Προς το περιεχόμενο

Netbook με σπασμένη οθονη


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέτω ένα netbook LG X 110, atom 1,6gh, 1gb ram. Δυστυχώς έχει σπάσει η οθόνη του. Όταν το συνδέω με εξωτερική οθόνη στέλνει το σήμα αφού έχει σηκώσει το λειτουργικό και όχι από το bios πράγμα που καθιστά αδύνατη την εγκατάσταση λειτουργικού πάνω στο netbook. Συνεπώς για να το κάνω λειτουργικό έκανα το εξής:

 

Έβγαλα τον δίσκο, τον τοποθέτησα σε άλλο υπολογιστή, πέρασα το lubuntu 16,04 και επανέφερα τον δίσκο πίσω στο netbook.

 

Όλα εντάξει και βρήκε όλους τους οδηγούς αλλά το 16,04 του πέφτει βαρύ (αν και το kodi το τρέχει ικανοποιητικα) . Έχετε να προτείνετε άλλη έκδοση Linux που να κάνω την ίδια διαδικασία αλλά να είναι ελαφρύ; να βάλω lubuntu 12,04; το 14,04 που δοκίμασα δεν πέτυχε γιατί κάτι του έφταιγε με τον πυρήνα. Παλιά είχα δοκιμάσει με 12,04 αλλά επειδή λήγει η υποστήριξη του σύντομα ήθελα κάτι πιο σύγχρονο. Βέβαια θα μου πείτε απαιτήσεις που έχω.. Το ξέρω αλλά παιχνίδι να γίνεται..

 

Το σημαντικό είναι να γίνει η εγκατάσταση σε άλλο υπολογιστή..

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα ειχε σπασει, και βρηκα απ το ebay ακολουθησα τις οδηγιες απ το youtube και την αλλαξα. Ειμαι ολοηδια με την αυθεντικη.

Δεν ξέρω αν αξίζει να δαπάνησε χρήματα για το συγκεκριμένο λαπτοπ δεδομένου ότι δεν αναβαθμίζετε η μνήμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτο και αν πετυχει βγαλε ολο το καπακι να μη βαραινει. Ισως να υπαρχει και αλλη λυση πιο ευκολη και χωρις κατατσαβιδια

 

update: λενε για f1 ή fn+f1 στην αρχη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πόσο κοστίζει η οθόνη κ άλλαξέ την και κάνε ένα media player! Εγώ το δικό μου netbook, αφού πειραματίστηκα με διάφορα πράγματα, αποφάσισα ότι η καλύτερη υλοποίηση (για μένα) είναι ένα φορητό media player με openelec! Γενικά είναι μηχάνημα που θα πρέπει να το κάνεις κάποιες υποχωρήσεις, ειδικά αφού έχεις 1GB Ram! Για πειραματισμούς χρησιμοποίησε το vmware!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άδειο δίσκο και ένα bootable usb-stick δηλαδή δεν ξεκινάει;;

Ή χωρίς δίσκο και μόνο με το stick ;;;

Όχι.. .

Δες πόσο κοστίζει η οθόνη κ άλλαξέ την και κάνε ένα media player! Εγώ το δικό μου netbook, αφού πειραματίστηκα με διάφορα πράγματα, αποφάσισα ότι η καλύτερη υλοποίηση (για μένα) είναι ένα φορητό media player με openelec! Γενικά είναι μηχάνημα που θα πρέπει να το κάνεις κάποιες υποχωρήσεις, ειδικά αφού έχεις 1GB Ram! Για πειραματισμούς χρησιμοποίησε το vmware!

 

K.

Με τα χρήματα που βρίσκεις οθόνη παίρνεις μεταχειρισμένο netbook.. δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κανεις να ψαξω. Σιγουρα ειναι πανω απο 20; Εχουν ξεμεινει και μπορεις μα βρεις και με 10

Αν δεν βαριέσαι σε προκαλώ (με την καλή έννοια) να βρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update.. Με lubuntu 16.04 σερνόταν αλλά το kodi πετούσε. Με peppermint 5 (πατάει σε Ubuntu 14.04) πάει καλύτερα αλλά στο kodi έχει τρομερή υστέρηση και σπασίματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...