Προς το περιεχόμενο

[DSLR]Nikon D3300 AFP 18-55 @kotsovolos 299€


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

d3300 μακραν

σε αισθητήρα ναι και άρα σε ποιότητα φωτογραφίας αλλά όχι σε χειρισμό ούτε σε κανονικό AF σε βιντεο (η 100d μόνο το κάνει αυτό). Και εγώ d3300 θα επέλεγα απλά θα ήξερα ότι υστερεί κάπου (χειρισμό με μικρό έλλειμμα σε δυνατότητες και AF στο βίντεο).

 

Από τις canon την 100d μόνο θα κοιτούσα (υστερεί σε αισθητήρα σε σχέση με την d3300 αλλά έχει touch screen και ανώτερο χειρισμό και ομαλό/κανονικό AF στο βιντεο αν έχει τον STM φακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στους δύο φακούς προσωπικά θα προτιμούσα τον 18-55 ακόμα και χωρίς VR. Ο 55-200 δεν είναι καλός.

 

Επειδή βλέπω πολλά σχόλια γενικά, να πω το εξής για επίδοξους αγοραστές.

Μιλάμε για entry level κάμερες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακές κάμερες, σημαίνει όμως ότι δεν μπορούν να φτάσουν στα επίπεδα πολύ καλύτερων μηχανών στα χέρια ανθρώπουν που ξέρουν. Απευθύνονται σε σχετικά αρχάριους και γι' αυτούς υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις. Μπορούν να βγάλουν εξαιρετικές φωτογραφίες.

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία λοιπόν για πρώτη φορά δεν θα χάσει κάτι αν δεν δώσει παραπάνω χρήματα. Χίλιες φορές να βελτιώσει την τεχνική του, να ασχοληθεί με τη θεωρία, ακόμα και με την επεξεργασία από το να σκορπάει παραπάνω χρήματα.

Έτσι κι αλλιώς, μπορεί να επενδύσει αργότερα σε καλύτερους φακούς.

Καλά κάνουν τα παιδιά παραπάνω και αναλύουν κάποια πράγματα, αλλά για ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά η κάμερα θα τους υπερκαλύψει και η τιμή είναι εξαιρετική.

 

Ακριβώς. Πέρασα από αυτό το στάδιο με την 1000D. Την κράτησα περισσότερο από 4 χρόνια και ασχολήθηκα πάρα πολύ με το μηχάνημα. Χιλιάδες κακές φωτογραφίες, ελάχιστες σωστές. Πολύ διάβασμα, πολλά tutorials, πολύ trial and error. Όταν ένιωσα πως ήθελα το κάτι παραπάνω, δοκίμασα από φίλο μια FF και απέκτησα μια 5DmkIII που με συντροφεύει μέχρι και τώρα. Από την 1000D κέρδισα εμπειρία και γνώσεις από την 5D κερδίζω σε specs (υψηλή απόδοση σε μεγάλα ISO, ταχύτατο AF, ποιοτικότεροι φακοί κλπ κλπ).

 

Οπότε αν τα ζυγίσω, το entry level μηχανάκι που κοστίζει 8 φορές (!) λιγότερο από την (semi)pro μηχανή μου, μου προσέφερε όλα αυτά που ήθελα για να αγαπήσω την φωτογραφία. Οπότε μην κολλάτε σε specs, αγοράστε ο,τι αντέχει η τσέπη σας και βγείτε έξω και αρχίστε τα clicks.

οι κανον ακομα κανουν AF το βραδυ με προφλασιες ?

 

Προφλασιά; Τι είναι αυτό; Δεν έχω built in φλας. :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα

τα Low end σωματα της κανον δεν εχουν AF assist lamp οπως της νικον...

 

Η αλήθεια είναι πως πρόσφατα είχε μια φίλη μια D3200 και σε low light έδινε πόνο η λαμπούλα. Εγώ αν θυμάμαι καλά πετούσα το built-in φλας, έκανε focus και το έκλεινα χειροκίνητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Τελικά παρήγγειλα την D3300 με τον VR φακό στα 329 από Link.png Site: ΜΜ διότι είχα και μία δωροκάρτα 120€, οπότε είμαι εν αναμονή της παραλαβής της.

 

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα παρει πακετο με 2 VR φακους (εναν για κοντα και εναν για μακρια, δεν θυμαμαι τωρα και δεν την εχω μπροστα μου) και ποτε δεν καταλαβα το VR τι σημαινει (εχει και διακοπτη αν θυμαμαι πανω που λεει VR on/off η κατι αναλογο) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι είδα το public την έβαλε στα 369.

 

Αξίζει η διαφορά των 70 ευρώ για τον VR φακό;

Στα φυσικά καταστήματα την έχει ακόμα στα 329. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο κατάστημα του Mediterranean cosmos που ήμουν λίγο νωρίτερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...