Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενη mirroless


tempes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα, χωρις μηχανη δεν μένεις, παντού θα βρεις μια κάρτα να πάρεις ότι και αν συμβεί.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα, χωρις μηχανη δεν μένεις, παντού θα βρεις μια κάρτα να πάρεις ότι και αν συμβεί.

Ναι δεν αμφιβαλλω,το λεω απο την αποψη οτι δεν θελω να το διακινδυνεύσω να χαλασει η καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προτιμω να παρω την καρτα απο Ελλαδα γιατι αστοχιες υπαρχουν σε ολες τις καρτες οποτε προτιμω να την αλλαζω ευκολα με καινουργια μιας και εχουν lifetime εγγυηση συνηθως. Οι διαφορες τιμης με το εξωτερικο ειναι μικρες.

Κι εγώ το προτιμώ αλλά αυτή που πήρα τώρα βγήκε 16Ε κι από Ελλάδα με τα μεταφορικά η ίδια κάρτα μου βγαίνει 26 :/

Ο συγκεκριμένος πωλητής μου έχει ξηγηθεί πολύ ωραία παλιά. Είχα θέμα με μια κάρτα (που τελικά έφταιγε η μηχανή) και αφού του έστειλα βιντεάκι με το πρόβλημα χωρίς δεύτερη κουβέντα με είχε στείλει καινούρια χωρίς να ζητήσει πίσω την άλλη. Και μιλάμε για κάρτα των 50Ε. Χώρια που σε παραγγελία για φίλους 5 κάρτες έχωσε μέσα άλλες 2 δώρο. Όλες όσες έχω πάρει από αυτόν γνησιότατες και απροβλημάτιστες. Μέχρι και reburbed που έχω κανένα πρόβλημα. Εξάλλου μακροπρόθεσμα αν συμβεί κάτι μιλάς απ' ευθείας με την εταιρία για αντικατάσταση

 

Το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες από  ebay είναι ότι παίζουν πολλές μούφες και πολλές φορές είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Εγώ τις ελέγχω πάντα με το H2testW

Στις transcent παίζει πολύ μαϊμουδιά. Ίσα που οι μαϊμού που κυκλοφορούν είναι περισσότερες από τις γνήσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλες παίζει πολύ μαϊμουδιά και στις sandisk. Στο youtube έχει διάφορα βιντεάκια με μαϊμού κάρτες που δυστυχώς είναι παντού και στο amazon και στο ebay. Στις sandisk τουλάχιστον που ξέρω, έχουν serial number πάνω και μπορείς μιλήσεις με το support για να σου πουν αν είναι original. Ένα κλασικό παράδειγμα είναι αυτή εδώ πχ http://www.ebay.com/itm/256GB-128GB-64GB-micro-SD-SDXC-Evo-Class-10-UHS-I-48MB-s-TF-Memory-Card-/272470087478?var=&hash=item3f707b9736:m:mpQMy19XEMatWiYqd2U39mA , Δηλαδή είναι δυνατόν 256gb με 10 ευρώ? Και πούλησε 134 κομμάτια

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κάρτα που να μην εχει fails και να μην εχει bad reviews ή που να εισαι σιγουρος οτι θα σου κρατησει για πάντα. Καμια. Αντιστοιχα υπαρχουν πολλες που η πραγματική ταχύτητα εγγραφης τους (κυριως) δεν ειναι ούτε το 1/3 απο την θεωρητική max τους. Οποτε ξεκινηστε με οικονομικες λυσεις με ligetime warranty απο καπου που ευκολα μπορουν να σας την αντικαταστήσουν και εαν δοκιμασετε καποια που αποδεδειγμενα σας κανει μεινετε εκει μεχρι να βρειτε καλυτερη.

 

Και φυσικά κατεβαζετε τις φωτο στον υπολογιστή σας. Θεωρηστε δεδομενη την αστοχια ακομη και της καλυτερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει μέρες που παρέλαβα την nikon 1 j3 , δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ , αλλά έβγαλα μερικές φώτο.

Πειραματίστηκα με το μενού και με μερικές ρυθμίσεις και κάτι κατάφερα.

Φυσικά οι φώτο που βγάζει (Στο αυτόματο , μιας και από ρυθμίσεις ακόμα είμαι κάτω από το μηδέν) δεν έχουν καμιά σχέση με τα κινητά μου. 

Οντως είναι κάπως μεγάλη και δεν χωράει εύκολα σε τσέπη , αλλά χωράει άνετα χωρίς να εμποδίζει στο αυτοκίνητο ώστε να την εχω πάντα εκεί τουλάχιστον.

Για τα λίγα που θέλω από αυτή με καλύπτει προς το παρόν , όταν ασχοληθώ περισσότερο θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες επειδη ψαχνομαι κα ιεγω για μια φωτογραφικη μηχανη τον τελευταιο καιρο χωρις ακομα βεβαια να το εχω παρει αποφαση,και για να μην δημιουργω καινουριο thread εφοσον εδω μου λυθηκαν αρκετες αποριες (βεβαια ταυτοχρονα μου δημιουργηθηκαν και αλλες τοσες:P ) . Και επειδη ειναι παρομοιες οι αποριες με του συντακτη επαναφερω εδω και προσθετω καποια ερωτηματα.
Θελοντας να ασχοληθω με street και φωτογραφιες σε εκδρομες-τοπια,μαθαινοντας και 5-10πραματα παραπανω, και χωρις να εχω ξαναασχοληθει με το ''σπορ'', αρχικα ως κατηγορια (για να μπορω ισως να παιξω και με φακους καποια στιγμη) ενδυκνειται μια mirrorless αντι μιας dslr? ..Εχοντας και ως κριτηριο το βολικο μεγεθος φυσικα αλλα χωρις να ειναι το πρωτο που με ''καιει''. Δευτερο κριτηριο ειναι το οικονομικο, και εμενα το budget μου ειναι περιορισμενο και μιας και δεν υπαρχουν τρελες γνωσεις δεν προκειται (και δε μπορω), να δωσω πολλα λεφτα για μια πρωτη αξιοπρεπη καμερα.Οποτε προτεινεται να παω σε καποια μεταχειρισμενη mirrorless με οποια ρισκα εμπεριεχει η σε καποια αντιστοιχη καινουρια και φτηνη?Η dslr νομιζω αποκλειονται και λογω μπατζετ σωστα?Ευχαριστω εκ των προτερων.!


Πχ και αφηνοντας το mirorrless σε τετοιο μπατζετ αυτη η φωτογραφικη τι μπορει να μου πει?
Γιατι ας πουμε χαζευοντας προχειρα στο ιντερνετ διαβασα καλα λογια.

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/836875-nikon-d5000-kit-lens-%CE%BA%CE%AC/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μετά απο ενα 3ημερο με περιπου 300 κλικ

Οσο καλες φωτογραφιες και να βγαζουν τα κινητα , δεν συγκρινονται με τις φωτογραφικες τετοιου ειδους.

Οι περισσοτερες φωτο βγηκαν στο αυτοματο , μιας και δεν καταφερα να ασχοληθω με περισσοτερες λεπτομερειες.

Αυτο που δεν μου αρεσε στην μηχανη αυτη (nikon 1 j3,φακο 10-30) ειναι οτι αν εβαζα σε καποια επιλογη , οπως η φωτογραφια κινησης, εκανε πολυ ωρα να την επεξεργαστει, αυτο νομιζω ειναι λογο αδυναμου επεξεργαστη.

 

 

Εβγαλα βραδυνο τοπιο ,κοντινο, με φλας και ηταν πολυ καλο το αποτελεσμα .

32173787244_3280e389e5_k.jpgDSC_3420 by Stef Tempes, on Flickr

 

Δεν καταλαβα γιατι δεν μπορω να σταματησω την πανοραμικη στο σημειο που θελω και πρεπει και ολοκληρωσω ολη την διαδρομη που προτεινει.

32892310221_dbe5081dd1_k.jpgDSC_3272 by Stef Tempes, on Flickr

 

Επισης σε πολλες φωτογραφιες μου αποθηκευει 2 αρχεια , ενα .JPG και ενα .NEF  και παρατηρησα οτι το .NEF εχει καλυτερη ποιοτητα και πιο καλη ευκρινεια.

 

Σε γενικες γραμμες γι αυτο που θελω απο μια φωτογραφικη με εχει καλυψει. δεν ειναι ογκωδες , δεν εχει πολυ βαρος , αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι εξτρα φορητή , οπως η rx100 .Παντως την κουβαλας ανετα μαζι σου , ειδικα αν εχεις μπουφαν με μεγαλες τσεπες.

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NEF ειναι αυτο που λεμε RAW και εχει ολη την αρχικη πληροφορια σχεδον χωρις επεξεργασια.

 

Μπορεις να την ρυθμισεις να σου τραβαει μονο JPG, μονο NEF ή και τα δυο.

 

Οταν αργει η αποθηκευση ειναι γιατι αποθηκευει και το NEF αρχειο που ειναι μεγαλο και το JPG που ειναι μικρότερο αλλα ερχεται μετα απο επεξεργασια. Εαν την ρυθμισεις μονο για JPG η αποθηκευση ειναι παντα πολυ πιο γρηγορη. Εχει να κανει και με την ταχυτητα εγγραφης της καρτας σου. Εαν ειναι μικρη τοτε αργει επιπλεον και η καρτα σου να γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ειναι class 10 και σε γενικες γραμμες εχει καλη ταχύτητα μεταφορας 

Σκεφτομαι να ρυθμισω ωστε να κρατησω μονο το .NEF ,αλλα μηπως ετσι χασω στις γρηγορες ληψεις , διαδοχικές φωτογραφιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το class 10 δεν λεει τιποτε. Δες τι max ταχυτητα εγγραφης δινει. Λογικα ειναι U1 οπότε δεν ειναι με τιποτε πανω απο 40mb/s. Καλυτερες οι U3 που θα βρεις σε παρόμοιες τιμές με ταχυτητες εγγραφής εως 80-90mb/s. Μην κοιτας ταχυτητες αναγνωσης αλλα εγγραφης.

 

Τα NEF αρχεια ειναι σαφως καλυτερα αλλα χρειαζονται μια βασικη επεξεργασια πρωτα για να αναδειχθει η φωτο.

 

Κανε μερικες δοκιμες

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεωρω οτι αυτη ειναι πετυχημενη , στο αυτοματο φυσικα

32220988283_b4aa0f21cb_o.jpgDSC_3047 by Stef Tempes, on Flickr

 

αυτη στο .NEF (raw αρχειο) ειναι πιο φωτεινη , πιο ζωντανη

32655143570_c99d9b648b_o.jpgDSC_3418 by Stef Tempes, on Flickr

 

 

SeNNinhA 

αν θελεις πες μου τι εννοεις για επεξεργασια στις .NEF

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Λοιπόν σε μια ανάβαση που έκανα είχα την φωτογραφική στον σάκο, κάπου πιέστηκε και έπαθε ζημιά ο φακός. Η ζημιά είναι ότι δεν δείχνει τίποτα ειδικά στο μέγιστο ζουμ. Αν παίξω λίγο κάπου καθαρίζει και κάπου ναι μεν δείχνει αλλά σκοτεινά. Άλλες φορές πάλι δουλεύει σωστά μέχρι να ξανά σκοτεινιασει. Υπάρχει περίπτωση να βρω μόνο φακό; αυτός που είχα 10-30 μια χαρά ήταν για εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...