Προς το περιεχόμενο

Ανέκδοτα [Old]


CENTAURUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

προσοχη ανοιξτε το spoiler Με δικια σας εφθινη, δεν θα αποζημιώσω κανεναν για καμένα εγκεφαλικά κοιταρα .

 

 

Ο Ροβινσώνας Οδυσσέας είχε προορισμό την Καλαμάτα. Η καλαμάτα ήταν γνωστη ως Πάτρα.

Ο R. Οδυσσέας ξεκίνησε το ταξίδι του για τις σπηλιές του Πελοπίδα. Και στο δρόμο του ξάφνου πετάγεται μια πεταλούδα και τον ρωτάει:

"Οδυσσέα τι ομάδα είσαι ? "

και εκείνος τις λέει: "Απαπα πεταλούδα δεν είναι καθώς πρέπει πράγματα αυτά ... ".

"Οδυσσέα δεν ξέρεις τι λες " του είπε η πεταλούδα.

Εκείνος την ρώτησε "Ξέρεις τον δρόμο για την Τρίπολη?"

και αυτή του απήντησε "Μα είσαι στην Τρίπολη".

Και τότε ένα κομμάτι πλαστελίνη πέφτει στο ποτήρι του, που ρωτάει την πεταλούδα..

"Πεταλούδα μήπως είσαι αρκούδα ? "

και εκείνη του απήντησε " Όχι, εγώ είμαι η αρχή τις απανταχού ασιδωπιτις προκατάληψις εναντίον του κλαμουδιου."

Και τότε να σου ο Σιριμουδιος, που την ρωτάει, "Πεταλούδα μήπως σου βρίσκεται καμια πεταλούδα?

" και εκείνη του λέει "Καλά δεν βλέπεις ? .. Εγώ ... δεν έχω πεταλούδα .."

 

 

 

Kάνε το "προσοχή" με πολύ μεγάλα γράμματα για να μην την πατήσουν και οι άλλοι σαν εμένα...

 

 

 

Ήταν ο Χριστός πάνω στον σταυρό και φωνάζει:

-Πέτρο, Πέτρο..

Το ακούει ο Πέτρος και προσπαθεί να φτασει τον Χριστό αλλά οι φρουροί δεν τον αφήνουν.

Βγάζει το σπαθί και αρχιζει να μάχεται, τραυματήζεται αλλά φτάνει κοντά στο σταυρό.

-Ηρθα Δάσκαλε..

-Πέτρο, φένεται το σπίτι σου από εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε το "προσοχή" με πολύ μεγάλα γράμματα για να μην την πατήσουν και οι άλλοι σαν εμένα...

 

 

 

Ήταν ο Χριστός πάνω στον σταυρό και φωνάζει:

-Πέτρο, Πέτρο..

Το ακούει ο Πέτρος και προσπαθεί να φτασει τον Χριστό αλλά οι φρουροί δεν τον αφήνουν.

Βγάζει το σπαθί και αρχιζει να μάχεται, τραυματήζεται αλλά φτάνει κοντά στο σταυρό.

-Ηρθα Δάσκαλε..

-Πέτρο, φένεται το σπίτι σου από εδω..

Αφου θα το πεις που θα το πεις το αρχαιο αυτο ανεκδορο,πεστο ομως σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε το "προσοχή" με πολύ μεγάλα γράμματα για να μην την πατήσουν και οι άλλοι σαν εμένα...

 

κύτταρα

 

 

done και done

:rolleyes: :rolleyes:

----------------------------

 

Είναι δύο πούστηδες μέσα σε ένα αεροπλάνο. Λέει ο ένας:

- "Ρε `συ θες να το κάνουμε;"

Ο άλλος απαντάει:

- "Τι λες ρε. Ντρέπομαι με τόσο κόσμο εδώ μέσα."

- "Μη λες μαλακίες. Όλοι εδώ μέσα κοιμούνται. Για να δεις μάλιστα ότι κανείς δε χαμπαριάζει, σήκω και φώναξε, έχει κανείς καμμιά τσίχλα;"

Όντως σηκώνεται ο δεύτερος και φωνάζει αλλά όλοι ροχάλιζαν! Οπότε αρχίζουν οι δυο να ξεσκίζονται! Όταν το αεροπλάνο προσγειώθηκε οι αεροσυνοδοί άρχισαν να ρωτούν τους επιβάτες αν τους άρεσε η πτήση. Όλοι απαντούσαν ότι ήταν θαυμάσιο το ταξίδι κλπ. Βγαίνει και ένας άλλος και απαντάει:

- "Τι να σας πω δεσποινίς μου! Έχω έναν τρομερό πονοκέφαλο από την αρχή!"

Η αεροσυνοδός αποκρίθηκε:

- "Μα καλά γιατί δεν ζητήσατε μια ασπιρίνη;"

- "Τι λέτε καλέ. Εδώ ένας ζήτησε μια τσίχλα και... Τον γαμήσανε!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο οι εξομολογητές στην ενορία του αποστόλου Παύλου, ο καθένας με το δικό κουβούκλιο για να δέχεται τους αμαρτωλούς πιστούς. Έξω από τα κουβούκλια, πέντε με έξι άτομα περιμένουν να εξομολογηθούν τις αμαρτίες τους. Ο πάτερ Γρηγόριος, στο πρώτο από τα κουβούκλια, δέχεται τον επόμενο πιστό.

- Πάτερ, συγχώρεσε με γιατί αμάρτησα.

- Μην ανησυχείς τέκνο μου, ο Θεός είναι μεγάλος. Πες μου την αμαρτία σου kαι αυτός θα σου δώσει άφεση.

- Να, πάτερ μου, σε μια στιγμή αδυναμίας, έκλεψα από το τοπικό μπακάλικο τρία πορτοκάλια.

Ο πάτερ Γρηγόριος, εμφανίζει από το πουθενά έναν τόμο τεραστίων διαστάσεων, σκονισμένο και φθαρμένο από την πολυκαιρία. Ανοίγει το βαρύ εξώφυλλο και αρχίζει να μουρμουράει στον εαυτό του ψάχνοντας τα περιεχόμενα:

- Κλοπή... κλοπή... χμ, ίσως υπεξαίρεση... Α! νάτο: Υπεξαίρεση φρούτων: τρεις μέρες νηστείας και μια λαμπάδα στην αγιοσύνη του. Τέκνο μου, αυτή θα είναι και η ποινή σου. Πήγαινε με την ευχή του θεού.

Ο δεύτερος πιστός είναι μια ηλικιωμένη γυναίκα.

- Πάτερ, συγχώρεσε με γιατί αμάρτησα.

- Τέκνο μου, μείνε ήσυχη. Ο θεός την έχει μεγάλη (την καρδιά). Εξομολογήσου τις αμαρτίες σου και θα συγχωρεθείς.

- Πάτερ, μου είναι δύσκολο... δεν ξέρω πως να το πω... δηλητηρίασα το σκύλο του γείτονα μας.

- Α, τέκνο μου. Σοβαρό αυτό. Για να δω...

Το χοντρό βιβλίο επανεμφανίζεται. Οι σελίδες γυρνάνε, και το εξασκημένο δάχτυλο του Πάτερ Γρηγόριου σαρώνει τα περιεχόμενα.

- Α, μάλιστα: Δηλητηριασμός κατοικιδίων ζώων: σελίδα 1366. Δωδεκαήμερη μετάνοια, νηστεία, καθημερινό πρόσφορο στο ναό και συγνώμη από το γείτονα. Ο θεός μαζί σου τέκνο μου.

Η τρίτη πιστός διαφέρει από τους προηγούμενους.

- Πάτερ, συγχώρεσε με, αμάρτησα.

- Ησύχασε τέκνο μου. Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να συγχωρεθεί, αν πραγματικά έχεις μετανοήσει.

- Πάτερ διστάζω. Είναι βαρύ, πραγματικά βαρύ. Είναι από αυτά που δεν λέγονται. Έκανα... να... έκανα ********ι σε ένα άντρα.

Ατάραχος ο Πάτερ Γρηγόριος, καταφεύγει αμέσως στο Βιβλίο:

- Τσιμπούκι... ********ι... μπα, μάλλον πίπα... πίπα... ούτε πίπα; περίεργο... πεοθηλασμός ίσως;... πεοθηλασμός... πεο... δεν μπορεί, κάπου εδώ θα είναι... να ξαναδώ... πίπα... αυτό είναι πρωτάκουστο. (Δυνατά) Μια στιγμή, τέκνο μου. Υπάρχει μια μικρή ανωμαλία εδώ.

Βγάζει το κεφάλι από το κουβούκλιο και φωνάζει:

- Πάτερ Νικόλα, πόσο πάει το ********ι;

- 15 Ευρω , αλλά τώρα έχω άλλον μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πούλμαν με δέκα καπουτσίνους (καθολικοί καλόγεροι) πέφτει στον γκρεμό και σκοτώνονται όλοι. Πάνε στον παράδεισο, χτυπάνε την πόρτα, τους ανοίγει ο Αγιος Πέτρος και λέει στον Θεό. - Κύριε, εδώ είναι δέκα καπουτσίνοι. Να περάσουν μέσα; - Δεν ξέρω! Εγώ δεν παράγγειλα τίποτα. Πιες τους μόνος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πούλμαν με δέκα καπουτσίνους (καθολικοί καλόγεροι) πέφτει στον γκρεμό και σκοτώνονται όλοι. Πάνε στον παράδεισο, χτυπάνε την πόρτα, τους ανοίγει ο Αγιος Πέτρος και λέει στον Θεό. - Κύριε, εδώ είναι δέκα καπουτσίνοι. Να περάσουν μέσα; - Δεν ξέρω! Εγώ δεν παράγγειλα τίποτα. Πιες τους μόνος σου!

τζιζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πούλμαν με δέκα καπουτσίνους (καθολικοί καλόγεροι) πέφτει στον γκρεμό και σκοτώνονται όλοι. Πάνε στον παράδεισο, χτυπάνε την πόρτα, τους ανοίγει ο Αγιος Πέτρος και λέει στον Θεό. - Κύριε, εδώ είναι δέκα καπουτσίνοι. Να περάσουν μέσα; - Δεν ξέρω! Εγώ δεν παράγγειλα τίποτα. Πιες τους μόνος σου!

ice.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...