Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις ‎9‎/‎7‎/‎2018 στις 7:02 ΜΜ, anasypsi είπε

Καλησπέρα,

Και εμένα η αίτηση μου έχει ανακληθεί καθώς παρέλευσε 12ηνο και θέλω να δημιουργήσω νέα.
'Οταν βάζω όμως στο πεδίο άλλα επιδόματα το ποσό του ΚΕΑ που είχα πάρει το τελευταίο εξάμηνο τότε μου λέει πως το ποσό της εισοδηματικής ενίσχυσης είναι 0.
Γνωρίζει κάποιος με το αντίστοιχο θέμα τι να κάνω?
Ν α δηλώσω το ποσό του  ΚΕΑ?

το κεα δεν δηλώνετε, το κεα είναι αφορολογητο και ακατασχετο

Στις ‎9‎/‎7‎/‎2018 στις 9:55 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Αυτό το πράμα πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί από τη στιγμή της αίτησης; Περίμενα να "σβήσουν" κάποια εισοδήματα που είχα ώστε να μην κάνω τροποποιήσεις, αλλά λέω μήπως κάνω στο κοινωφελές και θέλω τα μόρια.

το κεα εγκρινεται αμμεσα αν εχεις τις προηποθεσεις, η πρωτη πληρωμη γινετε τον επομενο μηνα από τον μηνα που εκανες την αιτηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ougxar είπε

ναι και στα δυο

Κατάλαβα,πραγματικά αίσχος.Ανθρώποι με προβλήματα  να περιμένουν αυτά τα ψίχουλα για να καλύψουν βιοποριστικές ανάγκες και άλλοι να τα σπαταλάνε σε τζόγο και "ψυχαγωγία".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Επειδή ψιλοκουφάθηκα με αυτό που είδα και άκουσα:

1)Το ΚΕΑ εφόσον ξεπερνάει ένα ποσό μπαίνει μισό-μισό(στον λογαριασμό σου και στην κάρτα που σου βγάζουν για αγορές) σωστά?

2)Με την κάρτα δεν υπάρχει περιορισμός στις αγορές?Δηλαδή μπορεί ο καθένας να αγοράσει ότι βρει?Δεν προορίζεται αποκλειστικά για τρόφιμα?

Το κεα όταν είναι πανω από 100 ευρω μπαινουν τα λεφτα μισα μισα , η καρτα είναι για να κανεις ότι γουστάρεις από αγορα τροφιμων στο σουπερ μεχρι παραγγελια από το google play 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Κατάλαβα,πραγματικά αίσχος.Ανθρώποι με προβλήματα  να περιμένουν αυτά τα ψίχουλα για να καλύψουν βιοποριστικές ανάγκες και άλλοι να τα σπαταλάνε σε τζόγο και "ψυχαγωγία".

εξαρτάται υπαρχουν δυο κατηγοριες τα πρωτα είναι τα λαμογια που το παιρνουν και δεν το αξιζουν εκει ντροπη τους ή άλλη κατηγορια είναι ατομα που δεν εχουν να φανε και χαλανε τα λεφτα τους σε τζογο αυτοι είναι αρρωστοι και χρειαζονται βοηθεια 

Μόλις τώρα, Muchacho είπε

Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος?

υπαρχει ελεγχος του Ε1 και ολον των χρηματων που παιρνει καποιος δηλαδή μισθος επιδόματα, ενοικιο. πωληση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αρχές του μήνα είδα στο προπατζίδικο άτομα να παίζουν φρουτάκια(opap play,ότι τέσπα είναι αυτό ) και άκουσα που λέγαν στον υπάλληλο πως μπήκε το αλληλεγγύης αλλά εγώ νόμιζα πως κάναν πλάκα.Σήμερα είδα έναν και άδειαζε τα ποτά και το ανάφερε(0 ντροπή) στο ταμείο.Έψαξα στο internet και ο άλλος έπαιζε ιντερνετικό στοίχημα(!).Πραγματικά τέτοια θρασύτατη  σπατάλη χρημάτων δεν έχω ξαναδεί.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Στις αρχές του μήνα είδα στο προπατζίδικο άτομα να παίζουν φρουτάκια(opap play,ότι τέσπα είναι αυτό ) και άκουσα που λέγαν στον υπάλληλο πως μπήκε το αλληλεγγύης αλλά εγώ νόμιζα πως κάναν πλάκα.Σήμερα είδα έναν και άδειαζε τα ποτά και το ανάφερε(0 ντροπή) στο ταμείο.Έψαξα στο internet και ο άλλος έπαιζε ιντερνετικό στοίχημα(!).Πραγματικά τέτοια θρασύτατη  σπατάλη χρημάτων δεν έχω ξαναδεί.

δεν ξερω τι να σου πω μπορει να είναι τιποτα τελιωμενει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτο εγω υποστηριζα και υποστηριζω οτι ειναι καλυτερα ενα μερος να δινεται σε επιδομα ενοικιου ή σε κουπονια που εκπιπτουν σε συγκεκριμενες δαπανες (ΔΕΗ, Νερό κλπ.). Τουλαχιστον θα κινειται το χρημα σε πιο υγιεις αγορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Γι' αυτο εγω υποστηριζα και υποστηριζω οτι ειναι καλυτερα ενα μερος να δινεται σε επιδομα ενοικιου ή σε κουπονια που εκπιπτουν σε συγκεκριμενες δαπανες (ΔΕΗ, Νερό κλπ.). Τουλαχιστον θα κινειται το χρημα σε πιο υγιεις αγορες.

Μα αυτό γίνεται με όλα τα επιδόματα.
1000 φορές σε μορφή voucher,ονομαστικά και στοχευμένα παρά να τα πετάνε.Πόσες φορές έχω πάει στο ταχυδρομείο και έχω δει γονείς να σέρνουν τα παιδιά τους σε τρισάθλια κατάσταση και να εισπράττουν επίδομα τέκνων όπως και το κοινωνικό μέρισμα που το κάναν άλλοι κινητά,εξατμίσεις,διακοπές κτλ.Καλύτερα να μοιράσουν επιταγές για οδοντιατρικές εργασίες,για προληπτικές εξετάσεις,κουπόνια για λογαριασμούς(ΔΕΗ,Νερό),εισιτήρια για ΜΜΜ,κάλυψη δαπανών γραφικής ύλης/βιβλίων,κουπόνια για φαγητό/απορυπαντικά κτλ.Οτιδήποτε εκτός από το πάρτε χρήματα και σπαταλήστε τα όπως θέλετε.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Στις αρχές του μήνα είδα στο προπατζίδικο άτομα να παίζουν φρουτάκια(opap play,ότι τέσπα είναι αυτό ) και άκουσα που λέγαν στον υπάλληλο πως μπήκε το αλληλεγγύης αλλά εγώ νόμιζα πως κάναν πλάκα.Σήμερα είδα έναν και άδειαζε τα ποτά και το ανάφερε(0 ντροπή) στο ταμείο.Έψαξα στο internet και ο άλλος έπαιζε ιντερνετικό στοίχημα(!).Πραγματικά τέτοια θρασύτατη  σπατάλη χρημάτων δεν έχω ξαναδεί.

Θρασυτατο θα ηταν αμα στα ζητουσε απ την τσέπη σου. Απο κει και πέρα, το πως θα χρησιμοποιησει κανεις το βοηθημα ειναι στην δικη του κρίση. Στο κάτω κατω, αμα βγάζει κανα φράγκο παραπάνω απο το ιντερνετικο στοιχημα, πολυ καλα κανει.

Μην μεγαλοποιουμε καταστάσεις. Μιλάμε μολις για 200 ευρώ τον μηνα, δεν εγινε κανεις πλουσιος με τετοια ποσα. Και σε κουπονια ονομαστικα να στα εδιναν, μια χαρα πωλουνται παντως.

 

Επεξ/σία από TheAccountant
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Muchacho είπε

Επειδή ψιλοκουφάθηκα με αυτό που είδα και άκουσα:

1)Το ΚΕΑ εφόσον ξεπερνάει ένα ποσό μπαίνει μισό-μισό(στον λογαριασμό σου και στην κάρτα που σου βγάζουν για αγορές) σωστά?

2)Με την κάρτα δεν υπάρχει περιορισμός στις αγορές?Δηλαδή μπορεί ο καθένας να αγοράσει ότι βρει?Δεν προορίζεται αποκλειστικά για τρόφιμα?

1)Σωστα

2)Οχι δεν προοριζεται μονο για τροφιμα πχ πριν μια βδομαδα αγορασα ηλεκτρονικα μια κουρευτικη μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις καταθέσεις τι βάζω; Στο Ε1 δε βλέπω κάπου να έχει δηλωμένες καταθέσεις. Επίσης οι τόκοι είναι διαφορετικοί από το Ε1. Δεν ξέρω από που τους αντλούν. Έπρεπε να διορθώσω λοιπόν μισθοδοσία (είχε την περυσινή του πρώτου εξαμήνου), να προσθέσω κάποια επιδόματα φετινά και να διορθώσω και τους τόκους. Τώρα πως γίνεται; Αν την οριστικοποιήσω θα μου βγάζει σφάλμα λόγω των αλλαγών; Θα την πάρει το σύστημα κανονικά και απλά θα τσεκάρουν αν ισχύουν τα ποσά αργότερα; Θα την πάρει το σύστημα και θα με καλέσουν άμεσα να πάω δικαιολογητικά; Βασικά η μισθοδοσία φαίνεται έτσι κι αλλιώς από την ανεργία που την έβγαλε αυτόματα. Μόνο για τους τόκους φοβάμαι, αλλά είναι ανεπαίσθητο ποσό. Μήπως είναι καλύτερο να αφήσω τους αυξημένους για να μην χρειάζονται αλλαγές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 11:59 ΜΜ, TheAccountant είπε

Θρασυτατο θα ηταν αμα στα ζητουσε απ την τσέπη σου.

από την τσέπη του τα πήρε, και μάλιστα διά της βιας με μεσάζοντα το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...