Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που καταφέρνεις με ένα παράθυρο μονίμως ανοικτό είναι να εξισώνεις την εξωτερική υγρασία με την υγρασία του χώρου σου.

Αυτο δεν ειναι κακο τον χειμωνα, οταν εχει κρυο η εξωτερικη υγρασια ειναι χαμηλη. Το προβλημα του ειναι απο την εσωτερικη υγρασια, αν δεν ζεστανει τον χωρο επαρκως και με σωστο τροπο δεν θα λυθει.

Το οτι ειναι τελευταιος οροφος επιβαρυνει το προβλημα γιατι ερχεται πολυ κρυο απο την ταρατσα, τοτε εβαζαν ενα 3ρακι φελιζολ, αμα εβαζαν, το οποιο μετα απο χρόνια έχει χάσει και τις ιδιότητές του. Το σπιτι μπορει να μην εχει κανένα ελλατωμα ουσιαστικο, απλα λόγο κατασκευής και χωροθέτησης να εμφανίζει υγρασίες οταν οι συνθήκες ειναι κατάλληλες. Με κεντρική θέρμανση και θερμοκρασία 20+ βαθμούς πιστεύω δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλήμα, άλλο βέβαια το κόστος του πετρελαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Αυτο δεν ειναι κακο τον χειμωνα, οταν εχει κρυο η εξωτερικη υγρασια ειναι χαμηλη.

ΒΠ της Αθήνας πάντως αυτό δεν ισχύει και δεν μιλάω για μέρες με βροχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΠ της Αθήνας πάντως αυτό δεν ισχύει και δεν μιλάω για μέρες με βροχή...

Πραγματικα ετσι ειναι. Στις χαμηλες θερμοκρασιες πχ 1β η υγρασια μειωνεται..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πραγματικα ετσι ειναι. Στις χαμηλες θερμοκρασιες πχ 1β η υγρασια μειωνεται..

Άλλο το μειώνεται κι άλλο το χαμηλή όμως. Όταν πχ βλέπω καθημερινά στο μετεωρολογικό σταθμό της Πεντέλης 70+ και 80+ υγρασία (και τα βράδια κάτι 90+), τι νόημα έχει να ανοίξει κάποιος για να αερίσει?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το 90% υγρασία στους 10 βαθμούς είναι λιγότερο από 50% στους 20.

20αρια έχω να δω από τον Οκτώβριο, άντε Νοέμβριο (ελάχιστες μέρες) στην Πεντέλη ή σε άλλα ΒΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι κακο τον χειμωνα, οταν εχει κρυο η εξωτερικη υγρασια ειναι χαμηλη.

Αυτό που ισχύει είναι το ακριβώς αντίθετο.

 

Το προβλημα του ειναι απο την εσωτερικη υγρασια, αν δεν ζεστανει τον χωρο επαρκως και με σωστο τροπο δεν θα λυθει.

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Έτσι όπως το περιγράφει(ταβάνι που στάζει) το πιο πιθανό είναι το νερό να έρχεται με κάποιο τρόπο από έξω μέσα, και αυτό δεν λύνεται ούτε θερμαίνοντας επαρκώς το χώρο ούτε με αφυγραντήτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ισχύει είναι το ακριβώς αντίθετο.

 

Για να γινω πιο σαφης, υπαρχει η απολυτη και η σχετικη υγρασια, και εκει γινεται το μπερδεμα. Το 90% υγρασια στους 5 βαθμους ειναι πολυ διαφορετικο απο το 90% στους 20.

Εστω εξωτερικος αερας 90% στους 5 βαθμους, ανοιγουμε το παραθυρο και μπαινει στο σπιτι μια ποσοτητα.Μετα κλεινουμε, οταν ζεσταθει αυτος ο αέρας θα έχει σχετικη υγρασια πχ 50% και θα εχουμε μια ωραια ατμοσφαιρα.

ΤΟ 1m3   αέρα τον χειμώνα περιέχει πολυ λιγότερο νερο μεσα του απο οτι το 1mτο καλοκαίρι.

 

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Έτσι όπως το περιγράφει(ταβάνι που στάζει) το πιο πιθανό είναι το νερό να έρχεται με κάποιο τρόπο από έξω μέσα, και αυτό δεν λύνεται ούτε θερμαίνοντας επαρκώς το χώρο ούτε με αφυγραντήτα.

Το νερο δεν μπορει να ερθει ετσι απλα, αν υπηρχε ρωγμη στην πλακα θα εσταζε απο ενα σημειο, εδω οι σταγόνες ειναι απλωμενες, ειναι ξεκάθαρα θεμα υγροποιησης της εσωτερικης υγρασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο με το κλιματιστικό είναι ότι τα έκανε συντήρηση το καλοκαίρι όπως μου είπε..

 

 

 

 

Πωπω αυτά διαβάζω και τρελαίνομαι..

 

Αυτό με το εξώδικο το βασίζεις σε κάποιον νόμο που μπορώ να διαβάσω; Ή έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία; 

 

 

 

Το είδα, αλλά όπως είπα κάποια πράγματα δε μπορείς να τα ελένξεις 100% από πριν. Και ξαναλέω, στο προηγούμενο σπίτι πάλι είχε κάποια -λίγα- μαύρα σημαδάκια στο ταβάνι λόγω υγρασίας (την οποία παραδέχτηκε χωρίς πολλά πολλά ο ιδιοκτήτης) αλλά δεν είχε τόσο μεγάλο πρόβλημα που να στάζει το ταβάνι και να είναι μούσκεμα τζάμια-κουφώματα. 

 

Δε πιστεύω ότι είναι υποχρεωμένοι οι υποψήφιοι ενοικιαστές να γνωρίζουν τα πάντα, για τα πάντα, έτσι ώστε να μπορούν να κρίνουν το μέγεθος των προβλημάτων ενός σπιτιού από 1 ματιά.

 

Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας από έναν μηχανικό, έναν ηλεκτρολόγο, έναν υδραυλικό κ.ο.κ κάθε φορά που πάμε να δούμε ένα σπίτι.

 

Στα πολλά θέματα βασίζεσαι στον λόγο του ιδιοκτήτη και στην περίπτωση μου και του προηγούμενου ένοικου. Δε ζητάω το τέλειο σπίτι, ζητάω αυτό που μου έδειξε και εγγυήθηκε. Άμα μου έλεγε από την αρχή ξέρεις τι έχει πολύ υγρασία και το ταβάνι θα στάζει, προφανώς δε θα το νοίκιαζα.

 

 

Εγώ θα κάνω κάτι παρόμοιο στο επόμενο σπίτι, γιατί τα λαμόγια δε μου αφήνουν άλλη επιλογή.  :-D

Πάντως ότι βαθμό προβλήματος κ να έχεις, με τη σόμπα αυτή το μεγενθύνεις σημαντικά. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι εδώ σου λέμε το ίδιο. Δεν παίρνουμε μετοχές ούτε από τη ΔΕΗ ούτε από τους πετρελαιάδες. Την έχουμε δοκιμάσει γι αυτό. Για να καταλάβεις, η σόμπα υγραερίου όση ώρα δουλεύει είναι σαν να βράζεις νερό συνεχόμενα σε ένα κατσαρολάκι... Άνοιξε μια τα καπάκια από τα aircondition, ψέκασε απολυμαντικό μέσα κ δες αν δουλεύουν οι αποχετεύσεις τους, εννοείται πλένεις τα φίλτρα κ τσέκαρε με ΦΑΚΟ να δεις σε τι φάση είναι ο ανεμιστήρας της κεντρικής μονάδας, (οριζόντια ράβδος turbofan). Μέχρι να σου φέρει μάστορα ο μαλάκας τουλάχιστον να ανακουφιστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα, αλλά συμφωνώ με lary7 ότι οι σταγόνες δεν μοιάζουν με αυτές που έχει κάποιος στο ταβάνι, όταν υπάρχει διαρροή. Θυμάμαι όταν χάλασε ο θερμοσίφωνας μου παρόλο που όλο το πατάρι ήταν γεμάτο νερό, στο μπάνιο δημιουργήθηκε μια μικρή κηλίδα με σταγόνες, δηλαδή δεν απλώθηκαν παντού όπως στην εικόνα. Αντίθετα μου θυμίζει την κατάσταση που επικράτησε στο μπάνιο, όταν καθάρισα τους αρμούς με τον ατμοκαθαριστή.

Τέλος, νομίζω πως εάν το πρόβλημα ήταν μια διαρροή, τότε το ταβάνι θα ήταν σίγουρα γεμάτο με μούχλα.  Πράγμα που δεν συμβαίνει σύμφωνα με την φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα ο ts δεν εχει ανεβει ακομα στη ταρατσα.. επρεπε να ειχε ν ανεβει απο χθες..

Να τραβιξει και μια φωτο να δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινω πιο σαφης, υπαρχει η απολυτη και η σχετικη υγρασια, και εκει γινεται το μπερδεμα. Το 90% υγρασια στους 5 βαθμους ειναι πολυ διαφορετικο απο το 90% στους 20.

Κανένα μπέρδεμα για μένα, ξέρω πολύ καλά τι είναι απόλυτη και σχετική υγρασία. Το 90% υγρασία αφορά αποκλειστικά και μόνο σχετική υγρασία, οπότε το 90% στους 5 είναι το ίδιο ακριβώς ποσοστό σχετικής υγρασίας με το 90% στους 20. Αυτό που αλλάζει είναι η απόλυτη υγρασία, η οποία δεν αναφέρεται καν όταν μιλάμε για ποσοστά, αυτή μετριέται με άλλο τρόπο(πχ γραμμάρια ανά κυβικό).

 

Εστω εξωτερικος αερας 90% στους 5 βαθμους, ανοιγουμε το παραθυρο και μπαινει στο σπιτι μια ποσοτητα.Μετα κλεινουμε, οταν ζεσταθει αυτος ο αέρας θα έχει σχετικη υγρασια πχ 50% και θα εχουμε μια ωραια ατμοσφαιρα.

 

Ξέχασες να αναφέρεις το ποσοστό υγρασίας που υπήρχε μέσα στο σπίτι πριν μπει φρέσκος αέρας. Αν αυτό ήταν πχ 40% τότε το ποσοστό υγρασίας έχει ανέβει, αν ήταν 60% έχει πέσει. Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έγραψα πως με ανοικτό παράθυρο εξισώνεις την εξωτερική υγρασία με την υγρασία του χώρου σου.

 

ΤΟ 1m3   αέρα τον χειμώνα περιέχει πολυ λιγότερο νερο μεσα του απο οτι το 1mτο καλοκαίρι.

 Όχι ακριβώς, σωστό θα ήταν αν έλεγες ότι όσο μικρότερη είναι η θερμοκρασία του αέρα τόσο μικρότερη είναι η ικανότητα του να συγκρατεί υδρατμούς.

 

Το νερο δεν μπορει να ερθει ετσι απλα, αν υπηρχε ρωγμη στην πλακα θα εσταζε απο ενα σημειο, εδω οι σταγόνες ειναι απλωμενες, ειναι ξεκάθαρα θεμα υγροποιησης της εσωτερικης υγρασιας.

Δεν μίλησα συγκεκριμένα για ρωγμή στην πλάκα, είπα ότι το νερό μπορεί να έρχεται με κάποιο τρόπο από έξω μέσα. Ένα μικρό κομμάτι μόνο από το ταβάνι φαίνεται στη φωτογραφία, και δεν είδα πουθενά τον ts να γράφει πως υπάρχουν σταγόνες σε ΟΛΟ το ταβάνι σε ΟΛΟ το σπίτι. Για αυτό ακριβώς έγραψα πως "δεν είμαι σίγουρος".

 

Τώρα αν εσύ μόνο και μόνο από αυτή τη φωτογραφία είσαι σίγουρος, δεν έχω να σχολιάσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώντας σε πολλά posts και ξεκινώντας από την τελευταία παράγραφο του τελευταίου post:

 

Ναι δε το ανέφερα, αλλά αυτές οι σταγόνες δημιουργούνται στα 2 δωμάτια, (πιο πολύ στο 1). Νομίζω βλέπω pattern να σχηματίζονται στις γωνίες οι πιο πολλές, αλλά υπάρχουν και στο κέντρο. Και στα 2 δωμάτια το ίδιο.

 

Πήγα και αγόρασα έναν Carrier αφυγραντήρα από Κωτσόβολο 170 ευρώ. 4 λεπτά ανοιχτός στο δωμάτιο με το μεγαλύτερο πρόβλημα και έχει γράψει μέχρι στιγμής 76 υγρασία (και ανεβαίνει σιγά σιγά νομίζω). 

 

Να τονίσω ότι η σόμπα είναι κλειστή από χθες στις 11 το βράδυ και η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 15 βαθμοί.

 

Οπότε καταλήγω στο ότι δε φταίει η σόμπα. Το επιβαρύνει, βεβαίως, όπως θα το επιβάρυνε και το να βράσω μακαρόνια, αλλά πιστεύω ότι ούτε η λύση είναι να μη βράσεις τα μακαρόνια, ούτε η αιτία είναι αυτά.

 

Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σπίτι. Μπορεί άμα άνοιγα πετρέλαιο 24/7 στους 30 να έφτανε 55% υγρασία και να ήμασταν όλοι χαρούμενοι, αλλά αυτό απλά θα κάλυπτε το πρόβλημα, δε θα σήμαινε ότι δεν υπάρχει.

 

Το βλέπω λάθος;

 

Θα περιμένω να πέσει η υγρασία και να ανοίξω τι σόμπα να δω πόσο επιβαρύνει και σε τι κατάσταση είναι οι τοίχοι και τα ταβάνια μαζί με σόμπα + αφυγραντήρα, καθώς και τι θερμοκρασίες φτάνει πλέον το σπίτι χωρίς την υγρασία.

 

Προγραμματίζω και επίσκεψη στον ιδιοκτήτη αύριο - μεθαύριο για να βρεθεί λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς θέρμανση ΔΕΝ θα δεις διαφορά. Πως περιμένεις να σπάσει η υγρασία? Η υγρασία συμπύκνωσης έχει τη ρίζα της, πέραν των άλλων, σε κακή θερμομόνωση. Αν πάνω από το ταβάνι σου δεν έχεις άλλο διαμέρισμα και είναι ο ουρανός, τότε έχει κακή θερμομόνωση το ταβάνι με αποτέλεσμα τόσο να παγώνουν οι τοίχοι και να υγροποιείται η υγρασία όσο και να έχεις εισροή υγρασίας στο σπίτι. Επίσης, όταν το σπίτι έχει στεγανά κουφώματα, με αποτέλεσμα να μην ανακυκλώνεται ο αέρας και συνάμα κακή θερμομόνωση στους τοίχους, πάλι συμβαίνει το ίδιο φαινόμενο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς θέρμανση ΔΕΝ θα δεις διαφορά. Πως περιμένεις να σπάσει η υγρασία? Η υγρασία συμπύκνωσης έχει τη ρίζα της, πέραν των άλλων, σε κακή θερμομόνωση. Αν πάνω από το ταβάνι σου δεν έχεις άλλο διαμέρισμα και είναι ο ουρανός, τότε έχει κακή θερμομόνωση το ταβάνι με αποτέλεσμα τόσο να παγώνουν οι τοίχοι και να υγροποιείται η υγρασία όσο και να έχεις εισροή υγρασίας στο σπίτι. Επίσης, όταν το σπίτι έχει στεγανά κουφώματα, με αποτέλεσμα να μην ανακυκλώνεται ο αέρας και συνάμα κακή θερμομόνωση στους τοίχους, πάλι συμβαίνει το ίδιο φαινόμενο. 

 

 

Ως θέρμανση θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την σόμπα, μαζί με τον αφυγραντήρα πλέον. Όταν με 75+ υγρασία έφτανε το δωμάτιο 18 βαθμούς, φαντάζομαι με 55% υγρασία θα φτάνει πιο πολύ, πιο εύκολα. Και η κατανάλωση του αφυγραντήρα (220w) είναι πολύ μικρότερη από κλιματιστικό σε θέρμανση. Νομίζω συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...