Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έκανα αίτηση και εγκρίθηκε στις 28/8/18 και θα ήθελα τη βοήθειά σας σε δύο ερωτήματα. 

Πρώτον αν δικαιούμαι την πληρωμή στις 28/9 γιατί από εκεί στα γραφεία μου είπαν ναι αλλά αλλού διάβασα πως θα πληρωθούν μόνο όσοι έκαναν αίτηση μέχρι Ιούλιο. 

Δεύτερον η κάρτα από τη τράπεζα δεν έχει έρθει ακόμα και δε γνωρίζω αν θα είναι της τράπεζας που έχω δηλώσει λογαριασμό (Πειραιώς) ή της εθνικής όπως μου είπαν κάποιοι γνωστοί μου. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεφτά μπαίνουν τον επόμενο μήνα από την αίτηση, δηλαδή τώρα θα τα πάρεις.

από την τράπεζα που δήλωσες λογαριασμό από εκεί θα σου έρθει η κάρτα. Συνήθως κάνει κάνα μήνα, και εξαρτάται από την τράπεζα. Καλό είναι να ρωτήσεις στην τράπεζα για τις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λίγη βοήθεια οι γνώστες...

Έχω 0 εισόδημα και μου εμφανίζει ότι θα δικαιούμαι 200 ευρώ η εφαρμογή. Έχω καταχωρηθεί πως ζω μόνος σε δωρεάν παραχώρηση των γονιών. Δεν είμαι προστατευόμενο μέλος. Δεν είμαι και άνεργος για το Σεπτέμβρη, θα θεωρηθώ τον Οκτώβρη.

Μπορώ να κάνω την αίτηση χωρίς ανεργία, ή θα απορριφθεί; Δε θέλω να χάσω το 200άρι του Οκτώβρη...

Επίσης, επειδή κάτι άκουσα για κάρτα... Δε μπορώ να δηλώσω λογαριασμό δικό μου και να τα βάζουν εκεί; Πρέπει υποχρεωτικά να πάρω άλλη κάρτα;

Και τέλος, υπάρχει κάρτα για supermarket, ή δίνεται όλο το ποσό μετρητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε την αίτηση τώρα για να πάρεις τα λεφτά τον άλλο μήνα.

λογαριασμό βάζεις με πρώτο όνομα δικό σου.

τα λεφτά θα μπουν 100 στο λογαριασμό και 100 σε μια κάρτα προπληρωμένη που θα σου στείλει η τράπεζα.

με την κάρτα αγοράζεις ότι θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δεν είμαι και άνεργος για το Σεπτέμβρη, θα θεωρηθώ τον Οκτώβρη.

Αφού δουλεύεις πως θα κάνεις αίτηση για το ΚΕΑ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δε δουλεύω. Σπουδάζω και αποφοιτώ 2-3 Οκτώβρη.

Γράψε λάθος κατάλαβα ότι εργάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω αίτηση δηλώνοντας ότι μένω σε δωρεάν παραχώρηση επί οικίας στο Δήμο Αθηναίων.

Δε με αφήνει να οριστικοποιήσω, με το μήνυμα:

Αναφορά σε κείμενο

Δεν συμφωνεί o ΤΚ κατοικίας

Ο ΤΚ κατοικίας της αίτησης δεν συμφωνεί με αυτόν που βρίσκουμε από διασταυρώσεις

Ενώ έχω ελέγξει ότι έχω βάλει τον σωστό ΤΚ.

Τι παίζει, έχει κανείς εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπήκες να κάνεις αίτηση ποια διεύθυνση είχε καταχωρημένη αυτόματα; Λογικά αυτή είναι που βρίσκει στις "διασταυρώσεις". Αν δεν έχει αυτή, μάλλον πρέπει να πας να κάνεις την αίτηση στην πρόνοια του Δήμου Αθηναίων, αλλά εκεί θα πρέπει να έχεις όλα τα δικαιολογητικά μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Όταν μπήκες να κάνεις αίτηση ποια διεύθυνση είχε καταχωρημένη αυτόματα; Λογικά αυτή είναι που βρίσκει στις "διασταυρώσεις". Αν δεν έχει αυτή, μάλλον πρέπει να πας να κάνεις την αίτηση στην πρόνοια του Δήμου Αθηναίων, αλλά εκεί θα πρέπει να έχεις όλα τα δικαιολογητικά μαζί. 

Αυτή που έχω βάλει ως διεύθυνση επικοινωνίας στο τάξις. Είναι του πατρικού μου στην Κηφισιά. Διόρθωσα προσθέτοντας τη δική μου, του κέντρου.

Ωστόσο στο Ε1 μου έχω δηλωθεί κανονικά ως διαμένων σε κύρια κατοικία από δωρεάν παραχώρηση στο δήμο Αθηναίων.

Από ό,τι διαβάζω, λύνεται αν πάω στο δήμο Αθηναίων και αποδείξω ότι μένω εκεί. Πώς θα το κάνω; Δεν έχω ούτε λογαριασμό στο όνομά μου (όλα είναι σε πεθαμένους συγγενείς). Σκέφτομαι να αλλάξω την ΕΥΔΑΠ που αλλάζει πιο εύκολα και να πάω με αυτή...

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2018 στις 2:38 ΠΜ, qwertyuiop2 είπε

Αυτή που έχω βάλει ως διεύθυνση επικοινωνίας στο τάξις. Είναι του πατρικού μου στην Κηφισιά. Διόρθωσα προσθέτοντας τη δική μου, του κέντρου.

Ωστόσο στο Ε1 μου έχω δηλωθεί κανονικά ως διαμένων σε κύρια κατοικία από δωρεάν παραχώρηση στο δήμο Αθηναίων.

Από ό,τι διαβάζω, λύνεται αν πάω στο δήμο Αθηναίων και αποδείξω ότι μένω εκεί. Πώς θα το κάνω; Δεν έχω ούτε λογαριασμό στο όνομά μου (όλα είναι σε πεθαμένους συγγενείς). Σκέφτομαι να αλλάξω την ΕΥΔΑΠ που αλλάζει πιο εύκολα και να πάω με αυτή...

κατι μας λες λαθος.το κεα ΄΄τραβαει΄΄ στοιχεια απο τον πινακα του εντυπου Ε1 που βρισκεται στην τριτη ή στην τεταρτη σελιδα του  εκει οπου δηλωνουμε την διευθυνση κατοικιας μας η οποια δεν ειναι παντα απαραιτητο να συμφωνει με τα στοιχεια επικοινωνιας της διευθυνσης κατοικιας που βρισκεται στην πρωτη σελιδα πανω ψηλα του εντυπου Ε1. η κανονικη διευθυνση κατοικιας μας ειναι στην σελιδα  3 ή 4 του Ε1.Εσυ εκει τι εχεις δηλωσει στο Ε1? μηπως συμφωνει αυτο που εχεις δηλωσει εκει με την διευθυνση κατοικιας των στοιχειων επικοινωνιας του Ε1?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sonikk είπε

κατι μας λες λαθος.το κεα ΄΄τραβαει΄΄ στοιχεια απο τον πινακα του εντυπου Ε1 που βρισκεται στην τριτη ή στην τεταρτη σελιδα του  εκει οπου δηλωνουμε την διευθυνση κατοικιας μας η οποια δεν ειναι παντα απαραιτητο να συμφωνει με τα στοιχεια επικοινωνιας της διευθυνσης κατοικιας που βρισκεται στην πρωτη σελιδα πανω ψηλα του εντυπου Ε1. η κανονικη διευθυνση κατοικιας μας ειναι στην σελιδα  3 ή 4 του Ε1.Εσυ εκει τι εχεις δηλωσει στο Ε1? μηπως συμφωνει αυτο που εχεις δηλωσει εκει με την διευθυνση κατοικιας των στοιχειων επικοινωνιας του Ε1?

Έχω δηλώσει ότι από τον Οκτώβριο του 17 και έπειτα διαμένω εκεί. Φαίνεται η νέα μου διεύθυνση στη σελίδα αυτή. Δε νομίζω να πειράζει αυτό το ΚΕΑ, αφού έχει συμπληρωθεί χρόνος σχεδόν από τη μετακόμιση, όχι απλώς εξάμηνο.

Πράγματι, τα στοιχεία επικοινωνίας μου είναι άλλα. Έχει δηλωθεί το πατρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Έχω δηλώσει ότι από τον Οκτώβριο του 17 και έπειτα διαμένω εκεί. Φαίνεται η νέα μου διεύθυνση στη σελίδα αυτή. Δε νομίζω να πειράζει αυτό το ΚΕΑ, αφού έχει συμπληρωθεί χρόνος σχεδόν από τη μετακόμιση, όχι απλώς εξάμηνο.

Πράγματι, τα στοιχεία επικοινωνίας μου είναι άλλα. Έχει δηλωθεί το πατρικό.

παλι κατι ξεχνας να διευκρινησεις...να τα παρουμε απο την αρχη.εσυ το καλοκαιρι του 18 εκανες φορολογικη δηλωση και στην τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1 δηλωσες την νεα σου διευθυνση?αν ναι,τοτε το κεα τραβαει στοιχεια απο απο αυτο το πεδιο του Ε1 και αυτην την διευθυνση και οχι την διευθυνση κατοικιας απο τα στοιχεια επικοινωνιας που αναφερεις.δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι το κεα τραβηξε στοιχεια διευθυνσεως απο τα στοιχεια επικοινωνιας.δεν ειναι σωστο αυτο.μηπως πηγες στην εφορια και εκανες μεταβολη στοιχειων μετα το τελος ληξης των φορολογικων δηλωσεων?διευκρινησε μου αυτο πρωτα.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sonikk είπε

παλι κατι ξεχνας να διευκρινησεις...να τα παρουμε απο την αρχη.εσυ το καλοκαιρι του 18 εκανες φορολογικη δηλωση και στην τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1 δηλωσες την νεα σου διευθυνση?αν ναι,τοτε το κεα τραβαει στοιχεια απο απο αυτο το πεδιο του Ε1 και αυτην την διευθυνση και οχι την διευθυνση κατοικιας απο τα στοιχεια επικοινωνιας που αναφερεις.δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι το κεα τραβηξε στοιχεια διευθυνσεως απο τα στοιχεια επικοινωνιας.δεν ειναι σωστο αυτο.μηπως πηγες στην εφορια και εκανες μεταβολη στοιχειων μετα το τελος ληξης των φορολογικων δηλωσεων?διευκρινησε μου αυτο πρωτα.

 

Όχι, δεν έκανα κάτι τέτοιο. Ίσως φταίει το ότι τους 9 από τους 12 μήνες του 17' τους πέρασα στο πατρικό, ενώ τους τελευταίους 3 μόνο στο καινούριο. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Όχι, δεν έκανα κάτι τέτοιο. Ίσως φταίει το ότι τους 9 από τους 12 μήνες του 17' τους πέρασα στο πατρικό, ενώ τους τελευταίους 3 μόνο στο καινούριο. Όχι;

με εχεις μπερδεψει τελειως...πες μου πιο αναλυτικα.στην φορολογικη δηλωση του καλοκαιρου τι εχεις δηλωσει στον πινακα στην τριτη-τεταρτη σελιδα εκει που εμενες το 2017 και αν εχεις δηλωσει ολους τους μηνες πχ 9 μηνες εμενα εκει,3 μηνες εμενα αλλου ή 12 μηνες εμενα συνεχεια στην συγκεκριμενη διευθυνση.

και στην πρωτη σελιδα της φορολογικη δηλωσης τι εχεις δηλωσει στα στοιχεια επικοινωνιας για το 2017?

το κεα τι τραβηξε σαν στοιχεια διευθυνσης απο την φορολογικη δηλωση που εκανες το καλοκαιρι?απο τα στοιχεια επικοινωνιας και την διευθυνση τους ή τα στοιχεια κατοικιας απο την τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1? αν τραβηξε την διευθυνση κατοικιας απο τα στοιχεια επικοινωνιας αυτο ειναι λαθος...εκτος και αν δηλωσες στην τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1 καποιους μηνες κατοικιας οπου η διευθυνση κατοικιας ταυτιζοταν με την διευθυνση κατοικιας στα στοιχεια επικοινωνιας.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...