Προς το περιεχόμενο

HP 1515 εμφανίζει κενό


leo tsap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Είμαι νέος στο φόρουμ. Παρόλο που έχω λογαριασμό από το 2013 δεν τον έχω χρησιμοποιήσει.

Έχω έναν πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου HP Deskjet 1515. Όταν εντυπώνω μια φωτογραφία, μου αφήνει ένα μικρό περιθώριο δεξιά-αριστερά, που δεν με ενοχλεί. Όμως, από κάτω, δεν εκτυπώνει την φωτογραφία σε όλο το χαρτί, αφήνοντας ένα -για μένα- ενοχλητικό κενό.

Παρακαλώ τα φώτα σας....

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά λες τα “border” γύρο γύρο? Εάν ναι νομίζω δεν εκτυπώνει border-less και το περιθώριο δεν είναι ίσο σε όλες τις πλευρές με αποτέλεσμα να σου «τρώει» λίγο λόγο zoom.

 

Π.χ. ο δικός μου το A4 που είναι 210x297mm για να χωρέσει το κάνει 281,1χ198,7mm, δλδ 6% ζουμ, το κάτω περιθώριο είναι το μεγαλύτερο από τα τέσσερα.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1515 δεν είναι φωτογραφικός εκτυπωτης. Δεν είναι καν ΚΑΙ φωτογραφικός εκτυπωτής. Προορίζεται για οικονομική περιστασιακή χρήση γραφείου-χρήση μαθητή/φοιτητή. Για κάποια επιχείρηση των 30-40 σελίδων εκτύπωσης  το μήνα ή έναν φοιτητη για εκτύπωση μια - δύο εργασιών τον μήνα είναι ιδανικός λόγω της χαμηλής του τιμής και της χαμηλής τιμής μελανιών. Για μεγαλύτερη χρήση αρχίζει και γίνεται ασύμφορος.

1. Δεν έχει μελάνια ποιότητας για εκτύπωση φωτογραφίας ωστε να κρατησουν στον χρόνο.

2. Δεν έχει τις ρυθμίσεις εκείνες που θα επιτρέψουν να εκτυπώσει πάνω σε διάφορα είδη χαρτιού και πάνω σε διαφορες διαστάσεις χαρτιού.

 

Δεν μπορείς να κάνεις κατι για αυτό. Αν θες εκτύπωση φωτογραφιών πας σε άλλου είδους εκτυπωτή και όχι σε ink advantage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δεν γίνεται εκτύπωση φωτογραφιών;

Γιατί θέλω να εκτυπώνω φωτογραφίες και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ!!! :mad: :mad: :mad:


Ο 1515 δεν είναι φωτογραφικός εκτυπωτης. Δεν είναι καν ΚΑΙ φωτογραφικός εκτυπωτής. Προορίζεται για οικονομική περιστασιακή χρήση γραφείου-χρήση μαθητή/φοιτητή. Για κάποια επιχείρηση των 30-40 σελίδων εκτύπωσης  το μήνα ή έναν φοιτητη για εκτύπωση μια - δύο εργασιών τον μήνα είναι ιδανικός λόγω της χαμηλής του τιμής και της χαμηλής τιμής μελανιών. Για μεγαλύτερη χρήση αρχίζει και γίνεται ασύμφορος.

1. Δεν έχει μελάνια ποιότητας για εκτύπωση φωτογραφίας ωστε να κρατησουν στον χρόνο.

2. Δεν έχει τις ρυθμίσεις εκείνες που θα επιτρέψουν να εκτυπώσει πάνω σε διάφορα είδη χαρτιού και πάνω σε διαφορες διαστάσεις χαρτιού.

 

Δεν μπορείς να κάνεις κατι για αυτό. Αν θες εκτύπωση φωτογραφιών πας σε άλλου είδους εκτυπωτή και όχι σε ink advantage.

Έχεις να προτείνεις κάποια οικονομική και αξιόπιστη λύση; Περί τα 60-70 ευρόπουλα.

Πάντως, εκτυπώνω αρκετά συχνά τόσο ασπρόμαυρα όσο και έγχρωμα (περισσότερο ασπρόμαυρα).

Θα πρότεινες να αλλάξω σε laser;

Επεξ/σία από leo tsap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

canon mg 5750 Maximum print resolution: 4,800x1,200dpi

 

Στην ποιότητα δεν θα δει καμία διαφορά, επίσης δεν κοίταξα αν μπορεί να εκτυπώσει χωρίς περιθώρια.

 

Specifications for HP Deskjet 151# Printers

 

Print margins
Left 3.2 mm (0.12 inch)
Right 3.2 mm (0.12 inch
Top 1.5 mm (0.06 inch)
Bottom 4.5 mm (0.57 inch)

 

 

Draft mode resolution: 300 x 300 dots per inch (dpi)
Normal mode resolution: 600 x 300 dpi
Plain-Best mode resolution: 600 x 600 dpi
Photo-Best mode resolution: 600 x 600 dpi
Max DPI mode resolution: 4800 x 1200 optimized dpi

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω άνοιξες θέμα γιατί δεν ήξερες αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για να εκτυπώνεις χωρίς περιθώρια στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, αν σε καλύπτει η ανάλυση (αν δεν σε καλύπτει θες καινούριο εκτυπωτή και πιθανός φωτογραφική) τότε το θέμα με το ζουμ λύνετε αν προσέξεις την ώρα τις εκτύπωσης τις ρυθμίσεις σου, ο εκτυπωτής χρειάζεται τα περιθώρια που έγραφα παραπάνω, φρόντισε με το scale να είσαι μέσα σε αυτά και θα είναι μια χαρά, xρησιμοποίησε μεγαλύτερο χαρτί από την επιθυμητή διάσταση (π.χ. A4 αντί A3,Α6 wtv) μετά κόβεις με ένα χαρτοκόπτη το περιττό χαρτί και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι καταλαβαίνω άνοιξες θέμα γιατί δεν ήξερες αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για να εκτυπώνεις χωρίς περιθώρια στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, αν σε καλύπτει η ανάλυση (αν δεν σε καλύπτει θες καινούριο εκτυπωτή και πιθανός φωτογραφική) τότε το θέμα με το ζουμ λύνετε αν προσέξεις την ώρα τις εκτύπωσης τις ρυθμίσεις σου, ο εκτυπωτής χρειάζεται τα περιθώρια που έγραφα παραπάνω, φρόντισε με το scale να είσαι μέσα σε αυτά και θα είναι μια χαρά, xρησιμοποίησε μεγαλύτερο χαρτί από την επιθυμητή διάσταση (π.χ. A4 αντί A3,Α6 wtv) μετά κόβεις με ένα χαρτοκόπτη το περιττό χαρτί και έτοιμος.

Ακριβώς! Πάντως, αυτό το είχα σκεφτεί.

Απλώς με τον εκτυπωτή που έχω ήδη θέλω να εκτυπώνω σε φωτογραφικό χαρτί 10x15 και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί.

Κατα τ' άλλα ωραίος και οικονομικός εκτυπωτής για οικιακή χρήση. Οπότε πάω σε καινούργιο εκτυπωτή αν θέλω φωτο;

 

Edit: Τα Α4 με περιθώριο τα φτιάχνω στο Word, τα αποθηκεύω σε .pdf και τα εκτυπώνω από Adobe Reader.

Αυτό που με απασχολεί είναι πως θα εκτυπώνω φωτο χωρίς κενό.

Επεξ/σία από leo tsap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

canon mg 5750 Maximum print resolution: 4,800x1,200dpi

 

Στην ποιότητα δεν θα δει καμία διαφορά, επίσης δεν κοίταξα αν μπορεί να εκτυπώσει χωρίς περιθώρια.

 

Specifications for HP Deskjet 151# Printers

 

Print margins

Left 3.2 mm (0.12 inch)

Right 3.2 mm (0.12 inch

Top 1.5 mm (0.06 inch)

Bottom 4.5 mm (0.57 inch)

 

 

Draft mode resolution: 300 x 300 dots per inch (dpi)

Normal mode resolution: 600 x 300 dpi

Plain-Best mode resolution: 600 x 600 dpi

Photo-Best mode resolution: 600 x 600 dpi

Max DPI mode resolution: 4800 x 1200 optimized dpi

 

Ναι, μόνο που δεν μίλησα για ανάλυση εκτύπωσης αλλά για αντοχή εκτύπωσης στον χρόνο. 

Επίσης οι ονομαστικές τιμές εκτύπωσης σε dpi δεν δείχνουν την ποιότητα εκτύπωσης πάντα. Εκτυπωτές με ίδια χαρακτηριστικά εκτυπώνουν πολύ διαφορετικά. Έχει να κάνει και με τα μελάνια (pigment, dye, συνδυασμός των δύο κλπ) αλλά και τον τρόπο ψεκασμού που χρησιμοποιεί ο κάθε τύπος κεφαλής (πχ thermal inkjeτ, piezoelectric inkjet,gel inkjet κλπ).

 

Οι ink advantage δεν είναι εκτυπωτές για φωτογραφίες. Το ότι έχουν ίδιο maximun resolution με άλλους εκτυπωτές πρακτικά είναι μόνο μια ένδειξη για την τοποθέτηση τους στην αγορά. Μπορείς να εκτυπώσεις φωτογραφίες αλλά με περιορισμούς σε μέγεθος και συμβιβασμούς σε ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ink advantage δεν είναι εκτυπωτές για φωτογραφίες.

Άρα να πάρω τον προτεινόμενο Canon mg 5750 αφού θέλω να εκτυπώνω φωτογραφίες;

Επεξ/σία από leo tsap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ντε και καλά να πάρεις τον mg 5750. Είναι μια λύση στην βάση της κατηγορίας των πολυμηχανημάτων που μπορούν να εκτυπώσουν φωτογραφίες σε πολλές διαστάσεις, χωρίς περιθώρια, σε πολλά είδη επιστρώσεων και βάρη χαρτιού και έχει 5 διαφορετικά μελάνια που σου δίνουν και καλύτερη αυτονομία αλλά και ποιοτικότερο αποτέλεσμα. Απο εκει και πέρα έχει δεκάδες μοντέλα φωτογραφικών εκτυπωτών. Ο δικός μου πχ είναι των 800 ευρώ καθαρά για εκτύπωση των φωτο που τραβάω και τίποτα άλλο, αλλά αν φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο θα ξέρεις και εσύ τι ζητάς από τον εκτυπωτή σου. Για απλή εκτύπωση φωτογραφιών μια χαρά είναι και οι εκτυπωτές των 70 ευρώ σαν τον MG5750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν και laser εκτυπωτή. Τι λες;

Όλες οι προτάσεις δεκτές. Κατά προτίμηση με φθηνά μελάνια, αλλά χωρίς το μεγάλο περιθώριο.

Επεξ/σία από leo tsap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...