Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όπως είπα τον έκοψα σχετικά δύσκολο, οπότε θέλω πριν του μιλήσω να ξέρω άμα έχω κάποιο νόμιμο δικαίωμα ή άμα βασίζομαι μόνο στην καλή του θέληση.

 

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεσαι το "νόμιμο δικαίωμα". Έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις ότι νομίζεις, αλλά αν δεν ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις σου ο μόνος τρόπος να το καταφέρεις είναι να κινηθείς δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω το ότι πριν από σένα το σπίτι είχε κλειστά δωμάτια και δεν ζεστενόταν κανονικά, αλλά και τώρα που συνεχίζει να μη ζεστένεται κανονικά έπαιξε ρόλο στο πρόβλημα.

 

Απ' ότι μου είπαν, ο προηγούμενος "χρησιμοποιούσε μόνο το ένα δωμάτιο". Δε ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι απλά δε πήγαινε στο δεύτερο, ή ότι είχε κλείσει και την πόρτα και δε το άνοιξε καθόλου για όσο καιρό έμεινε.

 

Πάντως, απ' ότι μου είπαν πάλι, έβαζε πετρέλαιο.

 

Και τι εννοούμε όταν λέμε δε ζεσταίνεται κανονικά; Όταν έχω τη σόμπα, έχει 18-19 βαθμούς στη σαλονοκουζίνα και 15-16 στα δωμάτια. Πόσο πρέπει να φτάνει δηλαδή; Και το πρωί που ξυπνάω (όλη νύχτα χωρίς θέρμανση) έχει 12-13 βαθμούς. Δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό που να δικαιολογεί τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν σε κόβω να κερδίζεις τίποτα δυστυχώς εκτός και αν το πας νομικά που φαντάζομαι θα σου φάει χρήμα και πολύ χρόνο.
 

Η τον παίρνεις με το καλό και τα βρίσκεται κάπου στη μέση η κάνεις υπομονή άλλους 2 μήνες και τρως τη χασούρα και τη ταλαιπωρία.

Δυστηχώς στην Ελλάδα έχει άνεση να βρεις σπίτι και να το νοικιάσεις σε σχέση με το εξωτερικό που σου βγάζουνε τη παναγια (Βλ. UK, Γερμανία), αλλά τουλάχιστον είσαι νομικά περισσότερο καλυμμένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι μου είπαν, ο προηγούμενος "χρησιμοποιούσε μόνο το ένα δωμάτιο". Δε ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι απλά δε πήγαινε στο δεύτερο, ή ότι είχε κλείσει και την πόρτα και δε το άνοιξε καθόλου για όσο καιρό έμεινε.

 

Πάντως, απ' ότι μου είπαν πάλι, έβαζε πετρέλαιο.

 

Και τι εννοούμε όταν λέμε δε ζεσταίνεται κανονικά; Όταν έχω τη σόμπα, έχει 18-19 βαθμούς στη σαλονοκουζίνα και 15-16 στα δωμάτια. Πόσο πρέπει να φτάνει δηλαδή; Και το πρωί που ξυπνάω (όλη νύχτα χωρίς θέρμανση) έχει 12-13 βαθμούς. Δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό που να δικαιολογεί τα προβλήματα.

Αυτό εννοώ, ότι δεν έχει ομοιόμορφη ζέστη όπως θα είχε με καλοριφέρ πχ, σε όλο το σπίτι 18-20 βαθμούς. Δεν είμαι και σίγουρος 100% αλλά νομίζω ότι παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεσαι το "νόμιμο δικαίωμα". Έχεις το δικαίωμα να απαιτήσεις ότι νομίζεις, αλλά αν δεν ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις σου ο μόνος τρόπος να το καταφέρεις είναι να κινηθείς δικαστικά.

 

Προφανώς αυτό που με νοιάζει είναι άμα αυτά που περιγράφω έχουν βάση για να κινηθώ δικαστικά.

 

Θέλω ένα κατοικήσιμο σπίτι, σαν αυτό που μου έδειξε, αποκρύπτοντας τα προβλήματα που το καθιστούν μη-κατοικήσιμο. Άμα δεχτεί να τα διορθώσει καλώς. Αν δε δεχτεί, θέλω πίσω τα χρήματα που έδωσα έξτρα (το νοίκι του Ιανουαρίου το ξεχνάω) + τα  έξοδα μετακόμισης ως αποζημίωση για την εξαπάτηση. Ούτε τη γυναίκα του θέλω να μου δώσει ούτε τίποτα.

 

Ακούγεται too much?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκρη δύσκολα θα βγάλεις...5 χρόνια κάθομαι σε προβληματικό σπίτι λόγο τοποθεσίας και παιδιών κλπ.

Το έφτιαξα μόνος, δεν έδωσα ενοίκιο για κάποιους μήνες και δεν μου μιλάει καν τώρα... Δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα έχω παιδιά, έχω φωτογραφίες από την μούχλα τα πάντα. Είναι δικηγόρος και προχτές με τα χιόνια που του είπα για τον λέβητα κ σωλήνες μου είπε να πληρώσω και θα τα βρούμε με αυτά που χρωστάμε... Αμ δε... Δεν θα πάρει ενοίκιο για Δεκέμβριο.. Πουλα τρέλα φίλε μόνο έτσι θα κάνεις την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτός!!

 

Είναι κλέφτες και πονηροι οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκρη δύσκολα θα βγάλεις...5 χρόνια κάθομαι σε προβληματικό σπίτι λόγο τοποθεσίας και παιδιών κλπ.

Το έφτιαξα μόνος, δεν έδωσα ενοίκιο για κάποιους μήνες και δεν μου μιλάει καν τώρα... Δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα έχω παιδιά, έχω φωτογραφίες από την μούχλα τα πάντα. Είναι δικηγόρος και προχτές με τα χιόνια που του είπα για τον λέβητα κ σωλήνες μου είπε να πληρώσω και θα τα βρούμε με αυτά που χρωστάμε... Αμ δε... Δεν θα πάρει ενοίκιο για Δεκέμβριο.. Πουλα τρέλα φίλε μόνο έτσι θα κάνεις την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτός!!

 

Είναι κλέφτες και πονηροι οι περισσότεροι.

 

 

Προσπαθώ ρε γαμώτο να αποφύγω τέτοιες ρήξεις από την πρώτη βδομάδα της μίσθωσης. Αλλά ίσως να μη βγαίνει άκρη αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω μια παρενθεση στο θεμα: Αν υπάρχουν σταγονες νερου σε κουφοματα αλουμινιου τι φταινει και

πως λυνεται; (συγκεκριμένα σε παραθυρο-κουφοματα αλουμινιου στο μπανιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ ρε γαμώτο να αποφύγω τέτοιες ρήξεις από την πρώτη βδομάδα της μίσθωσης. Αλλά ίσως να μη βγαίνει άκρη αλλιώς.

Μιλάς μαζί του πρώτα φίλε μου και μετά βλέπεις και κάνεις.. Εμάς σου λέω δεν μας μιλάει στο viber έστειλα, τραγωδία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι να ζητήσεις να σου πάρει αφυγραντήρα...

σιγα μη του βρει κ γκομενα...ρε δεν κανουν τιποτα αφου το κρατος δεν τους κανει  τιποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι φυσιολογικό να στάζει νερό απο το ταβάνι, όσο μεγάλη υγρασία και να έχει ο χώρος.

 

Το πρόβλημα κατα τη γνωμη μου το δημιουργεί η σόμπα υγραερίου. Αυτές γενικά είναι για πιό ανοιχτούς χώρους, όπως καταστήματα, ημιυπαίθριους κτλ. Σε κλειστό χωρο εκτός της υγρασίας είναι και επικίνδυνη γιατι καταναλώνει το οξυγόνο και μπορεί να γεμίσει την ατμόσφαιρα με προιόντα ατελούς καύσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτό που με νοιάζει είναι άμα αυτά που περιγράφω έχουν βάση για να κινηθώ δικαστικά.

 

Θέλω ένα κατοικήσιμο σπίτι, σαν αυτό που μου έδειξε, αποκρύπτοντας τα προβλήματα που το καθιστούν μη-κατοικήσιμο. Άμα δεχτεί να τα διορθώσει καλώς. Αν δε δεχτεί, θέλω πίσω τα χρήματα που έδωσα έξτρα (το νοίκι του Ιανουαρίου το ξεχνάω) + τα  έξοδα μετακόμισης ως αποζημίωση για την εξαπάτηση. Ούτε τη γυναίκα του θέλω να μου δώσει ούτε τίποτα.

 

Ακούγεται too much?

 

Δεν είναι εύκολο να απαντηθεί αυτό που ρωτάς.

 

Καταρχήν φαντάζομαι πως νοίκιασες ακριβώς αυτό το σπίτι που σου έδειξε, όπως ακριβώς στο έδειξε, και όχι κάποιο άλλο, σωστά?

 

Όσο για την "εξαπάτηση", έχει μεγάλη σημασία από που προέρχεται η υγρασία που βλέπεις στο ταβάνι. Προέρχεται από υγροποίηση των υδρατμών του αέρα του σπιτιού, ή εισέρχεται υγρασία με κάποιο τρόπο από έξω μέσα? Στην πρώτη περίπτωση δεν φταίει το σπίτι, μόνο στη δεύτερη μπορείς άνετα να ισχυριστείς ότι είναι μη-κατοικήσιμο/επικίνδυνο για την υγεία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά,"θερμαινεις" σπίτι στους 18-19, τις λίγες ώρες που είστε στο σπίτι,ενώ 12 ώρες που λείπετε στην εργασία πιάνει 15 και το βράδυ φτάνει 12, και αναρωτιέται τις πταίει;ακόμη και η ελάχιστη υγρασία του εξωτερικού αέρα,όταν ακουμπήσει τα παγωμενα ντουβαρια,θα υγροποιηθεί πάνω τους.το ότι βλέπετε τα χνώτα σας,δείχνει ότι οι θερμοκρασίες που ανέφερες,είναι χαμηλότερες,και μάλλον το σπίτι δεν αερίζεται όσο πρέπει.αν μαζεύεστε και αρκετοί , επιβαρύνεται επιπλέον η ατμόσφαιρα.απλες οι λύσεις,αλλά με κόστος.τι φταίει ο ιδιοκτήτης αν αντέχετε να ζειτε σε ψυγείο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά,"θερμαινεις" σπίτι στους 18-19, τις λίγες ώρες που είστε στο σπίτι,ενώ 12 ώρες που λείπετε στην εργασία πιάνει 15 και το βράδυ φτάνει 12, και αναρωτιέται τις πταίει;ακόμη και η ελάχιστη υγρασία του εξωτερικού αέρα,όταν ακουμπήσει τα παγωμενα ντουβαρια,θα υγροποιηθεί πάνω τους.το ότι βλέπετε τα χνώτα σας,δείχνει ότι οι θερμοκρασίες που ανέφερες,είναι χαμηλότερες,και μάλλον το σπίτι δεν αερίζεται όσο πρέπει.αν μαζεύεστε και αρκετοί , επιβαρύνεται επιπλέον η ατμόσφαιρα.απλες οι λύσεις,αλλά με κόστος.τι φταίει ο ιδιοκτήτης αν αντέχετε να ζειτε σε ψυγείο;

 

 

σιγά το ψυγείο 19 βαθμοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...