Προς το περιεχόμενο

HDMI σε Optimus laptop


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες,

 

Έχω ένα ΗΡ debian optimus laptop με nVdia GTX 960 με τους κλειστους drivers 367.57 και bumblebee.
Το πρόβλημα που έχω είναι πως δεν μπορώ να το συνδεσω μεσω HDMI σε TV.

Ακόμα και όταν είναι είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση, το output του xrandr μου βγάζει πως το HDMI είναι disconnected.

Κάπου διάβασα πως το HDMI είναι συνδεδεμένο με την εξωτερική GPU.
Έχετε καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω για να δουλέψει?

 

 

Ακόμα κάτι άλλο, μετά από την αναβάθμιση του kernel σε 4.8, το nvidia-settings δεν λειτουργεί, το έσβησα και το εγκατέστησα πάλι, αλλα τίποτα.
 

Να τι βγάζει

nanomater@NanoMaterLab:~$ nvidia-settings

ERROR: /usr/lib/libnvidia-gtk3.so.367.57: undefined symbol: ctk_init_check
       /usr/lib/libnvidia-gtk3.so.367.57: undefined symbol: ctk_get_display
       /usr/lib/libnvidia-gtk3.so.367.57: undefined symbol: ctk_main
       libnvidia-gtk3.so: cannot open shared object file: No such file or directory
       /usr/lib/libnvidia-gtk2.so.367.57: undefined symbol: ctk_init_check
       /usr/lib/libnvidia-gtk2.so.367.57: undefined symbol: ctk_get_display
       /usr/lib/libnvidia-gtk2.so.367.57: undefined symbol: ctk_main
       libnvidia-gtk2.so: cannot open shared object file: No such file or directory


ERROR: A problem occurred when loading the GUI library. Please check your installation and library
       path. You may need to specify this library when calling nvidia-settings. Please run
       `nvidia-settings --help` for usage information.


Γι'αυτο έχετε καμια ιδέα?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πιασουμε αναποδα..

 

Aρχικα υποθετω οτι ξερεις πως δουλευει το bumblebee

optirun blabla

για να στειλεις το blabla στην nvidia.Σκετο blabla για να παιξει με την intel.

Χοντρικα ετσι δουλευει η φαση.

 

Στην ουσια υπαρχουν 2 σετ απο ιδιες libraries..ενα σετ για την ιντελ και ενα σετ για την nvidia.

Αυτο που κανει το bumblebee ειναι να χρησιμοποιει το σετ για την nvidia οποτε εκτελειται το optirun.

Ετσι το συστημα "βλεπει" nvidia.

 

Mε την λογικη αυτη , οταν τρεχεις σκετο "nvidia-settings" το προγραμμα περιμενει να βρει nvidia και δεν την βλεπει.Αφου τρεχει στην intel.

Αν δεις και το μηνυμα λαθους..αναφερεται στις βιβλιοθηκες της nvidia..που δεν "γνωριζει" οτι υπαρχουν.

 

Για να δουλεψει σωστα το nvidia-settings θελει

optirun -b none nvidia-settings -c :8

Αν δεν εχεις κανει καμμια μαλακια με την εγκατασταση του bumblebee θα δουλεψει το παραπανω.

 

Οσον αφορα το 1ο σου προβλημα..δεν ξερω τι μπορει να φταιει..εγω στο φορητο παιζω με εξωτερικη οθονη στο hdmi και παντα βλεπω εικονα εκει.

 

Οταν συνδεεις την ΤιΒι , η τιβι τι λεει?βρισκει εισοδο?το γυρνας υποθετω στο σωστο output στην τιβι?

 

Παντως εχε υποψη σου οτι εχω παλεψει με πολλες διανομες και πολλα "γραφικα" , το optimus εχει τρελο θεμα ακομα και τωρα.

Περα απο το tearing , δεν εχω βρει ακομα γραφικο που να μπορει να ρυθμισει σωστα δυο οθονες σε optimus (εσωτερικη + εξωτερικη σε hdmi δηλ)...αυτα τα primary/secondary display και λοιπες ρυθμισεις..τις κανουν πουταναριο τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρχικά (ανάποδα και πάλι) η εντολή μου βγάζει το ίδιο output.
Το nvidia-settings σταματησε να τρεχει μετα την εγκατασταση του κερνελ 4.8...

Για το αλλο ναι, εχω τα παντα σωστα ρυθμισμενα στην τηλεοραση και απλα δεν μου δειχνει σημα, τιποτα λες και δεν εχω συνδεσει τιποτα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την αναβαθμιση του κερνελ , οι drivers της nvidia δουλευουν?

 

αν σκασεις δηλ ενα 

optirun glxgears

θα δουλεψει?

 

Λογικα με την καθε αλλαγη κερνελ πρεπει να ξαναπερνιουνται οι drivers εκτος και αν το συστημα εχει ρυθμιστει να το κανει αυτοματα.

9 στις 10 φορες , αν τους drivers τους περασες μεσα απο την διανομη..θα ξαναπεραστουν αυτοματα.

Αν εκανες καμμια εξυπναδα και τους κατεβασες απο το σαιτ της nvidia...τοτε το θεμα μολις εγινε σκατα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα παντως το xrandr εχει ψυχολογικα.

Ενα βασικο προβλημα με optimus + εξωτερικη οθονη ειναι οτι δεν αλλαζει την primary/secondary οταν αποσυνδεεις την εξωτερικη.

 

Π.χ. αν καταφερεις και δηλωσεις την εξωτερικη ως primary (και λεω καταφερεις γιατι κατι xfce εχουν θεματα σε αυτον τον τομεα) τοτε τα παντα ξεκινανε στην εξωτερικη οθονη.

Αν αποσυνδεσεις την εξωτερικη οθονη...η λογικη λεει (ετσι πραττουν και τα windows) οτι πλεον primary ειναι η μοναδικη συνδεδεμενη οθονη..η εσωτερικη.Αμ δε..ειδικα στο xfce δεν επαιξε..τα παντα εμεναν στην "αορατη" εξωτερικη και δεν μπορουσες με τιποτα να φερεις τα παραθυρα στην εσωτερικη.

Μονο αν ετρεχες το xrandr καναδυο φορες..εκανε detect ξανα τις οθονες..εβρισκε οτι η hdmi ελειπε εδω και κατι ωρες και τα εφερνε τα παραθυρα στην εσωτερικη.

Κατι που θα επρεπε το συστημα (ή το xrandr?) να τα ανιχνευει ολα αυτα σε real time.

 

Mε λιγα λογια..υπαρχουν που υπαρχουν προβληματα με το optimus , υπαρχουν και προβληματα με τα "multiple monitors".

Oλα αυτα εγκυκλοπαιδικα :)

 

Στο θεμα μας , μηπως λειπουν drivers απο τον κερνελ που περασες?Μηπως το hdmi δεν δουλευει καν?Για αυτο δεν βλεπεις εικονα καθολου?

Για δοκιμασε με παλιοτερο κερνελ (αν εχεις κρατησει) να δεις αν εκει δουλευουν ολα (hdmi , nvidia-settings)

 

Eπισης τωρα που ξαναβλεπω το μηνυμα που σου βγαζει..μιλαει για undefined symbols..μηπως κατι θελει ξαναπερασμα?Δοκιμη με παλιοτερο κερνελ θα λυσει πολλες αποριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hdmi ειναι πανω στην intel, οχι στην nvidia, γιαυτο και δεν θα το δεις την τηλεοραση σου στο nvidia-settings αλλα μονο απο καποιο frontend του xrandr.

Ποια εκδοση του nvidia-settings εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...