Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιον λογο στην προνοια? Και τι χαρτια ζητησαν? Το ε1 και το ε2 αυτου που σου εκανε την δωρεαν παραχωρηση ξερω γω?

που πρεπει να απευθυνει για την αλλαγη των στοιχειων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

Για ποιον λογο στην προνοια? Και τι χαρτια ζητησαν? Το ε1 και το ε2 αυτου που σου εκανε την δωρεαν παραχωρηση ξερω γω?

που πρεπει να απευθυνει για την αλλαγη των στοιχειων?

Στην προνοια πας πλεον. Εμενα μου ζητησαν ειτε ε1-ε2 του γονεα & ε1 δικο μου, ειτε συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης απο το λογιστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miracle Worker είπε

Στην προνοια πας πλεον. Εμενα μου ζητησαν ειτε ε1-ε2 του γονεα & ε1 δικο μου, ειτε συμβολαιο δωρεαν παραχωρησης απο το λογιστη.

Μετα πρεπει να πας και στο κεπ ομως? η γινεται αμεσως η αλλαγη των στοιχειων και θα μπορεσει να την κανει την αιτηση ηλεκτρονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δημο μου τουλαχιστον ολα γινονται απο την προνοια πλεον, αλλα εμενα δεν μου αλλαξαν απλως τα στοιχεια, μου την εκαναν αυτοι την αιτηση. Τωρα βεβαια οι υπαλληλοι ηταν σπιρτα αναμμενα, οποτε δεν ξερω τι ισχυει κανονικα. Το καλο ειναι οτι απο εκει στην εγκρινουν επι τοπου, αλλα μπορει να ζητησουν και δικαιολογητικα (πχ φωτοτυπια iban).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cheaptech είπε

καλησπέρα συμφορουμιτες, λοιπόν έλεγξα τον λογαριασμό και πιστώθηκαν μόνο τα 100€ στον λογαριασμό (eurobank) ενώ στην προπληρωμένη είναι 0. Ειναι συνηθισμένο να υπάρχει κάποια καθυστέρηση;καποιος με αναλογη εμπειρια; ευχαριστω

ναι εξαρτατε την τραπεζα αλλες τα βαζουν μαζι αλλες οχι εγω με εθνικη πληρωθηκα και καρτα και μετρητα σημερα το μεσσημερι

8 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Καλησπερα μια φίλη μου μπαίνει στο σύστημα να υποβάλλει την αίτηση για το κεα και ενώ φέτος στην δήλωση της είναι δωρεάν παραχώρηση το σπίτι και όχι φιλοξενία στο πατρικό των γονιών της δεν έχει ενημερωθεί ας έχουν τελειώσει οι φορολογικές δηλώσεις 

Τι πρέπει να κάνει? Επίσης που μπορεί να πάει? Πήγε σε ένα ΚΕΠ και είχε πάρα πολύ ουρά και μόνο δέκα νούμερα για εξυπηρέτηση όλη την ημέρα..

θα παει στην προνοια με το ε1 που αναφερει οτι εχει δωρεαν παραχωρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγε και ολα οκ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παιδια!

 

Της ειπε οτι μπορει να παιρνει και δωρεαν τροφιμα ξερετε τι παιζει με αυτο? επισιτιστικο προγραμμα κατι τετοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση

Καθυστερησα ν κανω τροποποιηση στοιχειων του ΚΕΑ χανεται η πληρωμη του αυγουστου ή θα την παρω μαζι μ του σεπτεμβρη? Αν γνωριζετε...

 

 

Επεξ/σία από Elina Papadaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2018 στις 11:17 ΠΜ, eidikos33 είπε

Πηγε και ολα οκ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παιδια!

Της ειπε οτι μπορει να παιρνει και δωρεαν τροφιμα ξερετε τι παιζει με αυτο? επισιτιστικο προγραμμα κατι τετοιο

ειναι το τεβα δινουν τροφιμα και ειδη πρωτης αναγκης στην αθηνα ομως δινουν μια στο τοσο και λιγα πραγματα κανονικα ειναι καθε μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι φοιτητής με 2 ανέργους γονείς και περνούμε το επίδομα ΚΕΑ 

Ήθελα να μάθω αν εγώ δουλέψω κάπου και και μου κολλάνε ενσηματα πόσο θα το επηρεάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά η κοπέλα μου έκανε αίτηση για το κεα στις 7 Αυγουστου 2018 και επιτοπου εγκριθηκε. Χρήματα ακόμα δεν έχει λάβει όπως επίσης δεν έχει λάβει και κάποια προπληρωμένη κάρτα. Ως λογαριασμο είχε βάλει την εθνική. Πάει ήδη ένας μήνας κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε έρθει η κάρτα ; Να πάει στην τράπεζα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έκανε την αίτηση μέχρι 31 Ιουλίου θα πληρωνόταν τον επόμενο μήνα, δηλαδή τέλος Αυγουστου. Αφου ομως η αίτηση έγινε τον Αύγουστο τότε η επόμενη πληρωμή θα ειναι τελος Σεπτεμβρίου.

Νομίζω πως κάπως έτσι πάει.

Οσο για την κάρτα περίμενε λιγο ακόμα μέχρι την πληρωμή του Σεπτεμβρίου γιατι μπορει να έρθει τελευταία στιγμή. Τα λεφτά δεν θα τα χάσει.

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2018 στις 12:32 ΠΜ, Billll343 είπε

Καλησπέρα είμαι φοιτητής με 2 ανέργους γονείς και περνούμε το επίδομα ΚΕΑ 

Ήθελα να μάθω αν εγώ δουλέψω κάπου και και μου κολλάνε ενσηματα πόσο θα το επηρεάσει

Αν εισθε στο ιδιο σπιτι θα σου κοπει το κεα η θα παιρνεις πολυ λιγοτερα εξαρταται ο μισθος

3 ώρες πριν, megaklhs είπε

Καλησπέρα παιδιά η κοπέλα μου έκανε αίτηση για το κεα στις 7 Αυγουστου 2018 και επιτοπου εγκριθηκε. Χρήματα ακόμα δεν έχει λάβει όπως επίσης δεν έχει λάβει και κάποια προπληρωμένη κάρτα. Ως λογαριασμο είχε βάλει την εθνική. Πάει ήδη ένας μήνας κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε έρθει η κάρτα ; Να πάει στην τράπεζα ;

Η πρωτη πληρωμη ειναι τελος του επομενου μηνα απο την ημερομηνια που εκανες αιτηση αρα θα πληρωθει τελος σεμπτεμβριου, η καρτα αργει λιγο να ερθει αλλα πηγαινε μια και στην τραπεζα και ρωτα

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 12:32 ΠΜ, Billll343 είπε

Καλησπέρα είμαι φοιτητής με 2 ανέργους γονείς και περνούμε το επίδομα ΚΕΑ 

Ήθελα να μάθω αν εγώ δουλέψω κάπου και και μου κολλάνε ενσηματα πόσο θα το επηρεάσει

Τι εννοεις παιρνετε ΚΕΑ,ολοι μαζι το παιρνετε?Αν το παιρνει ο πατερας σου πχ και πας εσυ και πιασεις δουλεια τι σχεση εχει?Τα εισοδηματα τα δικα σου φαινονται στην δηλωση του πατερα σου?Εκτος και αν σε δηλωνει φιλοξενουμενο.Το ΚΕΑ δεν κοβεται απαξ και μπει εισοδημα,κοβεται σταδιακα.Πχ αν εγω με 0 εισοδημα παιρνω ΚΕΑ και καποια στιγμη βρω δουλεια με 500€ το μηνα γινεται το εξης:Το ΚΕΑ επιτρεπει ανωτερο εισοδημα 1200€ το 6μηνο δλδ 200€ το μηνα(οσο ειναι και η ανωτερη επιδοτηση).Τον πρωτο μηνα θα διαιρεσουν τα 500€ δια 6 μηνες και θα παρεις την διαφορα(500 δια 6 μηνες=120,αρα θα παρεις 80€ ΚΕΑ).Τον δευτερο μηνα που θα ξανα πληρωθεις και θα το δηλωσεις θα παρεις (500+500=1000€ δια 6 μηνες =167€,αρα 33€ ΚΕΑ).Τον επομενο μηνα αφου θα εχεις ξεπερασει το οριο τον 1200€ θα ανακαλεσουν την αιτηση σου και θα κοπει το επιδομα.Δεν ειναι παρανομο αν παιρνεις ΚΕΑ και πιασεις δουλεια,απλα εννοειτε οτι μολις πληρωθεις πας και το δηλωνεις και σταδιακα σου το κοβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα πρέπει να κάτσω να ξαναδιαβάσω τη νομοθεσία, αλλά να ρωτήσω για κατευθυντήριες γραμμές, αν τυχόν έχει κανείς ερευνήσει το θέμα.

Εγώ λαμβάνω ΚΕΑ τώρα από το Γενάρη του 2018, κι έχω και ΚΟΤ, όντας άνεργος και δωρεάν φιλοξενούμενος σε διαμέρισμα των γονιών μου (50-50) στη Θεσσαλονίκη.

Τώρα βγήκα επιτυχών στο τελευταίο Πρόγραμμα Κοινωφελούς Εργασίας του ΟΑΕΔ και αφού βγουν οι οριστικοί πίνακες (μετά την εξέταση των όποιων ενστάσεων), κανονικά πηγαίνω να καταθέσω τα δικαιολογητικά για πρόσληψη, οπότε ας πούμε πως λαμβάνω τον πρώτο μισθό 495€ περίπου τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη (δίνεται στο τέλος κάθε μήνα)….οπότε ας υποθέσουμε πως έχω λαμβάνειν 2 ή 3 μισθούς εντός του 2018 (αναλόγως πότε ακριβώς γίνει η πρόσληψη/κατατεθούν οι μισθοί)

Επίσης, ενώ μένω Θεσσαλονίκη και οι δύο πρώτες προτιμήσεις στην αίτηση ΠΚΕ ήταν εντός της πόλης, η τρίτη ήταν στα Χανιά (όπου έχω πατρικό) και τελικά βάσει μοριοδότησης πέτυχα στα Χανιά (ενώ είμαι επιλαχών στη Θεσσαλονίκη).

 

1) Πρακτικά πώς θα επηρεάσει αυτό τη λήψη / διακοπή του ΚΕΑ:

Στην αίτηση, στις πληροφορίες λέει πως αν προσληφθώ πρέπει να υποβάλω τους τρείς πρώτους μήνες κάθε φορά τροποποιητική δηλώνοντας το μισθό που εισέπραξα, και ο πρώτος μισθός απαλλάσσεται 100% και οι άλλοι δύο 40%, και υποθέτω μετά κόβεται...

"Σε περίπτωση που ο αιτών προσληφθεί ενώ είναι δικαιούχος του προγράμματος ΚΕΑ, θα πρέπει προοδευτικά να δηλώσει τους τρεις πρώτους μισθούς της νέας εργασίας του σε τρεις διαδοχικές τροποποιητικές αιτήσεις αντίστοιχα ώστε στον υπολογισμό του εισοδήματος για το πρόγραμμα να εξαιρεθεί το 100% του καθαρού μηνιαίου εισοδήματος του πρώτου μήνα εργασίας και το 40% των δυο επόμενων μηνών, από την ανωτέρω εργασία".

Ποια είναι η φόρμουλα ακριβώς για τον υπολογισμό του ποσού ΚΕΑ, μετά τη πρώτη δόση, μετά την πρόσληψη, που όμως καταλαβαίνω θα καταβληθεί ολόκληρη; Ποια είναι τα όρια;

Κάτι διάβασα όμως ότι ένα ποσοστό 10% των δικαιούχων του ΚΕΑ θα μπορεί να μπορεί να συμμετέχει σε προγράμματα απασχόλησης του ΟΑΕΔ...τί σημαίνει ακριβώς αυτό; Θα υπάρξει ένα ποσοστό που - αναλόγως κριτηρίων - θα μπορεί να λαμβάνει και ΚΕΑ και μισθό από τα Κοινωφελή του ΟΑΕΔ;

Τέλος, αφού θα κατοικώ πλέον στα Χανιά μέχρι τον Μάϊο, επηρεάζει αυτό καθόλου έστω και αυτό το μεταβατικό στάδιο καταβολής ΚΕΑ;

 

2) Πώς συνδέεται η αλλαγή εστίας διαμονής με το ΚΕΑ και το ΚΟΤ, αλλά και το Ε1;

Το ΚΕΑ και το ΚΟΤ το λαμβάνω ως άνεργος χωρίς κανένα εισόδημα, που διαμένει σε δωρεάν παραχωρημένη οικία στη Θεσσαλονίκη.

Τώρα θα μετακομίσω στα Χανιά, για 3 μήνες του 2018 και 5 μήνες του 2019... μόνο τους μήνες αυτούς - Οκτώβρη/Μάη - θα μένω μόνος μου (το καλοκαίρι μαζεύεται οικογένεια) σε οικία/περιουσία που είναι εξ αδιαιρέτου ακόμη...

α) πώς θα πρέπει να δηλωθεί αυτό στο Ε1 της επόμενης φορολογικής δήλωσης, όσον αφορά τη διαμονή; Φιλοξενία / Δωρεάν παραχώρηση (σε οικία όπου η ιδιοκτησία γονέως είναι γύρω στο 30%) 

β) Τί γίνεται με το ΚΟΤ στη Θεσσαλονίκη, δεδομένου ότι θα χάσω το ΚΕΑ κάποια στιγμή - μάλλον εντός του 2019 - αλλά δεν θα έχω περάσει και το σύνολο του έτους στα Χανιά, δλδ αν γυρίσω τον Ιούνη Θεσσαλονίκη;;
Το χάνω όταν χάσω και το ΚΕΑ, έχει άλλα κριτήρια εισοδήματος που με καλύπτουν ή το χάνω μόνο και μόνο για την αλλαγή εστίας διαμονής;

Τα εισοδήματά μου για το 2018 θα είναι 11 * 200€ ΚΕΑ + 2 * 495€ ΟΑΕΔ = 3.190€ περίπου (κάποια δεκαδικά έχει εκεί στην αμοιβή από το κοινωφελές)

γ) Μετά την λήψη του προγράμματος του ΟΑΕΔ, πότε θα μπορώ ξανά να δηλώσω για το ΚΕΑ και βάσει εισοδήματος; (αν δεν προκύψει κάτι άλλο; )

 

Σας τα έπρηξα, το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...