Προς το περιεχόμενο

SSD optimising


ΛεναΛενα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μα τιποτα δεν σε ικανοποιει? :-( (linux lite?)

 

"Linux Lite is based on the Ubuntu LTS series of releases."

 

Kαπου εκει σταματησα να διαβαζω...πρωτα αποφασισε ποια διανομη σε καλυπτει και μετα βρες τι θα προτιμησεις απο παραγωγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τη γνωμη σου ρωταω, οχι απαραιτητα τι θα βαλω...duh!

 

απο arch-based θα εβαζα antergos (γιατι βαριεμαι να σεταρω και γιατι το manjaro αν και ειναι μανουλα στις ρυθμισεις out of the box τραβαει δικη του γραμμη οσον αφορα τα ρεπος).

απο rpm-based θα εβαζα opensuse tumbleweed ή κανα korora γιατι το "σκετο" fedora ειναι καπως ασχημο.

απο deb-based κατι σε debian unstable.

Απο γραφικα θα απεφευγα xfce/lxde και λοιπα "λειψα" γιατι σε κατι δοκιμες που εκανα τις τελευταιες μερες..κατι μικρο-ελλειψεις και bugs τα καθιστουσαν μη λειτουργικα.

Αρα θα πηγαινα προς kde μερια αν και δεν το πολυγουσταρω και στην πολυ αναγκη με το μαχαιρι στο λαιμο σε κανα gnome-ειδες.

Γιατι καλα τα φρουφρου και τα αρωματα και τα παιχνιδια με themes και icons αλλα αν δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου χεσμενα τα χω ολα αυτα :)

 

Ενδεικτικα ολα αυτα..μπορει να προκυψει καποια διανομη που να στηριζεται σε αυτες και ναναι πιο ομορφη ή/και πιο λειτουργικη και να αλλαξω γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manjaro δινει καθυστερημενα κ μαζεμενα τις αναβαθμισεις του arch αλλα με αλλαγες σε settings κ γενικοτερα αμφιλεγομενες επιλογες

 

το antergos ειναι πολυ ασφαλεστερος arch installer μιας κ μετα το τελος του εχεις καθαρο arch με ενα εξτρα repo για τα numix custom εικονιδια του

 

βεβαια τις προυγουμενες μερες πρεπει να εκανα καμια 10ρια προσπαθειες να βαλω openbox k παντα δεν μου ανοιγε ουτε το tint2 ουτε το plank

 

καλο το arch αλλα αμα θες σταθεροτητα παιζεις μονο debian η ubuntu based

 

ps γυναικες ρπμ ουτε το peppermint της αρεσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρνουμαι να βοηθησω αλλο την τυπισα mphxths αναλαμβανεις :P

 

παρε ενα lubuntu 16.04 lts για να δεις πως μπορεις να αλλαξεις τα παντα ,για αυτο αλλωστε βαζεις linux

 

0ktYOLv.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://distrowatch.com/

 

δεξια εχει τις δημοφιλεστερες διανομες, κλικαροντας οποιαδηποτε βλεπεις πληροφοριες ,λινκ της σελιδας της κλπ

 

πανω εχει search ,ψαχνεις με κριτηρια πχ desktop η package manager η based to κλπ

 

για το μηχανακι σου ψαξε διανομες ειτε με xfce ειτε mate ειτε lxde αν πας σε αλλη ειτε θα χορτασεις bugs ειτε θα χορτασεις slow motion

 

επισης καλο ειναι να μην μπλεξεις αρχικα με οτιδηποτε arch εκτος αν γουσταρεις geek σκηνικα 

 

κ οτι θες ρωτας κ σου λεμε οτι ξερουμε κ εμεις

 

αααααα κ αν καταληξεις καπου πες μας να δουμε τι καπνο φουμαρεις 

 

καλα rufus σου ευχομαι :P

 

http://rufus.akeo.ie/

 

ps ubuntu flavors

https://www.ubuntu.com/download/ubuntu-flavours

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω σε ειπε τυπισσα.πωππωπω προσβολα :)

 

@imoaix

 

εκει στο file browser που χεις στο σκρινσοτ..κανε μου την χαρη και κανε resize την στηλη "Modified" και πες μου ποσο γαμηθηκε , ετσι για την ιστορια :)

 

@λεναλενα

 

Εγω ξερω οτι εισαι τρολλακι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@imoaix

 

εκει στο file browser που χεις στο σκρινσοτ..κανε μου την χαρη και κανε resize την στηλη "Modified" και πες μου ποσο γαμηθηκε , ετσι για την ιστορια :)

 

 

 

τι εχει? μια χαρα ειναι ο pcmanfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχει? μια χαρα ειναι ο pcmanfm

 

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το lxde , πολυ πιθανο να μην το κανει ο pcmanfm

 

Αν και βγαινουμε offtopic , εχει την ...πλακα του να αναφερθουμε.

Δειτε το παρακατω σκρινσοτ

https://www.dropbox.com/s/vlrg3bqrn2asbms/nautilus.png?dl=0

 

Στον 1ο nautilus πανω πανω ειναι οπως ειναι οι στηλες κανονικα.

Στον 2ο στην μεση τραβηξα την στηλη "Size" προς τα αριστερα .Αποφασισε να φερει το "Modified" μαζι του...μονο αυτο...οχι τα απο κατω του.Κανονικα δεν επρεπε καν να το ακουμπησει.

Στον 3ο κατω κατω , τραβηξα την στηλη "Modified" προς τα αριστερα .Αφενος γαμησε τελειως την στηλη "Size" , ενω θα επρεπε να σταματησει σε ενα μινιμουμ σημειο και οχι να την κρυψει τελειως,  αφετερου τα απο κατω του , δεν τα εφερε μαζι του.

 

Κοινως το resizing στηλων στον nautilus εν ετει 2016 , μπαινοντας στο 2017 , ειναι ακομα με τις πανες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις πως ειναι με το linux ,μην δουλεψει τπτ αψογα κ κυριως να παραμεινει ετσι 

 

οπως ειπα μια χαρα ο pcmanfm

 

μονο κατι κουλα με μαυρες μπαρες μου εκανε σε ενα gtk2 theme που μ αρεσε κ με ενα αλλο δεν εκανε resize καποια προγραμματα του gnome αλλα αλλαξα theme k ολα οκ προς το παρον 

 

Yv2Dc9p.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...