Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi κολλάει αφάνταστσ


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Έχω ένα raspberry pi εδώ και 5 χρόνια και αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό. Εγκατέστησα το rasbian, κάνω boot και κολλάει το σύμπαν, πατάω να ανοίξει ο browser και ανοίγει μετά από ένα λεπτό. Μέχρι και να κουνήσω τον κέρσορα κολλάει.... Τι μπορεί να φταίει; Η microsd ειναι class 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Raspberry δεν είναι φτιαγμένο για desktop χρήση. Τέλος.

 

Όσο overclock και να το κάνεις, όσο ελαφριά διανομή και να του βάλεις, δεν είναι φτιαγμένο για desktop, θα σου βγάλει την ψυχή.

 

Μέχρι και στο openelec υπάρχει ένα σχετικό λαγκάρισμα (όχι στο stream φυσικά) όσο στο GUI rendering.

 

Οπότε όπως είπε και ο αποπάνω, αρκεί μόνο για χρήση σάν server, arcade machine και γενικά για να πειραματιστείς με το cli του linux αλλά ώς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει παλιά openelec(με microsd class4 όμως) και κόλλαγε. Εγώ μόνο για streaming το θέλω, τπτ άλλο. Μοντέλο δεν θυμάμαι πιο είχα(έχουν περάσει τόσα χρόνια). Νομίζη ήταν type B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο διαστημα χρησιμοποιουσα το 2 σαν desktop. Κολλουσε πολυ, ειδικα στο ιντερνετ και στο office. Αλλα αφανταστα και να κολλαει το ποντικι ενω δε εχω ανοιξει τιποτα, δεν το εκανε. Μαλλον φταιει που εχεις το πρωτο μοντελο(αν εχεις αυτο).

 

Σιγουρα το πιο καλο ειναι το raspbian αλλα δοκιμασε αλλη διανομη οπως το pidora

 

Υ.Γ. ουτε καν το 3ο μοντελο δεμπορει να γινει υποκαταστατο desktop, απο την εμπειρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...