Προς το περιεχόμενο

σχολες για γυμναστες


Katkat16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολουμαι χρονια με τη γυμναστικη και θελω να το κανω επαγγελματικα..Ειμαι ηδη σε μια σχολη στο Παντειο και θελω μετα να δωσω κατατακτηριες για τεφαα.Το θεμα ειναι οτι αν δεν περασω θα χρειαστει να παω σε καποια ιδιωτικη σχολη.Εχει κανεις καποια ιδεα για το τι ποσα μιλαμε για ενα πτυχιο personal/group trainer? :mellow: 

Επισης αν κανεις εχει φοιτησει σε καποια τετοια σχολη θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του σχετικα με την εμπειρια του σε αυτη και την επαγγελματικη αποκατασταση που θεωρει οτι εχει.

Τελος, εχω ακουσει οτι τα τεφαα ειναι λιγο χασιμο χρονου καθως με ενα διπλωμα απο μια ιδιωτικη βρισκεις δουλεια και σπουδαζεις πιο στοχευμενα-απομονωμενα αυτο που θες.

Ακουω γνωμες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρόνια ήμουν τεφαα Θεσσαλονίκης. Ωραία μαθήματα αλλά η σχολή ανοργάνωτη. Ξεκινήσαμε μια παρέα από 5 άτομα και πτυχίο πήρε ο ένας και ο συγκεκριμένος πήγε εξωτερικό για μεταπτυχιακό γύρισε και δουλεύει.

Δεν μπορεί να συγκριθεί το πτυχίο πανεπιστημίου με ενα ιδιωτικής σχολής αλλά αν το κατέχεις και έχεις και γνωριμίες (το πιο βασικό) μπορείς να ασχοληθείς πιο εύκολα από κάποιον που σπουδάζει 4 χρόνια.

Βέβαια σαν εξέλιξη δεν θα έχεις από μια ιδιωτική σχολή εφόσον το βλέπεις σοβαρά όπως αυτή την περίπτωση του φίλου π είπα παραπάνω ο οποίος με τα χαρτιά που έχει μαζέψει και με την αγάπη που έχει για την επιστήμη αυτή κάτι καγκουρια γυμναςτες στα γυμναστήρια δεν τα βλέπει καν.

Εγώ παράτησα τα τεφαα κ μπήκα σε στρατιωτική σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Λοιπόν. .ναι η αλήθεια είναι ότι το βλέπω αρκετά σοβαρά το πράγμα για κατατακτηριες στης Αθήνας.εννοείται δεν πιστεύω ότι οι ιδιωτικές είναι καλύτερες από το πανεπιστήμιο απλά πρέπει να χω και εγώ μια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν περασω..είμαι βλέπεις και σε αντίθετη κατεύθυνση και θα δυσκολευτω θεωρώ στο διάβασμα.

Εσύ τα παράτησες επειδή αποφάσισες ότι δεν σου ταιριάζει τελικά ή λόγω των συνθηκων τη σχολής? Επίσης, σαν σχολή είναι δύσκολη στα θεωρητικά της μαθήματα(Ανατομιες κλπ..)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα γυμναστήριο θα προτιμούσα κάποιον που έχει χαρτί πανεπιστημίου κ όχι κάποιον που τελείωσε ιδιωτική σχολή. Προσωπική άποψη. Αν το βλέπεις σοβαρά τότε τεφαα είναι μονόδρομος φίλε μου. Παίρνεις ειδικότητα στο πτυχίο και πρακτικά είσαι προπονητής Για όλα σχεδόν τα αθλήματα.

 

Δύσκολα μαθήματα δεν έχει ιδιαίτερα. Ναι ανατομία 1το έτος είχε κάποια δυσκολία. Όπως επίσης και τα πρακτικά μαθήματα όπου έπρεπε να πιάσεις τα όρια για να περάσεις μαθήματα (σφαίρα-τριπλούν κλπ)

Το δύσκολο είναι να βγεις με βαθμό από τη σχολή και όχι τόσο να βγεις.

 

Εγώ ήθελα μια συγκεκριμένη στρατιωτική σχολή και τα παράτησα. Σα σχολή κερδίσεις γνώσεις που σίγουρα θα σου χρειαστούν είτε για γυμναστής σε ένα σχολείο, είτε για καθηγητής τεφαα , είτε για γυμναστής σε γυμναστήριο. Στη θέση σου πρώτα θα τελείωνα τεφαα και μετά ΑΝ δεν έβρισκα κάτι θα έπαιρνα και αλλά πτυχία (personal κλπ)

 

Υ.Γ. Από τα αθλήματα μπορείς να πάρεις έως 4000 μόρια πανελλήνιες/κατατακτήριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι αθλήματα δίνεις μόνο αν προσπαθήσεις να μπεις μέσω πανελληνιων,νομίζω για κατατακτηριες ζητάνε μόνο χαρτί γιατρου και φυσικά καλή αποδοση στα 3 εξεταζομενα μαθήματα..

Αα και ,παρεπιπτοντως, είμαι κοπέλα☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι αθλήματα δίνεις μόνο αν προσπαθήσεις να μπεις μέσω πανελληνιων,νομίζω για κατατακτηριες ζητάνε μόνο χαρτί γιατρου και φυσικά καλή αποδοση στα 3 εξεταζομενα μαθήματα..

Αα και ,παρεπιπτοντως, είμαι κοπέλα☺

Αν είσαι κοπέλα, είπα να μην το γράψω έχεις ένα λόγο παραπάνω να επιλέγεις σε γυμναστήριο από ότι ένας άντρας δυστυχώς!

Ποια μαθήματα ζητάνε για τεφαα που είπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργική ανατομία, στοιχεία προπονητικής, και ένα άλλο που δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λένε πάντως είναι παιδαγωγικά.Με τα πρώτα 2 λογικά θα δυσκολευτω..

Ναι είναι λίγο τραγικό βέβαια να είναι το φύλο το κριτήριο για την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προπονητική είχα γράψει (προφορικά μας εξέτασαν) 7, προπονητική και παιδαγωγικά 9 αν θυμάμαι.

Θες να τελειώσεις τη σχολή σου πρώτα και μετά να δοκιμάσεις για τεφαα/ιδιωτική σχολή η να την παρατήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ότι είναι πολύ πιο αυστηροί στις κατατακτηριες όμως και πως τα θέματα είναι και αυτά πιο τσιμπημένα για ευνόητους λόγους..

Για να περάσω με κατατακτηριες εκ των πραγμάτων πρέπει να έχω τελειώσει την σχολή που είμαι τώρα.Πτυχιό ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι απαραίτητο (ξέχασα να το αναφέρω πριν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωστη μου παει σε σεμιναρια (καθε ΣΚ) για προπονητικη αν λες γι'αυτο και αν θυμαμαι καλα δινει γυρω στα 600/χρονο αλλα με προσφορα, κανονικα ειναι στα 850 αν θυμαμαι καλα.

Ενας φιλος μου επισης παει σε ΙΕΚ και εχει μαθηματα τριτη/πεμπτη και κανα Σαββατο 1-2 φορες το μηνα σαν πρακτικη και δινει γυρω στα 1500/χρονο (?)

 

Τωρα απο θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης, στην ελλαδα μετραει πολυ η γνωριμια οπως ειπαν και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση!

Μάλιστα,για απλές πιστοποιησεις ειναι να φανταστώ.επειδή είμαι χρόνια σε γυμναστήρια κλπ και το κυνηγάω και επαγγελματικα εδώ και καιρό έχω ήδη έναν καποιό κύκλο γύρω από αυτό.θεωρώ στην πορεια οσο περισσότερο χωνομαι στον χώρο πιο επαγγελματικα θα είναι και καλύτερα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...