Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, makariotatos είπε

Παιδιά μια ερώτηση ... πειρα ενα αυτοκινητο του 2013 με δανειο, το κοστος του ηταν 8.000 , δικαιούμαι κεα η οχι διοτι ειναι με δανειο και πληρωνω δόσεις, δεν το εχω παρει ντουκου. το οριο για ακινητη περιουσια ειναι 6000, πως μπορω να μαθω την αντικειμενική αξια του οχηματος αν δεν παιζει ρολο που το εχω με δοσεις?

σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει... ευχαριστώ!

Οι δοσεις θεωρουνται τεκμαρτο εισοδημα.Ποσα δινεις τον χρονο για τις δοσεις μενεις μονος κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dannie είπε

Οι δοσεις θεωρουνται τεκμαρτο εισοδημα.Ποσα δινεις τον χρονο για τις δοσεις μενεις μονος κ.τ.λ

1740 δινω τον χρονο για τις δόσεις, μενω με την γυναικα μου, δεν εχω παιδια ακομα , οποτε 2 ατομα είμαστε 

Επεξ/σία από makariotatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, makariotatos είπε

1740 δινω τον χρονο για τις δόσεις, μενω με την γυναικα μου, δεν εχω παιδια ακομα , οποτε 2 ατομα είμαστε 

Ενα καλο προγραμμα να βρεις το τεκμαρτο εισοδημα σου ειναι

https://www.forin.gr/tools/tekmhria

δες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Οχι τουλάχιστον μέχρι τις 20:00 ...Καλησπέρα

1 ώρα πριν, nikamanatidis είπε

Μάγκες έχει μπει σε κανέναν σήμερα το ΚΕΑ?

Οχι τουλάχιστον μέχρι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητερα  διαζευγμενη με ενηλικη κορη 22 χρονων που σπουδαζει σε δημοσιο ΙΕΚ  και την φιλοξενει παιρνει ΚΕΑ 300 ευρω.Μεσα στον μαιο του 2018 η κορη φευγει και παει  να

δουλεψει  η κορη   σε αλλη πολη  και θα μενει με τον πατερα της.   Της ειπαν στον δημο οτι αφου η δουλεια εναι εποχιακη παρολο π ου θα συνεχισει και μετα να την δουλεια να μενει στη γιαγιατης

οτι θα παραμεινει μελος του νοικοκυριου..βασικα το κυριο ερωτημα αμου ειναι δεν μπορει ενα ενηλικο παιδι  22 χρονων που σπουδαζει και ημητερα δεν κανει αιτηση μεσα στο 2018 να παρει οικογενειακο επιδομα   να παψει να   θεωρειται μελος του νοικοκυριου της μητερας οταν αποδεδειγνενα εχει φυγει και ζει ειτε με τον πατερα ειτεμε την γιαγια .Ως αποδεικτικο στοιχειο υπαρχει η δηλωση αλλαγης κατοικιας  στην εφορια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην δεν διατυπώνεις ερώτημα.

Δεύτερον εννοείται ότι αν αλλάξουν οι προϋποθέσεις θα αλλάξει και το ΚΕΑ.

Ανάλογα λοιπόν αν έχει εισόδημα η μητέρα θα πέσει στα 150 η στα 100,

φυσικά αν θέλει η κόρη δεν μεταφέρει τα φορολογικά της και εξακολουθεί να δηλώνει φιλοξενούμενη, αν όμως δηλώσει εισοδήματα πάλι θα εξαιρεθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα μου εινα αν μπορει να ξεδηλωθει η κορη απο το νοικοκυριο (ειναι 22χρονων και σπουδαζει σε δημσιο ιεκ) ..στην φορολογικη δηλωση χρονιας 2017 θα αναφερθει σαν προστατευομενο  μελος και φιλοξενουμενη) αλλα απο  μεσα μαιου  2018 εφυγε ζει σε αλλη πολη  στην Κατερινη και δουλευει..στην μεν Θεσσαλονικη οπου μενει η μητερα στον δημο της ειπαν οτι συνεχιζει να παραμενει στο νοικοκυριο  παρολο που μενει πια στην κατερινη...στην δε κατερινη οπου πηγα και ρωτησα εγω (ειμαι κατερινιωτης) μου ειπαν σαφως και μπορει να ξεδηλωθει ααπο το νοικουριο...εστειλα email στο ΚΕΑ αλλ ακομα δεν μου απαντησαν ..θα τους τηλεφωνησω..αλλα πριν μερικους μηνες που τηλεφωνουσ για αλλο λογο δεν απαντουσαν.....γιουναν τζουμχουριετ..ελληνικη δημοκρατια..στα τουρκικα..ευχαριστω

 

η μητερα θελει να κανει δηλωσει πλεον την πραγματικη κατασταση ,,οτι ειναι μονομελες νοικυριο και δεν εχει εισοδηματα ..για να μπορει να παιρνει το ΚΕΑ 200 ευρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι απορος.

Ολα ειναι μηδεν εδω και χρονια.

Περιουσια μηδεν, εισοδημα μηδεν, εκκαθαριστικο μηδεν, δηλωση μηδεν.

Φιλοξενουμαι στην συνταξιουχο αδερφη μου η οποια δεν δικαιουται το ΚΕΑ.

Υπαρχει τροπος να το παρω?

Πραγματικα το εχω αναγκη. Η αδερφη μου μονο τον υπνο μου παρεχει. Τιποτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, frieck είπε

Ειμαι απορος.

Ολα ειναι μηδεν εδω και χρονια.

Περιουσια μηδεν, εισοδημα μηδεν, εκκαθαριστικο μηδεν, δηλωση μηδεν.

Φιλοξενουμαι στην συνταξιουχο αδερφη μου η οποια δεν δικαιουται το ΚΕΑ.

Υπαρχει τροπος να το παρω?

Πραγματικα το εχω αναγκη. Η αδερφη μου μονο τον υπνο μου παρεχει. Τιποτ αλλο.

Εφοσον στην εφορια εισαι δηλωμενος ως φιλοξενουμενος, τοτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lelouch είπε

Οι αλχημείες Τσίπρα!

Πολύ δημιουργική λογιστικη ο κύριος. Οπως το μέρισμα 600 ευρω που έδωσε το δεκέμβρη σε αρκετους συνταξιουχους που ειχαν φιλοξενουμενα παιδια το οποιο παιρνει σιγα σιγα πισω σε δόσεις, αφου η συνταξη τους μειωθηκε κατα 45 περιπου ευρω απο το γεναρη μια μειωση που αποκρυφτηκε φυσικα και κανεις δεν την εξηγησε στα αντικειμενικοτατα ΜΜΕ. Καντε το λογαριασμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, frieck said:

Ειμαι απορος.

Ολα ειναι μηδεν εδω και χρονια.

Περιουσια μηδεν, εισοδημα μηδεν, εκκαθαριστικο μηδεν, δηλωση μηδεν.

Φιλοξενουμαι στην συνταξιουχο αδερφη μου η οποια δεν δικαιουται το ΚΕΑ.

Υπαρχει τροπος να το παρω?

Πραγματικα το εχω αναγκη. Η αδερφη μου μονο τον υπνο μου παρεχει. Τιποτ αλλο.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δηλωθείς στον δήμο ως αστέγως για να πάρεις το κεα. Φυσικά θα πρέπει να βγεις και ως φιλοξενούμενος, άσχετα εάν θα σου παρέχεται στέγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δηλωθείς στον δήμο ως αστέγως για να πάρεις το κεα. Φυσικά θα πρέπει να βγεις και ως φιλοξενούμενος, άσχετα εάν θα σου παρέχεται στέγη.

Πως θα το κανει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...