Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα η μάνα μου έχει να κολλήσει ένσημο από το 2009 και μέσα στην εφαρμογή λέει ότι έχει εισοδήματα 7 χιλιάρικα ενώ στη δήλωση της λέει μηδενικά εισοδήματα.. Και προφανώς τρώμε άκυρο. Τα πάντα όλα να πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η μάνα μου έχει να κολλήσει ένσημο από το 2009 και μέσα στην εφαρμογή λέει ότι έχει εισοδήματα 7 χιλιάρικα ενώ στη δήλωση της λέει μηδενικά εισοδήματα.. Και προφανώς τρώμε άκυρο. Τα πάντα όλα να πούμε.

 

Τεκμαρτά εισοδήματα. Αυτά που ελεγε η Θεανώ Φωτίου πριν λιγες μέρες οτι δεν θα υπολογίζονται για οσους δεν ειχαν εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα μενω εργω στο μισο σπιτι και στο αλλο θα το κανω δωρεαν παραχωρησει ή το δινω σε δυοι αδερφια 50 και 50 ?

 

Οχι απαραίτητα το μισο, μπορεις να κανεις παραχωρηση κι ένα δωματιο, ετσι ειπαν.

Το όριο καταθέσεων κρίνεται απο τους τόκους, ο τυπος είναι:

Τόκοι<9000*Χ*(Υ/100)

 

 

Aν καποιος δεν ειχε τοκους μεσα στο 2016 διοτι τα εχει κλεισει σε 2ετη προθεσμιακη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα το μισο, μπορεις να κανεις παραχωρηση κι ένα δωματιο, ετσι ειπαν.

 

Aν καποιος δεν ειχε τοκους μεσα στο 2016 διοτι τα εχει κλεισει σε 2ετη προθεσμιακη?

 

θα ρωτησω αυριο εναν φοροτεχνικο να δω αν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να μπω στην αιτηση και λεει  

 

 

Με την πληκτρολόγηση του ΑΜΚΑ μου παρακάτω και το πάτημα του πλήκτρου [Συναινώ]

 

ΒΕΒΑΙΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΤΙ:

 

Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας όλων των μελών του νοικοκυριού μου, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, δεν υπερβαίνει στο σύνολο της το ποσό των 120.000 ευρώ για μονομελή ωφελούμενη μονάδα, προσαυξανόμενη κατά 15.000 ευρώ για κάθε πρόσθετο μέλος και έως του ποσού των 180.000 ευρώ.........

 

 

 

«Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών.»

 

δηλαδή αν την προσπερναει θα με κατηγορησουν για ψευδη βεβαιωση? εγω να μπω θελω μονο να δω τα στοιχεια που μου εχουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ρωτήσω και γω μήπως κανένας παλιός δικαιούχος θυμάται αν η κατάθεση του επιδόματος ΚΕΑ του Δεκέμβρη γίνεται πριν τη μέρα των Χριστουγέννων, ευχαριστώ!

Κατάθεση στο βιβλιάριο 22-12-2016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η μάνα μου έχει να κολλήσει ένσημο από το 2009 και μέσα στην εφαρμογή λέει ότι έχει εισοδήματα 7 χιλιάρικα ενώ στη δήλωση της λέει μηδενικά εισοδήματα.. Και προφανώς τρώμε άκυρο. Τα πάντα όλα να πούμε.

Αυτα ειναι τεκμαρτα εισοδηματα, και μαλιστα αρκετα, υποθετω μεγαλο αμαξι.

Τι σφαλμα βγαζει; επειδη μονοπροσωπο νοικοκοιριο με 7000 εισοδημα παλι θα επρεπε να το παιρνει.

 

Τεκμαρτά εισοδήματα. Αυτά που ελεγε η Θεανώ Φωτίου πριν λιγες μέρες οτι δεν θα υπολογίζονται για οσους δεν ειχαν εισοδημα.

Δεν νομιζω να ειπε ποτε οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα, οι δημοσιογραφοι τα λεγανε αυτα. Αν θελεις βρες το video που λεει οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα και δειξε το μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειπε ποτε οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα, οι δημοσιογραφοι τα λεγανε αυτα. Αν θελεις βρες το video που λεει οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα και δειξε το μας.

 

Στο 6.18 μιλάει για το τεκμαρτό και αναφέρει ότι επί του φορολογητέου εισοδήματος αποδίδεται το μέρισμα και όχι επί του τεκμαρτού.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wtVB1GoLTPk

 

Ο αδερφός μου έχει τεκμαρτό 6.900€, φορολογητεό 3.100€ και εγκρίθηκε η αίτηση για ποσό 350€ που αφορά τους δικαιούχους της κατηγορίας 3.000 έως 6.000 ευρώ, συνεπώς το φορολογητέο προσμετρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 6.18 μιλάει για το τεκμαρτό και αναφέρει ότι επί του φορολογητέου εισοδήματος αποδίδεται το μέρισμα και όχι επί του τεκμαρτού.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wtVB1GoLTPk

 

Ο αδερφός μου έχει τεκμαρτό 6.900€, φορολογητεό 3.100€ και εγκρίθηκε η αίτηση για ποσό 350€ που αφορά τους δικαιούχους της κατηγορίας 3.000 έως 6.000 ευρώ, συνεπώς το φορολογητέο προσμετρούν.

 

Πρωτον, ειπε βλακεια για το Α21 (εκει δηλωνεις παιδια για το επιδομα τεκνων), απο οσο ξερω δεν εχει καμια σχεση με το εισοδημα.

Δευτερον, ειπε οτι θα γινει με το φορολογητεο, δεν ειπε οχι στο τεκμαρτο, και το τεκμαρτο ειναι το φορολογητεο εκτος και αν το πραγματικο ειναι μεγαλυτερο.

Τριτον, βεβαια ακομα και ετσι, παλι κατι λαθος ειπε (ή δεν ηξερε) επειδη δεν βαλανε στα ορια μονο το φορολογητεο, βαλανε και τα αφορολογητα εισοδηματα (π.χ. αποζημιωσεις, επιδοματα κ.α.).

Τεταρτον, δεν υπαρχει κατηγορια 3000 εως 6000, υπαρχει 0 εως 5000, 5000,01 εως 7000 και 7000,01 εως 9000, για να πηρε τα 350 που λες τοτε ανηκει στην δευτερη κατηγορια.

 

Ο αδερφος σου αν εχει τεκμαρτο 6900 (το οποιο μαλλον σημαινει μεγαλο αμαξι) τοτε εχει φορολογητεο 6900. Μηπως ομως εννοεις οτι εχει τεκμαρτο 3100 και ειτε αλλα 6900 ειτε 3800 (ετσι οπως το εγραψες δεν διευκρινησες) αφορολογητα εισοδηματα τα οποια μετρηθηκαν (που και παλι επαναλμβανω, η ΚΥΑ το λεει οτι μετρανε ΟΛΑ τα εισοδηματα προ φορου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεταρτον, δεν υπαρχει κατηγορια 3000 εως 6000, υπαρχει 0 εως 5000, 5000,01 εως 7000 και 7000,01 εως 9000, για να πηρε τα 350 που λες τοτε ανηκει στην δευτερη κατηγορια.

 

 

 

Δεν υπαρχει τωρα, γιατι το διορθωσαν. Αρχικα υπηρχε κατηγορια εως 3000ε, αλλα μετα καταλαβαν τη μπαρουφα τους αφου από 3000 ξεκιναμε ολοι.

 

Στο μεταξυ μπηκα εγω και μου λει ότι θα επρεπε να ειχα τοκους 81ε, σε ολους λοιπον τοσο λεει για νοικοκυριο 2 ενηλικων ατομων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι τεκμαρτα εισοδηματα, και μαλιστα αρκετα, υποθετω μεγαλο αμαξι.

Τι σφαλμα βγαζει; επειδη μονοπροσωπο νοικοκοιριο με 7000 εισοδημα παλι θα επρεπε να το παιρνει.

 

Δεν νομιζω να ειπε ποτε οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα, οι δημοσιογραφοι τα λεγανε αυτα. Αν θελεις βρες το video που λεει οτι δεν θα μπουν τα τεκμαρτα και δειξε το μας.

Φίλε μου ένα VW Polο 1400 έχει. Κι εμένα μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά, κατι αλλο δεν έχει πάντως. Στο νοικι ζουμε εμείς οι δύο. Εγώ δουλεύω οπότε έχω εισοδήματα (Εντός ορίου πάντα - με βασικό ειμαι) , η μανα από την άλλη ο,τι είπα και στο προηγούμενο ποστ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου είναι φοιτητής κάτω των 25, νοικιάζει σπίτι αλλά παίρνει σύνταξη. Είναι προστατευόμενο μέλος;

Πανω απο 3000 εισοδημα δεν θεωρειται προστατευομενο μελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...