Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, nos1 είπε

Επειδή εχω αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση με φιλο,τυχαίνει κάποιες φορές να μην συμφωνούν το πραγματικό εισόδημα με αυτό που εμφανίζεται στη σελίδα του ΚεΑ.

Σε αυτη την περίπτωση,πας στον ΟΑΕΔ και ζητας μια βεβαίωση για τι ποσα απο επιδόματα εχεις εισπράξει κατα το τελευταίο εξάμηνο(μην κατσεις στην ουρά,δεν θα εξυπηρετηθείς,πήγαινε κατευθείαν στον προϊστάμενο).

Μετα,παίρνεις και μια βεβαίωση ενσήμων απο το ΙΚΑ,πάλι για το τελευταίο εξάμηνο.

Προφανώς,οι βεβαιώσεις θα  αναφέρουν μηδενικά ποσά,αλλά αυτο ειναι και το ζητούμενο...

Τα προσκομιζεις στον δήμο και απο εκει και περα ειναι υποχρεωμένοι να διορθώσουν τα ποσα βάση των βεβαιωσεων και να προχωρήσουν την αίτησή σου κανονικά.

και αν μου πουν που το βρισκω και πιο πιθανο οτι επειδη θα ληφθει υποψην η δηλωση του 16 οτι δεν γινεται ,εγω τι κανω?εσυ λες οτι ειναι υποχρεωμενοι και η κοινη λογικη αυτο λει αλλα την φορμα ηλεκτρονικα δεν θα συμπληρωσουν και αυτοι ?τι θα διαφορετικο θα κανουν,φοβαμαι οτι θα βρω σε γωνια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Simon_says είπε

και αν μου πουν που το βρισκω και πιο πιθανο οτι επειδη θα ληφθει υποψην η δηλωση του 16 οτι δεν γινεται ,εγω τι κανω?εσυ λες οτι ειναι υποχρεωμενοι και η κοινη λογικη αυτο λει αλλα την φορμα ηλεκτρονικα δεν θα συμπληρωσουν και αυτοι ?τι θα διαφορετικο θα κανουν,φοβαμαι οτι θα βρω σε γωνια .....

Για να πάρεις το ΚΕΑ,η βασική προϋπόθεση ειναι να έχεις μηδενικά εισοδήματα το τελευταίο εξάμηνο.

Εφόσον,οπως λες δεν ειχες και με αυτές τις 2 βεβαιώσεις το αποδεικνύεις,στον δημο που θα κάνεις την αιτηση,εχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τα λάθος στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, nos1 είπε

Για να πάρεις το ΚΕΑ,η βασική προϋπόθεση ειναι να έχεις μηδενικά εισοδήματα το τελευταίο εξάμηνο.

Εφόσον,οπως λες δεν ειχες και με αυτές τις 2 βεβαιώσεις το αποδεικνύεις,στον δημο που θα κάνεις την αιτηση,εχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τα λάθος στοιχεία.

οκ καλα τα λες εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ενω της ειπα οτι ειμαι απολυμενος απο το 3ο του 17 και εγγεγραμενος στον οαεεδ εδω και ενα διμηνο ,γιατι δεν μου ζητησε αυτη να προσκομισω τα ακολουθα εγραφα?μηπως με τις συχνες διασταυρωσεις οπως διαβαζω φανει στο συστημα απο μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Simon_says είπε

γεια σας  συμφοριτες

η αιτηση ολοκληρωθηκε 7-3-2017 την πρωτη δοση του κεα την πηρα 27-4-2017 ,μπηκα μεσα στο κεα μπας και κανω την καινουργια μονος και στο πεδιο μισθος εβαλα μηδενικο μιας και εισοδημα δεν εχω απο τον 3ο του 2017  οποτε και απολυθηκα ,εγγεγραμενος στον οαεεδ ειμαι εδω και ενα διμηνο ,επιδομα δεν δικαιουμε. Μου βγαλε,λοπον οτι  ο μισθος δεν ταιριαζει με το δηλωθεν εισοδημα και να παω στον δημο,πηγα πηρα το καταλογο με τις φωτοτυπίες   τα γνωστα! εκεινο που θελω να ρωτησω ειναι και αυτο γιατι οταν οταν ετυχε να κανω μια ερωτηση με κοιταζε λες και την εβρισα ¨:) 

ειναι στο πεδιο μισθοςαναφορικα με τα εισοδηματα των τελευταιων 6 μηνων, τι ποσο πρεπει να γραφει? δεν πρεπει να ειναι μηδενικο μιας και οπως ειπα ειμαι απολυμενος απο τον 3ο του 17?

και το ρωτω γιατι οταν της το πα μου πε οτι δεν πεζει ρολο

πολλοί υπάλληλοι δεν ξέρουν τι τους γίνετε το ποσο που βγάζει στο κεα είναι από την περσινή σου δήλωση που δούλευες, θα πας βεβαίωση για το κεα απο τον οαεδ οτι δεν παιρνεις καπιο επίδομα και μια βεβαίωση από το ικα ότι δεν έχεις εισοδηματ από μισθούς.

10 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Το επιδομα τριμηνης παραμονης του ΟΑΕΔ υπολογιζεται για το ΚΕΑ;

ναι κανονικα

6 ώρες πριν, Simon_says είπε

και αν μου πουν που το βρισκω και πιο πιθανο οτι επειδη θα ληφθει υποψην η δηλωση του 16 οτι δεν γινεται ,εγω τι κανω?εσυ λες οτι ειναι υποχρεωμενοι και η κοινη λογικη αυτο λει αλλα την φορμα ηλεκτρονικα δεν θα συμπληρωσουν και αυτοι ?τι θα διαφορετικο θα κανουν,φοβαμαι οτι θα βρω σε γωνια .....

αν δεν σε εξυπηρέτηση ζητα τον προισταμενο, αν δεν σε εξυπηρέτησει ουτε αυτος τοτε εγγραφη καταγγελια στο δημαρχείο με αριθμο πρωτοκολλου και μετα πας στον συνηγορο του πολιτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sorry για την πολλη αναλυση ,αλλα συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις ολο κατι συμβαινει και λες! τι μου πε τωρα?! και παγωνεις,ηθελα να ξερω πως να αντιδρασω thanks guys

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Simon_says είπε

sorry για την πολλη αναλυση ,αλλα συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις ολο κατι συμβαινει και λες! τι μου πε τωρα?! και παγωνεις,ηθελα να ξερω πως να αντιδρασω thanks guys

σε ποιο δημο ανηκεις ? αν εισαι αθηναιων πηγαινε στην μειζονος στα κεντρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, Anorymous είπε

σε ποιο δημο ανηκεις ? αν εισαι αθηναιων πηγαινε στην μειζονος στα κεντρικα

στον πανεμορφο και μαγευτικο δημο του μενιδιου ανηκω εκει πηγα θα παω την δευτερα ξανα να ξεμπερδευω ,ελπιζω τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καταρχην συμπεριφορα των υπαλλήλων του δήμου επιεικώς απαραδεκτη, το μηδένισαν  το ποσο που βγαζει η αιτηση που αφορα τα εισοδηματα του τελευταιου εξαμηνου,κανονικα πηγα με την βεβαιωση απο τον οαεδ για επιδοματα που εχω παρει(δεν εχω παρει) και απο το ικα την βεβαιωση ενσυμων του 17, επισης η υπαλληλος του δημου μετα απο το πηγαδακη που εκανε με την προισταμενο, μου πε οταν κανω την δηλωση για το 17 να της την παω και να κραταω ενημερωμενη την ανανεωση της καρτας ανεργιας και να της παω την βεβαιωση ,γιατι λει μπορει να μου ζητησουν λεφτα πισω επειδη στην δηλωση θα φανει οτι το πρωτο τριμηνο του 17 δουλευα, ναι της λεω αλλα θα αφορα εκεινη την περιοδο και οχι τους μισθους του τελευταιου εξαμηνου προ της αιτησης για το Κεα, anyway πολλη ζαλαδα!παλι καλα καλα που υπαρχει και το φορουμ και μαθαίνεις δυο τρια πραγματα.

Α και κατι υπεγραψα οτι με δικη μου ευθύνη μηδενιστηκε το επιμαχου ποσου που βγαζει αυτοματα η αιτηση, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Simon_says είπε

καταρχην συμπεριφορα των υπαλλήλων του δήμου επιεικώς απαραδεκτη, το μηδένισαν  το ποσο που βγαζει η αιτηση που αφορα τα εισοδηματα του τελευταιου εξαμηνου,κανονικα πηγα με την βεβαιωση απο τον οαεδ για επιδοματα που εχω παρει(δεν εχω παρει) και απο το ικα την βεβαιωση ενσυμων του 17, επισης η υπαλληλος του δημου μετα απο το πηγαδακη που εκανε με την προισταμενο, μου πε οταν κανω την δηλωση για το 17 να της την παω και να κραταω ενημερωμενη την ανανεωση της καρτας ανεργιας και να της παω την βεβαιωση ,γιατι λει μπορει να μου ζητησουν λεφτα πισω επειδη στην δηλωση θα φανει οτι το πρωτο τριμηνο του 17 δουλευα, ναι της λεω αλλα θα αφορα εκεινη την περιοδο και οχι τους μισθους του τελευταιου εξαμηνου προ της αιτησης για το Κεα, anyway πολλη ζαλαδα!παλι καλα καλα που υπαρχει και το φορουμ και μαθαίνεις δυο τρια πραγματα.

Α και κατι υπεγραψα οτι με δικη μου ευθύνη μηδενιστηκε το επιμαχου ποσου που βγαζει αυτοματα η αιτηση, 

η ανθρωποι ηταν απλα στοκοι , τωρα για το τελευταιο που λες με δικια σου ευθηνη εφοσον εχεις παει νομιμα δικαιολογητικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Anorymous είπε

η ανθρωποι ηταν απλα στοκοι , τωρα για το τελευταιο που λες με δικια σου ευθηνη εφοσον εχεις παει νομιμα δικαιολογητικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα

την βεβαιωση των ενσυμων απο το ικα την πηρα απο τον αεεδ ηλεκτρονικα ποσο πιο νομιμα! οταν της ελεγα θελετε να σας φερω κατι αλλο δεν ξερω καποιο αλλο εγραφο?επερνα την ωραια απαντηση,εσεις ξερετε τι να σας πω! omg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Simon_says είπε

την βεβαιωση των ενσυμων απο το ικα την πηρα απο τον αεεδ ηλεκτρονικα ποσο πιο νομιμα! οταν της ελεγα θελετε να σας φερω κατι αλλο δεν ξερω καποιο αλλο εγραφο?επερνα την ωραια απαντηση,εσεις ξερετε τι να σας πω! omg

ΓΤΠ εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν μπούμε φαντάροι αν κόβεται το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης λογο των 8.50 ευρώ που μας δίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimips είπε

Γνωρίζει κανείς αν μπούμε φαντάροι αν κόβεται το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης λογο των 8.50 ευρώ που μας δίνουν;

Είμαι 99% σίγουρος οτι κόβεται αλλα οχι εξαιτίας αυτών αλλα επειδή σε "φροντίζει" ο ελληνικός στρατός οποτε δεν χρειάζεσαι οικονομική ενίσχυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, tsioulak said:

Είμαι 99% σίγουρος οτι κόβεται αλλα οχι εξαιτίας αυτών αλλα επειδή σε "φροντίζει" ο ελληνικός στρατός οποτε δεν χρειάζεσαι οικονομική ενίσχυση. 

Ξέρεις αν θα πρέπει να πάω να το κόψω εγώ ή το βλέπουν μόνοι τους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...