Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά άμα είναι όντως θέμα μόνωσης ταράτσας (από πάνω μου είναι ταράτσα), τότε και το καλοκαίρι θα 'χω θέμα. Θα σκάει ντάλα ήλιος από πάνω και θα βράζει το σπίτι + ότι τα κλιματιστικά φαίνεται να μην αποδίδουν τόσο + ότι με την υγρασία δε θα ψυχραίνεται τόσο εύκολα το σπίτι (αν δε κάνω λάθος).

Ιδανικό σπιτι και μάλιστα με ενοικειο δεν υπάρχει, αν τα θελεις ολα ωραια και καλα φτιάξε ενα εσυ, εξ άλλου πριν το νοικιάσεις το είδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το αστείο με το κλιματιστικό είναι ότι τα έκανε συντήρηση το καλοκαίρι όπως μου είπε..

 

 

Μήπως νοίκιασες το σπίτι που έμενα πέρσι. :-)

Ομοιοπαθών, θα σου πρότεινα να φύγεις άμεσα, όντως το καλοκαίρι θα έχεις τρελή ζέστη! Σ’ εμένα καλοκαίρι βράδυ με 20- βαθμούς έξω μέσα είχα 30+!!

Το χειμώνα δε τα ταβάνια μαύρα από μούχλα και μια ντουλάπα να μυρίζει!

Καταρχήν εξήγησε στον ιδιοκτήτη ότι υποβαθμίζεται το σπίτι του και αν δεν το φτιάξει αργότερα θα θέλει πολλά περισσότερα σε επισκευές και ανακαινίσεις. Αν δεν παίρνει από λόγια χαιρέτα τον.

Τώρα για τα λεφτά της εγγύησης ή μένεις δυο μήνες ακόμα μέσα (μη προβλεπέ) ή του στέλνεις ένα εξώδικο τον ενημερώνεις για το πρόβλημα τον καλείς να το διορθώσεις αλλιώς θα προχωρήσεις σε λύση της μίσθωσης για λόγους υγείας και θα απαιτήσεις την εγγύηση πίσω ακέραιη (προβλεπέ κι επίσημος τρόπος).

 

 

Πωπω αυτά διαβάζω και τρελαίνομαι..

 

Αυτό με το εξώδικο το βασίζεις σε κάποιον νόμο που μπορώ να διαβάσω; Ή έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία; 

 

Ιδανικό σπιτι και μάλιστα με ενοικειο δεν υπάρχει, αν τα θελεις ολα ωραια και καλα φτιάξε ενα εσυ, εξ άλλου πριν το νοικιάσεις το είδες

 

 

Το είδα, αλλά όπως είπα κάποια πράγματα δε μπορείς να τα ελένξεις 100% από πριν. Και ξαναλέω, στο προηγούμενο σπίτι πάλι είχε κάποια -λίγα- μαύρα σημαδάκια στο ταβάνι λόγω υγρασίας (την οποία παραδέχτηκε χωρίς πολλά πολλά ο ιδιοκτήτης) αλλά δεν είχε τόσο μεγάλο πρόβλημα που να στάζει το ταβάνι και να είναι μούσκεμα τζάμια-κουφώματα. 

 

Δε πιστεύω ότι είναι υποχρεωμένοι οι υποψήφιοι ενοικιαστές να γνωρίζουν τα πάντα, για τα πάντα, έτσι ώστε να μπορούν να κρίνουν το μέγεθος των προβλημάτων ενός σπιτιού από 1 ματιά.

 

Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας από έναν μηχανικό, έναν ηλεκτρολόγο, έναν υδραυλικό κ.ο.κ κάθε φορά που πάμε να δούμε ένα σπίτι.

 

Στα πολλά θέματα βασίζεσαι στον λόγο του ιδιοκτήτη και στην περίπτωση μου και του προηγούμενου ένοικου. Δε ζητάω το τέλειο σπίτι, ζητάω αυτό που μου έδειξε και εγγυήθηκε. Άμα μου έλεγε από την αρχή ξέρεις τι έχει πολύ υγρασία και το ταβάνι θα στάζει, προφανώς δε θα το νοίκιαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο με το κλιματιστικό είναι ότι τα έκανε συντήρηση το καλοκαίρι όπως μου είπε..

 

 

 

 

Πωπω αυτά διαβάζω και τρελαίνομαι..

 

Αυτό με το εξώδικο το βασίζεις σε κάποιον νόμο που μπορώ να διαβάσω; Ή έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία; 

 

 

 

Το είδα, αλλά όπως είπα κάποια πράγματα δε μπορείς να τα ελένξεις 100% από πριν. Και ξαναλέω, στο προηγούμενο σπίτι πάλι είχε κάποια -λίγα- μαύρα σημαδάκια στο ταβάνι λόγω υγρασίας (την οποία παραδέχτηκε χωρίς πολλά πολλά ο ιδιοκτήτης) αλλά δεν είχε τόσο μεγάλο πρόβλημα που να στάζει το ταβάνι και να είναι μούσκεμα τζάμια-κουφώματα. 

 

Δε πιστεύω ότι είναι υποχρεωμένοι οι υποψήφιοι ενοικιαστές να γνωρίζουν τα πάντα, για τα πάντα, έτσι ώστε να μπορούν να κρίνουν το μέγεθος των προβλημάτων ενός σπιτιού από 1 ματιά.

 

Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας από έναν μηχανικό, έναν ηλεκτρολόγο, έναν υδραυλικό κ.ο.κ κάθε φορά που πάμε να δούμε ένα σπίτι.

 

Στα πολλά θέματα βασίζεσαι στον λόγο του ιδιοκτήτη και στην περίπτωση μου και του προηγούμενου ένοικου. Δε ζητάω το τέλειο σπίτι, ζητάω αυτό που μου έδειξε και εγγυήθηκε. Άμα μου έλεγε από την αρχή ξέρεις τι έχει πολύ υγρασία και το ταβάνι θα στάζει, προφανώς δε θα το νοίκιαζα.

Κοίτα να δεις αμα θες να δεις αμα εκανε τα κλιματιστικα συντιριση δες στην εσωτερικη μοναδα το εσωτερικό του και στην εξωτερικη το εξωτερικό λογικά γύρω γύρω από το φουρφούρι θα έχει 5-6  τόνους μπίχλας.Αν και βρωμάει από μακριά ότι αφού δεν αποδίδει σωστά ότι δεν τραβάει και αφού βρωμάει ο αέρας έχει μέσα μύκητες.Αυτό με το εξώδικο που λέει ο φίλος νομίζω υσχιεί αλλά πάνω από το εξώδικο είναι οι όροι στο συμβόλαιο όπου έχεις υπογράψει δες πρώτα το συμβόλαιο τι λέει π.χ για τέτοια θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Δε πιστεύω ότι 18 βαθμοί είναι ψυγείο. Επίσης όταν φεύγουμε ναι λογικά θα πέφτει αρκετά η θερμοκρασία, αλλά γι' αυτό δε φταίει εν μέρη η μόνωση; Στα άλλα σπίτια ανάβουν θέρμανση ακόμα και όταν φεύγουν; Ή το σπίτι φτάνει 35 βαθμούς, οπότε όταν κλείσει η θέρμανση αργεί να πέσει; Δε πιστεύω ότι είναι τόσο τραγική η θερμοκρασία που να δικαιολογεί τέτοια αποτελέσματα υγροποίησης/υγρασίας. 

 

Όταν το σπίτι έχει 18 βαθμούς σίγουρα δεν είναι ψυγείο, όταν λες όμως ότι βλέπετε τα χνώτα σας σίγουρα έχετε πολύ παρακάτω από 18 βαθμούς. Όση υγρασία και να έχει ο αέρας του σπιτιού δεν βλέπεις τα χνώτα σου στους 18.

 

Επίσης η θερμοκρασία από μόνη της δεν δικαιολογεί υγροποίηση/υγρασία, μόνο σε συνδυασμό με την υγρασία του αέρα και με την εξωτερική θερμοκρασία. Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν έρχεται το νερό από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το σπίτι έχει 18 βαθμούς σίγουρα δεν είναι ψυγείο, όταν λες όμως ότι βλέπετε τα χνώτα σας σίγουρα έχετε πολύ παρακάτω από 18 βαθμούς. Όση υγρασία και να έχει ο αέρας του σπιτιού δεν βλέπεις τα χνώτα σου στους 18.

 

Επίσης η θερμοκρασία από μόνη της δεν δικαιολογεί υγροποίηση/υγρασία, μόνο σε συνδυασμό με την υγρασία του αέρα και με την εξωτερική θερμοκρασία. Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα και δεν έρχεται το νερό από έξω.

 

Αύριο - μεθαύριο που θα 'ρθει το υγρόμετρο, θα 'χουμε ακριβής μετρήσεις και για υγρασία και για θερμοκρασία. Πάντως δε νομίζω να είναι πολύ κάτω από 15-18 βαθμούς, γιατί κάθομαι με με πυτζάμες και 1 ζακέτα και είμαι σχετικά άνετα. Και δε με λες και κομάντο.

 

Οι θερμοκρασίες που έγραψα είναι από θερμόμετρο τοίχου - εκείνα τα παλιά. Δοκίμασα να το πάω κοντά σε σόμπα για να ανεβάσει θερμοκρασία - ανέβαινε πολύ γρήγορα - και μετά το άφησα στο δωμάτιο, μακριά από τη σόμπα. Έπεφτε συνεχώς μέχρι που σταθεροποιήθηκε στους 16.5 - 17 από το πρωί. Τώρα έχω κλειστή σόμπα και δεν έχει πέσει ακόμα.

 

Σημείωση: Σήμερα είχα όλη μέρα ένα ανοιχτό παράθυρο μαζί με τη σόμπα, θερμοκρασία όπως είπα μαξ 17 και κάτι ψιλά, διαφορά στα ταβάνια κτλ δεν είδα. 

Επεξ/σία από Gilfoyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πιστευω ο κυριος παραγοντας δεν ειναι η υγραεριου..

Πιασε τον διαχειριστη να σου δωσει το κλειδι της ταρατσας να δεις τι παιζει..

Η λυση δεν ειναι ο αφυγραντηρας ή η πιο δυνατη θερμανση..

Να καταφερεις να σου κανει μια απλη μονωση μεχρι να φυγεις απο κει..

Αν ειναι ανενδοτος παιρνεις εναν μηχανολογο να σου βγαλει τον βαθμο του προβληματος και προχωρας νομικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σομπα υγραεριου σου κανει την ζημια, σε συνδυασμό με τις χαμηλες θερμοκρασιες στο σπιτι. Μονος σου δημιουργεις της συνθηκες στο σπιτι, οχι μονο δεν θα μπορεις να παρεις αποζημίωση αλλα θα προξενήσεις ζημιες στο σπιτι και θα κληθεις να τις πληρωσεις. Αν θες να βεβαιωθεις, βαλε 50 πετρελαιο και δουλεψε το στους 20 βαθμους να δεις αν θα εχεις παλι υγρασια. Ακομα και σομπα να εχεις παραλληλα ανοιχτή, αμα ειναι ζεστο το σπιτι η υγρασια δεν θα υγροποιείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σομπα υγραεριου σου κανει την ζημια, σε συνδυασμό με τις χαμηλες θερμοκρασιες στο σπιτι. Μονος σου δημιουργεις της συνθηκες στο σπιτι, οχι μονο δεν θα μπορεις να παρεις αποζημίωση αλλα θα προξενήσεις ζημιες στο σπιτι και θα κληθεις να τις πληρωσεις. Αν θες να βεβαιωθεις, βαλε 50 πετρελαιο και δουλεψε το στους 20 βαθμους να δεις αν θα εχεις παλι υγρασια. Ακομα και σομπα να εχεις παραλληλα ανοιχτή, αμα ειναι ζεστο το σπιτι η υγρασια δεν θα υγροποιείται.

Εγω ξερω οτι η φωτια ξηραινει τον αερα..

Η υγρασια δεν δημιουργειται απο την διαφορα θερμοκρασιας???

Καπου διαβασα οτι το υγραεριο παράγει σαν κατάλοιπο καύσης νερό.

 

Εσεις τι γνωριζετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι η φωτια ξηραινει τον αερα..

Η υγρασια δεν δημιουργειται απο την διαφορα θερμοκρασιας???

Καπου διαβασα οτι το υγραεριο παράγει σαν κατάλοιπο καύσης νερό.

 

Εσεις τι γνωριζετε???

Οτι αμα καψεις 20 λιτρα αέριο, απελευθερώνεις στον χώρο 20 λιτρα υγρασίας, οταν δεν υπάρχει καμινάδα αυτή η υγρασία μενει στον χώρο.

Η υγρασία δημιουργείτε επειδή ο κρύος αέρας αποβάλει την υγρασία με την μορφή σταγονιδίων. Ο ζεστός αέρας μπορεί να συγκρατήσει περισσότερη υγρασία, για αυτο σε ζεστά σπίτια δεν υπάρχει το φαινόμενο της υγροποίησης, αντίθετα η υγρασία παραμένει σε αέρια μορφή. Αυτο χονδρικά....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σομπα υγραεριου σου κανει την ζημια, σε συνδυασμό με τις χαμηλες θερμοκρασιες στο σπιτι. Μονος σου δημιουργεις της συνθηκες στο σπιτι, οχι μονο δεν θα μπορεις να παρεις αποζημίωση αλλα θα προξενήσεις ζημιες στο σπιτι και θα κληθεις να τις πληρωσεις. Αν θες να βεβαιωθεις, βαλε 50 πετρελαιο και δουλεψε το στους 20 βαθμους να δεις αν θα εχεις παλι υγρασια. Ακομα και σομπα να εχεις παραλληλα ανοιχτή, αμα ειναι ζεστο το σπιτι η υγρασια δεν θα υγροποιείται.

 

 

Αφού χθες με τη σόμπα ανοιχτή και ένα παράθυρο μονίμως ανοιχτό δεν είδα κάποια διαφορά, πώς γίνεται να μου δημιουργεί το πρόβλημα;

 

Και μάλιστα πριν κοιμηθώ (1 η ώρα, η σόμπα κλειστή από τις 11 περίπου), σκούπισα τα ταβάνια, το παράθυρο παρέμεινε λίγο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας και μέσα σε 3-4 περίπου ώρες πάλι ξύπνησα από σταγόνες που έσταζαν  (με θερμοκρασία στους 15).

 

Τώρα το πρωί που ξύπνησα (σόμπα κλειστή από χθες) τα ταβάνια έχουν ακριβώς την ίδια ποσότητα σταγόνων όπως τις άλλες φορές, το ίδιο και οι τοίχοι και η θερμοκρασία είναι στους 14.

 

Πραγματικά ρε παιδιά τι θερμοκρασίες έχετε εσείς δηλαδή στο σπίτι σας;

 

Δέχομαι ότι η σόμπα ίσως επιβαρύνει το ήδη υπάρχον μεγάλο πρόβλημα, αλλά το να το δημιουργεί μου φαίνεται κουλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει αυτόνομη θέρμανση, γιατί δεν την δοκιμάζεις 2-3 μέρες να δεις;

 

Υγρασία δεν φέρνει μόνο η σόμπα.

Πχ και το άπλωμα ρούχων μέσα στο σπίτι φέρνει υγρασία.

Η κουζίνα και η τουαλέτα πρέπει να έχουν κλειστές τις πόρτες και να αερίζονται γιατί δημιουργούν υγρασία (μαγείρεμα/ντουζ).

Ή αν έχεις ενυδρεία μέσα στο σπίτι.

 

Και ναι, μία σόμπα υγραερίου μπορεί ανετότατα να δημιουργήσει πρόβλημα υγρασίας μέσα στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού χθες με τη σόμπα ανοιχτή και ένα παράθυρο μονίμως ανοιχτό δεν είδα κάποια διαφορά, πώς γίνεται να μου δημιουργεί το πρόβλημα;

 

Το μόνο που καταφέρνεις με ένα παράθυρο μονίμως ανοικτό είναι να εξισώνεις την εξωτερική υγρασία με την υγρασία του χώρου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ήδη εμφανιστεί η υγρασία δύσκολα φεύγει.

Πρέπει να καθαρίσεις τους τοίχους με χλωρίνη,

να περάσεις αντιμουχλικό,

να πετάξεις την ντουλάπα αν έχει πιάσει μούχλα ή τουλάχιστον να την τραβήξεις από τον τοίχο για να στεγνώσει,

να σταματήσεις με την σόμπα υγραερίου γιατί προσθέτεις υγρασία,

να χρησιμοποιείς ac που ξηραίνει την ατμόσφαιρα κτλ...

Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι ημίμετρα.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίσεις τους τοίχους γιατί η μούχλα θα εξαπλώνεται και σε βλέπω με βρογχικά.

 

Το εξώδικο είναι το πρώτο σου βήμα αν θέλεις να πας με το γράμμα του νόμου και όχι με τσαμπουκάδες και λαμογιές. Αν συμβουλευτείς δικηγόρο αυτό θα σου πει να κάνεις.

 

Επειδή ρωτάτε, αν ένα σπίτι το δεις άνοιξη με λιακάδα, φρεσκοβαμμένο και αερισμένο δεν μπορείς (αν δεν είσαι ειδικός) να καταλάβεις αν έχει πρόβλημα, αυτά προκύπτουν το καλοκαίρι με τη ζέστη και το χειμώνα με τα κρύα.

 

Η συμβουλή μου φύγε άμεσα, αλλιώς ξεχειμώνιασε ψάξε με την ησυχία σου γι άλλο και φύγε πριν πιάσουν οι ζέστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω 4 σελίδες, υγρασία στους τοίχους έχεις τελικά? Και όταν λέω υγρασία στους τοίχους εννοώ υγρασία που βγαίνει μέσα στους τοίχους και όχι υγρασία που κυλάει πάνω τους σαν νερό. Αν έχεις το δεύτερο, δηλαδή υγρασία συμπύκνωσης, σταμάτα τη σόμπα υγραερίου και χρησιμοποίησε δοκιμαστικά μια ηλεκτρική σόμπα ή την κεντρική θέρμανση. Και αγόρασε αφυγραντήρα. 

 

Το σπίτι σου τι ακριβώς είναι? Μονοκατοικία, διαμέρισμα, δώμα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...