Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας φίλος μου τεμπέλης που δεν είχε ανάγκη να δουλέψει ήταν 9 χρόνια σερί στον οαεδ και δεν τον ενόχλησε ποτέ κανείς...  :-D

 

καλα μην νομιζεις δεν μου βρηκε ακριβως δουλεια μου ειπε οτι καποιος ενδιαφερεται και μπορει να με παρει απλα με ενημερωσε οτι υπαρχει θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όλοι μας μιλάνε για την οικονομική κρίση, αλλά κανείς δεν λέει τίποτα για την ηθική κρίση που έχει κατακλύσει τον κόσμο.

 

Η ηθικη δεν είναι κατι αντικειμενικο, άλλη ηθικη εχεις εσυ, άλλη ο γειτονας σου.

Ο τσιπρας δεν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομμυριο να ξαναβγει.Δεν υποστηριζω κομματικα καποιον αλλα ο συγκεκριμενος ειναι τελειωμενος.Ερχονται το 18 και το 19 φοβερα μετρα,με τα πιο σημαντικα μεγαλες μειωσεις συνταξεων και μειωση του αφορολογητου(για ονομα του θεου),αυτα επιβεβαιωμενα,και ακουγοταν πριν μηνες κατι για νεο φορο ακινητων που θα ξεκιναει απο 500ρι και πανω,και καταργηση στεγαστικων επιδοματων και  μειωση κοινωνικων παροχων

 

Μην ανησυχεις και πρωτου συμβουν όλα αυτα θα παει σε προωρες εκλογες.

Αυτό σου λέω, από την στιγμή που ο κόσμος δεν αντιδρά για τα σημεία και τέρατα, λογικό είναι μετά να έρχονται αναποδιές παντός φύσεως.

 

Τι αντιδραση να κανει, δεν εχουμε ολοι τα ιδια συμφεροντα. Να αντιδρασουμε πχ. στους πλειστηρισαμους, αν αυτοι ακυρωθουν τοτε θα πρεπει να παμε σε κουρεμα καταθεσεων, οποτε θα αντιδρασουν οι καταθετες.

Να αντιδράσουμε που κοβεται σε καποιους το ρευμα γιατι δε το πληρωνουν, αν τους χαριστει τοτε θα αντιδρασουν αυτοι που το πληρωνουν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηθικη δεν είναι κατι αντικειμενικο, άλλη ηθικη εχεις εσυ, άλλη ο γειτονας σου.

 

Μην ανησυχεις και πρωτου συμβουν όλα αυτα θα παει σε προωρες εκλογες.

 

Τι αντιδραση να κανει, δεν εχουμε ολοι τα ιδια συμφεροντα. Να αντιδρασουμε πχ. στους πλειστηρισαμους, αν αυτοι ακυρωθουν τοτε θα πρεπει να παμε σε κουρεμα καταθεσεων, οποτε θα αντιδρασουν οι καταθετες.

Να αντιδράσουμε που κοβεται σε καποιους το ρευμα γιατι δε το πληρωνουν, αν τους χαριστει τοτε θα αντιδρασουν αυτοι που το πληρωνουν κανονικα.

 

Ώπα, για άλλου είδους αντίδραση μιλάω, όπως και για άλλου είδους ηθική η οποία είναι μια και δεν διαφέρει. Όπως ακριβώς το να βιαιοπραγείς εναντίον κάποιου άλλους είναι κακό και για εσένα και για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, για άλλου είδους αντίδραση μιλάω, όπως και για άλλου είδους ηθική η οποία είναι μια και δεν διαφέρει. Όπως ακριβώς το να βιαιοπραγείς εναντίον κάποιου άλλους είναι κακό και για εσένα και για εμένα.

 

H ηθικη διαφερει από ανθρωπο σε ανθρωπο, από κοινωνια σε κοινωνια, ή και από εποχη σε εποχη.

Καποιοι πχ. θεωρουν ότι είναι καλο να βιαιοπραγησουν στον υπαλληλο που θα ερθει να τους παρει το κατασχεθεν σπιτι ή να τους κοψει το απληρωτο ρευμα.

Για τι ειδους αντιδραση μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να σε ενοχλήσουν από τη στιγμή που δεν ασχολείσαι εσύ και που δεν τους κοστίζεις κάτι ας κάτσεις γραμμένος για πάντα.

 

 

 

Υποτίθεται οτι γι αυτό γράφεσαι.. Για να βρεις δουλειά.

Όταν γράφεσαι σε ρωτάνε τι δουλειά ξέρεις να κάνεις και σου λένε θα σε ενημερώσουν αν βρεθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τοσους μηνες δινεται το κεα αφηστε τα σαιτ.Εδω http://www.ypakp.gr ανακοινώνουν την πληρωμη

Απο τις 13 του μηνα εχει βγει επισημη ανακοινωση οτι το κεα θα πληρωθει 22/12 21 απογευμα δηλαδη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δε έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ μου.Ειμαι 22 ετών απόφοιτος Πανεπιστημίου.Σκεφτομαι να νοικιάσω μια μικρή γκαρσονιέρα προσεχώς και να κάνω μηδενική φορολογική δήλωση , ενώ να δηλώσω και τη γκαρσονιέρα στο όνομα μου , δηλαδή στο Ε9.Αν λοιπόν ,κάνω εκπροθεσμη φορολογική δήλωση θα δικαιούμαι το ΚΕΑ;Το ρωτώ γιατί το πρόγραμμα αυτό λέει ότι "το τελευταίο εξάμηνο θα πρέπει να έχετε εισόδημα κάτω τών 1.200 για μονοπροσωπο νοικοκυριό".Εγώ όμως αν κάνω φορολογική σε λίγες μέρες , θα μπορώ να δηλώσω και για τους προηγούμενους μήνες τα εισοδήματα μου ή μόνο από τούδε και στο εξης;

Καλησπέρα, δε έχω κάνει φορολογική δήλωση ποτέ μου.Ειμαι 22 ετών απόφοιτος Πανεπιστημίου.Σκεφτομαι να νοικιάσω μια μικρή γκαρσονιέρα προσεχώς και να κάνω μηδενική φορολογική δήλωση , ενώ να δηλώσω και τη γκαρσονιέρα στο όνομα μου , δηλαδή στο Ε9.Αν λοιπόν ,κάνω εκπροθεσμη φορολογική δήλωση θα δικαιούμαι το ΚΕΑ;Το ρωτώ γιατί το πρόγραμμα αυτό λέει ότι "το τελευταίο εξάμηνο θα πρέπει να έχετε εισόδημα κάτω τών 1.200 για μονοπροσωπο νοικοκυριό".Εγώ όμως αν κάνω φορολογική σε λίγες μέρες , θα μπορώ να δηλώσω και για τους προηγούμενους μήνες τα εισοδήματα μου ή μόνο από τούδε και στο εξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογικη δηλωση πρεπει να κανεις οπωσδηποτε για το κεα.Για το σπιτι αν κανεις συμβολαιο και το πας στην προνοια μαζι με λογαριασμο δεη θα μπορουν να στο περασουν και ας μην φαινεται στην φορολογικη δηλωση.Το θεμα ειναι οτι αν δεν κανεις δηλωση μεχρι τωρα καποιος σε δηλωνει προστατευομενο,προφανως οι γονεις σου,λογικα και φιλοξενουμενο.Μπερδεμενο το θεμα,θεωρω οτι πρεπει να περιμενεις να γινουν οι δηλωσεις τον ιουνιο,να κανεις ξεχωριστα,και να κανεις αιτηση αμεσα για το κεα για να μην μπλεξεις με εκπροθεσμες δηλωσεις που και προστιμο θα φας σιγουρα,και μπορει να μην παρεις 100% το κεα,και λεφτα θα επιστρεψεις γιατι στο α21 που κανουν οι γονεις σου θα εισαι εκπροθεσμα εξω.Ιουνιο λοιπον με τις δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν καποιος μπορει να βοηθησει.Προσπαθω να κανω ηλεκτρονικη αιτηση για Το ΚΕΑ ολα τα στοιχεια μας εμφανιζονται σωστα(εμενα και του συζυγου) αλλα δεν φαινεται το παιδι μας!Με αποτελεσμα να μην εγκρινεται γιατι μας 'αναγνωριζει' ως ζευγαρι  χωρις  τεκνα. Τι να κανουμε?Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν καποιος μπορει να βοηθησει.Προσπαθω να κανω ηλεκτρονικη αιτηση για Το ΚΕΑ ολα τα στοιχεια μας εμφανιζονται σωστα(εμενα και του συζυγου) αλλα δεν φαινεται το παιδι μας!Με αποτελεσμα να μην εγκρινεται γιατι μας 'αναγνωριζει' ως ζευγαρι χωρις τεκνα. Τι να κανουμε?Ευχαριστω!

Πηγαινε σε ενα κεπ η στην προνοια με πιστοποιητικό γεννησης και οικογενειακής καταστασης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Οσοι εισασταν απο τους πρωτους που κανατε αιτηση περσι τον φεβρουαριο και δεν εχετε κανει καποια τροποιητικη πρεπει να πατε ξανα στην προνοια να κανετε νεα αιτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...