Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική compact


Tribal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα συμφωνησω ακριβως με αυτα που ειπε ο φιλος. Ειδικα για την κατηγορια των compact. Μια παλιοτερη μηχανη δεν ειναι απαραιτητα και χειρότερη στην φωτογραφια. Η αντιστοιχα παλιά μου Sony Cybershot P10 με τα μολις 5Mp βγαζει καλύτερες φωτογραφιες απο τις καινουργιες Sony W800 των 20Mp πχ απλα δεν εχει την αναλυση για μεγαλο crop κατι που παρα την αναλυσή τους ούτε στις νεες compact μπορεις να κανεις αρκετο γιατι χανεις πολυ απο την ποιοτητα της φωτογραφιας. Το ατου των νεων ειναι η σαφως καλυτερη τεχνολογια των αισθητηρων τους και το προβλημα τους ειναι οτι τους φορτωσαν με αχρηστα Mp αναλυσης σε βαρος της ποιοτητας της φωτογραφιας τους ενω τα 12Mp ειναι ήδη υπεραρκετα για το μεγεθος αλλα και τις αναγκες του κοινού που τις χρησιμοποιει. Δυστυχως οι αγοραστες compact διαβαζουν την αναλυση και θεωρουν οτι οσο πιο μεγαλη τοσο καλυτερη η φωτογραφικη!!!

Σαφως και θα εχεις βελτιωση για τα μοντελα που μιλουσαμε. Καλα η RX100 ειναι αλλη κατηγορια. Απλα στα μοντελα που μιλουσαμε το συστημα των φακων τους δεν ειναι και οτι καλυτερο οποτε στα μεγαλα zoom δειχνει την αδυναμια του θελει να σου πει ο φιλος. Παρολα αυτα καλυτερα μια κακη φωτογραφια απο το καμια φωτογραφια...!!

Η RX100 παλι εχει επιλεξει το μικρό zoom οχι απο αδυναμια αλλα ως συνειδητη επιλογη των σχεδιαστων για να κρατησουν ευκολοτερα και φθηνοτερα την φωτεινοτητα του φακού της σε υψηλα επιπεδα. Η RX100iii με ακομη φωτεινοτερο φακο εχει ακομη μικροτερο zoom απο την RX100. Η Lumix TZ100 απο την αλλη εχει zoom x10 με την υποχωρηση σε λιγο λιγοτερο φωτεινο φακο. Αλλιως απλα οι τιμες απλα εκτοξευονται. Αυτο που ισχυει στις απλες compact ειναι οτι οι μετρια/κακη ποιοτητα των φακων της επιδεινώνει την ηδη μετρια ποιοτητα των φωτογραφιών σου σε μεγάλα zoom. Βεβαιως συνηθως ολοι οι φακοι αποδιδουν καλυτερα κοντα στο μεσον τους.

Εαν δοκιμασεις να βγαλεις δοκιμαστικες φωτογραφιες σε δικη σου καρτα, απλα να τις ελεγξεις στην οθονη του υπολογιστη σου. Εκτος των αλλων οι οι καθε οθονη φωτογραφικης διαφερει αισθητα και δεν σου αποδιδει σωστα την πραγματικη φωτογραφια ωστε να συγκρινεις επι τοπου.

Οσον αφορα την αγγελια με την RX100 δεν την ξανανεφερα απλα για το λογο του ban του χρηστη που φυσικα μπορει να ειναι ασχετος με την πωληση αλλα δεν ηθελα να παρω στον λαιμο μου καποιον που θα ειχε ενθουσιαστει και δεν θα ηταν προσεκτικος. Ελεγξέ την και εαν ειναι ΟΚ προχωρα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι θέμα γρίφου είναι θέμα αναζήτησης που πρέπει να κάνεις ο ίδιος και όχι άλλοι για σένα.

Σου έγραψα τι θα έκανα εγώ στη θέση σου,οπως και έχω κάνει.

Δε μπορεί κάποιος να σου μεταφέρει αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω με το ζούμ,πρέπει να το δείς.

Αν βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο κάνε το πιο απλό,βγες στο μπαλκόνι και δες έξω,μετά πάρε ένα ρολό χαρτί υγείας και δες μέσα απο τη τρύπα.Αμέσως μετα δές το ίδιο σκηνικό μέσα απο ένα ρολό κουζίνας! Η διαφορά στη ποσότητα (στο περίπου :-) ) του φωτός που θα μπεί στο μάτι σου θα είναι αντίστοιχη με 1χ, 3χ και 10χ ζουμ.Σε 30χ μαύρα μεσάνυχτα.Λιγότερο φως->υψηλότερο iso αυτόματα απο τη μηχανή.Υψηλότερο Iso ->περισσότερος θόρυβος->φτωχό αποτέλεσμα +συμπίεση jpeg ακόμα πιο φτωχό.

Θα φτάσεις στο σημείο να αγνοείς το ζουμ της μηχανής μετα το 3x.Μόνο στη περίπτωση της ''καμμίας φωτογραφίας'' που αναφέρει ο φίλος θα το κάνεις και εχει δίκαιο.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!! Θα κάνω την υπέρβαση τελικά και θα πάω για την rx100. Εντάξει λίγο ζουμ ακόμα θα το ήθελα αλλά οκ,όπως είπατε και εσείς δεν γίνετε να τα έχουμε όλα!  Και παλι ευχαριστώ!

 

Κάτι τελευταίο,η rx100 έχει μηχανικό κλείστρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα επικοινωνήσει εγώ με το παλικάρι που την έδινε στα 200. Την πούλησε αλλά έτσι και αλλιώς ήταν μεταχειρισμένη τεσσάρων ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα επικοινωνήσει εγώ με το παλικάρι που την έδινε στα 200. Την πούλησε αλλά έτσι και αλλιώς ήταν μεταχειρισμένη τεσσάρων ετών.

 

Μια χαρα. Γιατι το λες ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχουν τα χρονια? Οι Nikon D5200 ειναι μοντελο του '12 και η D7100 ειναι μοντελο του '13 και ακομη πουλιουνται καινουργια και ακομη θεωρουνται καλες μηχανες.

 

Η αποδοση μιας μηχανης εχει σημασια και κυριως εαν καλυπτει τις αναγκες σου. Το ποσο παλια ειναι και το ποσα μοντελα πισω εχει σχεση μονο με την τιμή της σε σχεση με τα νεα μοντελα ή το ποσο πωλειται η ιδια ως καινουργια.

 

Σε μηχανες με μηχανικο κλειστρο εχουν σημασια τα κλικς γιατι η ζωη του κλειστρου ειναι περιορισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες δεν διαφωνώ καθόλου. Και εγώ αγόρασα την rx100 μοντέλο του 2012. Όμως μεταχειρισμένο προιόν τεχνολογίας τεσσάρων χρόνων δεν θα αγόραζα ανεξαρτήτως κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική rx100 είναι μικρότερη και ελαφρύτερη προσόν για μερικούς το μειονέκτημα της είναι η απουσία BSI αισθητήρα άρα δεν γράφει καλά το βράδυ.

Δεν χάνει σε τίποτα η ηλικία της δεν είναι compact camera είναι premium camera φαίνεται και στο φακό αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση λειτουργικά εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την rx100,μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου! Θα επανέλθω σε καμιά βδομάδα για εντυπώσεις!

 

Μία ερώτηση,πως καθαρίζουμε από τον φακό μία μικρή δαχτυλιά που έχει και 2-3 χνουδάκια?  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την rx100,μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου! Θα επανέλθω σε καμιά βδομάδα για εντυπώσεις!

 

Μία ερώτηση,πως καθαρίζουμε από τον φακό μία μικρή δαχτυλιά που έχει και 2-3 χνουδάκια?

Ωραιος

 

Παρε ειδικα πανακια εαν θελεις απο καταστηματα φωτογραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...