Προς το περιεχόμενο

[DSLR]Nikon D3300 AFP 18-55 @kotsovolos 299€


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε καν

παρτην στα 299.

υστερει στο βιντεο wtf?

ο μαμα φακος ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τους προηγουμενους 18-55

ειδικα στο θεμα εστιασης, ειναι ταχυτατος αθορυβος και ακριβεστατος.

'Eχει 6 dslr οπότε κάτι θα ξέρει για to video, μου ανέφερε μοντέλο της canon αλλά δεν θυμάμαι ποιο. Στη φωτογραφία αρκετά καλη στα χρήματα της . Όσο για τον φακό φαντάζομαι θα μιλάει για άλλον aftermarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι χαιρω πολυ, ο μαμα φακος ειναι πατος σε σχεση με τους aftermarket

αλλα εχει βελτιωθει αρκετα σε σχεση με τους προηγουμενους

 

ετσι κι αλλιως ο μεσος νουμπας χρηστης που θα παρει την 3300, θα εχει ως μετρο συγκρισης κινητο η καμια αλλη σαπιομηχανη, οχι την red epic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ενω δεν έχετε βάζετε ένα κάρο δόσεις δεν το κατάλαβα ποτέ.... Θύματα τις κατανάλωσης. Συγγνωμη αλλά φοιτητής δεν σημαίνει και μη σκεπτόμενος...

Δεν είπα ποτέ οτι δεν έχω,είπα οτι βολεύουν οι δώσεις. Άτοκες είναι κι βολεύει πολύ περισσότερο να δίνω 25ευρώ το μήνα παρα 300 μαζεμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ οτι δεν έχω,είπα οτι βολεύουν οι δώσεις. Άτοκες είναι κι βολεύει πολύ περισσότερο να δίνω 25ευρώ το μήνα παρα 300 μαζεμένα.

 

Παλι δεν πιανω την λογικη του οτι δεσμευομαι να δινω με δοσεις ενω τα εχω.... Εδω ειναι το τελειως παραλογο.τεσπα μην βγαζω το θεμα εκτος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο 50-200 που το είχα και αυτόν και δίνεται στο άλλο πακέτο είναι με μια λέξη σκουπίδι.

Όλα αυτά αφορούν όποιον θέλει να ασχοληθεί λίγο παραπάνω , αν η μηχανή είναι στο auto και μόνο

όλα αυτά που γράφω δεν έχουν καμιά σημασία.

εγω προσωπικα εχω παραγγελιει την προσφορα του πλαισιου με τον 55-200 και ενω μπορω δεν την ακυρωνω. ειναι ενας φακος που μονος του ο 50-200 κοστιζει στο σκρουτζ 185 ευρώ, η προσφορα δινει και τσαντα και τριποδο που κανουν κανα 30 αρι (δεν ειναι κατι σπουδαιο αλλα οκ). συνεπώς αμα τα βαλεις κατω πιο κερδισμενος εισαι με αυτη την προσφορα.

και ο 50-200 γιατι ειναι σκουπιδι? εξαρταται τη χρηση που κανει ο καθενας...για αλλους ειναι χρησιμος και για αλλους οχι.

εγω παντως θα παρω αυτη του πλαισιου στα 500 με τον 55-200. την θεωρω καλυτερη προσφορα (ασε που αυτη η προσφορα δεν ειναι με τον ιδιο φακο. ειναι με τον vr 18-55 οποτε μιλαμε και για καλυτερο σε σταθεροτητα φακο ακομα και στο 18-55). συνεπως καποιος που θα χρησιμοποιει τον 55-200 και οι φωτογραφιες του τον χρειαζονται αυτον το φακο,  πρεπει να παρει αυτη την προσφορα στα 500 ευρω με τους δυο φακους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα εχω παραγγελιει την προσφορα του πλαισιου με τον 55-200 και ενω μπορω δεν την ακυρωνω. ειναι ενας φακος που μονος του ο 50-200 κοστιζει στο σκρουτζ 185 ευρώ, η προσφορα δινει και τσαντα και τριποδο που κανουν κανα 30 αρι (δεν ειναι κατι σπουδαιο αλλα οκ). συνεπώς αμα τα βαλεις κατω πιο κερδισμενος εισαι με αυτη την προσφορα.

και ο 50-200 γιατι ειναι σκουπιδι? εξαρταται τη χρηση που κανει ο καθενας...για αλλους ειναι χρησιμος και για αλλους οχι.

εγω παντως θα παρω αυτη του πλαισιου στα 500 με τον 55-200. την θεωρω καλυτερη προσφορα (ασε που αυτη η προσφορα δεν ειναι με τον ιδιο φακο. ειναι με τον vr 18-55 οποτε μιλαμε και για καλυτερο σε σταθεροτητα φακο ακομα και στο 18-55). συνεπως καποιος που θα χρησιμοποιει τον 55-200 και οι φωτογραφιες του τον χρειαζονται αυτον το φακο,  πρεπει να παρει αυτη την προσφορα στα 500 ευρω με τους δυο φακους.

 

Και εγώ είμαι μπλεγμένος ανάμεσα στις δύο προσφορές και δεν μπορώ να αποφασίσω. Κλείνω μάλλον σε αυτή του πλαισίου. 

Πάντως και στην προσφορά του πλαισίου δεν αναφέρεται ο 18-55 VR αλλά ο απλός 18-55. VR είναι 55-200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σκουπίδι σαν ποιότητα εικόνας ο 50-200 ειδικά μετά τα 185mm.

Τον είχα και τον έδωσα γιατί ήταν στα δικά μου ματιά κάτω του μετρίου το παραγόμενο αρχείο.

Το τρίποδο που δίνουν είναι από τα χειρότερα και επίφοβο για απώλεια στήριξης με ένα ελαφρύ κούνημα ή αέρα και πτώση της μηχανής.

Η τσάντα καλούτσικη είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίζουμε..

 

Η μηχανή είναι γενικά καλή (εδώ ένα ρεζουμέ) αλλα όχι τέλειο πακέτο να μην μπορείς να αντισταθείς που λέμε.

Ο αισθητήρας της ειναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν και άρα η ποιότητα εικόνας που δίνει χάρη σε αυτόν. Ομως!

 

Ναι υπάρχει όμως και να το διαβάσετε καλά οι ενθουσιώδεις.. 

 

1. ο φακός είναι ο απλούστερος που κυκλοφορεί στην nikon, τουλάχιστον είναι μικρός (μαζεύει). Αποτελεί και δόλωμα για αγορά αργότερα μεγαλύτερου/καλύτερου/ακριβότερου. H έλειψη vr θα πει μερικά στοπ πιο εύκολα κουνημένες φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό (το Vr αν είχε αφορά κούνημα των χεριών όχι των αντικειμένων φυσικά καθώς αυτό δεν αποφεύγεται). Εγω πάντως ζω και χωρίς αυτό σε DSLR.

2. η μηχανή έχει επίτηδες από την nikon περιορισμούς στο χειρισμό (πχ δεν έχει bracketing, δεν έχει άμεσα πλήκτρα λειτουργιών, χωμένα/κρυμμένα χρήσιμα πράγματα σε περίεργες θέσεις στο μενού) και αν ρωτάτε εμένα γενικά εκνευριστικό χειρισμό για DSLR (σε σχέση πχ με canon) αλλά οκ.. όλα συνηθίζονται. Ευτυχώς έχει ενα κακώς τοποθετημένο FN πλήκτρο που μπορείς να το κάνεις κάτι (πχ iso set αλλά δεν είναι όλες οι ρυθμίσεις εκεί). 

3. για το βιντεο όσοι δεν είχαν τραβήξει ποτέ βιντεο από dslr ας μην βιάζονται να ενθουσιαστούν. Το κυρίως πρόβλημα δεν είναι η ανάλυση ή τα fps (που είναι ασφαλώς καλά) αλλά ότι αυτοί οι φακοί και η τεχνολογία αυτόματης εστίασης με (contrast based) Που έχουν οι nikon στο video (και όχι Phase based όπως όταν τραβούν φωτογραφίες) τις κάνει με προβληματικό AF (στο βίντεο μιλάμε!). Ο φακός παίζει και ακούγεται. Τόσο που για να έχεις βίντεο της προκοπής το γυρνάς στο MF το οποίο μια χαρά είναι για καλλιτεχνήματα και ταινίες μικρού μήκους αλλά όχι για καθημερινότητα.  Επίσης παίρνει εξωτερικό μικρόφωνο αλλά πάντως το ενσωματωμένο είναι μονοφωνικό. Δεν ενδείκνυται για χειροκίνητες ρυθμίσεις στο βίντεο αλλα μάλλον δεν αφορά τους περισσότερους αυτό.

 

Οσοι είστε των compact ή των κινητών πριν πάρετε μια (οποιαδήποτε) dslr να στεφτείτε και τις mirrorless (ιδια ποιότητα φωτογραφίας με SLR αλλα σε μικρό πακέτο). Προσωπικά σας προτείνω κάποια σαν την sony a5000 που overall είναι πιο κατάλληλη για εσάς (πχ έχει κανονικό βίντεο όπως θα το περιμένατε και είναι πολύ πιο άνετες λόγω μεγέθους/βάρους). 

 

Υ.Γ. Κάτοχος και των δύο συστημάτων (DSLR-canon, Mirrorless-sony και άλλων μηχανών). 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Media Markt παίζει και η D3400M στα 370€ + τσάντα μεταφοράς..

 

Link.png Site: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_nikon-d3400-af-p-18-55-mm-f3-5-5-6g-black-kit-vba490-k002-1190860.html

 

Το ίδιο και στο πλαίσιο http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-D3400-Kit-18-55mm-VBA-490-K002.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...