Προς το περιεχόμενο

αλλαγη σε linux απο windows


gauss00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το Desktop Interface κάντο λίγο customize. Είναι πολύ καλλιτεχνικό λειτουργικό το linux. Εγκατεστησε Conky και βάλε κανένα θέμα. Δες τι είναι τα Desktop Interfaces τα Docks και πως αλλάζουμε τα Icons. Υπάρχει και αντίστοιχο νήμα πες Print Screen. Πήγαινε να πάρεις μία ιδέα.

οκ ευχαριστω θα το ψαξω..να ρωτησω κατι αλλο οταν εφτιαχνα τους δισκους απο τα παραθυρα εκανα 20γκιγκα και τα χωρισα 10 8 και 2 τωρα κατεβασα το στεαμ και πηγα να κατεβασω ενα παιχνιδι που εχω και μου ελεγε δεν υπαρχει ελευθερος δισκος και αναγκαστηκα να κανω καινουργιο library δηλαδη στιν ουσια για linux εχω 20γκικα ελευθερο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το βρισκω μεγαλο προβλημα, πολυ

 

Oτι δεν υποστηρίζετε τριμ,σε δίσκους που έχουν καταργηθεί.

Περί ορέξεως..άνοιξε κονσόλα.

οκ ευχαριστω θα το ψαξω..να ρωτησω κατι αλλο οταν εφτιαχνα τους δισκους απο τα παραθυρα εκανα 20γκιγκα και τα χωρισα 10 8 και 2 τωρα κατεβασα το στεαμ και πηγα να κατεβασω ενα παιχνιδι που εχω και μου ελεγε δεν υπαρχει ελευθερος δισκος και αναγκαστηκα να κανω καινουργιο library δηλαδη στιν ουσια για linux εχω 20γκικα ελευθερο χωρο;

Χρησιμοποιήσε χώρο από τo partition των windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω απλα επειδη θα περασω αρκετες ωρες αυτες της μερες ειπα να το βαλω να ξεχνιεμαι που και που δεν γινεται να το αλλαξω απο εδω αυτο με το σκληρο ή να τα περναω ολα εκει που ειναι και τα παραθυρα και ολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα;

ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ,ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟ ΤΡΙΜ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.

 

 

ειναι οι πιο δημοφιλεις. 830, 840, 850, evo και pro

 

 

 

Έχω ένα samsung 850 evo ένα χρόνο. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα, κάνει boot σε ελάχιστο χρόνο, υγιέστατος και πολύ σβέλτος σε SATA2. Στο λίνουξ το trim είναι καλό να ενεργοποιειται σαν υπηρεσία που εκτελείται μια φορα την εβδομάδα απο ένα timer. Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

 

χωρις το NCQ δεν εχεις αποδοση. αυτο το 4K QD32 που βλεπεις στα windows, απλα δεν υπαρχει στο Linux

 

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-850-evo-ssd-review,13.html

 

http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-gaming-performance,2991-3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οι πιο δημοφιλεις. 830, 840, 850, evo και pro

 

 

 

 

 

χωρις το NCQ δεν εχεις αποδοση. αυτο το 4K QD32 που βλεπεις στα windows, απλα δεν υπαρχει στο Linux

 

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/samsung-850-evo-ssd-review,13.html

 

http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-gaming-performance,2991-3.html

Αν σε νοιάζουν τα benchmarks μείνε στα win- άλλος ο σκοπός του λίνουξ. ΜΙα φορά έκανα read-write test μου έβγαλε κάπου 270-280ΜΒ/s και τέλος. Είπαμε σατα2. Αν είσαι gamer υπάρχουν πολλά πλέον για λίνουξ αλλα δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς -γιατι δε παίζω-παντως υπάρχει thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ειχα μονο ιντερνετ 3 παραθυρα και κατεβαζα και κατι απο στεαμ εκλεισα το στεαμ και παλι κολουσα παρα πολυ τωρα εκανα restart και εφτιαξε...υπαρχει κατι αντιστοιχο του πινακα ελεγχου να σβησω στεαμ και το παιχνιδι που κατεβαινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να το σβήσεις μαν;

Κολλούσε στο γραφικό περιβάλλον;

 

Ηρέμησε,καινούριο ΛΣ έβαλες και ήδη παίζεις με αυτό,αν έβαζες παράθυρα,ακόμα με drivers θα ασχολιόσουνα.

Τι gpu έχεις;

 

 

Στη μπάρα με δεξί κλικ,σου βγάζει κάτι παρόμοιο των widget.

Πρόσθεσε ένα system monitor και cpu ratio.

 

Στη διαχείρηση λογισμικού,αν επιλέξεις να εμφανίζει τα εγκατεστημένα προγράμματα,απο εκεί τα αφαιρείς κι'όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εκανα restart το πισι δεν το εσβησα 

δεν εχω ακομα ειμαι onboard με intel 4170...

γενικα κολουσε παντου και στο ιντερνετ και επιφανεια εργασιας γενικα παντου..

τωρα το εβαλα παλι το docky και ειναι ολα οκ ναι τα εκανα αυτα...

οκ ναι βασικα εγω παταγα sudo apt-get autoremove και το ονομα που θελω απλα ελεγα μηπως μενει τιποτα πισω..αυτο με το σκληρο μλκια θελω και αλλο χωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια.

 

Εγκατέστησε το gparted,και μεγάλωσε το διαμέρισμα.

Πάρε back up..αν πρόλαβες να έχεις αρχεία που δεν ξαναβρίσκεις.

Αν και σου είπα,μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον χώρο από τα windows.

Απλά κάνε ένα φάκελο ξεχωριστό,γιατί τα windows δε θα τα βλέπουν.

 

 

Ποιο dock έβαλες;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι παιδια εχω αρχισει να μαθαινω καποιες εντολες οπως cd ls cp mkdir rmdir rm-r το θεμα μου ειναι πως οταν γραφω 

cd και το ονομα του φακελου μου το user name για να μπω μεσα μου λεει οτι δεν υπαρχει και εχω βαλει και την πλαγια γραμμη παλι τιποτα

οπως επισης και με το ls και το name user παλι με πλαγια γραμμη το ιδιο λεει ενω αμα πατησω μονο ls εμφανιζει κανονικα τους φακελους που υπαρχουν γιατι το κανει αυτο;;

εχω δει ποσα videos που ολοι το κανουν και γινεται 

p.s το γραφω ακριβως οπως το εχω ονομασει το φακελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η ονομασία κάποιου φακέλου περιέχει κενό διάστημα? Δοκίμασε να βάλεις τη διαδρομή σε εισαγωγικά, πχ cd "/home/username/Επιφάνεια εργασίας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...