Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην ωφελούμενη μονάδα εντάσσονται υποχρεωτικά και τα ενήλικα τέκνα έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής τους.

Κόβονται και οι φοιτητες που μενουν μονοι.

 

Στο συνολικό εισόδημα της ωφελούμενης μονάδας συμπεριλαμβάνεται το σύνολο των επιδομάτων και των κάθε μορφής χρηματικών μεταβιβάσεων, καθώς και το σύνολο των εισοδημάτων που απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο. 

Κλαμα

 

Σε περίπτωση που στη σύνθεση του νοικοκυριού, όπως αυτή απεικονίζεται στη βάση δεδομένων της ΑΑΔΕ και τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος του 2016, προκύψει φιλοξενούμενο μέλος, το οποίο είναι άγνωστο στον αιτούντα, ο τελευταίος δύναται να το εξαιρέσει, χρησιμοποιώντας την αντίστοιχη επιλογή που θα είναι διαθέσιμη στο σύστημα. Η επιλογή αυτή συνιστά καταγγελία προς την οικεία ΔΟY σε βάρος του εμφαινόμενου ως φιλοξενούμενου περί ψευδούς υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Στη συνέχεια ο αιτών δύναται να προχωρήσει στη διαδικασία υποβολής αίτησης.

 

Πολυ ενδιαφερον.Οπως εγραψα σε προηγουμενα ποστ βλεπω να πιανονται στα χερια ανιψια και θειοι :P

 

 

Αχρεωστήτως καταβληθέντα - Αναδρομικότητα και συμψηφισμός πληρωμών

  • 1. Με την επιφύλαξη τυχόν προστίμων που προβλέπονται από άλλες διατάξεις, στα φυσικά πρόσωπα που δηλώνουν ψευδή στοιχεία στην αίτησή τους, επιβάλλονται οι κυρώσεις που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία σε περίπτωση υποβολής ψευδούς δηλώσεως.
  • 2. Τυχόν αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά καταλογίζονται σε βάρος του ανοικείως λαβόντος, με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών ή του νομίμως εξουσιοδοτημένου από αυτόν οργάνου και εισπράττονται κατά τις διατάξεις του ΚΕΔΕ.

Εδω βλεπετε τον λογο που το μερισμα δεν δωθηκε φλου οπως περσυ,αλλα με υπουργικη αποφαση και ψηφισμενο στην βουλη.Μαγικες λεξεις?Αχρεωστητως καταβληθεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προλαβουν σε 20 ημερες να δουν τοσες αιτησεις ;

 

αυτοματα θα γινετε νομιζω θα ειναι απο οτι ακουω ολα προσυμπληρωμενα μονο αφμ αμκα και τους κωδικους του ταξις θα βαζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προλαβουν σε 20 ημερες να δουν τοσες αιτησεις ;

 

Ποιος θα τις δει, αυτοματη θα είναι η διαδικασια και όλα τα στοιχεια προσυμπληρωμενα, σιγα μην περναγανε και από συνεντευξη τον κάθε υποψηφιο δικαιουχο :)

[ edit με προλαβε ο Καλυβατσης]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοματα θα γινετε νομιζω θα ειναι απο οτι ακουω ολα προσυμπληρωμενα μονο αφμ αμκα και τους κωδικους του ταξις θα βαζεις

Εγω για σιγουρια θα παω στο ΚΕΠ να μου το κανουν θελει οπως λες το ΑΦΜ αμκα τραπεζικο λογαριασμο να παω της εθνικης; τους κωδικους ενταξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για σιγουρια θα παω στο ΚΕΠ να μου το κανουν θελει οπως λες το ΑΦΜ αμκα τραπεζικο λογαριασμο να παω της εθνικης; τους κωδικους ενταξει 

 

απλα να ξερεις οτι λογικα στα κεπ θα εχει αρκετη ταλαιπορια φανταζομαι θα παει πολυ κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να ξερεις οτι λογικα στα κεπ θα εχει αρκετη ταλαιπορια φανταζομαι θα παει πολυ κοσμος

Θα ειναι ευκολο να το κανω μονος; υπαρχει περιπτωση να μπερδευτώ;  είναι σα να κάνεις φορολογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιώς λογαριασμό θα δεχτούν η μόνο εθνικής;

 

Αν δεχτούν μόνο εθνικής υπάρχει περίπτωση να μου τα φάει εφορία κλπ; δεν είναι ακατάσχετος ο λογαριασμός της εθνικής μόνο της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι ευκολο να το κανω μονος; υπαρχει περιπτωση να μπερδευτώ;  είναι σα να κάνεις φορολογική;

 

οχι θα ειναι πολυ πιο ευκολο

Πειραιώς λογαριασμό θα δεχτούν η μόνο εθνικής;

 

Αν δεχτούν μόνο εθνικής υπάρχει περίπτωση να μου τα φάει εφορία κλπ; δεν είναι ακατάσχετος ο λογαριασμός της εθνικής μόνο της Πειραιώς.

 

ασχετα απο την τραπεζα το κοινωνικο μερισμα θα ειναι ακατασχετο και αφορολογητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα ειναι πολυ πιο ευκολο

 

 

ασχετα απο την τραπεζα το κοινωνικο μερισμα θα ειναι ακατασχετο και αφορολογητο

Άρα μπορώ να βάλω και iban Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα την ΚΥΑ και εχω 2 ερωτησεις:

1) Τελικα εβαλαν και τα τεκμαρτα εισοδηματα μεσα, σωστα;

2) Θελει να εισαι ασφαλισμενος για (τουλαχιστον) ενα μηνα το 2016 ή γενικα σε ολη σου την ζωη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...