Προς το περιεχόμενο

Ανέκδοτα [Old]


CENTAURUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν, μου το πανε χθες 3 τη νύχτα. Γελούσα. Είναι μαλακία.

 

Είναι ένας τύπος τώρα στην έρημο, βρίσκει μια όαση, αράζει, τρώει τα τοστάκια του, πίνει και νερό, την πέφτει στην άμμο και κοιμάται.

Περνάει ένας Βεδουίνος, τον βλέπει έτσι μπρούμυτα, ωπ, ωραίο κωλί, φλουπ, τον χλατσώνει.

Συνεχίζει να κοιμάται αμέριμνος ο τύπος, περνάει άλλος ένας καμηλιέρης, τον βλέπει, ωπ, τι ωραίο πατόνι είναι αυτό, φλααααπ, πάρτα.

Γίνεται άλλες 10 φορές αυτό ξερωγώ, σε κάποια φάση σκάει ένας τύπος, κλασσικά τον μπιστώνει και αυτός, διψάει όμως, πάει στη λιμνούλα, παίρνει λίγο νερό στο ΦΛΑΣΚΙ και έτσι όπως φεύγει, του χύνεται λίγο πάνω στον κοιμώμενο τύπο, ο οποίος γυρνάει τσαντισμένος και

 

 

Ώπα ρε φίλε, σιγά, μήπως να μας γαμήσεις κι όλας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και από την πολύ φιλοσοφία "πήγε" από κίρωση του ύπατος...

Ο ανθρωπος εχει πει τη θεικη ατακα "Αν ειχα γεννηθει πιο άσχημος κανεις δεν θα θυμόταν τον Πελε", τι να λεμε...

 

Λοιπόν, μου το πανε χθες 3 τη νύχτα. Γελούσα. Είναι μαλακία.

 

Είναι ένας τύπος τώρα στην έρημο, βρίσκει μια όαση, αράζει, τρώει τα τοστάκια του, πίνει και νερό, την πέφτει στην άμμο και κοιμάται.

Περνάει ένας Βεδουίνος, τον βλέπει έτσι μπρούμυτα, ωπ, ωραίο κωλί, φλουπ, τον χλατσώνει.

Συνεχίζει να κοιμάται αμέριμνος ο τύπος, περνάει άλλος ένας καμηλιέρης, τον βλέπει, ωπ, τι ωραίο πατόνι είναι αυτό, φλααααπ, πάρτα.

Γίνεται άλλες 10 φορές αυτό ξερωγώ, σε κάποια φάση σκάει ένας τύπος, κλασσικά τον μπιστώνει και αυτός, διψάει όμως, πάει στη λιμνούλα, παίρνει λίγο νερό στο ΦΛΑΣΚΙ και έτσι όπως φεύγει, του χύνεται λίγο πάνω στον κοιμώμενο τύπο, ο οποίος γυρνάει τσαντισμένος και

 

 

Ώπα ρε φίλε, σιγά, μήπως να μας γαμήσεις κι όλας;

 

:shock:

 

 

 

:shock:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεμπρω...

 

Κλαιω.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γιατί η γοργόνα είναι άχρηστο ψάρι;

 

- Διότι δεν μπορείς ούτε να το τηγανίσεις, ούτε να το γαμ**

 

 

-Πώς λέγεται ο σκύλος του James Bond?

 

 

Γαβ!

 

 

Γάβ γαβ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τον λόγο που βάζουμε ανέκδοτα και φωτογραφίες αστείες

με τον Bieber και την Black.

Άντε οι Αμερικανοί τους τρώνε στην μάπα θέλουν δεν θέλουν 24 ώρες το 24ωρο,

τους ακούν όλη την ώρα στο ραδιόφωνο, τους βλέπουν στις ειδήσεις, στην τηλεόραση, παντού

και είναι λογικό κάποιος να τα πάρει και να κοροιδεύει την κατάσταση αυτή.

Ο μέσος Έλληνας από πού να βγάλει γέλιο από αυτά τα ανέκδοτα ενώ δεν γνωρίζει καν αυτά

τα άτομα; Ή μήπως επηρεάστηκε κάποιου η ζωή όταν βγήκε το τραγούδι της κοπελίτσας;

Οι ελάχιστοι Έλληνες που την ξέρουν είναι αυτοί που ασχολούνται με το ίντερνετ

και την μάθανε μέσα ακριβώς από τα ανέκδοτα αυτά και πιθανότατα δεν ασχολήθηκαν καν

με το να ακούσουν το τραγούδι γιατί απλά τους είναι αδιάφορο ή αν το κάνανε το κάνανε από

περιέργεια για να δούνε αν είναι όντως τόσο βλακεία όσο λέγεται πως είναι.

 

Ας αντιγράφουμε αστεία και εικόνες από ξένες σελίδες αλλά τουλάχιστον ας είναι κάτι

που να μπορεί να το καταλάβει ο άλλος επειδή είναι αστείο και όχι να πρέπει πρώτα να κάνει την έρευνα του.

 

Unnecessary rant ίσως, αλλά just my 0.02$.

Απλά το βρίσκω τόσο ανόητο όσο αν πάει κάποιος Αμερικανός π.χ. να πει ανέκδοτο στον κολλητό του με τον

Κωστίκα και τον Γιωρίκα και να περιμένει να γελάσει ο άλλος.

Ξανά σόρρυ για την παρένθεση, ούτε φυσικά μιλάω συγκεκριμένα για το παιδί που έβαλε το τελευταίο αστείο, το βλέπω παντού να γίνεται αυτό τον τελευταίο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, ο Έλληνας θα γελάσει με τον Τζάστιν Μπίπερ επειδή ακριβώς βλέπει σε καποιες εκπομπες να ανφέρονται στο γελοιο πιτσιρικι αυτο σαν να ειναι καποια celebrity που θα επρεπε να ξερουμε (τουλαχιστον οι Αμερικανοι τον ξερουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arcanaloth, διαφωνώ κάθετα... Bieber ακούει και η μικρή μου αδερφή, που έμαθε απο φίλες της. Απο 'κει καταλαβαίνεις πόσο έχει εισχωρήσει η σαβούρα αυτή στην ελληνική κοινωνία.

Λίγο κράξιμο για εκείνους, δεν βλάπτει. Καλυτερεύει τα πρότυπα των παιδιών.

Για τα υπόλοιπα εντάξει, ελπίζω να μην νομίζεις ότι τα "ελληνικά" ανέκδοτα είναι (πάντα) ελληνικά. Έχω δει αγγλικά ανέκδοτα να μεταφράζονται copy-paste στην ελληνική γλώσσα και φυσικά όπως λες και εσύ μόνο όσοι ασχολούνται με το ιντερνετ θα το πάρουν χαμπάρι. Οι υπόλοιποι θα λένε, πωω τα σπάμε εδώ στην Ελλάδα έχουμε το καλύτερο χιούμορ. Ένα κλασσικό ανέκδοτο universal είναι αυτό που έχουν πει και στο Αμάν που αστυνομικοί σταματούν τον οδηγό για δίπλωμα κτλ. Το έχω δει σε αμερικάνικο σαιτ κανονικότατα και δεν νομίζω οι αμερικάνοι να το έκλεψαν απο εμάς, έτσι; Αλλά αν ρωτήσεις τον "μέσο Έλληνα" φυσικά και θα σου πει ότι το ανέκδοτο είναι απο Ελλάδα ή δε ξέρω 'γω τι.

Το αστείο ή το καταλαβαίνεις (όχι εσύ προσωπικά) και (δεν) σ΄αρέσει ή δεν το καταλαβαίνεις και το προσπερνάς για να το καταλάβει κάποιος άλλος. Δεν κόβεις από την πηγή για να μην ξαναβγούν αστεία τέτοιου είδους. Είναι κάργα υποκειμενικό. Εγώ έτσι έχω μάθει.

Unnecessary rant ίσως, αλλά just my 0.02$.

Είσαι όμως και εσύ λίγο αμερικανάκι, παραδέξου το. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arcanaloth, διαφωνώ κάθετα... Bieber ακούει και η μικρή μου αδερφή, που έμαθε απο φίλες της. Απο 'κει καταλαβαίνεις πόσο έχει εισχωρήσει η σαβούρα αυτή στην ελληνική κοινωνία.

Λίγο κράξιμο για εκείνους, δεν βλάπτει. Καλυτερεύει τα πρότυπα των παιδιών.

Για τα υπόλοιπα εντάξει, ελπίζω να μην νομίζεις ότι τα "ελληνικά" ανέκδοτα είναι (πάντα) ελληνικά. Έχω δει αγγλικά ανέκδοτα να μεταφράζονται copy-paste στην ελληνική γλώσσα και φυσικά όπως λες και εσύ μόνο όσοι ασχολούνται με το ιντερνετ θα το πάρουν χαμπάρι. Οι υπόλοιποι θα λένε, πωω τα σπάμε εδώ στην Ελλάδα έχουμε το καλύτερο χιούμορ. Ένα κλασσικό ανέκδοτο universal είναι αυτό που έχουν πει και στο Αμάν που αστυνομικοί σταματούν τον οδηγό για δίπλωμα κτλ. Το έχω δει σε αμερικάνικο σαιτ κανονικότατα και δεν νομίζω οι αμερικάνοι να το έκλεψαν απο εμάς, έτσι; Αλλά αν ρωτήσεις τον "μέσο Έλληνα" φυσικά και θα σου πει ότι το ανέκδοτο είναι απο Ελλάδα ή δε ξέρω 'γω τι.

Το αστείο ή το καταλαβαίνεις (όχι εσύ προσωπικά) και (δεν) σ΄αρέσει ή δεν το καταλαβαίνεις και το προσπερνάς για να το καταλάβει κάποιος άλλος. Δεν κόβεις από την πηγή για να μην ξαναβγούν αστεία τέτοιου είδους. Είναι κάργα υποκειμενικό. Εγώ έτσι έχω μάθει.

 

Είσαι όμως και εσύ λίγο αμερικανάκι, παραδέξου το. ^_^

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να μεταφράζονται αστεία, αλλίμονο,

δεν είπα ο κάθε λαός να βγάζει τα δικά του και τέλος.

Το κόλλημα μου είναι με το αν μπορεί ο καθένας να πιάσει την συγκεκριμένη αναφορά

σε πρόσωπα.

Να μεταφράζονται δηλαδή τα αστεία έτσι ώστε να μπορεί να το πιάσει ο άλλος

χωρίς να χρειάζεται να ξέρει την συγκεκριμένη (Αμερικάνικη ή ο,τιδήποτε) αναφορά.

Αυτό γίνεται και πολλές φορές σε ανέκδοτο που π.χ. είναι πολιτικά πρόσωπα, έχουμε

το ίδιο ακριβώς ανέκδοτο και απλά αλλάζουμε τον πρόεδρο και αντιπρόεδρο της Αμερικής

με δικούς μας πολιτικούς. Κανένα πρόβλημα εκεί.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η ένσταση μου είναι στο ότι το ανέκδοτο πετυχαίνει

τον ακριβώς αντίθετο σκοπό από αυτόν που έχει. Ενώ δεν έχεις ιδέα ποια είναι αυτά

τα άτομα και γιατί είναι γνωστά, ξαφνικά τους μαθαίνεις. Κάνουμε τσάμπα μάγκα το κάθε

12χρονο. Αν το ανέκδοτο έλεγε "-Πηδάνε από ένα γκρεμό ο Παπανδρέου και ο Σαμαράς, ποιος θα φτάσει πρώτος κάτω; -Στα @@ μας", έχουμε το ίδιο ακριβώς αστείο αλλά με πρόσωπα που είναι γνωστά στον μέσο Έλληνα.

 

Το συγκεκριμένο τσογλανάκι μου την δίνει γιατί πραγματικά έτσι έγινε γνωστός.

Δεν υπάρχει βίντεο στο YouTube που να μην αναφέρεται το όνομα του και συνήθως με κάτι αρνητικό π.χ.

"123 people love to listen to Bieber" (γι' αυτούς που κάνανε dislike). Αρνητική διαφήμιση στο φουλ.

Και άντε να το βλέπουμε αυτό από Αμερικανούς, αλλά εμείς τί λόγο έχουμε να το κάνουμε, ειδικά αν είμαστε μεγαλύτεροι σε ηλικία.

 

Εγώ είμαι full Αμερικανάκι και το παραδέχομαι, από την στιγμή που περνάω όλη την μέρα στο ίντερνετ,

γράφοντας σε αμερικάνικα forums, κατεβάζοντας αμερικάνικες σειρές κτλ. φυσικά και είμαι αλλά

1. δεν είμαι ο μέσος Έλληνας και

2. εξαρχής το πρόβλημα μου δεν ήταν το ότι τα αστεία μας χάνουν την ελληνικότητά τους ή

αποκτάμε νοοτροπία αμερικάνικη, αδιάφορο μου είναι αυτό, αν κάτι είναι αστείο ή χρήσιμο ας τους αντιγράψουμε.

 

Το θέμα εξαρχής είναι για ποιον λόγο να μην αλλάξουμε απλά τα ονόματα στα συγκεκριμένα αστεία όπως θα κάναμε αν είχε μέσα ονόματα αθλητών ή πολιτικών κτλ. άγνωστων στην Ελλάδα, αλλά αντιθέτως κάνουμε γνωστά τα άτομα αυτά και εδώ. Ακόμα πιο απλά, θα μπορούσε να πιάσει το αστείο και ο παππούς στο καφενείο χωρίς να σε κοιτάει σαν χαζός.

 

Ξανά σόρρυ για το μεγάλο ποστ για ένα ψιλο-ασήμαντο θέμα.

Να πω την αλήθεια ο λόγος που το έκανα είναι γιατί προχτές σε καφετέρια

άκουσα 25άρη να λέει παρόμοιο ανέκδοτο στην παρέα του με αυτά τα 2 συγκεκριμένα άτομα,

και αφού τον ρώτησαν και οι 5 ποιοι είναι αυτοί καθόταν και τους εξηγούσε 10 λεπτά.

Απλούστατα αλλάζεις τα ονόματα και τελειώνεις, και το αστείο σου λες και καλό στην μουσική

γενικότερα κάνεις. :P

 

/Removing the stick from my ass. ( <<κι' άλλη Αμερικανιά) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσα 25άρη να λέει παρόμοιο ανέκδοτο στην παρέα του με αυτά τα 2 συγκεκριμένα άτομα,

και αφού τον ρώτησαν και οι 5 ποιοι είναι αυτοί καθόταν και τους εξηγούσε 10 λεπτά.

 

 

αφου κανει παρεα με "αμορφωτους" καλα να παθει tongue.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...