Προς το περιεχόμενο

Μέγεθος σκληρού, κάθε εφαρμογή δείχνει και άλλο


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Στον 1TB HDD μου είχα ένα partition ntfs και ένα ext4. Διέγραφα το ntfs και το ενσωμάτωσα στο ext4. 3 διαφορετικές εφαρμογές μου δείχνουν διαφορετικό μέγεθος για τον δίσκο. Τι να κάνω; 

https://s29.postimg.org/mwd3neonb/2016_12_27_21_56_41.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχει να κανει με το πως οριζει το kbyte το καθε προγραμμα...το τι λενε αυτα εσενα τι σε κοφτει?μην σου φαγανε κανα γιγα ?:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα το resize εχεις κανει reboot?

μετα παιζει το πως κανει τον υπολογισμο το καθε προγραμμα ( /1000 ή 1024)

και αμα μετρα και τα blocks (συνηθως εως 5%) που δεσμευει

για το journaling του ext4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

restart εχω κάνει,  δλδ στην ουσία ο χώρος μου είναι 1tb απλώς μου δείχνει λιγότερα; σαν τις ram που αντί να είναι 8 είναι 7,7; Ποια είναι η λογική σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνημη μπορει να ειναι "λειψη" και για αλλους λογους.. π.χ. ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

 

Στους δισκους μια ζωη μας κλεβανε..ειτε για διαιρουσανε δια 1000 ειτε γιατι καβατζαρει ο δισκος ενα μικρο χωρο..οταν αρχιζουν να σκανε τα bad sectors σαν ποπκορν να μπορει να κανει τραμπα με τα καβατζα.

 

Εν ολιγοις εχεις 1ΤΒ , αλλα χρησιμοποιουμενα ειναι λιγο λιγοτερα...μην το πολυζαλιζεις το θεμα :)

 

EDIT : Στον δικο μου εσωτερικο 1ΤΒ του φορητου..λεει 931GB (σε windows) ..οποτε λιγο πολυ αυτο το νουμερακι να ψιλοπιστεψεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μνημη μπορει να ειναι "λειψη" και για αλλους λογους.. π.χ. ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

 

Στους δισκους μια ζωη μας κλεβανε..ειτε για διαιρουσανε δια 1000 ειτε γιατι καβατζαρει ο δισκος ενα μικρο χωρο..οταν αρχιζουν να σκανε τα bad sectors σαν ποπκορν να μπορει να κανει τραμπα με τα καβατζα.

 

Εν ολιγοις εχεις 1ΤΒ , αλλα χρησιμοποιουμενα ειναι λιγο λιγοτερα...μην το πολυζαλιζεις το θεμα :)

 

EDIT : Στον δικο μου εσωτερικο 1ΤΒ του φορητου..λεει 931GB (σε windows) ..οποτε λιγο πολυ αυτο το νουμερακι να ψιλοπιστεψεις...

Όπως σου είπε και ο mphxths, είναι ανάλογα με ποια μονάδα γίνεται η διαίρεση.

 

Στο διεθνές σύστημα SI, τα συγκεκριμένα προθέματα ορίζονται με βάση δυνάμεις του 10. Δηλαδή το K σημαίνει 10^3 (χίλια), το M σημαίνει 10^6 και πάει λέγοντας. Επειδή όμως στους υπολογιστές έχουμε δυνάμεις του 2, έχει πιο πολύ νόημα να χρησιμοποιούνται δυνάμεις του 2. Έτσι οι μονάδες μας είναι KiB = 2 ^ 10 (1024), MiB = 2 ^ 20 (1048576), κτλ απλά καταχρηστικά πολλές φορές βλέπεις να αναφέρονται απλά σαν KB, MB, GB, κτλ χωρίς το ενδιάμεσο i.

 

Ας δούμε τώρα τον σκληρό σου. Όπως βλέπουμε στην φωτογραφία που έβαλες, ο σκληρός σου έχει 1000204886016 bytes.

 

% bc
bc 1.06.95
scale=3

1000204886016/1024
976762584.000

1000204886016/1024/1024
953869.710

1000204886016/1024/1024/1024
931.513
Όπως βλέπεις, ο σκληρός σου ισοδυναμεί με 976,762,584KiB ή 953,869 MiB ή 931 GiB (το νούμερο που σου είπε και ο mphxths).

 

Οι κατασκευαστές σκληρών χρησιμοποιούν τα προθέματα με τις δυνάμεις του 10 επειδή τους συμφέρει να βγαίνει μεγαλύτερο νούμερο. Έτσι σου μαρκετάρουν ένα σκληρό 1TB αντί για 0.90TB. Δεν σε κορόϊδεψαν γιατί ο σκληρός όντως έχει 1 δισεκατομμύριο bytes (και μάλιστα έχει 204,886,016 bytes παραπάνω) απλά το μικρότερο νούμερο που βλέπεις είναι με μια άλλη θεώρηση.

 

Σκέψου ότι βλέπεις σε ένα site ότι θα κάνει 0 βαθμούς Κελσίου και σε ένα άλλο να λέει ότι θα κάνει 32 Φαρενάιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...