Προς το περιεχόμενο

Ανέκδοτα [Old]


CENTAURUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν έχω καταλάβει ακόμα που κολλάει ο Λένιν στο γνωστό ανέκδοτο με το παρίσι. Δλδ κάλλιστα μπορεί να ήταν ο οποιοσδήποτε στο παρίσι.

 

εδώ κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ κολλάει.

 

Nαι τα γνωρίζω αυτά αλλά και πάλι ο λένιν που κολλάει. Ούτε η γυναίκα του ήταν ελεύθερων ηθών, ούτε έχει να κάνει με (αντι)κομμουνισμό αυτό το ανέκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αεροδιάδρομος ήταν όντως "ο μεγαλύτερος του κόσμου".

Ο πιλότος επίσης ήταν ικανότατος ναι μεν, Πόντιος όμως δε.

Και προσπαθούσε (κι εν τέλει τα κατάφερε) να προσγειωθεί στο ΠΛΑΤΟΣ του αεροδιαδρόμου, που σαφώς κανονικά δεν αρκεί- όσο μεγάλος κι αν είναι ο διάδρομος...

.............

 

τρομαζω με τις λεπτομερες εξηγησεις σου:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τα γνωρίζω αυτά αλλά και πάλι ο λένιν που κολλάει. Ούτε η γυναίκα του ήταν ελεύθερων ηθών, ούτε έχει να κάνει με (αντι)κομμουνισμό αυτό το ανέκδοτο.

 

Κοίτα, το ανέκδοτο καταλήγει με τον Σταλιν να πηδάει τη γυναίκα του Λένιν. Τώρα γιατί είναι ο Λένιν και όχι το Τροτσκι ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω σορυ νόμιζα ότι το είχαν παραθέσει σε προηγούμενη σελίδα γι' αυτό και η ερώτηση του άλλου. Ναι:

 

Έγινε μια φορά μια μεγάλη δημοπρασία έργων τέχνης όπου είχαν μαζευτεί οι μεγαλύτεροι συλλέκτες όλου του κόσμου. Φυσικά δεν μπορούσε να λείπει και αυτός που είχε συγκεντρώσει τα περισσότερα έργα τέχνης στον κόσμο. Άρχισε η δημοπρασία και το πρώτο έργο ήταν ένας πίνακας του Ρέμπραντ που τον είχε φτιάξει όταν είχε ιλαρά. Σηκώνεται τότε πάνω ο μεγάλος

συλλέκτης και με ύφος περιφρονητικό λέει:

 

- Σιγά το έργο, εγώ έχω τον πίνακα του Ρέμπραντ που τον είχε φτιάξει και με αφθώδη πυρετό! Αυτό εδώ δεν αξίζει μία!

Το επόμενο έργο ήταν ένας πίνακας του Πικάσο που τον είχε ζωγραφίσει σε ηλικία 10 ετών.

 

Πετάγεται πάλι πάνω ο μεγάλος συλλέκτης και με το ίδιο ύφος λέει:

- Σιγά τον πίνακα, έχω όλα τα έργα του Πικάσο που τα είχε ζωγραφίσει από τα πέντε του μέχρι και τα εννιά του!

Νευριασμένος τότε ένας άλλος συλλέκτης σηκώνεται πάνω και του λέει:

- Καλά, ρε φίλε, εσύ που έχεις όλους τους πίνακες, τον 'Λένιν στο Παρίσι' τον έχεις;

- Τι είναι αυτό; Που βρίσκεται; αναφωνεί κατάπληκτος ο μεγάλος συλλέκτης.

- Στο μουσείο της Καζαμπλάνκα, του απαντούν.

 

Αμέσως ο μεγάλος συλλέκτης βάζει τα τσιράκια του να βρουν το τηλέφωνο του μουσείου. Τελικά παίρνει τηλέφωνο:

- Γεια σας, ενδιαφέρομαι για έναν πίνακα σας, τον 'Λένιν στο Παρίσι'.

- Μα δε γίνεται να σας τον δώσουμε, είναι μουσειακό κομμάτι, του απαντά ο διευθυντής του μουσείου.

- Σας πληρώνω όσο-όσο, λέει ο συλλέκτης και ρίχνει τον διευθυντή.

Μετά από λίγες μέρες φτάνει ο πίνακας στο σπίτι του συλλέκτη.

 

Γρήγορα γρήγορα τον ανοίγει και βλέπει σοκαρισμένος μια γυναίκα στα τέσσερα να την πηδάει ένας με μεγάλο μουστάκι. Παίρνει αμέσως τηλέφωνο αυτόν που του είχε πει για τον πίνακα:

- Καλά ρε, με κορόιδεψες;

- Για ποιο πράγμα μου μιλάς;

- Για το Λένιν στο Παρίσι, τον πήρα και μου στείλανε έναν πίνακα με μια γυναίκα στα τέσσερα να την πηδάει ένας μουστακαλής!

- Ε, αυτός είναι ο πίνακας.

- Μα καλά, η γυναίκα ποια είναι;

- Η γυναίκα του Λένιν.

- Και ο μουστακαλής;

- Ο Στάλιν.

- Και ο Λένιν;

- Στο Παρίσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Καλά, ρε φίλε, εσύ που έχεις όλους τους πίνακες, τον 'Λένιν στο Παρίσι' τον έχεις;

.....................................

- Γεια σας, ενδιαφέρομαι για έναν πίνακα σας, τον 'Λένιν στη Γενεύη'.

 

Κάτι δεν πάει καλά ή εγώ δεν το πιασα; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά ή εγώ δεν το πιασα; :fear:

 

Το βρήκα σε άλλη εκδοχή και μεταξύ άλλων, αντικατέστησα το Γενεύη με Παρίσι για να είναι προφανής η σύνδεσή του με την παραπάνω στιχομυθία, καταπώς φαίνεται όχι παντού όμως. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

(Το επικρατέστερο είναι αυτό με το Παρίσι όπως και να 'χει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμάτο, και δεν το 'χα ματακούσει.

 

εν τω μεταξύ, φοβερό σκηνικό το ότι πρώτη φορά βλέπω ανέκδοτο (και εδώ, και όπου παντού), ΠΡΩΤΑ να αναλύεται κατόπιν αποριών, και ΜΕΤΑ να..."λέγεται" :-D

 

..όσο για τις αρχικές απορίες, τί να πω, τώρα που τις κατάλαβα, μένω άναΒδος για μια ακόμη φορά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...