Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Linux


countass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό pc ενός φίλου,με ms-7255,πάνω η μητρική γράφει και p4m890m.Ε6300 cpu,2gb ram,8300gs gpu.

Προσπαθώ να του βάλω κάποια Linux διανομή,έχω δοκιμάσει mint,lite,slax,elementary os,δε θυμάμαι 

αν δοκίμασα και τπτ άλλο,δε δουλεύει τίποτα,ακόμα και το acronis,3 versions κάνει το ίδιο,δεν μπορούσα να του πάρω image,τελικά τα κατάφερα με clonezilla.
Όλα τα cd που κάνω-γιατί από usb δεν μπουτάρει αν και η μητρική το υποστηρίζει-περνάνε το boot from cd
και κολλάνε είτε στην αρχική οθόνη του os ακριβώς μετά,είτε λίγο μετά,σε κανένα τέλος πάντων δεν έχω καταφέρει να φτάσω στο σημείο που επιλέγεις partitions.Μόνο στο linux lite,μπήκα σε safe mode operation,στο mode που το δοκιμάζεις το os,έπαιζε κανονικά,και δοκίμασα να κάνω install μέσα από το safe,υποτίθεται πως έγινε αλλά στο boot  από το σκληρό μετά κόλλαγε αφού εμφάνιζε κάτι κόκκινες γραμμές αλλοπρόσαλλες.
Windows μπαίνουν.Δοκίμασα πρώτα με xp αλλά έκανε κάτι χαζά spikes και σφάλματα,δεν ξέρω,μπορεί να έφταιγε και το download.Τα ξήλωσα και αυτά,και τώρα είναι με windows 7 home basic που κατά ένα περίεργο τρόπο τρέχουν καλύτερα από τα xp.Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω με κάποιο άλλο Os γιατί και αυτά δεν είναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δοκιμασε το PloP Boot Manager, ειναι για μητρικες που δεν υποστηριζουν usb , αν και δε θα φταιει η μητρικη.

2. Με ποιο προραμμα γραφεις το στικακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με rufus,λειτουργεί κανονικά σε άλλο pc.Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό όμως,το γράφω σε cd και bootarei από κει.Αλλά με τα προβλήματα που ανέφερα πιο πάνω.Σκέφτομαι τώρα μήπως φταίει και ένας ψιλοφουσκωμένος πυκνωτής που είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τώρα μήπως φταίει και ένας ψιλοφουσκωμένος πυκνωτής που είδα.

μπορει ναι μπορει και οχι. παιζει να ειναι και αυτος το προβλημα. αντικατεστησε τον αν πιανουν τα χερια σου και ξαναδοκιμασε.

Επισης, δεν ξερουμε την κατασταση του σκληρου. Βγαλτον, βαλτον σε ενα pc αλλο και τσεκαρε τον με το hard disk sentinel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σκεφτόμουν γενικά να πάρω κανα σταθμό μήπως ασχοληθώ λίγο με τους πυκνωτές γενικότερα.Έχεις κανέναν vfm υπ'όψιν;
Ο σκληρός,σύμφωνα με το hdd είναι άριστος.Λειτουργεί τώρα με win7 δε χρειάζεται να βγάζω πράγματα,αλλά ψάχνω να βάλω τίποτα Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να ξεκινησεις την οποια διανομη θελεις να βαλεις με το kms κλειστο. Δεν ξερω πως γινεται γενικα, αλλα για το live cd του ubuntu πχ ειναι η επιλογη nomodeset στο f6 που λεει εδω

 

https://help.ubuntu.com/community/BootOptions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...