Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική compact


Tribal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε σκέψου και τη περίπτωση να δώσεις τα 200 μετρητά και να πας σε μια σοβαρή κάμερα με δόσεις όπως είναι άτοκες παράδειγμα στα 600 έχει τη sony a6000 θα σου έβγαινε το υπόλοιπο για 36 μήνες δέκα ευρώ το μήνα αλλά κάνεις πραγματική αναβάθμιση και στο βίντεο.

Έτσι μια ιδέα πέταξα μήπως και αξίζει αν σκέφτεσαι σοβαρότερα το θέμα φώτο και βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνω λάθος είχες βάλει ένα link για κάποιον που την έδινε 200ε?

 

Δες μήπως σου κάνει.. http://avclub.gr/forum/showthread.php/153459-Panasonic-lumix-LX7

 

Είναι μόλις 10mp (με λίγο μικρότερο αισθητήρα από την rx100 --- 1/1.7" CMOS Sensor ενώ rx 100 --- 1" CMOS Sensor) αλλά έχει καλή ποιότητα και αρκετές δυνατότητες και η τιμή που την δίνει είναι οκ θεωρώ (συνήθως από 200 μήν πω 250 παίζει σε αγγελίες).

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=9HB8irsxcyY&t=64s

 

 

 

http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_lx7_review/sample_images/

 

https://www.flickr.com/search/?text=Panasonic%20DMC-LX7&dimension_search_mode=min&height=1024&width=1024&media=photos&view_all=1

 

Kαι βίντεο πώς βγάζει (μήπως σε καλύπτει και σε βίντεο):

 

 

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αυτή που είδες την έχει βάλει καιρό.. μπορεί να την έχει δώσει (μπορεί και όχι) και να μην μπορεί να ενημερώσει την αγγελία μιας και είναι (από το avclub) μπαναρισμένος.

 

Την έχει βάλει και στο dpgr.gr αν δεν κάνω λάθος, αλλά τώρα δεν τη βλέπω την αγγελία να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις, αλλά χωρίς να θέλω να θίξω τον άνθρωπο.. 1) προσοχή για το μπαν (μπορεί να έχει μπαναριστεί για άκιρο λόγο όχι για κάτι σημαντικό που να σε - μας αφορά), 2) πώς θα τον βρεις αφού μπαναρισμένος;; χαχ

 

Εκτός αν του στείλεις στο dpgr pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη και από το forum για τα εξωτερικά λινκ που οδηγούν σε άλλα φόρουμ. Αν υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα παρακαλώ να διαγραφούν.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα συγκρίνεις τις φωτογραφίες που θα βγάλεις με τη καινούργια που τελικά θα πάρεις σε σχέση με αυτές που έβγαζες με τη γρια ,θα απογοητευτείς :-)

Σε οτι αφορά το ζούμ,όταν με το καλό θα βγάλεις φωτογραφία με τις συγκεκριμένες sony σε 20x ή 30x τότε και σχεδόν ακαριαία θα καταλάβεις γιατί η rx 100 έχει ''μόνο'' 3,6x :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε μπέρδεψα,έχεις τα νούμερα,τις προδιαγραφές κτλ,δες και στη πράξη ομως το αποτέλεσμα.

Κάνε το πιο απλό ,πάρε τη μηχανούλα σου και επισκέψου πχ ένα πλαίσιο,ρώτα το πωλήτή αν εχει εκθεσιακές αυτές που σε ενδιαφέρουν.

Ξηγήσου στο πωλητή''φίλος έχω φέρει δική μου μνήμη και τη παλία μου μηχανή,θέλω να βγάλω φωτογραφίες με αυτές τις τρείς το ίδιο θέμα για να αποφασίσω,μπορώ;''.

Τράβα πχ μια αφίσα που θα έχουν εκεί ή μια βιτρίνα στο αυτόματο ή iauto και με τις 3 μηχανές με όσο το δυνατόν ίδιες συνθήκες φωτισμού.

Βγάλε και μια αντίστοιχη με τη δική σου.Αν ζηλέψεις και καμμιά άλλη, χτύπα.Καμμιά α5000 ή α6000 για να δεις και τι βγάζουν και οι πιο ακριβές(με 3x ζουμ μονο χεχεχε).

Πήγαινε σπίτι και δες τΙς στην οθόνη σου :-)

Δες ,κρίνε και αποφάσισε σύμφωνα με τα μάτια σου.

Μη ξεχάσεις να βγάλεις και μια 20x......έστω κάτι σε 5-6x αν δεν έχει βάθος ο χώρος.Θα ''ενθουσιαστείς'' με το ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,παρόλα αυτά δεν κατάλαβα το πρώτο σου ποστ! Γιατί να απογοητευτώ? Η παλιά βγάζει καλύτερες?

 

Επίσης θα ήθελες να μου πεις γιατί η rx έχει μόνο 3,6? 

 

Καλό είναι όταν λέμε σε κάποιον κάτι και ιδικά όταν αυτός δεν γνωρίζει και πολλά να εξηγούμε και να μην μιλάμε με γρίφους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...