Προς το περιεχόμενο

αλλαγη σε linux απο windows


gauss00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και μερες σκεφτομαι να κανω την παραπανω αλλαγη αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος δεν ξερω αν τα καταφερω να μεινω,πιο πολυ θελω να δω πως ειναι και να πειραματιστω μονος μου και αν τα καταφερνω γιατι οχι και να μεινω σε linux..Γι αυτο εχω καποιες αποριες

 

1:απο το λιγο που εχω ψαξει και εχω δει υπαρχουν διαφορες version(ετσι τουλαχιστον το λεω εγω) ;p ποιες απο αυτες θα ηταν καλο να ξεκινησει καποιος αρχαριος ή ειναι ολες ιδιες;

 

2:αν εγκαταστησω linux θα μπορω να γυρισω σε windows με ενα "κλικ" ή θα πρεπει να εγκαταστησω απο την αρχη τα windows ή μπορω να χρησιμοποιω και τα δυο οποτε θελω;;

 

3:κατα την εγκατασταση θα πρεπει να γινει φορματ το κανει μονο του ή καμια σχεση;

 

4:τα αρχεια που εχω στο δισκο μου θα χαθουν στο linux θα εχω δηλαδη εναν σκληρο αδειο 1τερρα ή οτι εχει περισεψει απο τα windows θα ειναι το υπολοιπο;(ξερω πολλες εφαρμογες των windows δεν δουλευουν σε linux);

 

5:αν κανω αυτην την αλλαγη προγραμματα οπως popcorn pdf word και αλλα τετοια απλα προγραμματακια υπαρχουν ή ειναι αλλα;αν ναι,δωστε καποια λινκς :)

 

Αυτα προς το παρον δεν νομιζω να ξεχασα κατι αν εχετε να προσθεσεται κατι αλλο εσεις που να μην το εχω απορια και νομιζετε πως ειναι σημαντικο πειτε το!

Κλεινωντας,αν ξερετε καποιο λινκ για οδηγο εγκαστασεις ή και σχετικα αρθρα για αρχαριους,σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αργοτερα θα ειναι ακομα πιο πολλες xD

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 linux mint mate

2 διαλέγεις ποιο λειτουργικό θες όταν ανοίγεις το πιτσί

3 Φορμάτ θα κάνει στο μέρος του σκληρού που θα εγκαταστήσεις το linux.Είναι απλό.

4 Φωτογραφίες,βίντεο,word και ό,τι άλλο αρχείο έχεις στα win,θα τα βλέπεις στο λίνουξ.

5 Πολλά υπάρχουν,άλλα έχουν διάφορα εναλλακτικά.Λινκ τι να σου δώσω,σκέψου το σαν το google store,το ανοίγεις και διαλέγεις,πατάς κλικ και εγκαθίσταται.

 

Η εγκατάσταση είναι αστεία.

Κατεβάζεις το .ισο,το περνας σε ένα στικάκι σαν bootable,όπως έβαλες και τα παράθυρα δηλαδή

Επιλέγεις να εγκαταστήσεις μαζί με win,περιμένεις λίγο,όσο εγκαθίσταται,κάνεις και μια περιήγηση.

Μπορείς επίσης να το τρέξεις από το στικάκι,χωρίς να το εγκαταστήσεις,αν απλά θες να δεις πως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 linux mint mate

2 διαλέγεις ποιο λειτουργικό θες όταν ανοίγεις το πιτσί

3 Φορμάτ θα κάνει στο μέρος του σκληρού που θα εγκαταστήσεις το linux.Είναι απλό.

4 Φωτογραφίες,βίντεο,word και ό,τι άλλο αρχείο έχεις στα win,θα τα βλέπεις στο λίνουξ.

5 Πολλά υπάρχουν,άλλα έχουν διάφορα εναλλακτικά.Λινκ τι να σου δώσω,σκέψου το σαν το google store,το ανοίγεις και διαλέγεις,πατάς κλικ και εγκαθίσταται.

 

Η εγκατάσταση είναι αστεία.

Κατεβάζεις το .ισο,το περνας σε ένα στικάκι σαν bootable,όπως έβαλες και τα παράθυρα δηλαδή

Επιλέγεις να εγκαταστήσεις μαζί με win,περιμένεις λίγο,όσο εγκαθίσταται,κάνεις και μια περιήγηση.

Μπορείς επίσης να το τρέξεις από το στικάκι,χωρίς να το εγκαταστήσεις,αν απλά θες να δεις πως είναι.

ευχαριστω για τις απαντησεις

οσο για το 1 αυτο λες; https://www.linuxmint.com/edition.php?id=220 ειτε πατησω εκει που λεει τορρεντ ειτε πιο κατω που εχει σημαια της ελλαδας ειναι το ιδιο; επισης οδηγος εγκαταστασεις το τι να βαλω τικ να κσετικαρω υπαρχει το γνωστο next next next; ;p

και για το 3 το κανει μονο του; το βγαζει σαν επιλογη να το κανει γιατι απο μονος μου δεν ξερω

ειτε το βαλω σε στικακι ειτε απλα το αποθηκευσω και το κανω με ισο το ιδιο κανει ετσι;

 

ευχαριστω φιλε ωρα για λιγo διαβασμα ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την πρωτοβουλία. Θα μάθεις πολλά. Να ξέρεις παίζει πολύ command line πρέπει να διαβασεις το cli του unix να μάθεις τις εντολές καλά. Θα βάλεις mint σε ξεχωριστό partition να τα έχεις και τα δύο dual boot. Υπάρχουν εναλλακτικές εφαρμογών για linux πχ mixrosoft office - libreoffice, chrome- chromium, utorrent- deluge. Κάποια άλλα πχ filezilla είναι τα ίδια βγαίνουν και σε linux. Για εφαρμογές που δεν βγαίνουν σε λινουξ η δεν έχουν alternatives υπάρχει ο wine windows emulator. Μην φοβάσαι δεν κολλάει πουθενά ο πιγκουίνος. Δες κάνα βιντεάκι στο youtube γτ κυκλοφορούν και πολλοί μύθοι περί υιών και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για την πρωτοβουλία. Θα μάθεις πολλά. Να ξέρεις παίζει πολύ command line πρέπει να διαβασεις το cli του unix να μάθεις τις εντολές καλά. Θα βάλεις mint σε ξεχωριστό partition να τα έχεις και τα δύο dual boot. Υπάρχουν εναλλακτικές εφαρμογών για linux πχ mixrosoft office - libreoffice, chrome- chromium, utorrent- deluge. Κάποια άλλα πχ filezilla είναι τα ίδια βγαίνουν και σε linux. Για εφαρμογές που δεν βγαίνουν σε λινουξ η δεν έχουν alternatives υπάρχει ο wine windows emulator. Μην φοβάσαι δεν κολλάει πουθενά ο πιγκουίνος. Δες κάνα βιντεάκι στο youtube γτ κυκλοφορούν και πολλοί μύθοι περί υιών και πολλά άλλα.

Ευχαριστω,αυτο για τις εντολες ειναι ενα θεμα που το εχουμε πολλοι οσοι θελουμε να ξεκινησουμε με linux αλλα με διαβασμα οπως λες λυνεται

αυτο για το dual boot τωρα αυτο διαβαζα ειναι επιλογη για να το εγκαταστισεις ετσι για να εχεις και τα win σαν επιλογη οπως ειπε και ο φιλος απο πανω αν ειναι αυτο τοτε απλα το κατεβαζω και το τρεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι bootable usb stick με το rufus η κάποιο ανάλογο πρόγραμμα και το τρέχεις. Οι εντολές ειναι για πολλά. Αντί για gui στο linux έχεις cmd. Στα windows έχεις πιο πολύ gui για αυτό είναι πιο φιλικό στον μέσο χρήστη. Στο linux έχεις πιο πολύ cmd και μπορείς να ελισσεσαι. Είναι πχ για update η εγκατάσταση προγραμμάτων telnet περιήγηση τα παντα. Ξεκινά με τα βασικά της περιήγησης δλδ pwd ls ls -l cd rm rmdir κτλ. Μετά πας στα πιο σύνθετα η Ρώμη δεν χτιστηκε σε μία μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι bootable usb stick με το rufus η κάποιο ανάλογο πρόγραμμα και το τρέχεις. Οι εντολές ειναι για πολλά. Αντί για gui στο linux έχεις cmd. Στα windows έχεις πιο πολύ gui για αυτό είναι πιο φιλικό στον μέσο χρήστη. Στο linux έχεις πιο πολύ cmd και μπορείς να ελισσεσαι. Είναι πχ για update η εγκατάσταση προγραμμάτων telnet περιήγηση τα παντα. Ξεκινά με τα βασικά της περιήγησης δλδ pwd ls ls -l cd rm rmdir κτλ. Μετά πας στα πιο σύνθετα η Ρώμη δεν χτιστηκε σε μία μέρα.

η Ρωμη δεν χτιστηκε σε μια μερα αρκετη κουβεντα για να με μπριζωσεις :-D :-D :-D :-D :-D :-D

τις εντολες αυτες που μπορω να τις βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα Linux Commands στο google. Αλλά το να διαβάζεις λίστες δεν λέει κάτι ακόμα. Βάλε το λειτουργικό για αρχή. Βάλε γλώσσα. Πάτα ctrl+alt+T και τρέξε sudo apt-get update.μετα sudo apt-get upgrade. Μπες driver manager βάλε τους recommended drivers. Μπες Software Manager ( σε άλλο Distro πχ Ubuntu λέγεται Ubuntu Software Center). Εκεί έχει προγράμματα όλα free. Βάλε τα σημαντικά. Δηλαδή Chromium , Filezilla, Deluge, Geany για ide ως alternative στο notepad++ των windows. Και οπωςδηποτε wine για να παίζεις εφαρμογές windows. Τα πρώτα βήματα για το σεταρισμα ειναι στο youtube όπως και τα πρώτα commands που θα τρέξεις για να μπεις στο κλίμα. Μετά λίστες εντολών και google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως με και παλι ;p εχω κανει bootable εχω περασει το linux εχω φτιαξει και τους δισκους αλλα οταν παω απο bios και παταω στο φλασακι πανω εμφανιζεται μια μαυρη οθονη και μου λεει κατι για TAB μου λεει και κατι αλλα...δεν μπορω να στειλω φοτο δεν μου διαβαζει το κινητο το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε οπως μπορεις να καταλαβεις δεν σκαμπαζω και πολλα μπηκα παλι στα bios κοιταξα πιο προσεχτικα μπας και βρω τιποτα αλλα δεν τα καταφερα η μητρικη μου ειναι asus H81M-C αν μπορεις να με help

Ευχαριστω για το χρονο σου και για την βοηθεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...