Προς το περιεχόμενο

Ανέκδοτα [Old]


CENTAURUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωχ να χαρείς - να υποθέσω ότι πάλι δεν κατάλαβες και θες μακροσκελέστερη ανάλυση ; :P

 

μια χαρα καταλαβενω. απλα οταν δινεις μακροσκελης απαντησεις και κανεις αναλυση σε ανεκδοτο χανει παρα πολυ το γουστο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

wash και Manuel ,εχετε ανεβασει το ανεκδοτο σε αλλο επιπεδο.

Πατε καρφι για doctora.:lol::lol:

 

Ελα αλλο ενα

 

Κάνει το ΣΔΟΕ έφοδο σε ένα

> μπορντέλο στην οδό Φυλής. Στον

> προθάλαμο

> υπάρχει ένας τιμοκατάλογος

> αναρτημένος:

> * Ιεραποστολικό: 45ΕΥΡΩ + 19% ΦΠΑ .

> * Πισωκολλητό: 40ΕΥΡΩ + 19% ΦΠΑ

> * Συντριβανάτο: 42ΕΥΡΩ + 19% ΦΠΑ

> * Σπαγγάτο: 40ΕΥΡΩ + 19% ΦΠΑ

> * Τσιμπούκι: 45ΕΥΡΩ + 9% ΦΠΑ

> -«Μα τι γίνεται εδώ;» λέει ο

> προϊστάμενος του ΣΔΟΕ, «όλα

> επιβαρύνονται

> με 19% ΦΠΑ και το τσιμπούκι με 9%.

> Πως είναι δυνατόν;»

> Και τότε η τσατσά λέει με μεγάλη

> περηφάνια:

> «Κύριε μου, έχουμε γάτα λογιστή

> και το έχει περάσει στα

> ροφήματα»!!!

 

 

 

--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ καλό ήταν το setup σου, αλλά προτιμώ το αυθεντικό τέλος για δύο λόγους: πρώτον, έρχεται τελείως απροειδοποίητα, πράγμα που συμφέρει ΠΑΡΑ πολύ και δεύτερον αν το πεις με αρκετά ηλίθιο ύφος του ταξιτζή (η χαμηλή νοημοσύνη του οποίου μπορεί να υπονοηθεί σε όλο το ανέκδοτο) και σε στυλ "yeeees master" (βλέπε "Δράκουλας, νεκρός και μ' αρέσει"), συμπεριλαμβάνεις στο αστείο και τη φάση "εγώ τα έχω πάρει που η γυναίκα μου με κερατώνει κι έχω και τον ηλίθιο τον ταξιτζή μαζί μου να λέει αρλούμπες". Κάπως έτσι.

 

...μπα για 'μενα δεν στέκει καν έτσι...

Γι' αυτό μάλλον χαλάει και το ανέκδοτο :

Σε όσο πιο "νορμάλ" περιβάλλον είναι ένα gag, τόσο νομίζω πιο πολύ γέλιο βγάζει. Και στην προκειμένη, τί έχουμε ; Έναν ταξιτζή που όταν συνειδητοποιεί το συμφέρον του, ότι δηλαδή την κούρσα αν είναι να την πληρωθεί, μάλλον από τον εραστή (αυτός τα έχει) θα ην πληρωθεί, "μπαίνει" στη σκηνή και κάνει την ματ κίνηση (και πετάει και την...σπόντα διασποράς) - ενώ όλη την ώρα ήταν απλός κομπάρσος...

Από μηχανής ΘΕΟΣ,,,,,,,κανονικότατα.

Κι αυτό νομίζω θέλει και το "αρχικό" ανέκδοτο (στη μορφή φυσικά που έφτασε ως εδώ), να μας μεταφέρει...

 

Στην πιο "αθώα" του μορφή, ο ταρίφας "αιφνιδιάζει" με την οπτική της "πρακτικότητάς" του (και το γεγονός ότι "γοητεύτηκε" από το αφοπλιστικό λογύδριο του εραστή), παρ' όλο το διαμετρικά αντίθετο περιβάλλον της δύσκολης οικογενειακής στιγμής - ακόμα κι αν δεν υπάρχει έκδηλο υποννοούμενο για το δικό του προσωπικό συμφέρον....

 

 

*...Επίσης, διαφωνώ περί της "ηλιθιότητας" του...( ; )

Και στην "αρχική" του μορφή, δεν υπήρχε κάποια σπόντα καν, περί αυτού...

Άσε που, αν υπάρχει κάποιος "ηλίθιος" στην ιστοριά, είναι (και με...αποδείξεις) ο κερατάς.

Κι ο ταξιτζής επιβεβαιώνει αυτή την ηλιθιότητα, και με την ξαφνική του "ενεργοποίηση", όχι μόνο δεν γίνεται αυτός ο ηλίθιος - αλλά βάζει και τον κερατά-σύζυγο σε δεύτερο πλάνο, στο στυλ "...εδώ ο κόσμος καίγεται, και 'σενα το κέρατο σε μάρανε;!"

 

Bασικά το αυθεντικό τέλος είναι καλό μόνο προφορικά:

-Γυρνάει ο ταρίφας και του λέει: Τι τον κοιτάς έτσι ρε παπάρα, σκέπασέ τον μη σου κρυώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανθό τρελό γκομενάκι λαδωμένο βγαίνει με μπικίνι για ηλιοθεραπεία στην βεράντα.Από την βεράντα του από πάνου ορόφου κατεβαίνει λεπτό σχοινάκι με μήνυμα στην άκρη του:<< Αν θες να βγούμε ραντεβού τράβα το σχοινάκι μια φορά αν δεν θες τράβα το σαράντα φορές τις τελευταίες δέκα πολύ γρήγορα>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash και Manuel ,εχετε ανεβασει το ανεκδοτο σε αλλο επιπεδο.

Πατε καρφι για doctora.:lol::lol:

Πέστα παιδί μου!...Πέστα να σε ακούσουν μέχρι και στον Βόρειο Πόλο :lol:

 

 

Bασικά το αυθεντικό τέλος είναι καλό μόνο προφορικά:

-Γυρνάει ο ταρίφας και του λέει: Τι τον κοιτάς έτσι ρε παπάρα, σκέπασέ τον μη σου κρυώσει

...προσκυνώ σε φρένζη - κι έτσι γαμάτο βγαίνει (κι όχι ΜΟΝΟ προφορικά... ;) ).

 

H μόνη "διαφορά" -γι' αυτό και η δικιά μου ερμηνεία έχει το "μη μας κρυώσει"- είναι ότι όπως είπα, "κανονικά", του ταξιτζή "δεν του πέφτει λόγος" (εκτός κι αν τον φανταστούμε στα καλά καθούμενα σαν πολύ χαβαλέ τύπο - αλλά "ίσα-ίσα πάνω σε τέτοιον χαβαλέ έπεσε ο άλλος ;" ). Εκτός πάλι κι αν με την ατάκα που θα πει, ρίχνει σπόντα που εξηγεί ΚΑΙ τα δικά του κίνητρα (..το ταξί είναι κάτω και γράφει ακόμα, κι όπως φαίνεται, τα φράγκα στη φάση τα έχει ο εραστής - πράγμα που είναι και ο "πυρήνας" του γκαγκ, και γενικά του ανέκδοτου...).

 

...πιο "crude" alternative ending, θα μπορούσε με βάση την τελευταία "πρόταση", να πάει κι έτσι :

(αφού ο εραστής "κράζει" τον κερατά) Τότε ο σύζυγος μένει κόκκαλο και δεν ξέρει τί να πει. Και πετάγεται ο ταξιτζής και του λέει : "Τί τον κοιτάς σα χάνος ρε παπάρα ; Ρίξ' του μια κουβέρτα μη μας κρυώσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανάλυση! Το τόπικ πλέον έχει περάσει σε άλλο επίπεδο! Δεν λέμε απλά ανέκδοτα, αλλά τα αναλύουμε, και ενίοτε τα βελτιώνουμε με βάση την ανάλυσή μας! Προσκυνώ.

 

Το συγκεκριμένο πάντως όταν μου το είχαν πει (ζωντανά) τελείωνε σχεδόν όπως το τελευταίο που είπε ο Γουός:

(μπλα μπλα)...(ο απατημένος ετοιμάζεται να δείρει τον εραστή)...(ο εραστής "κράζει" τον κερατά) ο σύζυγος μένει κόκκαλο, με την μπουνιά του στον αέρα, (μένει μαλάκας για την ακρίβεια) και δεν ξέρει τί να πει. "Τι κάνω τώρα;" ρωτάει σαν χαζός τον ταρίφα. "Ξέρω γω; Σκέπασέ τον καλύτερα μην σου κρυώσει..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανάλυση! Το τόπικ πλέον έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!

 

Χε, εγώ σε άλλη φάση πρότεινα ανέκδοτα και στο μιλητό....αλλά πατάααααααααατεςςςςς

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ξανθιές κάθονται στο κλαδί ενός δέντρου. Η μία από αυτές πριονίζει το κλαδί στο οποίο κάθονται. Μια γριά που τυχαίνει να περνά από κάτω τις βλέπει και τους φωνάζει:

- Καλέ κορίτσια τι κάνετε εκεί; Θα πέσετε βρε!

Οι ξανθιές αδιαφορούν και συνεχίζουν ώσπου το κλαδί σπάει , πέφτουν κάτω, και οδηγούνται στο νοσοκομείο με βαρύτατες κακώσεις σε όλο το σώμα.

Καθώς βρίσκονται σε διπλανά κρεβάτια η μία από τις δύο βλέπει τη γριά που είχαν δει όταν βρίσκονταν στο δέντρο να περιφέρεται μέσα στο νοσοκομείο.

Έντρομη γυρίζει στη φίλη της και της λέει:

- Κοίτα, κοίτα το μέντιουμ...

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ο μπαμπάς Τάκης προσπαθεί ταΐσει το μικρό Γιαννάκη...

-Έλα Γιαννάκη, φάε το αυγό σου να μεγαλώσουν τα ποδαράκια σου.

- Όχι ζε σέλω....

- Φάε το αυγό σου να μεγαλώσουν τα χεράκια σου.

- Όχι ζε σέλω...

- Φάτο βρε αγόρι μου, να μεγαλώσει το πουλάκι σου.

Και η μαμά από την κουζίνα:

- Φάτο εσύ το αυγό Τάκη, θα φτιάξω κρέμα για το παιδί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Bασικά το αυθεντικό τέλος είναι καλό μόνο προφορικά:

-Γυρνάει ο ταρίφας και του λέει: Τι τον κοιτάς έτσι ρε παπάρα, σκέπασέ τον μη σου κρυώσει

 

Ωραία! Αυτό είναι μακράν το καλύτερο τέλος (που μάλιστα μπορεί να συμπεριλάβει και την δική μου εκδοχή του "ηλιθίου"), ειδικά αν το ανέκδοτο απευθύνεται σε Αθηναίους, που για κάποιο λόγο έχω παρατηρήσει ότι γελάνε πολύ περισσότερο όταν η punchline περιλαμβάνει βρισιά.

 

washcloud, γενικά είμαι φαν του σουρρεαλιστικού, καρτουνίστικου χιούμορ, οπότε... κολοκυθόπιτα man. :-) Όταν λέω πάντως ανέκδοτο, λαμβάνω υπόψιν μου και σε ποιον το λέω και τι φαντάζομαι ότι προτιμάει. Ας πούμε σε κάποιες παρέες τα κάνω σουρεάλ (Κρήτη, Θεσσαλονίκη) ενώ σε κάποιες τα "βρωμίζω" (Αθήνα όπως είπαμε). Έχει παρατηρήσει άλλος ανεκδοτολόγος ανάλογα "τοπικά" φαινόμενα;

 

Γουστάρω αναλύσεις!

 

edit: όσον αφορά το μιλητό ανέκδοτο, σκέφτομαι εδώ και καιρό να αρχίσω ν' ανεβάζω βιντεάκια στο youtube με αυτά που θεωρώ καλά ανέκδοτα, αλλά φοβάμαι την πολύ δημοσιότητα που θ' αποκτήσω μετά απ' αυτό. Το έχω πάντως στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud, γενικά είμαι φαν του σουρρεαλιστικού, καρτουνίστικου χιούμορ, οπότε... κολοκυθόπιτα man. :-) Όταν λέω πάντως ανέκδοτο, λαμβάνω υπόψιν μου και σε ποιον το λέω και τι φαντάζομαι ότι προτιμάει. Ας πούμε σε κάποιες παρέες τα κάνω σουρεάλ (Κρήτη, Θεσσαλονίκη) ενώ σε κάποιες τα "βρωμίζω" (Αθήνα όπως είπαμε). Έχει παρατηρήσει άλλος ανεκδοτολόγος ανάλογα "τοπικά" φαινόμενα;

 

Γουστάρω αναλύσεις!

 

edit: όσον αφορά το μιλητό ανέκδοτο, σκέφτομαι εδώ και καιρό να αρχίσω ν' ανεβάζω βιντεάκια στο youtube με αυτά που θεωρώ καλά ανέκδοτα, αλλά φοβάμαι την πολύ δημοσιότητα που θ' αποκτήσω μετά απ' αυτό. Το έχω πάντως στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

 

...όσον αφορά το "σουρρεάλ και καρτούν-λάικ"....μέσα μέχρι τα μπούνια.

Αλλά όχι ό,που να 'ναι κι όπως να 'ναι...Άλλο ο λύκος του Tex Avery, για να ταμπουρωθεί, να κλείνει καμμιά 10αριά πόρτες, την μία "μέσα" στην άλλη (είμαι ΣΧΕΔΟΝ βέβαιος ότι ξέρεις για τί μιλάω ;) - κι άλλο ο εν λόγω ταρίφας.

Αν και, συμφωνώ περί κολοκυθόπιττας...οπότε...

 

...όσον αφορά τον "ανεκδοτοτοπικισμό"...να σου γνωρίσω τον κύριο ;

 

...όσον αφορά τα utube videos...KANE εσύ την αρχή...και μη φοβάσαι : άμα δούμε ότι ξεφεύγεις απ' τα νορμάλ όρια δημοσιότητας...θα κανονίσουμε να σε φλεμάρουμε :-D:P

 

 

 

 

* α, και dimpa16 : άμα ξαφνικά αποφασίσεις να "εξαφανιστείς" από το τόπικ με τ' ανέκδοτα, δώσε 1 week's notice first pls, για να προετοιμαστώ ψυχολογικά...

 

 

 

"κοίτα! το μέντιουμ...!" λέει η άλλη τρομαγμένη...

ΧαχΑΧχΧΑχχαχΧΑχΧΑΧχαΧΑχ :lol:

 

 

 

...και η μαμά με τη "σπόντα" της, επίσης τα 'σπασε...:-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις φίλοι

σ'ένα καφέ και συζητάνε .

Κάποια στιγμή η συζήτηση φτάνει στο θέμα

"ποιός τρώει το μεγαλύτερο κέρατο! "

 

Και λέει ο πρώτος "το μεγαλύτερο κέρατο το τρώνε οι στρατιωτικοί".

Γιατί το λές αυτό; του λέει ο δεύτερος.

 

"Γιατί, εξηγεί , λείπουν συνέχεια από το σπίτι , τρέχουν από εδώ και

από εκεί με ασκήσεις και ιστορίες τι να κάνει η γυναίκα μόνη τόσο ελεύθερο

χρόνο έχει , να μην τον γεμίσει;

 

Δεν συμφωνώ λέει ο δεύτερος , εγώ πιστεύω πως το χειρότερο κέρατο το

τρώνε οι γιατροί.

 

"Γιατί το λές αυτό ' του λένε οι άλλοι ,και συνεχίζει εξηγώντας,

"έκει που κάθονται όμορφα και ωραία με την οικογένεια χτυπάει το κινητό

τους, όχι εφημερίες , όχι ιστορίες σχεδόν ολημερίς και οληνυκτίς λείπουν.

 

'Οχι πετάγεται ο τρίτος , το χειρότερο κέρατο το τρώνε λέει οι ναυτικοί.

Γιατί λείπουν κανα 6μηνο , τι να σου κάνει γυναίκα μόνη τόσο καιρό.

Ο

τέταρτος της παρέας δεν μιλούσε και άκουγε μόνο πικραμένος.

"Τι έχεις ρε",

του λένε οι άλλοι.

"Εσύ γιατί δεν λες τίποτα;"

Και απαντάει : "τι να πω και

εγώ που έιμαι Στρατιωτικός Γιατρός του πολεμικού Ναυτικού !"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κι αυτό καλή βάση έχει, αλλά κρυώνει (σαν τον ερααστή) λίγο στο τέλος, μ' αυτή τη διατύπωση.

 

Να πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει με κάτι μικροαλλαγές :

 

 

Ένας τύπος σταματάει ένα ταξί σχεδόν πέφτοντας πάνω του, μπαίνει αλαφιασμένος μέσα, και λέει στον σαστισμένο ταξιτζή να τον πάει στην διπλανή πόλη όσο πιο σφαίρα γίνεται, γιατί <<... μόλις με πήραν τηλέφωνο και μου

είπαν ότι η γυναίκα μου με απατάει με κάποιον άλλο μέσα στο ίδιο μου το σπίτι!>>

 

Στη διαδρομή έβριζε και μονολογούσε ο τύπος <<...εγώ να τραβιέμαι σ' άλλη πόλη χειμωνιάτικα για να βρω δουλειά, κι αυτή να τραβιέται με τον κάθε τυχόντα στο σπίτι μου!>>

 

Κάποια στιγμή φτάνουνε, και βγαίνοντας ο τύπος, αλαφιασμένος ακόμα, λέει του ταξιτζή :

<<Ρε αδερφέ έλα και συ μαζί μου να σ' έχω για μάρτυρα... Άσε που στην κατάσταση που είμαι μπορεί να χάσω τον έλεγχο... Θα πληρωθείς για όλη την καθυστέρηση!>>.

 

Πείθεται ο ταξιτζής, κι ανεβαίνουν στο διαμέρισμα.

Ο τύπος ανοίγει την πόρτα, πάει καρφί στο υπνοδωμάτιο, και βρίσκει τη γυναίκα του στο κρεββάτι σκεπασμένη να τον κοιτάει σαστισμένη και να τον ρωτάει "τί τρέχει Νίκο;!"

<<ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ;!>> λέει ο τύπος, και με μια κίνηση τραβάει τα σκεπάσματα και αποκαλύπτεται γυμνή η γυναίκα του, καθώς κι ένας άντρας επίσης γυμνός.

<<ΑΤΙΜΗ! ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ Ε! ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ;!>>

...Τότε ατάραχος ο γυμνός άντρας γυρνάει και του λέει :

<<...Να σου πω εγώ ο ίδιος ποιός είμαι... Είμαι αυτός που έδωσε στη γυναίκα σου περασμένη βδομάδα να πληρώσετε τα 4 νοίκια που χρωστούσατε και θα σας πετάγανε έξω... Έίμαι αυτός που πλήρωσε ρεύμα νερό και τηλέφωνο, γιατί θα ερχόντουσαν να σας τα κόψουν. Αυτός που κάθε βδομάδα εδώ και ένα μήνα δίνει λεφτά στην γυναίκα σου για τα ψώνια του σπιτιού...>>

Και τότε, ο ταξιτζής που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν προς τα πίσω και απλά παρακολουθούσε τη σκηνή, πλησιάζει στο κρεββάτι, και σκεπάζει τον γυμνό άντρα.

<<Τί κάνεις εκεί!>>, φωνάζει ο απατημένος σύζυγος.

<<Κοίτα Νίκο>>, του λέι ο ταξιτζής, <<όπως καταλαβαίνω, σε κανέναν μας δε συμφέρει να μας πάθει τίποτε απ' το κρύο...>>

 

Ζωγραφίζεις φίλτατε. Για το τέλος μόνο, θα προτιμήσω και εγώ του frenzy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το 'χει η μοίρα μας φαίνεται με τον frenzy, μπλεγμένα τα μπούτια μας να δίνουν εξαιρετικά αποτελέσματα...

 

 

 

στο offtopic thread, αποκτήσαμε και μωρό μαζί

 

 

παρ' όλες τις ανυπόστατες φήμες, είμαι ο μπαμπάς

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* dimpa16 , i sense strong antagonism from peravrexei !

Ακόνισε το πληκτρολόγιο και το google σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...