ακόμα και τότε δε συγκρίνονται με τα καινούργια inverter.

 

Το πετρέλαιο είναι πανάκριβο, ειδικά άμα αναλογιστείς ότι ένα από τα δύο άτομα λείπει συνέχεια και εγώ μπορεί να πηγαινοέρχομαι. Οπότε είτε αφήνω καυστήρα ανοιχτό να καίει 24/7 σε μέτρια θερμοκρασία - ενώ τυχαίνει πχ για 1 βδομάδα να είμαστε σπίτι μόνο για ύπνο- και να ζεσταίνω τα ντουβάρια, είτε ανοίγω συνέχεια τον καυστήρα όταν είμαι σπίτι (με έξτρα επιβάρυνση μέχρι να ζεσταθεί).

 

Εφόσον το πρόβλημα είναι η υγρομόνωση, ή καλύτερα η έλλειψη αυτής, λυπάμαι δε θα δώσω 500 ευρώ στο πετρέλαιο φέτος, και ποιος ξέρει πόσα του χρόνου για να καλύψω το πρόβλημα.

 

Σε normal σπίτια η σόμπα ζεσταίνει μια χαρά τον χώρο, πολύ οικονομικά χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα υγρασίας. 17 κοστίζει η φιάλη και σε μέτρια ένταση βγάζει και 1 βδομάδα, όταν το πετρέλαιο είναι σχεδόν 1 ευρώ/1 λίτρο/1 ώρα.

 

Ο αφυγραντήρας δεν είναι κάνα τρομερό επιπλέον έξοδο, καθώς σε full λειτουργία καίει 220w. Φαντάζομαι όταν πιάσει την υγρασία που ορίζω θα πέφτει και η κατανάλωση. Οπότε ναι συμφέρει.


Για μενα επιπολαια κινηση που πηρες αφυγραντηρα
1)Επρεπε να κανεις αναγνωριση της καταστασης της πλακας(ταρατσα)
2)Ερχεσαι σε επικοινωνια με τον σπιτονοικοκυρη..
και μετα κανεις οτι κανεις...

Τουλαχιστον κανεις αναγομωση στη φιαλη ή ανταλλαγη που δεν συμφερει???

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να ρισκάρω άλλη μια μέρα με νερά να στάζουν πάνω στις συσκευές μου και ένας αφυγραντήρας παντού χρειάζεται (ακόμα και εξωτερικό λόγου χάρη), οπότε πήγα και τον πήρα.

 

Με δικαίωσε γιατί από χθες έχει βγάλει 4 λίτρα νερό και προφανώς οι σταγόνες από το ταβάνι έχουν εξαφανιστεί. Προφανώς όμως θα κανονίσω και ραντεβού με τον ιδιοκτήτη για να φτιάξει το πρόβλημα που υπάρχει.

 

Γιατί αν εγώ για παράδειγμα θελήσω να πάω κάνα ταξίδι, δε μπορώ ούτε να αφήνω τον αφυγραντήρα να δουλεύει, ούτε να καλύπτω τις συσκευές μου με καλύμματα. 

 

Για την φιάλη, έρχεται ένας τύπος στο σπίτι από γνωστή εταιρία μου φέρνει άλλη και παίρνει την παλιά, φαντάζομαι η ανταλλαγή είναι αυτή. Η αναγόμωση που λες τι κόστος έχει και πώς/που γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε βλέπω με τη σόμπα κολλημένο τη δουλειά που κάνει το καλοριφερ δεν την κάνει άλλο θερμαντικό σώμα μα κανένα με το που ανοίξεις καλοριφερ μπορεί να κάνει φουρνο το σπίτι και όχι στους 30 ανοιξε το στους 17 που είναι η θερμοκρασία οικονομιας.Αμα σκεφτείς ποσα εδωσες τωρα για αμφυγραντηρα και ποσο ρευμα καιει και ποσο κοστιζουν οι μπουκαλες συμφερει.Απο τι στιγμη που οτι πληρωνεις καις δεν θα σου ζητησει ξαφνικα 500 ευρω παρα μονο οσο εκαψες βασει του ρολογιου.Δεν ειπαμε πηγαινε βαλε 5 τονους πετρελαιο βαλε 300 λιτρα ξερω γω και με σωστη διαχειριση σε βγαζουν.Επισης βρε τον ιδιοκτητη μην λες δεν νομιζω να το κανεις βρες τον απαιτησε το ή πολύ απλά τα κάνεις εσύ και το λες μετα ενοικιο αντι για 100 δραχμες θα παρεις 50 γιατι εφτιαξα το κλιματιστικα.Ταρατσα ανεβηκες ή οχι ακομα μπορει να υπαρχει μια πισινα απο πανω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναγόμωση που λες τι κόστος έχει και πώς/που γίνεται;

Θελει γνωστο απο βενζιναδικο...

Στην γεμιζει απο την αντλια! Αναλογα με την τιμη του λιτρου στην γεμιζει με 17λ! απο 10-12ε!!!

Στην αλλαγη την πληρωνεις απο 17-20ε και εχει μεσα 10λ!

 

Καποιοι λενε για το λαδι που εχει μεσα το lpg και μυριζει.. και αλλοι λενε οτι ειναι το ιδιο..

 

Η διαφορα βεβαια ειναι τεραστια θεμα τιμης/λιτρων!!!!

Εγω γι αυτο νομιζα οτι εισαι κολλημενος.. λεω ο φιλος θα κανει αναγομωση για φουλ οικονομια!!!!!!!!!!!!

 

Τουλαχιστον η φλογα ειναι μονο κοκκινη ή μπλεδιζει κιολας???

Απο κει καταλαβαινεις οτι το υγραεριο ειναι σωστο και αποδιδει η σομπα στο 100%!

 

Εδω οικονομικο service για κλιματιστικα http://www.thermit.gr/special-offers/56-offerclima.html

 

Γιατι πιο φθηνα.. πιο καλα!!!

 

Ρε γαμωτο ακομα αναρωτιεμαι.. και οι αιρετοι ετσι κανουν? Παιζουν με υγραεριο???

Ελα ρε Αλεξη δωστα ΟΛΑ!!! Αφου παλι εσενα θα ΨΗΦΗΣΟΥΜΕ!!!

 

Περιοδο χαριτος... μεχρι να παμε σε game over και να ισιωσουν ολοι!!!

 

Μετα θα λεμε περασμενα μεγαλεια κυνηγωντας τα να κλαις! ΥΓΡΑΕΡΙΟ τι ειναι ΑΥΤΟ? ΡΕΣΩ και Αγιος Ο Θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λεοφωρο αθηνών στο Σαρακακη κοντά έχει κάποια βενζιναδικα που δεχονται να το κανουνε.Ομως μπορει να σου πουνε και οχι γιατι θεωρειται παρανομο να τη γεμιζουν σε βενζιναδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε βλέπω με τη σόμπα κολλημένο τη δουλειά που κάνει το καλοριφερ δεν την κάνει άλλο θερμαντικό σώμα μα κανένα με το που ανοίξεις καλοριφερ μπορεί να κάνει φουρνο το σπίτι και όχι στους 30 ανοιξε το στους 17 που είναι η θερμοκρασία οικονομιας.Αμα σκεφτείς ποσα εδωσες τωρα για αμφυγραντηρα και ποσο ρευμα καιει και ποσο κοστιζουν οι μπουκαλες συμφερει.Απο τι στιγμη που οτι πληρωνεις καις δεν θα σου ζητησει ξαφνικα 500 ευρω παρα μονο οσο εκαψες βασει του ρολογιου.Δεν ειπαμε πηγαινε βαλε 5 τονους πετρελαιο βαλε 300 λιτρα ξερω γω και με σωστη διαχειριση σε βγαζουν.Επισης βρε τον ιδιοκτητη μην λες δεν νομιζω να το κανεις βρες τον απαιτησε το ή πολύ απλά τα κάνεις εσύ και το λες μετα ενοικιο αντι για 100 δραχμες θα παρεις 50 γιατι εφτιαξα το κλιματιστικα.Ταρατσα ανεβηκες ή οχι ακομα μπορει να υπαρχει μια πισινα απο πανω σου.

 

 

Το πετρέλαιο μπορεί να ζεσταίνει καλύτερα τον χώρο συγκριτικά με άλλες συμβατικές μεθόδους, δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση όμως. Δηλαδή θα το ανοίγω και θα κάψει 1 ώρα ο καυστήρας μέχρι να πιάσει θερμοκρασία και να αρχίσει να ζεσταίνει. Μέχρι εδώ ωραία.

 

Εγώ μπορεί σε 1 ώρα όμως να χρειαστεί να φύγω και να γυρίσω βράδυ. Τον κλείνω; Ή τον αφήνω να καίει και να ζεσταίνει τα έπιπλα χωρίς λόγο; Άμα τον κλείσω μετά θα θέλει άλλη 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία (δεν υπάρχουν άλλα διαμερίσματα) όταν τον ανοίξω. Άμα τον αφήνω ανοιχτό θα καίει χωρίς λόγο καθώς θα είναι άδειο το σπίτι.

 

Η καλύτερη λύση (από πλευράς κόστος/απόδοσης/αξιοποίησης) θα ήταν 2 καλά κλιματιστικά. Εφόσον όμως τα 2 που υπάρχουν θέλουν στην καλύτερη ένα γερό service, αλλά και πάλι είναι πολύ παλιά, ούτε αυτό αποτελεί την βέλτιστη λύση.

 

Το combo υγραέριο - αφυγραντήρας είναι η καλύτερη λύση (ξαναλέω από πλευράς κόστος/απόδοση/αξιοποίηση), παρόλα τα έξοδα αγοράς.

 

17 ευρώ η φιάλη και μου κρατάει 1 βδομάδα άμα είμαι πολύ ώρα σπίτι, παραπάνω άμα λείπω. Αντίστοιχα ο αφυγραντήρας καίει το μέγιστο 220w (όσο 2-3 παλιές λάμπες). Δεν το λες και κατανάλωση, ειδικά άμα πιάσει την υγρασία που ορίζω και σταματήσει.

 

17 ευρώ πετρέλαιο δε θα βγαζε ούτε 3-4 μέρες ΑΜΑ κατάφερνα και εγώ να είμαι συνεχόμενα σπίτι για να αξιοποιείται αυτή η ζέστη.

 

Τόσο λάθος τα υπολογίζω; 

 

 

Θελει γνωστο απο βενζιναδικο...

Στην γεμιζει απο την αντλια! Αναλογα με την τιμη του λιτρου στην γεμιζει με 17λ! απο 10-12ε!!!

Στην αλλαγη την πληρωνεις απο 17-20ε και εχει μεσα 10λ!

 

Καποιοι λενε για το λαδι που εχει μεσα το lpg και μυριζει.. και αλλοι λενε οτι ειναι το ιδιο..

 

Η διαφορα βεβαια ειναι τεραστια θεμα τιμης/λιτρων!!!!

Εγω γι αυτο νομιζα οτι εισαι κολλημενος.. λεω ο φιλος θα κανει αναγομωση για φουλ οικονομια!!!!!!!!!!!!

 

Τουλαχιστον η φλογα ειναι μονο κοκκινη ή μπλεδιζει κιολας???

Απο κει καταλαβαινεις οτι το υγραεριο ειναι σωστο και αποδιδει η σομπα στο 100%!

 

Εδω οικονομικο service για κλιματιστικα http://www.thermit.gr/special-offers/56-offerclima.html

 

Γιατι πιο φθηνα.. πιο καλα!!!

 

Ρε γαμωτο ακομα αναρωτιεμαι.. και οι αιρετοι ετσι κανουν? Παιζουν με υγραεριο???

Ελα ρε Αλεξη δωστα ΟΛΑ!!! Αφου παλι εσενα θα ΨΗΦΗΣΟΥΜΕ!!!

 

Περιοδο χαριτος... μεχρι να παμε σε game over και να ισιωσουν ολοι!!!

 

Μετα θα λεμε περασμενα μεγαλεια κυνηγωντας τα να κλαις! ΥΓΡΑΕΡΙΟ τι ειναι ΑΥΤΟ? ΡΕΣΩ και Αγιος Ο Θεος!

 

 

Νταξ για τόσο μικρή διαφορά και εφόσον είναι και παράνομο, προτιμώ να δίνω κάτι παραπάνω και να έρχονται σπίτι να μου την αλλάζουν!

 

Εξηγώ παραπάνω γιατί έχω κολλήσει με τη σόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λεοφωρο αθηνών στο Σαρακακη κοντά έχει κάποια βενζιναδικα που δεχονται να το κανουνε.Ομως μπορει να σου πουνε και οχι γιατι θεωρειται παρανομο να τη γεμιζουν σε βενζιναδικο.

Ρε αρχηγε εκει γεμιζαν παλια... δεν λεγονται αυτα ομως.. στειλε τουλαχιστον κανενα προσωπικο..

Νταξ για τόσο μικρή διαφορά και εφόσον είναι και παράνομο, προτιμώ να δίνω κάτι παραπάνω και να έρχονται σπίτι να μου την αλλάζουν!

Διπλασια ποσοτητα στη μιση τιμη! Μικρη διαφορα???

Πιο παρονομο απ το να μενει καποιος ανεργος και να μην βοηθαει το κρατος δεν υπαρχει!!! Αλλα θα μου πεις ειναι και το φαγοποτι τους στη μεση... και ετσι δεν φτανουν τα χρηματα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει εμμονή για τη σόμπα γιατί είναι αυτή τη στιγμή ο φθηνότερος τρόπος θέρμανσης.

 

Τα κλιματιστικά όπως είπα είναι παλιά, θέλουν οπωσδήποτε συντήρηση -που δε ξέρω αν θα δεχτεί να την κάνει ο ιδιοκτήτης με δικά του έξοδα- και ακόμα και τότε δε συγκρίνονται με τα καινούργια inverter.

 

Αφού παντρεύτηκες τη σόμπα, γιατί ρωτάς εδώ; Αν και με αυτά που γράφεις, δεν την βλέπω και τόσο οικονομική.

 

Πετρέλαιο περίπου ένα δίωρο πρωί και βράδυ είναι υπεραρκετό για να μην έχεις θέμα με υγρασίες, ούτε να σου βγαίνει κούκος αηδόνι. Εξάλλου πάει δια δύο με τον συγκάτοικο.

 

Σχετικά με τα κλιματιστικά, θα μπορούσες να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη, να κάνεις εσύ τη συντήρηση και να αφαιρέσεις το ποσό αυτό από το ενοίκιο. Το κόστος δεν είναι υψηλό και  φυσικά θα προσκομίσεις την απόδειξη στον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...