Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Άλλο παλι κι αυτό... Καμμια σχεση ομως με τη πραγματικοτητα. Οση αποχη και να υπαρχει θα βγουν κανονικα αποτελέσματα από τα υπαρκτα και εγκυρα ψηφοδέλτια. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχουμε παλι κυβερνηση με συμπραξη δυο κομματων

 

Βασικά μπέρδεψα την τωρινή αποχή με το επερχόμενο εκλογικό σύστημα.

 

Αφού θα κοπούν τα bonus στις έδρες. Με τα σημερινά δεδομένα τα 2 μεγάλα κόμματα θα είναι γύρο στο 25% και πολύ είναι. Μεταξύ τους δεν πρόκειται να συνεργαστούν, ούτε με την Χρυσή Αυγή, πάντα παίρνοντας ως δεδομένα τα στατιστικά των προηγούμενων εκλογών. Από την άλλη κόβοντας τα bonus θα μπουν και περισσότερα κόμμα στη βουλή, μικρά μεν αλλά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κυβέρνηση. Όχι όμως ένα κόμμα όπως είναι τώρα συγκυβέρνηση αλλά 3 και 4. Και όλα αυτά εάν τα βρουν, μετά πάει στο δεύτερο μεγαλύτερο κόμμα να κάνει κυβέρνηση κοκ. Τα μικρά κόμματα από την άλλη θα έχουν το πρωτείου του καθαρού και "ίσως" κανένα να μην θέλει να συνεργαστεί με τα μεγάλα, παρά μόνο μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Αφού θα κοπούν τα bonus στις έδρες. Με τα σημερινά δεδομένα τα 2 μεγάλα κόμματα θα είναι γύρο στο 25% και πολύ είναι. Μεταξύ τους δεν πρόκειται να συνεργαστούν, ούτε με την Χρυσή Αυγή, πάντα παίρνοντας ως δεδομένα τα στατιστικά των προηγούμενων εκλογών. Από την άλλη κόβοντας τα bonus θα μπουν και περισσότερα κόμμα στη βουλή, μικρά μεν αλλά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κυβέρνηση. Όχι όμως ένα κόμμα όπως είναι τώρα συγκυβέρνηση αλλά 3 και 4. Και όλα αυτά εάν τα βρουν, μετά πάει στο δεύτερο μεγαλύτερο κόμμα να κάνει κυβέρνηση κοκ. Τα μικρά κόμματα από την άλλη θα έχουν το πρωτείου του καθαρού και "ίσως" κανένα να μην θέλει να συνεργαστεί με τα μεγάλα, παρά μόνο μεταξύ τους.

 

Όλα αυτα όμως δεν εχουν σχεση με την αποχη, οσο μεγαλη κι αν ειναι αυτή.

Το bonus του πρωτου κομματος παρεμεινε, οποτε το επομενο πρωτο κομμα θα συνεργαστεί με ένα άλλο(ονοματα δε λεμε αλλα το ξερουμε) και θα γινει κυβερνηση.

 

Μακαρι καποια στιγμη να παμε στην απλη αναλογικη, οι μονοκομματικες κυβερνησεις τοσες δεκαετιες μας εκαψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το μηνα 13 χιλιαδες λιγοτεροι οσοι θα παρουν το κεα γιατι υπηρχε μεταβολη στοιχειων που δεν δηλωθηκε και ετσι εγινε αναστολη της πληρωμης, παιδια οποτε εχουμε εισοδημα το οποιο δεν υπηρχε παμε και το δηλωνουμε μεσα σε ενα μηνα στην προνοια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μέρισμα τι θα γίνει μ αυτούς που περνούν και κεα?θα πρέπει να το δηλώσουν?στο τέλος Δεκεμβρίου θα μπουν και τα 200 ευρώ η δεν θα βάλουνε τιποτα επειδή θα πάρουμε το μέρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μέρισμα τι θα γίνει μ αυτούς που περνούν και κεα?θα πρέπει να το δηλώσουν?στο τέλος Δεκεμβρίου θα μπουν και τα 200 ευρώ η δεν θα βάλουνε τιποτα επειδή θα πάρουμε το μέρισμα?

Στα σαιτ εγραφαν οτι ειναι αφορολογητο και δεν λαμβανεται υποψιν σαν εισοδημα σε κριτηρια για αλλα επιδοματα.Αν ειναι και στην εγκυκλιο ετσι και με τον νομο δεν το βαζεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μέρισμα τι θα γίνει μ αυτούς που περνούν και κεα?θα πρέπει να το δηλώσουν?στο τέλος Δεκεμβρίου θα μπουν και τα 200 ευρώ η δεν θα βάλουνε τιποτα επειδή θα πάρουμε το μέρισμα?

 

ναι θα παρουμε και το κεα και το μερισμα τον δεκεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που έχουμε ισχυρό κοινωνικό δίχτυ ασφαλείας και προστασίας όπως κεα,μερίσματα,ασφαλιστική κάλυψη για ανέργους,κοινωνικό ρεύμα και νερό,κτλ μας χαλάει. Όμως ολες οι ευρωπαϊκές χώρες εχουν ισχυρό κοινωνικό κράτος όπως η Ελλάδα.

 Ολα αυτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ. Ειναι κρατησεις υπαλληλων του ιδιωτικου τομεα οι οποιες δεν ειναι απλα λογιστικες αλλα ειναι καταθεσεις..τραπεζογραμματιων και οχι λογιστικα υπολοιπα. Το κοινωνικο κρατος προκυπτει απο ενα ποσοστο του πλουτου που παραγεται ...εσυ λοιπον χαιρεσε  που εγω χτυπαω 12ωρα για να πληρωσω τα επιδοματα στους αεργουςκαι αντι να παιρνω πχ 1000 ευρω επιβαρυνεται ο εργοδοτης μου με απιστευτη φορολογια , και αναλογα επιβαρυνομαι και εγω. Η αναλογια προσφορασς της κοινωνικης πολιτικης δεν ειναι σε ισσοροπια με το ΑΕΠ...δηλαδη να στο πω λιανα...ολα αυτα τα επιδοματα  θα πρεπει να μειωθουν 50-60% ή να τα παιρνουν πολυ λιγοτεροι,,,εξαλου το 50-60% που τα παιρνει δεν τα εχει πραγματικα αναγκη, ή τουλαχιστον οσους ξερω εγω συμβαινει αυτο.Την επομενη λοιπον φορα που θα πας ξεκουραστος στον ιατρο ...και θα παρεις φαρμακα με ο συμμετοχη...σκεψου και εμενα με τη μεση κουρελι που πρεπει να πληρωνω και εσενα, και τον ιατρο σου , και τα φαρμακα σου , και αλλη μια φορα ολα αυτα για μενα + τη συμμετοχη στα φαρμακα.  Η Ελλαδα δεν ειναι οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα , εχει μικρο ΑΕΠ εχει τεραστιο προβλημα ανεργιας αλλα και αεργιας. Ψαχναμε απεγνωσμενα 3 ανθρωπους να ερθουν να μαζεψουμε ελιες....35 καθαρα +φαγητο το μεσημερι και ταπερ με βραδυνο και εξτρα πληρωμη το ΣΚ (+7 ευρω τη μερα) , και ενας απο αυτους θα ερχεται και στο λιοτριβι για ολη την διαδικασια με εξτρα πληρωμη... εχω 4 ξαδερφια 27-35 μαντραχαλεους και ουτε 1 δεν ηθελε να ερθει ,χωρια που θα εχαναν κανα κιλο που ειναι σαν βοδια απο τη ξαπλα, Καποτε ειχαμε οικογενεια απο τη Λαρισα οπου ερχονταν να εργαστουν και εμεναν μαζι μας σπιτι μας κιολας οι ανθρωποι και τα επαιρναν λαδι και χρηματα...αλλα ευτυχως υπαρχουν οι Αλβανοι οι οποιοι μπορει να εχουν χιλια κακα αλλα στη δουλεια ουτε το μικρο τους δαχτυλακι δεν φτανουμε. Δεν υπαρχει οικογενεια που να μην εργαζονται ολοι και επαγγεματα σκληρα (Φουρναρεοι, Τσοπανηδες , κατασκευες ,καθαριστες , εγκαταστατες κτλ. ) Δεν υπαρχει κανενας λογος να νιωθεις υπερηφανος λοιπον ισα ισα να ντρεπομαστε πρεπει. Ευχομαι παντως ο ιδρωτας μου να μην παει χαμενος οσο και αν βλεπω το αντιθετο και να αρχισουν να εργαζονται παλι οσοι θελουν και δεν εχουν προβλημα με την σκληρη δουλεια.... Ειμαστε η μονη χωρα οπου με τα λογια και μονο χαθηκε ΑΕΠ υψους 80 δις... ας παρουμε ενα μαθημα ολοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Καλά τα λες. Αλλά δυστυχώς η μακροχρόνια ανεργία σε καθιστά ανενεργό ακόμα και αν βρεθεί δουλειά. 

Αυτό που λες για τις βαριές δουλειές ισχύει γενικά σε όλους. Όσοι πήγαν μετανάστες στο εξωτερικό ανεξαρτήτως ιθαγένειας, έτσι ξεκίνησαν. Το λυπηρό είναι να βλέπεις σπουδαγμένους, γιατρούς, δικηγόρους σε μεροκάματα και να τα βγάζουν πέρα ίσα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ολα αυτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ. Ειναι κρατησεις υπαλληλων του ιδιωτικου τομεα οι οποιες δεν ειναι απλα λογιστικες αλλα ειναι καταθεσεις..τραπεζογραμματιων και οχι λογιστικα υπολοιπα. Το κοινωνικο κρατος προκυπτει απο ενα ποσοστο του πλουτου που παραγεται ...εσυ λοιπον χαιρεσε  που εγω χτυπαω 12ωρα για να πληρωσω τα επιδοματα στους αεργους

 

 

Δεν νομιζω ολοι οσοι παιρνουν το κεα να ειναι αεργοι υπαρχουν αρκετοι αλλα παρα πολλοι δουλευαν και τωρα δεν μπορουν να βρουν δουλεια ειτε γιατι μεγαλωσαν ειτε γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον στο αντικειμενο τους πλεον , επισης λιγο πολυ ολοι πληρωνουμε φορους εγω που ειμαι ανεργος πληρωνω ενφια πχ

 

Επισης εχω ξαναπει το κεα δεν εχει σκοπο να συντηρει τους τεμπεληδες αλλα να δωσει ενα εισοδημα σε πολυ φτωχους μεχρι να βρουν εργασια για αυτο αλλωστε ειναι υποχρεωτικο οσοι δεν εχουν βγαλει λυκειο να πανε σε σχολειο 2ης ευκαιρειας και ολοι θα περασουν στο μελλον απο ελεγχο κοινωνικου λειτουργου και φυσικα δεν μπορουν να αρνηθουν εργασια απο προγραμματα του οαεδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ...Το κοινωνικο κρατος προκυπτει απο ενα ποσοστο του πλουτου που παραγεται ...εσυ λοιπον χαιρεσε  που εγω χτυπαω 12ωρα για να πληρωσω τα επιδοματα στους αεργουςκαι αντι να παιρνω πχ 1000 ευρω επιβαρυνεται ο εργοδοτης μου με απιστευτη φορολογια , και αναλογα επιβαρυνομαι και εγω.

 

Mα δε πληρωνεις μονο τα επιδοματα των αεργων, αυτό είναι παρανυχιδα. Βασικα  πληρωνεις τους ηγεμονικούς μισθους των δημοσιων υπαλληλων. Φυσικα και τις συνταξεις. 

Δεν νομιζω ολοι οσοι παιρνουν το κεα να ειναι αεργοι υπαρχουν αρκετοι αλλα παρα πολλοι δουλευαν και τωρα δεν μπορουν να βρουν δουλεια ειτε γιατι μεγαλωσαν ειτε γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον στο αντικειμενο τους πλεον , επισης λιγο πολυ ολοι πληρωνουμε φορους εγω που ειμαι ανεργος πληρωνω ενφια πχ

 

 

Εγω που είμαι συνάδελφος σου και ενφια και στεγαστικο. Και χωρις να παιρνω κεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ. Ειναι κρατησεις υπαλληλων του ιδιωτικου τομεα οι οποιες δεν ειναι απλα λογιστικες αλλα ειναι καταθεσεις..τραπεζογραμματιων και οχι λογιστικα υπολοιπα. Το κοινωνικο κρατος προκυπτει απο ενα ποσοστο του πλουτου που παραγεται ...εσυ λοιπον χαιρεσε που εγω χτυπαω 12ωρα για να πληρωσω τα επιδοματα στους αεργουςκαι αντι να παιρνω πχ 1000 ευρω επιβαρυνεται ο εργοδοτης μου με απιστευτη φορολογια , και αναλογα επιβαρυνομαι και εγω. Η αναλογια προσφορασς της κοινωνικης πολιτικης δεν ειναι σε ισσοροπια με το ΑΕΠ...δηλαδη να στο πω λιανα...ολα αυτα τα επιδοματα θα πρεπει να μειωθουν 50-60% ή να τα παιρνουν πολυ λιγοτεροι,,,εξαλου το 50-60% που τα παιρνει δεν τα εχει πραγματικα αναγκη, ή τουλαχιστον οσους ξερω εγω συμβαινει αυτο.Την επομενη λοιπον φορα που θα πας ξεκουραστος στον ιατρο ...και θα παρεις φαρμακα με ο συμμετοχη...σκεψου και εμενα με τη μεση κουρελι που πρεπει να πληρωνω και εσενα, και τον ιατρο σου , και τα φαρμακα σου , και αλλη μια φορα ολα αυτα για μενα + τη συμμετοχη στα φαρμακα. Η Ελλαδα δεν ειναι οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα , εχει μικρο ΑΕΠ εχει τεραστιο προβλημα ανεργιας αλλα και αεργιας. Ψαχναμε απεγνωσμενα 3 ανθρωπους να ερθουν να μαζεψουμε ελιες....35 καθαρα +φαγητο

 

Καθαρά εννοείς μαύρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και χωρις να παιρνω κεα.

 

δεν το παιρνεις γιατι εργαζεσαι ή εισαι φιλοξενουμενος ? αν ειναι το πρωτο ευχομαι να εχεις παντα δουλεια και να μην χρειασθεις ποτε το κεα, αν ειναι το δευτερο ελπιζω να βρεις συντομα θα βγαλει συντομα ο οαεδ νεες θεσεις στην κοινοφελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το παιρνεις γιατι εργαζεσαι ή εισαι φιλοξενουμενος ?

 

Δεν το παιρνω γιατι για να στο δωσουν πρεπει να εισαι παμφτωχος, να  μην εχεις τιποτα. Πχ. αν ελαβες αποζημιωση απολυσης εχεις καταθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παιρνω γιατι για να στο δωσουν πρεπει να εισαι παμφτωχος, να  μην εχεις τιποτα. Πχ. αν ελαβες αποζημιωση απολυσης εχεις καταθεσεις.

 

ναι εχει πολυ χαμηλα κρητιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...