Προς το περιεχόμενο

netbook με gma500 και 2d/3d hardware accelaration


isay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσε στα χέρια μου ενα netbook acer a0751h με intel atom z520. Είπα να του βάλω ελαφρύ linux για να πάρει ανάσα και έπεσα σε σκόπελο. Η κάρτα γραφικων είναι η gma500 (poulsbo) που από τις συγχρονες διανομές δεν υποστηρίζεται, οποτε έφαγα πόρτα με οτι εχει να κάνει με αναπαραγωγή βιντεο (lag, κοψίματα). Προσπάθησα να βάλω emgd - xorg αλλά μου εκανε μαντάρα το boot και τα ξήλωσα.

 

Καμία ιδέα-πρόταση για να παίζει debian/ubuntu 16.04 (εννοείται forks με xfce) με ενεργοποιημένη την gma500;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να παιδευεσαι με λινουξ, γιατι εκτος απο το σωστο driver θελει και ενα σωρο φτιαξιματα σε grub κλπ, βαλε καλυτερα το μονο λειτουργικο για το οποιο υπαρχει σωστος driver για την καρτα, w7 32αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μηχάνημα έβαλα ήδη ένα partiton με win7starter και την παλεύει, αλλά αμα βάλω antivirus, προστασίες, κλπ το μηχάνημα γονατίζει για πλάκα. Περισσότερο το εβαλα για λόγους συμβατότητας και ομαλής μετάβασης στο linux ώστε να μην αχρηστευτει το netbook. Το πρόβλημα με τη gma500 με απασχολέι γιατί ειναι για κοντινό μου πρόσωπο. Αμα ήταν για ξένο, θα έλεγα win7starter και αυτό ειναι (αμα θες). Προσανατολίζομαι να του ρίξω παλιότερη έκδοση linux (παλιότερο kernel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμενο hardware ειναι για "windows 7 32αρια και αμα θες". Χειροτερη περιπτωση και απο καρτα της nvidia που υποστηριζεται απο τον nouveau μονο ειναι.

 

Δεν βλεπω το λογο να ταλαιπωρηθεις με παλιοτερη εκδοση της διανομης, πχ ubuntu 12.04, στην οποια να πρεπει να συμβιβαστεις με αλλα πραγματα, πχ παλιοτερο software και αδυναμια εγκαταστασης συγχρονου, μιας και θα απαιτει νεοτερες/διαφορετικες βιβλιοθηκες, και driver που θα ειναι ετσι κι αλλιως χαλια και δεν θα εχει τα βασικα (2d acceleration, xv video output, σωστη αναλυση, για 3d δεν λεμε καν), απλα θα δουλευει λιγο καλυτερα με τον xorg και τον πυρηνα που υπηρχε τοτε.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://launchpad.net/~thopiekar/+archive/ubuntu/emgd αυτό το ppa παίζει με 16.04

oresti ευχαριστώ για την πρόταση.

To είχα βρει και το δοκίμασα σε δυο distro με ubuntu 16.04.

Μου έσκισε το xorg! Μετά την εγκατάσταση.... boot με τίποτα. Αναγκάστηκα να μπω με recovery και να επαναφέρω τα προηγούμενα. Δεν είμαι σίγουρος οτι έκανα οτιδήποτε έπρεπε για να δουλέψουν, αλλά ασχολήθηκα αρκετά και αποτέλεσμα δεν είδα. 

 

Εκανα add to repository, έκανα update (κάποια στιγμή έκανα και upgrade από λάθος), άνοιξα synaptics, ειπα να βάλει emgd-driver, δεχτηκα τα dependesies (αν και το xorg 1.9 το πεταγε έξω ως broken) και μετά την εγκατάσταση ξεκίνησε το χάος. ουτε xorg.conf εκανε δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θελει downgrade σε xorg 1.9, 10 εκδοσεις δηλαδη πισω απο τη σημερινη και 9 πισω απο αυτη που εχει το 16.04, φαντασου για τι αθλιο support μιλαμε. Χειροτερο και απο του fglrx βασικα, μηδαμινο. Και δεν νομιζω ο τυπος που εχει το ppa να ελεγχει αν δουλευει πλεον, απλα το χτιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα asus eeepc με αντίστοιχο spec και του είχε κάτσει κάπως καλά η peppermint 5,0 (14.04)

Θυμάμαι ότι έπαιζαν σχετικά καλά τα βιντεάκια στο youtube και ταινιούλες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μηχάνημα έβαλα ήδη ένα partiton με win7starter και την παλεύει, αλλά αμα βάλω antivirus, προστασίες, κλπ το μηχάνημα γονατίζει για πλάκα. Περισσότερο το εβαλα για λόγους συμβατότητας και ομαλής μετάβασης στο linux ώστε να μην αχρηστευτει το netbook. Το πρόβλημα με τη gma500 με απασχολέι γιατί ειναι για κοντινό μου πρόσωπο. Αμα ήταν για ξένο, θα έλεγα win7starter και αυτό ειναι (αμα θες). Προσανατολίζομαι να του ρίξω παλιότερη έκδοση linux (παλιότερο kernel).

Εγω πριν βαλω λινουξ σε παρομοιο pc(HP Mini με atom n270) εκοψα τα εφε και εβαλα 360 security μαζι με firefox και ccleaner.Ο 360 ειναι μακραν ελαφρυτερος απο avast ακομα και στο λαπτοπ με i3-u cpu και 4GB Ram.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...