Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήδη λένε ότι θα αλλάξει σίγουρα η πρώτη κλίμακα με την κοροϊδία του τεκμαρτού κι ας ελπίσουμε και η δεύτερη γιατί όπως πάει δεν θα το πάρει κανείς ή αυτοί που θα το πάρουν θα πάρουν το ελάχιστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάει ανά νοικοκυριό, θεωρητικά δεν μπορεί κάποιος να κάνει τροποποιητική δήλωση και να βάλει ότι είναι φιλοξενούμενος σε κάποιον άλλο για να πάρουν μαζί το μέρισμα; 

 

Π.χ Οικογένια έχει τρία μέλη εκ των οποίων τα 2 βγάζουν αρκετά χρήματα και ενώ ο τρίτος είναι άνεργος, δεν τηρούν τα κριτηρία. Δεν μπορεί αυτός να πάει να αλλάξει την δήλωση του, να βάλει ότι μένει ξέρω'γω με τον θείο του που βγάζει αρκετά λιγότερα έτσι ώστε μαζί θείος και ανιψιός να πάρουν το μέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάει ανά νοικοκυριό, θεωρητικά δεν μπορεί κάποιος να κάνει τροποποιητική δήλωση και να βάλει ότι είναι φιλοξενούμενος σε κάποιον άλλο για να πάρουν μαζί το μέρισμα;

 

Π.χ Οικογένια έχει τρία μέλη εκ των οποίων τα 2 βγάζουν αρκετά χρήματα και ενώ ο τρίτος είναι άνεργος, δεν τηρούν τα κριτηρία. Δεν μπορεί αυτός να πάει να αλλάξει την δήλωση του, να βάλει ότι μένει ξέρω'γω με τον θείο του που βγάζει αρκετά λιγότερα έτσι ώστε μαζί θείος και ανιψιός να πάρουν το μέρισμα;

το σκέφτηκα κ εγώ αυτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 100 ευρω προστιμο η τροποποιητικη.Στο παραπανω παραδειγμα εχει 100 για να βγαλεις και βαλεις τον εαυτο σου σε αλλο σπιτι αλλα 100 για αυτους που ηδη σε φιλοξενουν(πρεπει να κανουν τροποποιητική να σε βγαλουν) και αλλα 100 για τον θείο(πρεπει να κανει τροποποιητική να σε βάλει).Εκτος απο το 300ρι παιζρι κ η πιθανοτητα να μην το παρεις κιολας στην τελικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρώ νομίζω πως είναι μόνο ο ανιψιός στο παράδειγμα μου. Αυτός που φιλοξενεί κάποιον δεν χρειάζεται να το δηλώσει στην φορολογική του δήλωση. Η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ν αφαιρεθείς σαν συνδικαιούχος αν ελέγχουν τις καταθέσεις τη στιγμή που κάνεις την αίτηση;

 

Δε νομιζω ότι ελεγχουν τις καταθεσεις τη στιγμη που κανεις την αιτηση αλλα τι ειχες μεσα στο 2016 (βασει της δηλωσης σου).

Εξαλλου η διαδικασια ειναι αυτοματοποιημενη, όταν μπεις στην αιτηση τετοια στοιχεια θα είναι προσυμπληρωμενα.

Νοικοκυριό άνεργων (μάνα κ πατέρας) με έναν φιλοξενούμενο ενήλικο άνεργο κ αυτός μέσα στα κριτήρια για εισόδημα,κινητά και ακίνητα τι ποσο παίρνουν? Θα πάρει ν φανταστώ μόνο η μάνα κ ο πατέρας ε;

 

Με ρωτάει πελάτης εδω στην δουλεια.

 

Οποιος ξέρει ας μου πει να πω στους ανθρώπους γιατί έχουν μπερδευτεί.

 

Aφου το ειπανε πολλες φορες, ο φιλοξενουμενος δεν παιρνει. Η κεφαλη του νοικοκυριού παιρνει, δηλαδή στη συγκεκριμενη περιπτωση θα το παρει ο πατερας (εφοσον βεβαια το εισοδημα, τα ακινητα και οι καταθεσεις των πατερα+μανα+ανεργου είναι κατω από τα προβλεπόμενα ορια...)

Αφού πάει ανά νοικοκυριό, θεωρητικά δεν μπορεί κάποιος να κάνει τροποποιητική δήλωση και να βάλει ότι είναι φιλοξενούμενος σε κάποιον άλλο για να πάρουν μαζί το μέρισμα; 

 

 

 

Αν το κανει αυτo τη πατησε... Όχι μονo δε θα παρει τιποτα αλλα θα επιβαρυνει και τον αλλο με το πιθανο εισοδημα του που θα προστεθει,  με αποτέλεσμα αυτος(ο φιλοξενων) να παρει λιγοτερα ή και καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aφου το ειπανε πολλες φορες, ο φιλοξενουμενος δεν παιρνει. Η κεφαλη του νοικοκυριού παιρνει, δηλαδή στη συγκεκριμενη περιπτωση θα το παρει ο πατερας (εφοσον βεβαια το εισοδημα, τα ακινητα και οι καταθεσεις των πατερα+μανα+ανεργου είναι κατω από τα προβλεπόμενα ορια...)

 

 

 

και για τι ποσο μιλαμε ? 450 που λενε η παραπανω? (εφόσον λεμε ότι δεν εχουν εισοδημα κανενας τους και πληρουν ολα τα κριτήρια κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για τι ποσο μιλαμε ? 450 που λενε η παραπανω? (εφόσον λεμε ότι δεν εχουν εισοδημα κανενας τους και πληρουν ολα τα κριτήρια κτλπ)

 

Παμε "ζευγαρι χωρις παιδια" --> 675€ αν το ελαχιστο τεκμαρτο τους είναι εως 4500 και 525€ αν είναι πανω από 4500.

 

[3000 εχουν τεκμηριο οι αγαμοι και 5000 οι εγγαμοι]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το κανει αυτo τη πατησε... Όχι μονo δε θα παρει τιποτα αλλα θα επιβαρυνει και τον αλλο με το πιθανο εισοδημα του που θα προστεθει,  με αποτέλεσμα αυτος(ο φιλοξενων) να παρει λιγοτερα ή και καθολου.

 

Αν ο φιλοξενών βγάζει 9.500 το χρόνο, μόνος του δεν παίρνει τίποτα. Αν φιλοξενεί και έναν άνεργο με μηδενική φορολογική δήλωση στο σπίτι, το πλαφόν για νοικοκυριό με 2 ενήλικα μέλη είναι τα 13.500 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, εκτός αν τα στέλνεις σε ιδιωτικό σχολείο/παιδικό εκεί προκύπτει τεκμήριο

 

δεν ισχύει αυτό που λέγαν πως ψηφίστηκε πως όσα περισσότερα έχεις πληρώνεις περισσότερο φόρο; όχι οτι έχω απλώς ρωτώ γιατι κάτι τέτοιο είχα ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...