Προς το περιεχόμενο

Inkjet ΑΙΟ με κεφαλή ενσωματωμένη στα μελάνια


swstost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν inkjet πολυμηχανήματα που να παίρνουν ανταλλακτικά μελάνια με ενσωματωμένη κεφαλή?

 

Αν ναι, καμία πρόταση έως 80-100EUR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα παιρνουν το μελανι μαζι με την κεφαλη.λιγα ειναι που εχουν την κεφαλη πανω στον εκτυπωτη που εχουν και μικροτερο κοστος μελανιων αλλα αμα χαλασει η κεφαλη την εκατσες.δες σε hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Άλλη μία ερώτηση:

Για να βρω αν κάποιος printer έχει τέτοιες κεφαλές ή όχι, μπαίνω πχ skroutz, φιλτράρω τα αποτελέσματα (πχ τιμή, WiFi, κτλ) και αν δω κάποιον που μου φαίνεται ενδιαφέρων μετά ψάχνω τον κωδικό του μελανιού που παίρνει και μετά google images με τον κωδικό για να βρω φωτό του μελανιού και να καταλάβω αν η κεφαλή είναι επάνω στο μελάνι ή όχι.

Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι εκτυπωτες που θα πετυχεις ειδικα σε Hp εχουν τις κεφαλες πανω στα μελανια.η εξαιρεση ειναι να βρεις εκτυπωτη με κεφαλες στον εκτυπωτη.ο ευκολος τροπος ειναι αυτος που λες για να μην διαβαζεις manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα το HP 4675 που πρότεινε ο highpriest στα 89EUR με την προσφορά από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ.

Επεξ/σία από swstost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP 4675

 

Εχοντας διαβάσει πολλά νηματα για εκτυπωτες και πολυμηχανηματα εδώ μεσα και εκτιμώντας πολύ τις αποψεις σου :-) ,θα μπορουσες να μου πεις την αποψη σου καπως εκτενώς αν γινεται, για τον Epson expression premium xp-830 που σκέφτομαι να αγορασω;Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχοντας διαβάσει πολλά νηματα για εκτυπωτες και πολυμηχανηματα εδώ μεσα και εκτιμώντας πολύ τις αποψεις σου :-) ,θα μπορουσες να μου πεις την αποψη σου καπως εκτενώς αν γινεται, για τον Epson expression premium xp-830 που σκέφτομαι να αγορασω;Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Εξαιρετικός είναι, με μεγάλο του πλεονέκτημα τις πολύ καλές φωτογραφικές εκτυπώσεις. Όπως όμως όλοι οι Epson δεν θα σε συγχωρήσει αν εκτυπώνεις μια φορά τον μήνα. Θέλει συχνή χρήση και περιοδικό καθαρισμό κεφαλής.Κατα τα άλλα τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Σε αυτή την κατηγορία δες όμως και τον Canon MX925. Επίσης πολύ αξιόλογο μηχάνημα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικός είναι, με μεγάλο του πλεονέκτημα τις πολύ καλές φωτογραφικές εκτυπώσεις. Όπως όμως όλοι οι Epson δεν θα σε συγχωρήσει αν εκτυπώνεις μια φορά τον μήνα. Θέλει συχνή χρήση και περιοδικό καθαρισμό κεφαλής.Κατα τα άλλα τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Σε αυτή την κατηγορία δες όμως και τον Canon MX925. Επίσης πολύ αξιόλογο μηχάνημα.

 

Κατ'αρχας χίλια ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου! :-) Τον εχω δει και τον canon,απλα ειπα να αλλαξω μάρκα μιας και ειχα για σχεδόν δέκα χρόνια τον ip4200 ο οποιος σιγα σιγα παραδιδει πνευμα.Θα εκτυπωνω συχνοτερα αλλά αυτό με τις συχνες εκτυπώσεις δεν το ειχα ως πρόβλημα με τον canon που σου ειπα παρολο που η κεφαλη του ηταν ανεξαρτητη,απλά νομιζω ότι παραεφαγε τα ψωμιά του!Περιοδικο καθαρισμο κεφαλης εννοεις τον μανίσιο που κανει μόνο του ή να του δινω εγω την εντολη κάθε τοσο απο το μενου;Το μόνο που με προβληματιζει είναι το κατά πόσον να του φορεσω συμβατα μελάνια,καθως τα 410 που φοράει δεν τα βρισκω γνησια στην ελλαδα (σκεφτομουν τον 630-ο 830 δεν κυκλοφορει ευκολα στην ελλαδα αλλά τα χαρακτηριστικά του τα χρειαζομαι),και το κατά πόσο επειδή εχει πολλά καλούδια και ηλεκτρονικα μερη υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να είναι επιρρεπης στις βλαβες.Θα ηθελα να με βοηθήσεις σε αυτά τα δυο,ευχαριστω και παλι για τον χρόνο σου.

Επεξ/σία από beizanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβες οι Epson γενικά θα βγάλουν σπάνια, κι όλες σχεδόν σχετίζονται με βούλωμα κεφαλής από μη χρήση ή ελλιπή συντήρηση. Σε αντίθεση πχ με τους canon που χτυπάει η πλακέτα και εκεί που δούλευαν κανονικά πεθαίνουν. Αν εκτυπώνεις συχνά και καθαρίζεις (με δική σου εντολή) περιοδικά, δεν θα έχεις κανένα θέμα. Σαν wild factor όμως δεν μπορώ να αποκλείσω τυχόν "παιδικές ασθένειες" στο firmware επειδή είναι σχετικά νέο μοντέλο.

Όσον αφορά τα συμβατά αναλώσιμα, οι epson είναι από τους πιο δεκτικούς σε αναγεμισμένα και συμβατά. Είναι και ο λόγος που τους προτιμώ επειδή μπορώ να πειραματιστώ με πολλά διαφορετικά μελάνια σε υφή και τύπο, για να δώσω στις φωτογραφίες μου τις τονικότητες που θέλω στα χρώματα, χωρίς να βασιστώ σε έναν μόνο τρόπο απόδοσης.

Τέλος, XP-830 και XP-630 φοράνε τα ίδια μελάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβες οι Epson γενικά θα βγάλουν σπάνια, κι όλες σχεδόν σχετίζονται με βούλωμα κεφαλής από μη χρήση ή ελλιπή συντήρηση. Σε αντίθεση πχ με τους canon που χτυπάει η πλακέτα και εκεί που δούλευαν κανονικά πεθαίνουν. Αν εκτυπώνεις συχνά και καθαρίζεις (με δική σου εντολή) περιοδικά, δεν θα έχεις κανένα θέμα. Σαν wild factor όμως δεν μπορώ να αποκλείσω τυχόν "παιδικές ασθένειες" στο firmware επειδή είναι σχετικά νέο μοντέλο.

Όσον αφορά τα συμβατά αναλώσιμα, οι epson είναι από τους πιο δεκτικούς σε αναγεμισμένα και συμβατά. Είναι και ο λόγος που τους προτιμώ επειδή μπορώ να πειραματιστώ με πολλά διαφορετικά μελάνια σε υφή και τύπο, για να δώσω στις φωτογραφίες μου τις τονικότητες που θέλω στα χρώματα, χωρίς να βασιστώ σε έναν μόνο τρόπο απόδοσης.

Τέλος, XP-830 και XP-630 φοράνε τα ίδια μελάνια.

 

@highpriest να σε ευχαριστησω θερμά για ακομα μία φορά!Μου ελυσες ολες τις απορίες και θα προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμενου,ελπιζω να μην το μετανιώσω.Απο την ερευνα που εκανα,καταλαβα ότι δεν φοραει τα ίδια μελάνια με τον 630(μιλωντας πάντα για τα γνησια),οπότε θα το ξανακοιτάξω.Βεβαια για να το λες εσυ μαλλον το λαθος είναι δικο μου.Να υποθεσω επισης ετσι όπως το αναφέρεις ότι εάν παρω καποια στιγμη συμβατά,οτι δεν θα εχω πρόβλημα στο να μην τα αναγνωριζει;Σε ευχαριστω πολύ και παλι και ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω κι εγω στο μελλον αν χρειαστείς κατι! :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα συμβατά ή αναγεμισμένα. Δυό παρατηρήσεις μόνο.

1. Για αυτό το μοντέλο τώρα άρχισαν να βγαίνουν συμβατά, οπότε δώσε λίγο χρόνο να κυκλοφορήσουν στην αγορά.

2. Αν χρησιμοποιήσεις συμβατά ή αναγεμισμένα θα πρέπει να ρυθμίζεις τις τονικότητες χρωμάτων στα δικά σου μέτρα. Επειδή κάθε μηχάνημα έχει ρυθμισμένες τις τονικότητες του με τα γνήσια μελάνια του, όταν κάποιος θέλει εξαιρετικά αποτελέσματα με μελάνια τρίτων κατασκευαστών θέλει κάποιες ρυθμίσεις. (Τονίζω ότι αυτό αφορά μόνο χρήστες που ψάχνουν τέλειο φωτογραφικό αποτέλεσμα με μελάνια άλλων κατασκευαστών. Για καθημερινή χρήση ή απλή εκτύπωση φωτογραφιών δεν τίθεται θέμα αλλαγής ρυθμίσεων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα συμβατά ή αναγεμισμένα. Δυό παρατηρήσεις μόνο.

1. Για αυτό το μοντέλο τώρα άρχισαν να βγαίνουν συμβατά, οπότε δώσε λίγο χρόνο να κυκλοφορήσουν στην αγορά.

2. Αν χρησιμοποιήσεις συμβατά ή αναγεμισμένα θα πρέπει να ρυθμίζεις τις τονικότητες χρωμάτων στα δικά σου μέτρα. Επειδή κάθε μηχάνημα έχει ρυθμισμένες τις τονικότητες του με τα γνήσια μελάνια του, όταν κάποιος θέλει εξαιρετικά αποτελέσματα με μελάνια τρίτων κατασκευαστών θέλει κάποιες ρυθμίσεις. (Τονίζω ότι αυτό αφορά μόνο χρήστες που ψάχνουν τέλειο φωτογραφικό αποτέλεσμα με μελάνια άλλων κατασκευαστών. Για καθημερινή χρήση ή απλή εκτύπωση φωτογραφιών δεν τίθεται θέμα αλλαγής ρυθμίσεων)

 

@highpriest,πραγματικά με εχεις σκλαβωσει,νάσαι καλα φιλε!Πράγματι από την ερευνα που εκανα,τα 410 που φοράει δεν τα εχω βρει γνησια εδώ,περαν από την ίδια την epson εξω όμως.Συμβατά βρηκα κι εδώ,αλλά δεν θα ηθελα μολις τελειωσουν τα αρχικά -που θα κρατησουν και λιγο σχετικα- να βαλω κατευθείαν τα συμβατά.Για να καταλάβεις στον ip4200 που σου ειπα,ειχα ξεκινησει με τα παλιά αν τα θυμασαι που εβγαζες το τσιπάκι των γνήσιων και το περνουσες στα συμβατά -μεγαλη μανούρα!- και συνεχισα τα τελευταία πολλά χρονια με τα @work.Πιο πολύ δουλευω με εγγραφα και λιγοτερο με φωτογραφιες.Θα κανω αυτό που με συμβουλευεις παντως,θα περιμενω λιγο καιρο για να κυκλοφορησουν περισσοτερο τα γνησια,τουλαχιστον στην αρχη.Και επιση θα κανω αυτό που μου λες ,δεν θα πειραξω τις ρυθμισεις,εκτος και αν προκυψει στο μελλον αναγκη για περισσοτερο εκτυπωμα φωτογραφιων με πολύ καλα αποτελέσματα.Και παλι σ'ευχαριστω πολύ! :-)  :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@highpriest,πραγματικά με εχεις σκλαβωσει,νάσαι καλα φιλε!Πράγματι από την ερευνα που εκανα,τα 410 που φοράει δεν τα εχω βρει γνησια εδώ,περαν από την ίδια την epson εξω όμως.Συμβατά βρηκα κι εδώ,αλλά δεν θα ηθελα μολις τελειωσουν τα αρχικά -που θα κρατησουν και λιγο σχετικα- να βαλω κατευθείαν τα συμβατά.Για να καταλάβεις στον ip4200 που σου ειπα,ειχα ξεκινησει με τα παλιά αν τα θυμασαι που εβγαζες το τσιπάκι των γνήσιων και το περνουσες στα συμβατά -μεγαλη μανούρα!- και συνεχισα τα τελευταία πολλά χρονια με τα @work.Πιο πολύ δουλευω με εγγραφα και λιγοτερο με φωτογραφιες.Θα κανω αυτό που με συμβουλευεις παντως,θα περιμενω λιγο καιρο για να κυκλοφορησουν περισσοτερο τα γνησια,τουλαχιστον στην αρχη.Και επιση θα κανω αυτό που μου λες ,δεν θα πειραξω τις ρυθμισεις,εκτος και αν προκυψει στο μελλον αναγκη για περισσοτερο εκτυπωμα φωτογραφιων με πολύ καλα αποτελέσματα.Και παλι σ'ευχαριστω πολύ! :-) :-)

Εάν δεν έχεις σωστά καλιμπραρισμενη οθόνη που να καλύπτει το χρωματικό φάσμα που θα εκτυπώνεις μην ασχοληθείς καθόλου με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις, χειρότερα θα τις κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...