Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως εγραψε και το ξαναεγραψα και εγώ,18 και κατω,έχει όταν αράζει τις ελάχιστες ώρες.όταν φεύγουν για δουλειά πιάνει 15 και το βράδυ 12. και αυτές είναι οι θερμοκρασίες του αέρα.τα ντουβαρια είναι πολύ πιο κάτω.διαβαζεις το νήμα ή είδες φως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν θερμαίνεις πολύ γρήγορα ένα χώρο (οι σόμπες υγραερίου είναι αποδοτικές και γρήγορες), είναι λογικό να βλέπεις τους υδρατμούς που πέφτουν επάνω σου. Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με kerosun σόμπα (κηροζίνης), η οποία κάνει το χώρο φούρνο σε λίγα λεπτά.Αν θερμαίνεις το ένα δωμάτιο και τα άλλα είναι χωρις θέρμανση, πρέπει τα τζάμια σου να είναι μούσκεμα ακόμα περισσότερο στα υπόλοιπα δωμάτια. Όποιος είναι από νησί το γνωρίζει αυτό.

 

Βασικό: το σπίτι το αερίζεις καθημερινά; Στο σπίτι πρέπει να μπαίνει φως και ήλιος (όσο έχει), για να στεγνώνει. Διαφορετικά πας για αφυγραντήρα.

 

Σε καμία περίπτωση μην περιμένεις να σου πληρώσει μετακόμιση. Στο συμβόλαιό σου είμαι σίγουρος ότι έχεις υπογράψει ότι έλεγξες το σπίτι και είναι της απόλυτης αρεσκείας σου. Δες τους όρους, ειδικά αν έχετε χρησιμοποιήσει το έτοιμο έντυπο. Φαντάζομαι το νοίκιασες βαμενο, όπως προβλέπεται, έχει αλουμίνια, άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαμερισμα του 95 απο υγραεριο εχω δει σε τοιχο να εχει 3 δακρυα κοντα στις γωνιες... επισης και το αλουμινιο νερουλιαζε!

Ενω οταν χρησιμοποιουσε κλιμα η καλοριφερ κανενα προβλημα!

 

Εμενα με παραξενευει να εχει θεμα και το ταβανι? Πανω εχεις αλλο οροφο?

http://www.technomorfi.gr/ell/product/N-Thermon-Systima-Esoterikis-Thermomonosis

 

http://www.monoplus.com.gr/?p=137

http://monotika-online.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς. Σταματάς τη σόμπα υγραερίου. Ούτε kerosun. Αυτές τις χρησιμοποιούμε σε χώρους που αερίζονται κ έχουν ξηρό αέρα. Φτιάχνεις το κλιματιστικό ή βάζεις καινούριο καλής ενεργειακής κλάσης inverter και το βάζεις στη ζέστη. To inventer καίει τη μέγιστη κατανάλωση την πρώτη ώρα και μετά κάνει διατήρηση με 160-300 watt(12ρι μετρημένο). Θα σου βγεί λίγο παραπάνω σε ρεύμα. Επίσης μόλις στεγνώσει ο χώρος(πιθανότατα μετά από 2-3 μέρες συνεχούς λειτουργίας του κλιματιστικού) παίρνεις καθαριστικό μούχλας και πανί και καθαρίζεις ΟΛΕΣ τις μαυρίλες. Επίσης ξαναγράφω ΣΤΑΜΑΤΑ την υγραερίου. Ακόμη κ σπίτι χωρίς υγρασία να είχες θα σου δημιουργούσε, είναι ακατάλληλες. Αλλιώς αν δε μπορείς να την σταματήσεις παίρνεις αφυγραντήρα και τα δουλεύεις κ τα δύο μαζί καταναλώνοντας κ αέριο κ ρεύμα. Το στοίχημά μου είναι στο κλιματιστικό, γιατί άκρη με τον ιδιοκτήτη (να το κυνηγήσεις βέβαια) δύσκολα θα βρείς. 

 

Πρόταση:

 

https://www.skroutz.gr/s/5234914/Midea-Fairwind-MS12FU-12HRFN1.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαμερισμα του 95 απο υγραεριο εχω δει σε τοιχο να εχει 3 δακρυα κοντα στις γωνιες... επισης και το αλουμινιο νερουλιαζε!

Ενω οταν χρησιμοποιουσε κλιμα η καλοριφερ κανενα προβλημα!

 

λογικό, η καύση μέσα σε ένα χώρο προσθέτει υγρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις διάσπαρτα:

 

- Δε πιστεύω ότι 18 βαθμοί είναι ψυγείο. Επίσης όταν φεύγουμε ναι λογικά θα πέφτει αρκετά η θερμοκρασία, αλλά γι' αυτό δε φταίει εν μέρη η μόνωση; Στα άλλα σπίτια ανάβουν θέρμανση ακόμα και όταν φεύγουν; Ή το σπίτι φτάνει 35 βαθμούς, οπότε όταν κλείσει η θέρμανση αργεί να πέσει; Δε πιστεύω ότι είναι τόσο τραγική η θερμοκρασία που να δικαιολογεί τέτοια αποτελέσματα υγροποίησης/υγρασίας. 

 

Δέχομαι ότι άμα είχα πετρέλαιο, στους 25 και έκαιγα 24/7 δε θα έβλεπα τόσο εμφανή σημάδια. Αυτό όμως δεν είναι λύση, ούτε σημαίνει ότι δημιουργώ το πρόβλημα, αλλά ότι το σπίτι έχει μεγάλο θέμα και με τη σόμπα το επιβαρύνω,

 

Να πω ότι οι χώροι είναι δίπλα, δεν έχει διαδρόμους, χωλ ή οτιδήποτε. Οπότε αφήνοντας τις πόρτες ανοιχτές και τη σόμπα κάπου στη μέση, ζεσταίνονται -σχεδόν- ταυτόχρονα οι 3 χώροι.

 

- Το σπίτι αερίζεται καθημερινά 1-2 ώρες το πρωί και μάλιστα από την πλευρά των δωματίων έχω και σηκωμένες τέντες γιατί χτυπάει ντάλα ο ήλιος και ζεσταίνει σχετικά. Μετά όσο έχω τη σόμπα, έχω ανοιχτό ένα παραθυράκι μονίμως.

 

- Κλιματιστικά δε θέλω να βάλω γιατί σκοπεύω να κάτσω μόνο 2 χρόνια και μετά -ελπίζω- να φύγω εξωτερικό, οπότε θα μου μείνουν. Ούτως ή άλλως έχει 2, δε θα πρέπει να τα φτιάξει για να λειτουργούν αποδοτικά; Ή είναι καλυμμένος εφόσον απλά ανάβουν τα λαμπάκια και καίνε ρεύμα;

 

- Σόμπα υγραερίου έχω δει και σε άλλα σπίτια, χωρίς τόσο τραγικά προβλήματα. Δηλαδή μετά από πολλές ώρες χρήσης απλά μάζευαν υγρασία τα τζάμια. Σε πολύ παλιότερο σπίτι, με πολύ χειρότερη μόνωση αυτό.

 

Με κόβω να του ζητάω αφυγραντήρα + συντήρηση τα κλιματιστικά και υπομονή. Λίγος χειμώνας έμεινε ακόμα, του χρόνου πάλι...

 

Παρήγγειλα και υγρόμετρο χθες, οπότε σε 2-3 μέρες θα έχουμε ακριβής μετρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φυγεις σε 2 χρονια δεν τρεχει τιποτα, ενας χειμώνας ειναι ακομα θα περασει

 

Ναι αλλά άμα είναι όντως θέμα μόνωσης ταράτσας (από πάνω μου είναι ταράτσα), τότε και το καλοκαίρι θα 'χω θέμα. Θα σκάει ντάλα ήλιος από πάνω και θα βράζει το σπίτι + ότι τα κλιματιστικά φαίνεται να μην αποδίδουν τόσο + ότι με την υγρασία δε θα ψυχραίνεται τόσο εύκολα το σπίτι (αν δε κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πάνω που είνα ταράτσα έχεις πρόσβαση να πας να δεις πως είναι είναι ξεφτησμένη,έχει στρωμένο πλακάκι κάτω, μήπως έχει βουλώσει κανένα λούκι ή δεν σου έχει δώσει κλειδιά για την ταράτσα.Επίσης άμα δεν σου κάνει συντίριση τα κλιματιστικα φώναξε εσύ άνθρωπο κάνε συντιριση πάρε απόδειξη και μετά δώστο πιο λίγα λεφτά στο ενοίκιο και πες του φώναξα εγώ συνεργειο για τα κλιματιστικά γιατι δεν μου φώναζες εσύ (αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς και μονος σου να καθαρίσεις τα φίλτρα του).Πάντως στην περίπτωση που ειναι θέμα μόνωσης το καλοκαίρι άμα έχεις τρελέ ζέστες και βράζει η πλάκα μπετού πάω μάντεψε θα μαγιρεύεις χωρις να καις ρεύμα.


Ααα επίσης πολλά κλιματιστικά έχουν λειτουργια αμφυγραντήρα άμα το ένα από τα δυο είναι πιο καινουργια δες αμα εχει τετοια λειτουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά άμα είναι όντως θέμα μόνωσης ταράτσας (από πάνω μου είναι ταράτσα), τότε και το καλοκαίρι θα 'χω θέμα. Θα σκάει ντάλα ήλιος από πάνω και θα βράζει το σπίτι + ότι τα κλιματιστικά φαίνεται να μην αποδίδουν τόσο + ότι με την υγρασία δε θα ψυχραίνεται τόσο εύκολα το σπίτι (αν δε κάνω λάθος).

Θα φας φρίκη 5 χρόνια ζούμε έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πάνω που είνα ταράτσα έχεις πρόσβαση να πας να δεις πως είναι είναι ξεφτησμένη,έχει στρωμένο πλακάκι κάτω, μήπως έχει βουλώσει κανένα λούκι ή δεν σου έχει δώσει κλειδιά για την ταράτσα.Επίσης άμα δεν σου κάνει συντίριση τα κλιματιστικα φώναξε εσύ άνθρωπο κάνε συντιριση πάρε απόδειξη και μετά δώστο πιο λίγα λεφτά στο ενοίκιο και πες του φώναξα εγώ συνεργειο για τα κλιματιστικά γιατι δεν μου φώναζες εσύ (αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς και μονος σου να καθαρίσεις τα φίλτρα του).Πάντως στην περίπτωση που ειναι θέμα μόνωσης το καλοκαίρι άμα έχεις τρελέ ζέστες και βράζει η πλάκα μπετού πάω μάντεψε θα μαγιρεύεις χωρις να καις ρεύμα.

Ααα επίσης πολλά κλιματιστικά έχουν λειτουργια αμφυγραντήρα άμα το ένα από τα δυο είναι πιο καινουργια δες αμα εχει τετοια λειτουργια

 

Δυστυχώς όχι δεν έχω πρόσβαση. Αρκέστηκα στον προφορικό του λόγο ότι έχει μόνωση και σκέφτηκα ε αφού έχει και κουφώματα αλουμινίου δε θα βάλε και μόνωση;

 

Για τα κλιματιστικά έτσι θα γίνει. Δυστυχώς το πιο καινούργιο είναι αυτό που μυρίζει θάνατο. Τώρα το άνοιξα να βάλω την αφύγρανση και μέσα σε δευτερόλεπτα μου ήρθε η μπόχα.

 

Θα το δοκιμάσω πάλι όταν έρθει ο υγρομετρητής, να δω άμα αξίζει τουλάχιστον να τρώω μπόχα αλλά να κατεβαίνει η υγρασία ή τρώω τζάμπα τη μπόχα.

 

Θα φας φρίκη 5 χρόνια ζούμε έτσι

 

 

Αυτό θέλω να γλιτώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι δεν έχω πρόσβαση. Αρκέστηκα στον προφορικό του λόγο ότι έχει μόνωση και σκέφτηκα ε αφού έχει και κουφώματα αλουμινίου δε θα βάλε και μόνωση;

 

Για τα κλιματιστικά έτσι θα γίνει. Δυστυχώς το πιο καινούργιο είναι αυτό που μυρίζει θάνατο. Τώρα το άνοιξα να βάλω την αφύγρανση και μέσα σε δευτερόλεπτα μου ήρθε η μπόχα.

 

Θα το δοκιμάσω πάλι όταν έρθει ο υγρομετρητής, να δω άμα αξίζει τουλάχιστον να τρώω μπόχα αλλά να κατεβαίνει η υγρασία ή τρώω τζάμπα τη μπόχα.

 

 

 

Αυτό θέλω να γλιτώσω...

Κοίτα αφού βγάζει τον ίδιο το θάνατο το πιθανότερο είναι ότι θέλει μια γερή γερή συντίριση πχ καθάρισμα στα φίλτρα και φρέον.Εγώ στη θέση του ίσως να ζητούσα και να δω την ταράτσα μπορεί ρε πεδί μου να έχει βουλώσει κανάλ λούκι και να γίνετε πισίνα πάνω ή ζήτα του να ανέβει αυτός να δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα κλιματιστικά έτσι θα γίνει.

 

Το μόνο που μπορείς να ζητήσεις είναι συντήρηση των αιρκοντίσιον. Το ότι μυρίζουν σημαίνει ελλιπή-κακή συντήρηση. Και σε συμφέρει να ζητήσεις αυτό, γιατί θα έχεις θέρμανση το χειμώνα και δροσιά το καλοκαίρι.  Στην ανάγκη αγοράζεις έναν αφυγραντήρα 100 ευρώ μάξιμουμ και όταν φύγεις τον αφήνεις στο πατρικό σου. Όλα τα άλλα, ειδικά σόμπες κλπ, είναι ημίμετρα, επιδεινώνουν το πρόβλημα και δίνεις πάτημα στον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως νοίκιασες το σπίτι που έμενα πέρσι. :-)

Ομοιοπαθών, θα σου πρότεινα να φύγεις άμεσα, όντως το καλοκαίρι θα έχεις τρελή ζέστη! Σ’ εμένα καλοκαίρι βράδυ με 20- βαθμούς έξω μέσα είχα 30+!!

Το χειμώνα δε τα ταβάνια μαύρα από μούχλα και μια ντουλάπα να μυρίζει!

Καταρχήν εξήγησε στον ιδιοκτήτη ότι υποβαθμίζεται το σπίτι του και αν δεν το φτιάξει αργότερα θα θέλει πολλά περισσότερα σε επισκευές και ανακαινίσεις. Αν δεν παίρνει από λόγια χαιρέτα τον.

Τώρα για τα λεφτά της εγγύησης ή μένεις δυο μήνες ακόμα μέσα (μη προβλεπέ) ή του στέλνεις ένα εξώδικο τον ενημερώνεις για το πρόβλημα τον καλείς να το διορθώσεις αλλιώς θα προχωρήσεις σε λύση της μίσθωσης για λόγους υγείας και θα απαιτήσεις την εγγύηση πίσω ακέραιη (προβλεπέ κι επίσημος τρόπος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά άμα είναι όντως θέμα μόνωσης ταράτσας (από πάνω μου είναι ταράτσα), τότε και το καλοκαίρι θα 'χω θέμα. Θα σκάει ντάλα ήλιος από πάνω και θα βράζει το σπίτι + ότι τα κλιματιστικά φαίνεται να μην αποδίδουν τόσο + ότι με την υγρασία δε θα ψυχραίνεται τόσο εύκολα το σπίτι (αν δε κάνω λάθος).

Για αρχη ανεβα μια ταρατσα να δεις τι παιζει. Μπορει να θελει υγρομονωση..

Ρε παιδια δεν νοικιαζουμε-αγοραζουμε σε πρωτο και τελευταιο οροφο,ιδιως σε τελευταιο!!!!!!!

Εγω μονο σε τετοια μονωση θα καθομουν στον τελευταιο οροφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...