Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική compact


Tribal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

 

Ψάχνω για καινούρια φωτογραφική μιας και αυτή που έχω τώρα έκλεισε ήδη 13 χρόνια ζωής και έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία της! Ψάχνω για compact γιατι την θέλω κυρίως για ταξίδια αλλά να βγάζει και σχετικά καλά καλά HD video για μην αγοράζω και βιντεοκάμερα.

 

Είμαι μεταξύ: Sony Cyber-shot HX60 και Sony Cyber-shot WX350

 

Τι γνώμη έχετε για αυτές? Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι τα 200 περίπου ευρό? 

 

 Ευχαριστώ εκ τον προτέρων  :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτη την τιμη δεν υπαρχει κατι αλλο αξιολογο ή καλυτερο.

 

Η HX60 εχει μεγαλυτερη χρηστικότητα, καλύτερη οθόνη, λιγο μεγαλύτερη αναλυση, μεγαλυτερο zoom και εως 30'' διαφραγμα για βραδυνες ληψεις (η WX350 εως max 4").

 

Η WX350 απο την αλλη, ειναι μικρότερη, φθηνότερη, φοραει την ιδια μπαταρια αλλα κραταει παραπανω ομως, εχει αισθητηρα με λιγο μικροτερη αναλυση αλλα αυτο τον βοηθαει να αποδιδει λιγο καλυτερα σε υψηλα ISO.

 

Δεν αναμένεται καμια φοβερη ποιοτητα φωτογραφιας απο καμια τους οποτε εγω θα πηγαινα στην WX350 που δινει ελαχιστα λιγοτερο θορυβο σε υψηλα ISO και ειναι και φθηνοτερη και μικροτερη και ελαφρυτερη. Το 20x zoom το θεωρω ικανοποιητικο και απο μια compact δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις απο χειρισμο και μενου μιας και συνηθως φωτογραφιζεις στο auto. Βραδυνες ληψεις long exposure σε τριποδο με compact παλι δεν εχω κανει ποτε οποτε τα 4" μου ειναι υπεραρκετα.

 

Εαν παω στα 240€ της HX60 τοτε μπαινω σε αλλες σκεψεις οπως να βρω σε αυτα τα λεφτά μια μεταχειρισμενη Sony RX100.

 

Βεβαια εσυ αποφασιζεις με τα δικα σου κριτηρια.

 

Οι κορυφαιες ισως της κατηγοριας ειναι οι Lumix αλλα πανε ακριβα.

 

Σε κάθε περιπτωση αξιζει πολυ περισσοτερο εαν μπορεις, να διαθεσεις αλλα 100€ και να παρεις αυτη:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/821855-sony-rx1003-έτη-εγγύηση16-gb-sdθήκη-αγορά-31122016/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Δυστυχώς  τα λεφτά για την rx100 είναι πολλά για το Budget μου. Ακόμα και αυτή που είπα στο πρώτο μου ποστ σκέφτομαι να την πάρω μεταχειρισμένη αν την βρω! Επίσης θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ζουμ από το 3,6 που έχει η rx100.

 

Αυτή την στιγμή έχω αυτή την sony και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της! Απλά θέλω λίγο παραπάνω ζουμ,ανάλυση και κυρίως video. Αν μία από τις 2 που προανέφερα στο 1 μου ποστ βγάζει (αν όχι καλύτερες) τουλάχιστον ισάξιες φώτο,τότε μαζί με την επιλογή του βίντεο θα με κάνει να την αγοράσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα WX350 λες από την ΗΧ60,ε? 

 

Αυτή που έχω τώρα έχει Carl Zeiss φακό και ccd sencor που απόσο ξέρω είναι καλά,ιδικά ο ccd σε σχέση με cmos που έχουν οι wx350 και hx60. Γιαυτό και σε ρώτησα για το αν θα είναι καλύτερη ή οχι η καινούρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα WX350 λες από την ΗΧ60,ε? 

 

Αυτή που έχω τώρα έχει Carl Zeiss φακό και ccd sencor που απόσο ξέρω είναι καλά,ιδικά ο ccd σε σχέση με cmos που έχουν οι wx350 και hx60. Γιαυτό και σε ρώτησα για το αν θα είναι καλύτερη ή οχι η καινούρια!

 

CMOS for ever?

Γιατί επικράτησαν των CCD

Οι πρώτες ψηφιακές μηχανές και οι διάδοχοί τους για αρκετό καιρό φορούσαν αισθητήρες με αρχιτεκτονική CCD (Charge Coupled Devices) δηλ. ειδικά chip με φωτοστοιχεία (φωτοδιόδους) που αξιοποιούν το φωτοβολταϊκό φαινόμενο – δηλ. την ιδιότητα κάποιων ημιαγωγών να μετατρέπουν τα φορτισμένα ηλεκτρόνια που προσπίπτουν στην επιφάνειά τους σε ηλεκτρική τάση. Τα CCD κυριάρχησαν για αρκετά χρόνια βασισμένα στην πολύ καλή τους απόδοση και στην …αποκλειστικότητα: λειτουργούν δηλ. μόνον και μόνον ως μετατροπείς φωτός σε ηλεκτρική τάση. Σε ένα εξ ολοκλήρου ψηφιακό κόσμο με άπειρα 0 και 1, είναι δύσκολο να κατανοήσουμε ότι στην πράξη οι αισθητήρες των ψηφιακών μας μηχανών εργάζονται αναλογικά: απλώς μετατρέπουν το φως σε διαφορές τάσης (βολτάζ). Στη συνέχεια ένας αναλογικο-ψηφιακός (Α/D) μετατροπέας αναλαμβάνει την ψηφιοποίηση της πληροφορίας η οποία είναι στην πραγματικότητα grayscale (επίπεδα του γκρι) και μόνον με την εφαρμογή έγχρωμων μικροφίλτρων γίνεται “αντιληπτό” το χρώμα. Εκεί λοιπόν που κυριαρχούσαν τα CCD και τα CMOS (Complimentary Metal Oxide Semiconductors) αντιμετωπίζονταν μέχρι πρότινος ως “φτωχοί συγγενείς” η τεχνολογία ανέτρεψε το σκηνικό. Με ποιόν τρόπο συνέβη κάτι τέτοιο. Τα CMOS είχαν ένα μεγάλο πλεονέκτημα: μπορούσαν να κάνουν ταυτόχρονα πολλές δουλειές ακόμη εκτός από το ρόλο του αισθητήρα – και ένα μειονέκτημα: το θόρυβο. Σιγά σιγά ξεπεράστηκε το μειονέκτημα του θορύβου με την εξέλιξη των τεχνικών αποθορυβοποίησης και τη σχεδίαση Back Side Illuminated (BSI) και αναδείχθηκε η πολυτάλαντη προσωπικότητα τoυς. Ένα CMOS εκτός από αισθητήρας μπορεί να εκτελέσει και άλλους ρόλους απλά αναθέτοντας σε κάποιους ημιαγωγούς να κάνουν την φωτομέτρηση, το Α/D converter κλπ. Δηλ. πολλές δουλειές σε ένα μόνον ολοκληρωμένο κύκλωμα.Οι πρώτες εφαρμογές CMOS προήλθαν από την Canon με τη ρεφλέξ D30 το 2000. Aκολούθησε πολύ αργότερα η Sony με τους αισθητήρες των Nikon D300 και Sony Alpha 700 (2007). Έκτοτε άρχισε ένας φρενιτιώδης ρυθμός ανάπτυξης του CMOS που την τελευταία πενταετία κατάφερε να εκτοπίσει πλήρως το CCD. Toν αποφασιστικό ρόλο έπαιξε η τελευταία γενιά πολύ γρήγορων CMOS με απίστευτο refresh (ανανέωση καρέ) που διευκολύνουν α. το burst mode (λειτουργία ριπής, σαν το παλιό καλό motor drive με πολλά καρέ το δευτ.) και β. το video αφού έχουν στο …τσεπάκι το High Definition με 60fps και πολύ καλές συμπιέσεις. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

 

http://www.photo.gr/know-how/ta-format-ton-esthitiron/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά την hx60:  http://www.insomnia.gr/topic/606606-camera-sony-cybershot-dsc-hx60-195€-crazysundays/?p=54795275

 

Kαι γενικά φαντάζομαι και για την wx350 θα ισχύει το ίδιο.

 

Ίσως σου κάνει η πιο οικονομική Nikon s7000. Όχι ότι τα πηγαίνει καλύτερα στον θόρυβο αλλά κουβέντα να γίνεται..

 

Εdit: Μιας και κοιτάς και για μεταχειρισμένες, δες μήπως την έχει ακόμα: http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/800109-sony-wx350/

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κοίταξα τόσες φορές τις αγγελίες αυτή δεν την είδα!! Σ'ευχαριστώ πολύ στρατηγέ!! :D

 

Κοίταξα και για picture samples και η wx350 παρότι λιγότερα mp σε σχέση με την hx60,μου φάνηκε πιο καλή,ιδικά σε μεγαλύτερα iso.

Ενταξει δεν ασχολούμαι και επαγγελματικά,ούτε καν ερασιτεχνικά με τις φώτο,απλά θέλω και μ'αρέσει να βγάζω ωραίες φώτο στις διακοπές. Οπότε μαζί με το βιντεο που απόσο είδα είναι επίσης καλό,νομίζω πως η wx350 θα με καλύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις σονυ δεν ξερω,αλλα η νικον σ7000 που αναφερθηκε πιο πανω,βγαζει πολυ καλο βιντεο,οχι απο την αποψη ποιοτητας,που ειναι πολυ καλη,αλλα απο θεση φωτεινοτητας.δεν ξερω πως τι σεταπ εβαλε σε αυτην την σειρα,αλλα αυτα που καταγραφει η σειρα ς,δεν μπορει ουτε η ακαθρεπτη σειρα της νικον να τα καταγραψει ,παρα μονο με προβολακια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η S7000 απ οσο ξερω δεν εχει manual control και αν και με μια point & shoot τραβας συνηθως στο auto, το θεωρω πολυ περιοριστικο. Επισης σε ποιοτητα φωτογραφιας θεωρω οτι ειναι αρκετα χειροτερη απο τις δυο Sony.

 

Η WX350 ειναι καλυτερη απο την HX60 ακριβως επειδη εχει μικρότερης αναλυσης αισθητηρα, αρα μεγαλυτερη επιφανεια σε κάθε Pixel της, αρα καθε Pixel δεχεται περισσοτερο φως σε σχεση με το Pixel της HX60 και περισσοτερο φως σημαινει καλυτερη εικονα σε αισθητηρες ιδιας τεχνολογιας. Τα Mp δεν ειναι παντα καλα...

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ίδιο ισχύει και για τα video?

 

Όταν λες μικρότερης ανάλυσης αισθητήρα εννοείς ίδιο αισθητήρα με  λιγότερα mp?

Επεξ/σία από Tribal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ίδιο ισχύει και για τα video?

 

Όταν λες μικρότερης ανάλυσης αισθητήρα εννοείς ίδιο αισθητήρα με λιγότερα mp?

Χωρις να εχω δει βιντεο θεωρητικα η WX350 τραβαει καλυτερα στα 1080p αντι για 1080i της S7000.

 

Ναι. Η αναλυση ειναι τα Mp. Σου δινουν μεν περισσοτερη λεπτομερεια σε καλο φωτισμο, χανεις ομως την ποιοτητα της φωτογραφιας σου οσο αυτος χαμηλωνει. Οι αισθητηρες των compact ειναι πολυ μικροι. Κανονικα δεν θα επρεπε να εχουν με την σημερινη τεχνολογια πανω απο οριακα 12Mp. Αλλωστε τα 8Mp ηδη ειναι υπεραρκετα για μια φωτογραφικη αυτης της κατηγοριας που δεν μεγενθυνεις ποτε πολυ ουτε και επεξεργαζεσαι τις φωτογραφιες σου (δεν εχουν να σου δωσουν και τιποτε παραπανω απο τα βασικα άλλωστε) και εχει και μεγαλο οπτικο zoom.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pasm mode δεν εχει ουτε wx350.οταν προμοταρεις μια μηχανη,δινε πιο ακριβεις πληροφοριες.η σειρα wx ειναι υπερεκτιμημενη για τα χρηματα.η σειρα hx ειναι πιο τιμια,αλλα μεχρι και την hx50,δεν ειχαν ακριβη αποτυπωση χρωματων σε ηλιοφανεια,ειχαν ομως λιγο καλυτερη αποδοση σε χαμηλου φωτισμου φωτογραφιες.επισης,η ιδια σειρα,σε παλαιοτερα μοντελα,νομιζω στο hx20, ειχε διαφραγμα δυο θεσεων,τερμα ανοιχτο ή τερμα κλειστο,δεν ειχε ενδιαμεσες θεσειςη διαφορα που μαλλον υποθετεις,λογω μικροτερης αναλυσης σε ιδιο μεγεθος αισθητηρα,ειναι ανυπαρκτη.ουτε σε εργαστηριο θα φανουν διαφορες..

η ς6500 εχει 1080p.λιγο δυσκολο να μην εχει η 7000.

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτον να ξεκαθαρισω να δεις τι λεω στο αρχικο ποστ και οπως τονιζω σε καθε απαντηση μου αυτο αφορα δικες μου επιλογες με τα δικα μου κριτηρια και ο καθενας ωφειλει να αποφασιζει με τα δικά του.

 

ΟΛΕΣ οι compact ειναι υπερτιμημένες. Δεν μπορει να παιρνεις μετρια compact με 240€ και με +100€ να παιρνεις την RX100!! και με 300€ να παιρνεις το κιτ της Nikon D3300!!!

 

Καμία compact (εκτος απο τυπου RX100 κλπ) δεν θα σου δωσει κατι παραπανω απο το κινητό σου σημερα με μονο πλεονεκτημα το οπτικο zoom τους και τιποτε αλλο.

 

Δεν προμοταρω τιποτε απλα αυτη ειναι η γνωμη μου. Γιατι αυτο ειναι κακο; Σεβαστη και η δική σου.

 

Η WX350 εχει ενα P mode αλλα τελικα εχεις δικιο γιατι σε αυτο μπορεις να ρυθμισεις μονο το WB και το ISO. Γραψε λαθος. Η HX60 εχει manual control οποτε αυτο ειναι αβανταζ.

 

Επισημα απο την Nikon τα specs της S7000:

 

Movie

Full HD: 1920x1080/ 30p

Full HD: 1920x1080/ 25p

Full HD: 1920x1080/ 60i

Full HD: 1920x1080/ 50i

HD: 1280x720/ 30p

HD: 1280x720/ 25p

HS 1920x1080/ 15p

HS 1920x1080/ 12.5p

VGA 640x480/ 30p

VGA 640x480/ 25p

ISO Sensitivity

 

ISO 125 - 1600

ISO 3200, 6400 (available when using Auto mode)

 

http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/compact-digital-cameras/coolpix-s7000.html#tab-ProductDetail-ProductTabs-TechSpecs

 

Οι compact εχουν κακη ποιοτητα εικονας. Οποτε και μισο κλικ καλυτερη να εχει η WX350 εγω το θελω. Προσωπικη μου αποψη.

 

Εαν ειναι να δωσω 240€ για την HX60 τοτε προτιμω να δωσω οπως ηδη εχω πει 270€ και να παρω αυτη την RX100 πχ http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/822136-sony-rx100/ ή με 300€ να παρω αυτη ολοκαινουργια και με 3 χρονια εγγυηση http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/821855-sony-rx1003-έτη-εγγύηση16-gb-sdθήκη-αγορά-31122016/

 

Οτι χασεις απο zoom το κερδιζεις σε ποιοτητα εικονας και κανεις crop και ερχεσαι και καταληγεις και παλι με καλυτερη εικονα απο τις αλλες.

 

Εαν δεν μπορουσα ή δεν ηθελα να δωσω τοσα θα επαιρνα την μεταχειρισμενη WX350 που αναφερθηκε πιο πανω.

 

Και παλι λεω οτι ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις βασισμενες στα δικα μου κριτηρια

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό διάβασμα λέω να περιμένω να βρώ καμία rx100 μεταχειρισμένη κοντά στα 200ε (δυστηχώς δεν μπορώ παραπάνω) μιας και βλέπω πως οι φωτογραφίες της και τα βίντεο είναι πολύ καλύτερα από της wx350. Βέβαια εκτός από το οικονομικό είναι και το ζουμ αλλά πιστεύω πως καλύτερα είναι μικρό ζουμ κ ποιότητα παρά το ανάποδο.

 

Η rx100 έχει μηχανικό κλείστρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...