Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ένα VW Polο 1400 έχει. Κι εμένα μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά, κατι αλλο δεν έχει πάντως. Στο νοικι ζουμε εμείς οι δύο. Εγώ δουλεύω οπότε έχω εισοδήματα (Εντός ορίου πάντα - με βασικό ειμαι) , η μανα από την άλλη ο,τι είπα και στο προηγούμενο ποστ.

Εχετε και τεκμηριο κατοικιας για το σπιτι που νοικιαζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αδερφός μου είναι φοιτητής κάτω των 25, νοικιάζει σπίτι αλλά παίρνει σύνταξη.

 

Tι συνταξη? γηρατος?

Δεν το γνωρίζω ακόμα να σου πω την αλήθεια, αλλά αν ήταν να μην υπάρχει όριο στο ποτέ να δηλωθεί θα είχαμε κύμα τροποποιητικών δηλώσεων όπου γονείς ξερωγω θα δηλωναν ότι μένουν χωριά και θα παραχωρουσαν το σπίτι τους στο χαμηλόμισθο ή άνεργο παιδί τους και θα το έπαιρναν πολλοί περισσότεροι

 

Θα συνέφερε να φας πρόστιμο 100αρικο προκειμένου να πάρεις κεα

 

Επισης λεει υπαρχει επιλογή ο ιδιοκτητης εάν δε συμφωνει με καποιον που δηλωνει φιλοξενούμενος του, να τον εξοβελισει... Οποτε μηπως αυτο ειναι συμφεροτερο απ το ο φιλοξενούμενος να δηλωσει μη φιλοξενούμενος?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι για το ΚΕΑ, διάβασα οτι αν προκειται για νοικοκυριό με φιλοξενούμενη μέλη τοτε δεν εχεις δυνατότητα να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά αλλα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ΚΕΠ για την αίτηση και μάλιστα θελει θεωρημένη υπογραφή όλων των φιλοξενούμενων μελών, ισχύει όντως αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κατι για το ΚΕΑ, διάβασα οτι αν προκειται για νοικοκυριό με φιλοξενούμενη μέλη τοτε δεν εχεις δυνατότητα να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά αλλα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ΚΕΠ για την αίτηση και μάλιστα θελει θεωρημένη υπογραφή όλων των φιλοξενούμενων μελών, ισχύει όντως αυτό;

 

Δε χρειαζεται να πας στα κεπ, αλλα πρεπει οι φιλοξενουμενοι να δηλωσουν οτι συναινουν. Αλλιως δε παιρνεις φραγκο.

 

EDIT Αυτό για το μερισμα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η αιτηση μου εχει εγκριθει αλλα οταν παω να την δω γραφει αυτο,ειναι επειδη υπαρχει καποιο προβλημα η ειναι ενημερωτικο και το βγαζει και σε εσας?

 

JecbDgV.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πάω να κάνω την αίτηση για το παλιό ΚΕΑ και μου βγάζει αυτό.

 

Το 2ο Μέλος (*************) έχει 2 μη συμπληρωμένα ή λάθος συμπληρωμένα στοιχεία, παρακαλώ επιληφθείτε για να μπορέσουν να διεξαγχθούν οι περαιτέρω έλεγχοι

Το 3ο Μέλος ((*************) ) έχει 2 μη συμπληρωμένα ή λάθος συμπληρωμένα στοιχεία, παρακαλώ επιληφθείτε για να μπορέσουν να διεξαγχθούν οι περαιτέρω έλεγχοι

 

Σημειώστε ότι πήγα σήμερα με τον αδερφό μου στο ΚΕΠ και έκανα ενημέρωση στο ΑΜΚΑ.

Πως προχωράω την αίτηση γιατί δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία στα δεδομένα μου και του αδερφού μου που είμαστε το 2ο και 3ο Μέλος. Ευχαριστώ πολύ. :-D

 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας που να δουλεύει εκτός από το 15105 που δεν απαντάνε; (Δοκίμασα τα email τους αλλά τίποτα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να πας στα κεπ, αλλα πρεπει οι φιλοξενουμενοι να δηλωσουν οτι συναινουν. Αλλιως δε παιρνεις φραγκο.

Είσαι σίγουρος για αυτό, επειδή στο site λεει αλλα. Και πως θα συνενεσουν; με τον ίδιο τρόπο όπως για το μέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος για αυτό, επειδή στο site λεει αλλα. Και πως θα συνενεσουν; με τον ίδιο τρόπο όπως για το μέρισμα;

 

Oxι, αυτο που ειπα λεει το site. Η ελλειψη συγκατάθεσης του φιλοξενουμενου λογιζεται ως λαθος παρομοιο με αυτο της υπερβασης των καταθεσεων.

Η συναινεση προφανως θα γινει με τον ιδιο τροπο, θα μπει το καθε μελος του νοικοκυριού στη φορμα και θα τη δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΚΕΑ άνεργος μετά το ταμείο ανεργίας μπορεί να το πάρει; τι κριτήρια θέλει για γυναίκα με 2 παιδια;

 

Aν δουλεύεις εσύ δεν πρόκειται να το πάρει.

 

Τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια:

 

Ακίνητη περιουσία

 

Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας του νοικοκυριού δεν μπορεί να υπερβαίνει το ποσό των 90.000 ευρώ για το μονοπρόσωπο νοικοκυριό, προσαυξανόμενη κατά 15.000 ευρώ για κάθε πρόσθετο μέλος και έως 150.000 ευρώ.

 

Κινητή περιουσία

 

1. Η αντικειμενική δαπάνη της κινητής περιουσίας του νοικοκυριού (επιβατικά ΙΧ αυτοκίνητα ή και δίκυκλα) δεν μπορεί να υπερβαίνει στο σύνολό της το ποσό των 6.000 ευρώ.

2. Το συνολικό ύψος εισοδήματος ή καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. δεν μπορεί να υπερβαίνουν το εξής ποσό, έως έξι μήνες πριν από την υποβολή της αίτησης:

 

Μονοπρόσωπο νοικοκυριό, 1.200 ευρώ.

Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα μέλη ή μονογονεϊκή οικογένεια με ένα ανήλικο μέλος, 1.800 ευρώ.

Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα και ένα ανήλικο μέλος ή μονογονεϊκή οικογένεια με δύο ανήλικα μέλη, 2.100 ευρώ.

Για νοικοκυριό αποτελούμενο από τρία ενήλικα μέλη ή δύο ενήλικα και δύο ανήλικα μέλη ή μονογονεϊκή οικογένεια με τρία ανήλικα μέλη, το όριο που τίθεται είναι τα 2.400 ευρώ.

Για νοικοκυριό αποτελούμενο από τρία ενήλικα και ένα ανήλικο μέλος ή δύο ενήλικα και τρία ανήλικα μέλη ή μονογονεϊκή οικογένεια με τέσσερα ανήλικα μέλη, το όριο αυξάνεται στα 2.700 ευρώ.

Για νοικοκυριό αποτελούμενο από τέσσερα ενήλικα μέλη ή δύο ενήλικα και τέσσερα ανήλικα μέλη ή μονογονεϊκή οικογένεια με πέντε ανήλικα μέλη, το όριο φτάνει στα 3.000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxι, αυτο που ειπα λεει το site. Η ελλειψη συγκατάθεσης του φιλοξενουμενου λογιζεται ως λαθος παρομοιο με αυτο της υπερβασης των καταθεσεων.

Η συναινεση προφανως θα γινει με τον ιδιο τροπο, θα μπει το καθε μελος του νοικοκυριού στη φορμα και θα τη δωσει.

 

Εγω στο site του ΚΕΑ δεν βρηκα τιποτα τετοιο, θες να δωσεις link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...