Προς το περιεχόμενο

Υγρασία σε νέο σπίτι


Gilfoyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα με τα τζάμια και τα κουφώματα. Ειδικά με τα πολλά κρύα στο αλουμίνιο είχε γίνει πάγος ειδικά σε κάποια που ήτανε από την μεριά που φυσαγε ο αέρας θερμοκρασία μέσα 18 ως 21 22 βαθμούς ανάλογα την ώρα της μέρας.

Στο ένα το δωμάτιο που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα Γιατί μετά από λίγο μάζευε και στο τοίχο υγρασία είδα βελτίωση δηλ. Να έχει ελάχιστα νερά το κουφωμα και καθόλου ο τοίχος όταν έκλεισα το σώμα του καλοριφέρ εκεί και την πόρτα καθώς ακόμα το δωμάτιο αυτό είναι μόνο για γραφείο και αποθήκη. Οπότε αν βάλεις ένα σώμα δεν ξέρω αν καλυτερέψει η Όχι.. .

Και εγώ είμαι σε αναζήτηση τι να κανω καθώς τον επόμενο χειμώνα λογικά θα χρεισημοποιητε αν δεν πάω σε άλλο σπίτι. Και κλείνοντας αυτό το δωμάτιο βελτιώθηκε και η κατάσταση και στο υπόλοιπο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία του αέρα,τόσο λιγότερη υγρασία χωράει,που σημαίνει ότι στο πρώτο παγωμένο τοιχίο ή αλουμίνιο,θα υγροποιηθεί πάνω του.ή αυξάνετε την θερμοκρασία,ή κάνετε θερμομόνωση τα τοιχία και αλλαγή κουφωμάτων,ή δουλεύετε αφυγραντήρα,ή δεν μένετε μέσα,μιας και ο άνθρωπος εκπνέει και υδρατμούς.αλλη λύση δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέρμανση δεν υπάρχει στο σπίτι,αν βάλω,θα βάλω για 2-3 ώρες την μέρα μια ηλεκτρική σομπα,το βράδυ έχω ηλεκτρική κουβέρτα οπότε δεν έχω ιδιαιτερο θέμα.Απλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν το πρόβλημα το δημιουργησα εγω επειδή δεν έχω θέρμανση στο σπίτι η αν έχει πρόβλημα μονωσης η πολυκατοικία.Στον άλλο τοίχο του δωματίου πχ που απο πισω έχει αλλον χώρο του σπιτιου δεν έχει θέμα.Το θέμα δημιουργήθηκε στον τοιχο που απο πισω του ειναι η εξωτερική πλευρα της πολυκατοικιας.

 

Δεν έχεις καταλάβει πως γίνεται, αυτό που ισχύει είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις στα bold, υγρασία σε κουφώματα/τζάμια δημιουργείται όταν θερμαίνεις το χώρο, όχι όταν δεν τον θερμαίνεις. Αν θερμαινόταν κανονικά το σπίτι, το πρόβλημα θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο.

 

Για να καταλάβεις ακριβώς τι σου λέω, εφόσον πχ η θερμοκρασία του αέρα μέσα στο σπίτι είναι 20 βαθμούς και η σχετική υγρασία του στο 60%, οποιαδήποτε επιφάνεια έχει κάτω από 12 βαθμούς θα μαζέψει υγρασία. Με την ίδια θερμοκρασία αέρα και σχετική υγρασία στο 50%, οι επιφάνειες με κάτω από 9 βαθμούς μαζεύουν υγρασία

 

Όσο για τους τοίχους, λογικό είναι να μαζεύει υγρασία αυτός που η πίσω πλευρά του είναι στην εξωτερική πλευρά του κτηρίου, οι εσωτερικοί δεν έχουν διαφορά θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dolly σαν λύση αναφέρει την αύξηση θερμοκρασίας. Εγώ είδα διάφορα όταν έριξα τη θερμοκρασία στο δωμάτιο αυτό.

Οποτε αν ο dolly απάντησε σε μένα η μόνη λύση είναι αφυγραντηρας καθώς μένω σε νοίκι

Η ερώτηση αν ξέρει κάποιος καθώς είναι. Μου λένε κάποιοι ότι ίσως αυτό να γίνεται λογο οτι το σπίτι είναι καινούριο και είμαι ο πρώτος που μπήκε. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αυτό το φαινόμενο αν το καλοκαίρι το αργίσω πολύ και στεγνωση;

Είχε κανείς ίδια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dolly σαν λύση αναφέρει την αύξηση θερμοκρασίας. Εγώ είδα διάφορα όταν έριξα τη θερμοκρασία στο δωμάτιο αυτό.

Οποτε αν ο dolly απάντησε σε μένα η μόνη λύση είναι αφυγραντηρας καθώς μένω σε νοίκι

Η ερώτηση αν ξέρει κάποιος καθώς είναι. Μου λένε κάποιοι ότι ίσως αυτό να γίνεται λογο οτι το σπίτι είναι καινούριο και είμαι ο πρώτος που μπήκε. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αυτό το φαινόμενο αν το καλοκαίρι το αργίσω πολύ και στεγνωση;

Είχε κανείς ίδια εμπειρία;

 

Οι ερωτήσεις σου στα bold δεν βγάζουν νόημα.

 

Η αύξηση της θερμοκρασίας πάντως επιδεινώνει το πρόβλημα της υγροποίησης στα κουφώματα, δεν το βελτιώνει, για αυτό και είδες βελτίωση όταν έριξες τη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου λένε κάποιοι ότι ίσως αυτό να γίνεται λογο οτι το σπίτι είναι καινούριο και είμαι ο πρώτος που μπήκε. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αυτό το φαινόμενο αν το καλοκαίρι το αργίσω πολύ και στεγνωση;

Κατά 99% είναι η κλασική μουφοδικαιολογία που ακούμε. Σαν φοιτητής όταν νοίκιαζα είχα ακούσει αντίστοιχο σε νεόδμητο, στο οποίο δεν άλλαξε η κατάσταση κι ας "στέγνωσε". Προφανώς cheapιές στο θέμα της μόνωσης, είτε των τοίχων/μπετών είτε των κουφωμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το auto correct άλλαξε την λέξη και δεν το είδα.. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω αυτό το φαινόμενο του χρόνου αν το καλοκαίρι αερισω πολύ το σπίτι και στεγνώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το auto correct άλλαξε την λέξη και δεν το είδα.. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω αυτό το φαινόμενο του χρόνου αν το καλοκαίρι αερισω πολύ το σπίτι και στεγνώσει

 

Όχι, όσο και να αερίζεις το καλοκαίρι δεν θα έχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχεις καταλάβει πως γίνεται, αυτό που ισχύει είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις στα bold, υγρασία σε κουφώματα/τζάμια δημιουργείται όταν θερμαίνεις το χώρο, όχι όταν δεν τον θερμαίνεις. Αν θερμαινόταν κανονικά το σπίτι, το πρόβλημα θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο.

 

Για να καταλάβεις ακριβώς τι σου λέω, εφόσον πχ η θερμοκρασία του αέρα μέσα στο σπίτι είναι 20 βαθμούς και η σχετική υγρασία του στο 60%, οποιαδήποτε επιφάνεια έχει κάτω από 12 βαθμούς θα μαζέψει υγρασία. Με την ίδια θερμοκρασία αέρα και σχετική υγρασία στο 50%, οι επιφάνειες με κάτω από 9 βαθμούς μαζεύουν υγρασία

 

Όσο για τους τοίχους, λογικό είναι να μαζεύει υγρασία αυτός που η πίσω πλευρά του είναι στην εξωτερική πλευρά του κτηρίου, οι εσωτερικοί δεν έχουν διαφορά θερμοκρασίας.

Ωραία.Το θέμα είναι τώρα πως να διορθώσω την υγρασία και την μουχλα που σιγα-σιγα σχηματίζεται στον τοίχο και πως να αποφυγω το να ξαναδημιουργηθεί?

Να το καθαρίσω με χλωρίνη και νερό?

Μετά ενας αφυγραντήρας θα κάνει δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.Το θέμα είναι τώρα πως να διορθώσω την υγρασία και την μουχλα που σιγα-σιγα σχηματίζεται στον τοίχο και πως να αποφυγω το να ξαναδημιουργηθεί?

Να το καθαρίσω με χλωρίνη και νερό?

Μετά ενας αφυγραντήρας θα κάνει δουλειά?

 

Το καλύτερο είναι να μονωθεί ο τοίχος.

Ο αφυγραντήρας δεν ξέρω αν "θα κάνει δουλειά", αλλά σίγουρα θα μειώσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μονωση πρεπει να γινει απ εξω

Η καλύτερη μόνωση από έξω είναι το Νταουν

Επεξ/σία από normal40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...