Προς το περιεχόμενο

πρώτη φωτογραφική μηχανή


KinigosPsixon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγη σάλτσα παραπάνω το περιέγραψα αλλά ναι έχει

Δεν φαίνεται καλά ποιος 50άρης είναι και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι manual. Ρώτα τον πωλητή και ενημέρωσέ μας

O 50ρις της φωτογραφίας είναι ο D, άρα θα παίζει μόνο manual focus σε σειρές 3xxx και 5xxx.  

 

Να σημειώσω οτι ακόμα και με τον 50ρι που είναι πολύ φωτεινός, αν υπάρχει γρήγορη κίνηση και όχι αρκετά δυνατός φωτισμός... πάλι θα πρέπει να ανέβεις πολύ ISO άρα ... θόρυβος... 

Σίγουρα όμως πολύ καλύτερα από ότι ήσουν... πολύ καλύτερη διαχείρηση του θορύβου, αλλά πρέπει να προσέξεις και την ταχύτητα.. σε γρήγορες σκηνές θα σου φαίνεται "κουνημένη" η φωτό. Θέλει εξάσκηση το να "πιάνεις" την στιγμή εκεί που θέλεις... ή ακόμα και να αφήνεις την κίνηση να φαίνεται για πιο καλιτεχνικές φωτό.. 

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις όμως πάρα πολύ είναι το βάθος πεδίου ...στο 1.8 είναι αρκετά μικρό με αποτέλεσμα η παραμικρή αστοχία εστίασης να φαίνεται. (manual focus προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις... άρα ίσως δεν σε ενοχλεί αν είναι ο D o 50ρης) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι ο D. Δεν έχει ασημένιο δαχτυλίδι ο D κι επειδή μάλλον αποκλείεται να είναι ο special edition G που έδιναν με την df, πρέπει να μιλάμε για τον πολύ παλιό 1.8. Άρα manual. Δεν είναι πρόβλημα το af σε παραστάσεις, αν κυνηγάς τους νεκρούς χρόνους. Το κουνημένο μπορείς να το αξιοποιήσεις κι δημιουργικά με χρήση φλας. Αλλά το να δώσεις mf φακό σε αρχάριο μου φαίνεται σα να τον σπρώχνεις να καταλήξει να τραβάει με το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18/55. Είναι ο kit φακός. Ο 50mm είναι ο series E manual focus f1.8. τον 50mm τον πήρα διαλεγμένο και είναι σε εξαιρετική κατάσταση πολύ με πολύ ωραίο bokeh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ο πολύ παλιός. Δεν μας πειράζει η ηλικία του όσο το ότι είναι manual focus. Αν έχεις τη διάθεση και χρόνο να ασχοληθείς θα έλεγα ναι. Aν περιμένεις πατώντας ένα κουμπί να βγαίνουν παπάδες θα απογοητευτείς γιατί ούτως ή άλλως με καμία μηχανή δεν συμβαίνει αυτό. Απλά εδώ θα πρέπει να συνηθίσεις μεταξύ άλλων και τη χειροκίνητη εστίαση (λογικά είναι AIS οπότε θα κάνει και af confirmation) και πού ξέρεις ίσως μια μέρα μάθεις εσύ τα μυστικά του mf σ' εμάς τους τεμπέληδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ο πολύ παλιός. Δεν μας πειράζει η ηλικία του όσο το ότι είναι manual focus. Αν έχεις τη διάθεση και χρόνο να ασχοληθείς θα έλεγα ναι. Aν περιμένεις πατώντας ένα κουμπί να βγαίνουν παπάδες θα απογοητευτείς γιατί ούτως ή άλλως με καμία μηχανή δεν συμβαίνει αυτό. Απλά εδώ θα πρέπει να συνηθίσεις μεταξύ άλλων και τη χειροκίνητη εστίαση (λογικά είναι AIS οπότε θα κάνει και af confirmation) και πού ξέρεις ίσως μια μέρα μάθεις εσύ τα μυστικά του mf σ' εμάς τους τεμπέληδες :P

Μία σημείωση... δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά σειράς... η σειρά Ε ήταν η πολύ οικονομική, με αποτέλεσμα ο φακός να μην είναι sharp.. Για κάποιον που τώρα ξεκινάει βέβαια..πιθανόν να μην καταλάβει την διαφορά.... αλλά σε γενικές γραμμές σε πολλές περιπτώσεις ο φακός αποδίδει χειρότερα και από τον 18-55

(review του συγκεκριμένου φακού υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογω πως οχι.

Εννοω οτι εγω θα την επαιρνα.

 

Ακομη και χωρις τον 50mm η τιμή ειναι καλή. Και ο 50mm f/1.8 ακομη και με manual focus και χωρίς ειναι πολυ sharp ειναι μια καλη επιλογη να υπάρχει λογω του f/1.8.

 

Εαν ο ογκος και το βαρος δεν σου δημιουργει προβλημα ειναι μια καλη επιλογη (με την προϋπόθεση οτι ειναι σε καλη κατασταση βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία σημείωση... δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά σειράς... η σειρά Ε ήταν η πολύ οικονομική, με αποτέλεσμα ο φακός να μην είναι sharp.. Για κάποιον που τώρα ξεκινάει βέβαια..πιθανόν να μην καταλάβει την διαφορά.... αλλά σε γενικές γραμμές σε πολλές περιπτώσεις ο φακός αποδίδει χειρότερα και από τον 18-55

(review του συγκεκριμένου φακού υπάρχουν)

Έχω σταματήσει να πιστεύω στα review από τότε που το dxo έδωσε στην d3200 ίδια βαθμολογία με την 5dmk3.

Όταν πας σε τέτοια δουλειά είναι πολυτέλεια να ζητάς και φωτεινό και υπεροξύτατο φακό με τέτοιο budget. Οπότε τι κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ένας αρχάριος να βγάλει φωτογραφίες MF;

Είπε ότι θέλει να βγάζει την κοπέλα του φωτογραφίες ενώ χορεύει μπαλέτο, προφανός από κερκίδες... Σοβαρά τώρα με 50ρη;

Βάση αυτών που έγραψες φίλε με όποια slr και να πάρεις θα είσαι καλύτερα από την compact που έχεις τώρα.

Μόνο από τη διαφορά ποιότητας και μεγέθους του αισθητήρα ο θόρυβος θα είναι πολυυυ μικρότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί ένας αρχάριος να βγάλει φωτογραφίες MF;

Είπε ότι θέλει να βγάζει την κοπέλα του φωτογραφίες ενώ χορεύει μπαλέτο, προφανός από κερκίδες... Σοβαρά τώρα με 50ρη;

Βάση αυτών που έγραψες φίλε με όποια slr και να πάρεις θα είσαι καλύτερα από την compact που έχεις τώρα.

Μόνο από τη διαφορά ποιότητας και μεγέθους του αισθητήρα ο θόρυβος θα είναι πολυυυ μικρότερος.

1ον) Θα μάθει. Δεν ειναι και κατι τοσο τρομερο.

 

2ον) Ούτως ή αλλως η τιμη ειναι καλη ακομη κι αν δεν υπηρχε ο 50άρης στο πακέτο μεσα

 

3ον) Θα τραβαει με τον κιτ οπου χρειαζεται και μετα βλεπει τι θελει. Το θεμα χορος και κοπελα ειναι μονο ενα μικρο κομματι των θεματων του.

 

4ον) Σε αυτη την τιμη εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; Κι αυτη η αγγελία εαν ισχυει ακομη και εαν ειναι το πακετο σε καλη κατασταση

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας το "μπάτζετ εώς 200"
δεν νομιζω οτι ειναι ενα μικρο κοματι των θεματων ο χορος.
Συμφωνω σε ευτο που λες για τον κιτ φακο.
γιατι να κανει την ζωη του δυσκολη για να μαθει το MF, ΟΧΙ να μην το μαθει, γιαυτο υπαρχει η τεχνολογια για να μας κανει την ζωη μας ευκολη (λεμε τωρα). μετα απο 1-2 χρονια αγοραζει και εναν ακομη φακο και ενα καλο φλας και ειναι κομπλε.
ακομη και 10ετιας slr βγαζουν καλυτερες φωτογραφιες απο τις compact, ειδικα αν βγαζει τα δυσκολα θεματα σε RAW 1-2 στοπ υποφωτισμενα για να κερδισει ταχυτητα και τα φωτιζει μετα στο PC του.
το θεμα ειναι οτι ειναι ασχετος εντελος και προσπαθει να μαθει το τι παιζει με τις slr.
Εγω προτεινω να δοκιμασει πρωτα μια slr πριν την αγορα της απο φιλους και γνωστους, δεν ειναι και το ποιο ευκολο για εναν αρχαριο η χρηση της και μη μου πεις θα μαθει, στο auto θα το εχει ΠΑΝΤΑ και ετσι θα παει. εχω πολλα παραδειγματα απο γνωστους μου.
Και πανω απο ολα φιλε KinigosPsixon μην παραμυθιαζεσαι απο τα μεγαπιξελ, δεν ειναι και το κατι σημαντικο, μονο οταν θελεις να κανεις μεγενθυσεις ή κροπαρισμα (ζουμ μεσα στην υπαρχουσα φωτογραφια) παιζει ρολο. Πριν την αγορα της μηχανης να δεις τι φακους εχει η καθε εταιρια, για μενα κορυφη ειναι η Canon - Nikon λογο οτι εχουν φακους πολλους με υποστηριξη και απο δευτερες εταιριες Sigma - Tamron κλπ, σε οτι ευρος τιμης θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεχνας το "μπάτζετ εώς 200"

δεν νομιζω οτι ειναι ενα μικρο κοματι των θεματων ο χορος.

Συμφωνω σε ευτο που λες για τον κιτ φακο.

γιατι να κανει την ζωη του δυσκολη για να μαθει το MF, ΟΧΙ να μην το μαθει, γιαυτο υπαρχει η τεχνολογια για να μας κανει την ζωη μας ευκολη (λεμε τωρα). μετα απο 1-2 χρονια αγοραζει και εναν ακομη φακο και ενα καλο φλας και ειναι κομπλε.

ακομη και 10ετιας slr βγαζουν καλυτερες φωτογραφιες απο τις compact, ειδικα αν βγαζει τα δυσκολα θεματα σε RAW 1-2 στοπ υποφωτισμενα για να κερδισει ταχυτητα και τα φωτιζει μετα στο PC του.

το θεμα ειναι οτι ειναι ασχετος εντελος και προσπαθει να μαθει το τι παιζει με τις slr.

Εγω προτεινω να δοκιμασει πρωτα μια slr πριν την αγορα της απο φιλους και γνωστους, δεν ειναι και το ποιο ευκολο για εναν αρχαριο η χρηση της και μη μου πεις θα μαθει, στο auto θα το εχει ΠΑΝΤΑ και ετσι θα παει. εχω πολλα παραδειγματα απο γνωστους μου.

Και πανω απο ολα φιλε KinigosPsixon μην παραμυθιαζεσαι απο τα μεγαπιξελ, δεν ειναι και το κατι σημαντικο, μονο οταν θελεις να κανεις μεγενθυσεις ή κροπαρισμα (ζουμ μεσα στην υπαρχουσα φωτογραφια) παιζει ρολο. Πριν την αγορα της μηχανης να δεις τι φακους εχει η καθε εταιρια, για μενα κορυφη ειναι η Canon - Nikon λογο οτι εχουν φακους πολλους με υποστηριξη και απο δευτερες εταιριες Sigma - Tamron κλπ, σε οτι ευρος τιμης θελεις.

ναι για τα mpxl το ξέρω απλα απ'όλα τα άλλα είμαι άσχετος να το πω??? θα το πω... άσχετος. Ξεκίνησα το διάβασμα και τα rewiev και βιντεάκια σχετικά με το πως να τραβάς φώτο με slr και τι ρυθμίσεις να κάνεις (χαμηλό iso κλπ. τα βασικά για αρχη ) μέχρι τώρα όλα στο auto τα είχα . η αλήθεια είναι οτι ο χορός είναι μεγάλο όχι μικρό κομμάτι γιατί και την άλλη μηχανή που έχω μόνο εκεί την παίρνω άντε και στις διακοπές το καλοκαίρι. αν πάω πχ βόλτα Θεσσαλονίκη στο λιμάνι δεν την παίρνω . και συνέχεια ξεχνάω να σας ανεβάσω φώτο σήμερα στις 16:15 θα την έχω ανεβάσει. η αλήθεια επίσης είναι οτι τραβάω απο τις κερκίδες δεν ξέρω αν θα έχω θάρρος να πάω απο κοντά . αλλα όπως είπα αυτες που έβγαλα έχουν τραγικά πολύ θόρυβο θα δείτε όταν τις ανεβάσω . έστω και στο 50% βελτίωση να υπάρχει θα το δεχτώ .

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να το παμε αλλιως. Με 200€ δεν βρισκεις σετ σε καινούργιο, ουτε καν αξιολογη compact που να βγαζει καλυτερα απο το κινητό σου.

 

Η καλύτερη επιλογη που επαιξε ηταν στις γιορτες η D3300 με τον 18-55mm AF-P χωρις VR στα 300€ καινούργια. Τωρα οι τιμες ανεβηκαν ξανα. Οποτε πρεπει απλα να βρεις μια ευκαιρια.

 

Καλύτερη αποδοση σε αυτα τα χρηματα απο την D3200 ειναι μαλλον απιθανο να βρεις. Ο αισθητηρας της ειναι εξαιρετικός. Η τιμη για το πακετακι με τον 18-55mm VR ειναι πολυ καλή και θεωρησε τον manual 50mm απλα δώρο (εαν δεν τον θες, δωστον σε εμενα...). Για να βρεις και zoom ή καλύτερους φακούς θα πρεπει να πληρωσεις. Κοστιζει η ποιοτητα. Ισως στο μελλον.

 

Ακομη και η χρηση manual focus φακου δεν ειναι κατι δυσκολο. Στις παραστασεις τον ρυθμιζεις σε ενα σημειο και περιμενεις να τραβηξεις την στιγμη. Το ιδιο κανεις και στα σπορ ασχέτως φακού πολλες φορες πχ.

 

Δες εαν υπαρχει ακομη και εαν ειναι σε καλη κατασταση πηγαινε και παρτην. Αντε γιατι στο τσακ ειμαι να την παρω εγω για τον πατερα μου και να κρατησω τον 50mm που δεν εχω....

 

Δεν βλεπω αλλη εναλλακτικη καλυτερη ή παραπλησια σε αυτη την κατηγορια τιμής.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας το "μπάτζετ εώς 200"

...

γιατι να κανει την ζωη του δυσκολη για να μαθει το MF, ΟΧΙ να μην το μαθει, γιαυτο υπαρχει η τεχνολογια για να μας κανει την ζωη μας ευκολη 

Στη 2η πρόταση ξέχασες αυτό που έγραψες στην 1η. Με budget 200Ε μάντεψε τι σύστημα AF αγοράζεις ;)

 

Για να το πω απλά, 3300 και nikon af 50G 1.8, σε δωμάτιο με φωτισμό από λάμπα, δεν εστιάζει. 

 

Για να το πω πρακτικά. Με MF θα έχεις κάποιες αστοχίες ακόμη και αν το μάθεις καλά. Με AF θα έχεις πάντα πολύ περισσότερες.

 

Γιατί 50άρη? Για τα 200Ε. Γιατί να πάει κοντά? Γιατί 50άρης. Και γιατί την κοπέλα τη θέλουμε πορτρέτο όχι "και κάπου εκεί στον κόσμο μας ζει μια κοπελούδα" (a-la Bob Ross)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...