Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενη mirroless


tempes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Να σε ρωτήσω... μιας και ίσως σκέφτεται φίλος μου να πάρει..
 
Στα 220 ευρώ, μεταχειρισμένη, άριστη, Panasonic DMC-GF7 12-32mm θα την έπαιρνες, αν ήθελες κάτι μικρό στο χέρι, για all around ερασιτεχνική χρήση (πιο πολύ τοπία και street) και για βασική σου κάμερα?
 
Βλέπω (άσχετα που στο σκρουτζ λένε ότι δεν έχει καλή απόδοση σε χαμηλό φωτισμό) ότι μια χαρά απόδίδει και σε χαμηλό φωτισμό σε iso μέχρι 800 κλπ (ίσως και παραπάνω... φωτό στο flickr είδα με το μαμά φακό) και πιστεύω θα είναι οκ γενικά και σε αυτόν τον τομέα (για την τιμή πάντα)
 
ΥΓ: Εννοείται ο καθένας λέει τη γνώμη του, δεν απευθύνομαι μόνο στον φίλο SeNNinhA.

 

 

Γενικά σε εσωτερικό χώρο με aps-c είτε μικρότερο αισθητήρα m4/3 με τον kit φακό θα σε πάει αυτόματα σε iso 3200 προβληματικό για φωτογραφία με όποια λογική και να το δεις γιαυτό και είναι απαραίτητος ένας φωτεινότερος φακός και για το bokeh ασφαλώς.

Τώρα η panasonic δεν διαθέτει και τους καλύτερους αισθητήρες ανάλογους της sony και στο raw αρχείο ειδικότερα εκεί που θα μπορούσες να πάρεις κάτι παραπάνω βάλε και το μικρότερο μέγεθος...  αλλά και πάλι όπως ανέφερα πιο πάνω η φωτεινότητα του φακού είναι ο ανασταλτικός παράγοντας.

 

Συμπέρασμα για εσωτερικούς χώρους και γενικά χαμηλό φωτισμό να θεωρήσεις αναγκαίο ένα φωτεινότερο φακό και να τον εντάξεις στον προϋπολογισμό σου μόνο καλό θα σου κάνει.

Πάντως με μια a5000 με φακό 16-50mm φίλου, δεν εστιάζει για μάκρο, όσο είχα προσπαθήσει με κάτι νομίσματα κλπ.

 

Απλά έβγαλα από πιο μακριά με ζοομ και το έπιασε. Δεν έχασε ποιότητα αλλά οκ...

2 μακρο με nex 3f (14mp) και μαμά φακό:

 

https:[email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>/9505233286/

 

https:[email protected]/15683338612/

 

Στα 50mm σε 25cm (αν εστιάζει) εστίαση η μεγέθυνση είναι 1:4 και με teleconverter κατεβαίνει στο μισό 1:2 δεν το λες και macro

Στα 30cm αντίστοιχα 1:5 και 1:2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά σε εσωτερικό χώρο με aps-c είτε μικρότερο αισθητήρα m4/3 με τον kit φακό θα σε πάει αυτόματα σε iso 3200 προβληματικό για φωτογραφία με όποια λογική και να το δεις γιαυτό και είναι απαραίτητος ένας φωτεινότερος φακός και για το bokeh ασφαλώς.

Τώρα η panasonic δεν διαθέτει και τους καλύτερους αισθητήρες ανάλογους της sony και στο raw αρχείο ειδικότερα εκεί που θα μπορούσες να πάρεις κάτι παραπάνω βάλε και το μικρότερο μέγεθος...  αλλά και πάλι όπως ανέφερα πιο πάνω η φωτεινότητα του φακού είναι ο ανασταλτικός παράγοντας.

 

Συμπέρασμα για εσωτερικούς χώρους και γενικά χαμηλό φωτισμό να θεωρήσεις αναγκαίο ένα φωτεινότερο φακό και να τον εντάξεις στον προϋπολογισμό σου μόνο καλό θα σου κάνει.

 

Ναι, σωστά, ούτως ή άλλως όμως, ο φίλος αν είναι να βγάλει κάτι σε χαμηλό φωτισμό, θα έχει την κάμερα σε σταθερό σημείο με το iso οσο πιο χαμηλό και αργή ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην πάρει όσο μπορεί θόρυβο (το ίδιο κάνω και εγώ με την tz7.. πχ: shutter speed 2'' --- iso 80). Δεν τον ενδιαφέρει τόσο σε σκοτεινά να τραβήξει, ούτε σε χαμηλό φωτισμό να ακινητοποιήσει κάποιο θέμα που κινείται. Αν θελήσει (γιατί κάνει ταξίδια) να βγάλει κάτι σε εσωτερικό χώρο όπως μέσα σε κάστρα, εκκλησίες, μαγαζιά κλπ θα την βάζει όπως είπα κάπου σταθερά.

 

Από εκεί και πέρα, σε δρόμου, ναι, ίσως χρειαστεί να ανεβάζει λίγο το iso αν χρειάζεται το θέμα που θα φωτογραφίσει πολύ γρήγορη ταχύτητα κλείστρου, αλλά και πάλι, οκ.. 200 ευρώ θα έχει δώσει και πάλι πιστεύω καλό αποτέλεσμα θα πάρει.

 

Αν το πάει παραπέρα το άθλημα κοιτάζει και για έναν φωτεινό φακό όπως είπες.

 

 

Στα 50mm σε 25cm (αν εστιάζει) εστίαση η μεγέθυνση είναι 1:4 και με teleconverter κατεβαίνει στο μισό 1:2 δεν το λες και macro

Στα 30cm αντίστοιχα 1:5 και 1:2

 

Όχι, δεν το λες μάκρο... απλά είπα τί μου συνέβει. Και από αυτά που είπες λίγα κατάλαβα... :P

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ στη sony nex-f3 με το φακό στα mm και απόσταση σε εκατοστά από το θέμα σε cm βγάζει παράδειγμα 1:2  που σημαίνει είναι το μισό από το πραγματικό στην αποτύπωση. Οι πραγματικοί macro είναι ακριβή φακοί ούτε καν αυτοί που χαρακτηρίζονται σαν macro στο skroutz οι φθηνοί δεν είναι.

Για τον telencoverter δεν το έγραψα σωστά έχω βάλει τιμή πολλαπλασιαστή στο x2.

 


Καταλαβαίνω, σε συνθήκες sudio σε στατικά θέματα μπορεί να κατεβάσει iso και να αυξήσει το χρόνο της έκθεσης αλλά σε πραγματικές συνθήκες δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν φωτεινότερο φακό δυστυχώς.

Καλό είναι να τον έχει από τώρα στον προϋπολογισμό του έτσι θα αξιοποιήσει σωστά τη κάμερα σε περισσότερες περιπτώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα και παλι απο μενα. Έκλεισα τη Sony Nex-3 τελικα και θα ηθελα να ρωτησω 2 απλα πράγματα αλλα απαραίτητα.

 

1)Καρτα μνήμης βαζω οτιδηποτε ειναι class-10; Εχετε κατι συγκεκριμένο να προτείνετε;

 

2) Δευτερη μπαταρια υπαρχει λογος να παρω? Ποσο κραταει πάνω-κατω η μπαταρία? Επισης οι τιμες της μπαταρίας ειναι όντως στα 28ευρω++ ??

 

https://www.skroutz.gr/c/588/mpataries-fotografikwn-mhxanwn.html?keyphrase=sony+nex+3+battery

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια ή και χαμηλοτερη τιμη απο Amazon μπορεις να βρεις σετακι των δυο αντι για μια.

 

Καρτα μνημης προτιμησε Class 10 - U3 αντι Class 10 - U1 και μαλιστα τσεκαρε να εχει ταχυτητα εγγραφης (οχι αναγνωσης) κοντα στα 80mb/s. Την ιδια τιμη σχεδον εχουν ολες οποτε παρε την πιο γρηγορη.

 

Εγω με αυτη την Kingston ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

http://www.e-shop.gr/kingston-sda3-32gb-sdhc-32gb-uhs-i-class-3-p-PER.552789

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ιδια ή και χαμηλοτερη τιμη απο Amazon μπορεις να βρεις σετακι των δυο αντι για μια.

 

Καρτα μνημης προτιμησε Class 10 - U3 αντι Class 10 - U1 και μαλιστα τσεκαρε να εχει ταχυτητα εγγραφης (οχι αναγνωσης) κοντα στα 80mb/s. Την ιδια τιμη σχεδον εχουν ολες οποτε παρε την πιο γρηγορη.

 

Εγω με αυτη την Kingston ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

http://www.e-shop.gr/kingston-sda3-32gb-sdhc-32gb-uhs-i-class-3-p-PER.552789

Την μηχανη σημερα μου την εστειλαν οποτε επανερχομαι.

 

Για την συγκεκριμενη Kingston διαβαζω πολλα αρνητικα σχολια και σε e-shop και στο skroutz.

 

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/462192_587984/UHS-Speed-Class-3-micro-SDHC.html?keyphrase=sd+card&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/462192_587980/UHS-Speed-Class-3-SDHC.html?keyphrase=sd+card

 

Η διαφορα στις 2 κατηγοριες απο πανω ποια ειναι? Εκτος απο τον ανταπτορα. Θα χασω σε κατι αν βαλω καρτα με ανταπτορα στη μηχανη?

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ οτι και αν επιλεξεις να κοιτάς την ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ και όχι ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ. Αυτό εχει σημασία. Παρε μια με 80mb/s ή κάπου κοντά και όχι με 40mb/s πχ. 

 

ΝΑι ξερω τα σχόλια αλλα εγω δεν ειχα προβλημα σε καμια απο τις 3 πια που εχω. Στην χειροτερη περιπτωση εχει εγγυηση εφ ορου ζωής. Την επιστρεφεις και παιρνεις μια καινουργια οταν παρουσιασει προβλημα. Γιατι να δωσεις τα ιδια για μια πιο αργη ή περισσοτερα για μια αλλη. Ενα ρισκο να χασεις data εχεις παντα σε ολες τις καρτες και usb στικακια. Γνωμη μου. Μην σε παρω στο λαιμό μου και με κυνηγας μετα....

 

Εχω και micro, εχω και SD. Προτιμω την SD γιατι ειναι μεγαλη και χανεται δυσκολα και γιατι με καθε επιπλεον connection σιγουρα χανεις ενα μικρο μερος της ταχυτητας. Αλλωστε ειναι μονιμα μονο για την μηχανή και μαλιστα για συγκεκριμενη η καθε μια. Δεν τις αλλαζω οποτε δεν χρειαζομαι και το option της micro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτες αγοράζω εδώ και χρόνια μόνο sandisk extreme και extreme pro από αυτόν τον τύπο και είμαι υπερ ευχαριστημένος. 

 

http://stores.ebay.com/sinceritymemorycomputeraccessory/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την προταση.

Αν παω απο ebay θα παω σε αυτη νομιζω.

http://www.ebay.com/itm/SANDISK-EXTREME-PRO-U3-SDHC-95MB-633X-32GB-32G-32-G-GB-SD-HC-UHS-I-CLASS-10-NEW-/331207210748?hash=item4d1d7cf6fc:g:sdMAAOSw~OdVekHa

Μια ερωτηση για να μαθω απλα,στο τι θα δω διαφορα αν παω σε καρτα με μικρη ταχυτητα εγγραφης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ρωτάς τότε μάλλον δεν χρειάζεσαι γρήγορη κάρτα. Οπότε μην ξοδεύεις άσκοπα χρήματα. Αντ αυτού πάρε καλύτερα τα ίδια χρήματα 2 κάρτες ώστε αν βγάλει πρόβλημα η μία να κουμπώσεις την άλλη και να συνεχίσεις τη δουλειά σου. Πάντα εξάλλου χρειάζεται και 2η ή και 3η κάρτα. Δες την απλή extreme αν θες οπωσδήποτε τόσο γρήγορη, σχεδόν ίδια ταχύτητα έχουν.

Η γρήγορη σου επιτρέπει να τραβάς ριπές και να γράφονται τα καρέ στην κάρτα πριν γεμίσει το buffer της μηχανής. Έτσι πυροβολάς ασταμάτητα.

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτάς τότε μάλλον δεν χρειάζεσαι γρήγορη κάρτα. Οπότε μην ξοδεύεις άσκοπα χρήματα. Αντ αυτού πάρε καλύτερα τα ίδια χρήματα 2 κάρτες ώστε αν βγάλει πρόβλημα η μία να κουμπώσεις την άλλη και να συνεχίσεις τη δουλειά σου. Πάντα εξάλλου χρειάζεται και 2η ή και 3η κάρτα. Δες τις απλές extreme, σχεδόν ίδια ταχύτητα έχουν.

Η γρήγορη σου επιτρέπει να τραβάς ριπές και να γράφονται τα καρέ στην κάρτα πριν γεμίσει το buffer της μηχανής. Έτσι πυροβολάς ασταμάτητα.

Σωστα καταλαβες,αυτες τις μερες ερχεται η πρωτη μου μηχανη  ( Sony Nex - 3K) , δεν εχω ξανασχολει με φωτογραφια! Την πηρα με αφορμη ενα ταξιδι στο εξωτερικο και απλα θελω μια καρτα για να κανω τη δουλεια μου! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρήγγειλα αυτήν για την rx100.

http://www.ebay.com/itm/331680607568?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ψάχνοντας τα συρτάρια μου διαπίστωσα ότι έχω καμιά 10αριά cf και μόλις 1 micro sd που την έχω με αντάπτορα στην rx100. Καλά λένε, του τσαγκάρη τα παπούτσια είναι πάντα τρύπια :D


Ωραία φάση όμως να ψωνίζεις SD. Τα μισά λεφτά απ' όσο οι CF κοστίζουν. Ελπίζω μόνο να έχουν έστω τη μισή αντοχή από αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα συνηθως ειναι η ταχυτητα επεξεργασιας και μεταφοράς δεδομένων που εχει η μηχανή προς την κάρτα και όχι η ίδια η κάρτα. Παρολα αυτα σε αυτα τα μοντέλα η μηχανές ξεπερνάνε συνήθως τα 50-60Mb/s. Γι αυτο και καλο ειναι η καρτα να εχει ονομαστικο write speed απο 70Mb/s και πανω. Αλλωστε την ιδια τιμη εχουν σχεδον ολες οι U3. Δεν προτεινω με τιποτε U1. Βεβαια αυτο οπως ειπώθηκε εχει σημασια οταν τραβας σε burst mode οπου θελεις να καθαριζεις το buffer σου οσο το δυνατον πιο γρηγορα. Και προτιμω να παρω την καρτα απο Ελλαδα γιατι αστοχιες υπαρχουν σε ολες τις καρτες οποτε προτιμω να την αλλαζω ευκολα με καινουργια μιας και εχουν lifetime εγγυηση συνηθως. Οι διαφορες τιμης με το εξωτερικο ειναι μικρες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με αυτές τις κάρτες από  ebay είναι ότι παίζουν πολλές μούφες και πολλές φορές είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Εγώ τις ελέγχω πάντα με το H2testW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω σε αυτη αν και εχει χαμηλο write αλλα απο οτι μου ειπατε δεν μου χρειαζεται σαν αρχαριο.

 

http://www.skroutz.gr/s/7419446/Sandisk-Extreme-SDHC-32GB-U3-90MB-s.html

 

Θα πηγαινα στην Kingston που προταθηκε πιο πανω αλλα λογω επικειμενου ταξιδιου και σχολιων σε σκρουτζ και eshop φοβαμαι μην μεινω χωρις μηχανη στο ταξιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...