Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενη mirroless


tempes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1'' αισθητήρα έχουν και αυτές (ή σχεδόν 1'' κάποιες) σαν την nikon 1, απλά δεν θα αλλάζεις και φακούς και αν δεν είναι να αλλάξεις και φακό πέραν από το μαμά, είναι καλές λύσεις.

 

post-182562-0-85658000-1483740625_thumb.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια με καλυψες , θα μιλησω με τον πωλητη την ΝΙΚΟΝ μιας και ειναι Mirroless και μικρη σε μεγεθος.

 

 

Απο sony παντως αν ηταν να δωσω κατι τις παραπανω θα διαλεγα την Α5000 γιατι ειναι mirrorless και απο οτι βλεπω πιο συμμαζεμενη απο την rx100 (φυσικα δεν ξερω αν σκεφτομαι και σωστα σε αυτο το θεμα)

Η RX100 και η Nikon 1 εχουν 1" αισθητηρα και παρομοια αποδοση με την Nikon 1 να εχει πολυ πιο γρηγορο AF και την RX100 να εχει πολυ πιο φωτεινο φακο. Η Nikon 1 εχει το πλεονεκτημα να μπορεις να αλλαξεις φακους αλλα η RX100 οτι ειναι ακομη μικροτερη και χωραει σε τσεπη απο τζιν.

 

Η a5000 με τον φακο πανω ειναι σαφεστατα πιο μεγαλη απο την RX100 αλλα και απο την Nikon 1, εχει ομως πολυ πιο μεγαλο αισθητηρα απο αυτες και κερδιζει σε ποιοτητα εικονας (κυριως σε low light καταστασεις).

 

Την RX100 να την θεωρεις mirrorless σε σωμα compact. Κατι που απο μονο του ειναι φοβερο επιτευγμα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μπερδευομαι και δεχομαι ολα αυτα που λετε νομιζω οτι ξεφευγει απο το αρχικο ποσο που ειχα σκοπο να διαθεσω και με προβληματιζει μιας και δεν πιστευω να την δουλεψω αρκετα , ουτε εχω χρονο για να ψαχτω με το θεμα φωτογραφια

 

 

για τα δικα μου δεδομενα το κινητο μου με καλυπτει 

https://www.flickr.com/photos/150736448@N06/

sony z1 compact 

 

αρα θα ηθελα κατι καλυτερο απο αυτο να μπορω να το εχω μαζι μου ανετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να εχω την δυνατοτητα να αλλαξω φακο , μπορει να ασχοληθω περισσοτερο στο μελλον 

 

 

αν και μπερδευομαι και δεχομαι ολα αυτα που λετε νομιζω οτι ξεφευγει απο το αρχικο ποσο που ειχα σκοπο να διαθεσω και με προβληματιζει μιας και δεν πιστευω να την δουλεψω αρκετα , ουτε εχω χρονο για να ψαχτω με το θεμα φωτογραφια

 

?????εντελη θα σχοληθεις και θελεις να αγορασεις εξτρα φακο?ή δεν θα ασχοληθεις?αν δεν ξερεις εσυ,λες να ξερουν αλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για την σύγχυση, είπα ότι θα ήθελα να εχω επιλογή να αλλάξω φακό

Να ξεκαθαρίσω ότι με το να ασχοληθώ εννοουσα ότι αν θα έβρισκα χρόνο να ασχολιομουν πιο πολύ με το θέμα φωτογραφία

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1'' αισθητήρα έχουν και αυτές (ή σχεδόν 1'' κάποιες) σαν την nikon 1, απλά δεν θα αλλάζεις και φακούς και αν δεν είναι να αλλάξεις και φακό πέραν από το μαμά, είναι καλές λύσεις.

 

attachicon.gifSensorSizesXQ1.png

 

Πλακα πλακα η 1'' ποτε δεν καταλαβα πως προκυπτει, συνηθως το μεγεθος των πλευρων ειναι 13.2mm x 8.8mm, τιποτα απο αυτα τα δυο δεν ειναι κοντα στην μια ιντζα, ουτε καν η διαγωνιος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλακα πλακα η 1'' ποτε δεν καταλαβα πως προκυπτει, συνηθως το μεγεθος των πλευρων ειναι 13.2mm x 8.8mm, τιποτα απο αυτα τα δυο δεν ειναι κοντα στην μια ιντζα, ουτε καν η διαγωνιος τους.

 

 

 
 
Ένας άλλος γράφει κάπου:
 

Maybe we should refer to all these sensors by their diagonals, disregarding the aspect ratio -- 4:3, 3:2, 16:9, whatever.

A 2/3 sensor then becomes 11mm. The '1"' Sony comes in at 16mm.

Micro 4/3 = 20mm.

And a true 1" sensor would be a rounded-off 25mm.

APS-C = 30mm. FF tops out at 43mm.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 
 
Ένας άλλος γράφει κάπου:
 

Maybe we should refer to all these sensors by their diagonals, disregarding the aspect ratio -- 4:3, 3:2, 16:9, whatever.

A 2/3 sensor then becomes 11mm. The '1"' Sony comes in at 16mm.

Micro 4/3 = 20mm.

And a true 1" sensor would be a rounded-off 25mm.

APS-C = 30mm. FF tops out at 43mm.

 

 

Απο αυτα που καταλαβα απο το dpreview, χρησιμοποιουν ενα απαρχαιομενο τροπο μετρησης καθοδικου σωληνα για βιντεοκαμερες που φυσικα εχουν καταργηθει εδω και δεκαετιες, οποτε 1" δεν ειναι η διαγωνιος του αισθητηρα, αλλα η διαμετρος του καθοδικου σωληνα που θα φιλοξενουσε εναν αισθητηρα 13.2mm x 8.8mm.

 

Τωρα θα μου πεις τι σχεση εχουν ολα αυτα με smartphones, compact και mirrorless φωτογραφικες και για πιο λογο διατηρουν εναν τετοιο απαρχαιομενο στανταρτ, μαλλον για να πιστευει ο κοσμος οτι ο αισθητηρας ειναι μεγαλυτερος.

 

Οποτε πρακτικα ολοι οι αισθητηρες 1", 4/3, 1/2.3" κτλ. ειναι πραγματικα μικροτεροι και το σωστο ειναι να γραφουν ''τυπου'' και οχι ''μεγεθους''. Στην πραξη ουτε καν οι 4/3 δεν ειναι μεγεθους 1'', με τα βιας οι aps-c εχουν λιγο πανω απο 1'' διαγωνιο.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστος ο προβληματισμός αλλα πραγματικά δεν με απασχολει.

 

Μιας και το σημειο αναφορας ειναι οι FF αισθητήρες και ουτως ή αλλως οι διαστασεις παραμενουν σταθερες δεν εχει νοημα πως θα ομομασεις καθε τυπο. Πες τον και "Μπάμπη" εαν θελεις. Το εμβαδον του εχει σημασια και το σχετικο μεγεθος του ως προς τον FF για μια προχειρη αρχικη ιδεα της αποδοσης του. Επειδη ομως αυτη δεν ειναι ευθεως αναλογη του εμβαδου του και εχει σχεση η ανάλυση, η ηλικια και η τεχνολογια του, ο επεξεργαστης και τα υπολοιπα κυκλωματα κλπ ας μεινουμε στο σχετικο μεγεθος του ως προς τους FF.

 

Σε λιγα χρονια που το medium formar θα γινει προσιτο και σε τιμες πιο γιηνες θα αρχισουμε να εχουμε και αλλο μετρο συγκρισης. Μετά βλέπω τους μισούς ερασιτεχνες να τρέχουν να πουλησουν τις FF για medium format γιατι το FF δεν θα ειναι αρκετο για αυτους και να κοιτανε εντελως υποτιμητικα τις APS-C.

 

Τρελενομαστε με τον εξοπλισμο και ξεχναμε οτι η φωτογραφια ειναι πιο πολυ τεχνη παρα τεχνολογια. Δεν ειναι πολυ μακρινη η εποχη των φιλμ και των 36 στασεων που καθε κλικ μετρουσε και δεν ηξερες τι τραβηξες και αλλαζες ISO μονο αφου τελειωνε το φιλμ και οι φακοι ηταν full manual.

 

Αυτος ο πινακας εχει περισσοτερο αξια μιας και βρισκεις αμεσα το εμβαδον καθε αισθητηρα:

 

Screen%2BShot%2B2014-09-21%2Bat%2B11.38.

 

---

 

FF: ........... 864 mm2

APS-C: .... 368 mm2 ---> 42% του FF

4/3": ......... 225 mm2 ---> 26% του FF

1": ............ 123 mm2 ---> 14% του FF

1/2.3": ........ 28mm2 ---> 3% του FF

 

---

 

Προσοχη πως διαβαζετε καθε φορα τα νουμερα γιατι τα παντα ειναι σχετικα.

 

Πχ.

Εχω δυο τιμες: 100 & 50

- Η διαφορά τους σε απολυτους αριθμους ειναι 50

- Το 100 σε σχεση με το 50 είναι 100% μεγαλυτερο

- Το 50 σε σχέση με το 100 είναι απλά 50% μικρότερο!

Μιλαμε για το ιδιο πραγμα απλα απο διαφορετικη οπτικη

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μικρή της panasonic με μεγαλύτερη φωτεινότητα από τον ανταγωνιστή της και χαμηλότερη τιμή αυτά είναι γνωστά μέχρι στιγμής.

 

https://www.youtube.com/watch?v=av5TRXBG_vw

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτη στα χρηματα που διαθετεις με μειονεκτημα οτι ο φακος της δεν ειναι ο μαζεμενος ηλεκτρονικος 16-50mm αλλα ο πιο μακρυς 18-55mm.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/824713-sony-nex-3k-φίλτρα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτη στα χρηματα που διαθετεις με μειονεκτημα οτι ο φακος της δεν ειναι ο μαζεμενος ηλεκτρονικος 16-50mm αλλα ο πιο μακρυς 18-55mm.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/824713-sony-nex-3k-φίλτρα/

Αυτη σε σχεση με την J3 παιζουν στα ιδια επιπεδα σε θεμα φωτογραφιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως σε καλυτερα επιπεδα η Sony με τον APS-C αισθητηρα (ο διαδοχος της NEX-3 ειναι η a5000) αλλα οχι με το ιδιο γρηγορο AF. Σε καλο φωτισμο οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες. Σε χαμηλο φωτισμο ομως σαφως και θα φανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.

 

Ψαχνομαι εδω και καιρο για mirrorless και μου ειχε κατσει εδω και καιρο η Nikon 1 J3 ή J4 μιλαω παντα εμφανισιακά γιατι απο φωτογραφια δεν γνωριζω και πολλα,τις θεωρω πανέμορφες μηχανές.

 

Θα έπαιρνα την J3 που προταθηκε εδω στο θεμα αλλα μαλλον την πρόλαβε ο φιλος πιο πανω.

 

Θα μιλησω με το παιδι για την Sony μιας και μου λες οτι ειναι καλη σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...