Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου μεσω των τοκων υπολογιζουν τις καταθεσεις καποιου,ετσι δεν ειναι? μεσω της φορολογικης δηλωσης που υποβαλουμε

 

Μη φοβασαι και ειναι ενημερωμενοι απο τις τραπεζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβασαι και ειναι ενημερωμενοι απο τις τραπεζες.

Και παλι πχ μπορει καποιος να ειχε 10000 ευρω τον Μαρτη του περασμενου χρονου και μετα να ειχε τα μισα πχ τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Μετραει τι καταθεσεις ειχες στις 31/12?

 

Αν ειναι ετσι οπως τα λες δεν θα εβγαζαν τον τυπο αυτο καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο καταθέσεων κρίνεται απο τους τόκους, ο τυπος είναι:

Τόκοι<9000*Χ*(Υ/100)

 

Το Χ καθορίζεται απο τα μελη του νοικοκυριού, π.χ. για 3 ενήλικα μελη έχουμε Χ=2, για 2 ενήλικα και 2 ανήλικα έχουμε Χ=2,25.

Το Υ είναι το μεσο καταδυτικό επιτόκιο του 2016 οπως αυτο καθορίζεται απο την ΤτΕ, το οποίο δυστηχώς δεν ξερω ποσο είναι, το 2015 ηταν 1,1% αλλα για το 2016 δεν ξέρω, μάλλον θα είναι μικρότερο.

 

Για παράδειγμα, 3 ενήλικα μέλη και ΕΣΤΩ οτι το επιτόκιο ηταν 1% τοτε πρέπει οι τόκοι και των 3 (αθροιστικά) να είναι κατω απο 180 ευρω για να μην χάσουν το κοινωνικό μέρισμα.

 

ΥΓ. Οι τόκοι ολων των μελών του νοικοκυριού (αθροιστικά).

ΥΓ2. Παίζει να ειναι <= αντι για <, δεν είμαι σίγουρος και δεν εχω την ΚΥΑ μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι πχ μπορει καποιος να ειχε 10000 ευρω τον Μαρτη του περασμενου χρονου και μετα να ειχε τα μισα πχ τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Μετραει τι καταθεσεις ειχες στις 31/12?

 

Αν ειναι ετσι οπως τα λες δεν θα εβγαζαν τον τυπο αυτο καθολου

 

Mα δε λεω κατι περιεργο, ολοι ξερουμε ότι οι τραπεζες ενημερωνουν το κρατος για τις καταθεσεις των φορολογουμενων (γιαυτο και καποιοι εξυπνοι προσπαθουν να τα βγαλουν εξω ελπιζοντας ότι δε θα τους βρουν).

 

Τωρα, αν καποιος ειχε 10,000 το Μαρτη και 3,000 το Νοεμβρη δε νομιζω ότι παιζει ρολο ουτε και το διευκρινιζουν. Εκτος αν τεκμαιρεται από τον τυπο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω, περίπου 0,43% το μεσο καταθετικο επιτόκιο του 2016. Το περίμενα πεσμένο αλλα οχι και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση 2 ενηλίκων που μένουν στην ίδια οικία στην οποία έχουν και οι δύο ποσοστό ιδιοκτησίας (άρα δε παίζει φιλοξενία κλπ) αλλά δεν είναι παντρεμένο ζευγάρι, έχουν ξεχωριστές φορολογικές δηλώσεις κλπ τι γίνεται ; Κάνουν ξεχωριστή δήλωση ο καθένας ;

Απλά δε μπορώ να καταλάβω πως θα έκαναν κοινή δεδομένου ότι έχουν ξεχωριστές φορολογικές, δεν υπάρχει σχέση φιλοξενίας ή προστατευόμενου μέλους κλπ. Δλδ ποιος από τους 2 θα την έκανε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση 2 ενηλίκων που μένουν στην ίδια οικία στην οποία έχουν και οι δύο ποσοστό ιδιοκτησίας (άρα δε παίζει φιλοξενία κλπ) αλλά δεν είναι παντρεμένο ζευγάρι, έχουν ξεχωριστές φορολογικές δηλώσεις κλπ τι γίνεται ; Κάνουν ξεχωριστή δήλωση ο καθένας ;

Απλά δε μπορώ να καταλάβω πως θα έκαναν κοινή δεδομένου ότι έχουν ξεχωριστές φορολογικές, δεν υπάρχει σχέση φιλοξενίας ή προστατευόμενου μέλους κλπ. Δλδ ποιος από τους 2 θα την έκανε ;

 

αν μιλας για το κεα τοτε δυστηχως μετρανε σαν ενα νοικοκυριο για το μερισμα ομως μπορουν να κανουν αιτηση και οι 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω εγω μπωρο να κανω αιτηση για το ΚΕΑ και για το μερισμα;   αντε το 2 ας υποθεσουμε οτι θα το παρω, το ΚΕΑ ομως τους γονεις μου τους το κοψανε γιατι οπως ειπα ο πατερας μου δουλευε στον δημο 8 μηνες εχουμε ενα σπιτι 80τμ και επισης ο πατερας μου εχει μια αποθηκη 90τμ και μισο αερα επανω ολα αυτα μαζει με το εισοδημα μας εβγαλαν εκτος και κυριως το εισοδημα. Τωρα παμε σε εμενα εγω δεν εχω κατι στο ονομα μου ουτε σπιτιτα ουτε αμαξια, μονο 4 μηνες που δουλεψα 1400Ε φετος τι χρειαζεται για το κεα να κανω; και μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις, μονο για το ΚΕΑ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω εγω μπωρο να κανω αιτηση για το ΚΕΑ και για το μερισμα;   αντε το 2 ας υποθεσουμε οτι θα το παρω, το ΚΕΑ ομως τους γονεις μου τους το κοψανε γιατι οπως ειπα ο πατερας μου δουλευε στον δημο 8 μηνες εχουμε ενα σπιτι 80τμ και επισης ο πατερας μου εχει μια αποθηκη 90τμ και μισο αερα επανω ολα αυτα μαζει με το εισοδημα μας εβγαλαν εκτος και κυριως το εισοδημα. Τωρα παμε σε εμενα εγω δεν εχω κατι στο ονομα μου ουτε σπιτιτα ουτε αμαξια, μονο 4 μηνες που δουλεψα 1400Ε φετος τι χρειαζεται για το κεα να κανω; και μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις, μονο για το ΚΕΑ τωρα

 

Φιλοξενουμενος εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από τους γονείς μου

Τοτε δεν το δικαιούσαι το ΚΕΑ. Ισως καταφέρει να το πάρει ο πατέρας σου οταν περάσουν μερικοί μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πατερας μου οπως ειχα πει το επαιρνε 1 χρονο τωρα αλλα επειδη δουλεψε 8 μηνες στον δημο και εχει μαζευτει το εισοδημα δεν θα το παρει, απλα μου ειπε οτι θα ξανα κανει αιτηση του χρονου παλι, και ευτηχως οπως τον ειπαν παλι καλα που πηγε και το εκοψε αλλιως θα πληρωνε απο πανω και προστιμο στην εφορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...