Προς το περιεχόμενο

sony rx100 ή canon g7x


Andyk0555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα τελικά στην sony  μπαταρία με φορτιστή εξωτερικό για να τη φορτίζω εκτός μηχανής στα 79 ευρώ. ήθελα να έχω τουλάχιστον μια original και αν χρειαστώ δεύτερη θα πάρω από ebay. Συνολικά μου στοίχισε 350+ 80.. 430 ευρώ not bad. Είναι η πρώτη μου σοβαρή κάμερα. Ελπίζω να την χαρώ και να μάθω περισσότερα για τη φωτογραφία  :-) Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν να επιλέξω και κυρίως τον Senninha για τον χρόνο του που γράφει σε όλα τα τοπικς για την φωτογραφία   ^_^

 

IMG_4902.jpg

Επεξ/σία από Andyk0555
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι και ειδικος της φωτογραφιας. Αλλα και για τις δικες μου επικογες το ειχα ψαξει και ειχα τους ιδιους προβληματισμους. Εννοειται οτι ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και αναγκες ομως οποτε οτι διαβαζετε να το περνατε απο την δικη σας κριση.

 

Να την χαρεις ευχομαι. Ποσταρε εντυπωσεις και καμια φωτο καποια στιγμη για να ξερουν και επομενοι απο πρωτο χερι.

 

Δεν μπορω να πω οτι δεν ζηλευω!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι επειδή ειμαι και άσχετος. Τον αισθητήρα πως τον καθαρίζω απο τυχόν σκόνες κτλ; και ακόμα πιο σημαντικό τι δεν πρέπει να κάνω με τίποτα; πχ αμα τον καθαρίσω με micro-fiber cloth πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι επειδή ειμαι και άσχετος. Τον αισθητήρα πως τον καθαρίζω απο τυχόν σκόνες κτλ; και ακόμα πιο σημαντικό τι δεν πρέπει να κάνω με τίποτα; πχ αμα τον καθαρίσω με micro-fiber cloth πειράζει;

 

ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ για αρχη. Με φύσημα μονο αλλα προτεινω να μην πειραξεις τιποτε γιατι και αλλοι αρκετοι χωρις πειρα ξεκινησαν να καθαρισουν τον αισθητηρα και τον γρατζούνησαν. Για να εχεις προβλημα στις φωτο σου πρεπει να εχει κατσει πολύ μπίχλα εκει πάνω. Αλλιως η ελαχιστη σκονη δεν γινεται αντιληπτή. Αστον ήσυχο!!!

 

Παρε εαν θελεις ενα τετοιο απλο φυσητηράκι και φυσα τον μονο (με προσοχη). Τα αλλα κολπα δεν ειναι δυσκολα αλλα θελουν και λιγο εμπειρια.

 

Free-Shipping-Hot-Sale-Hurricane-Air-fon

 

 

Εχει και πλήρη κιτακια αλλα οπως ειπα αστον ησυχο προς το παρον

 

Canon_sensor_cleaning.kit_.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με αυτά καθαρίζω. 

 

http://www.citisshop.com/visible-dust-ez-kit-smear-away-1-0-green

 

Φύσημα στην αρχή, πέρασμα με ένα από αυτά και τέλος. Ντάξει πρέπει να είσαι τέρμα άμπαλος για να κάνεις ζημιά στον αισθητήρα, δεν είναι κι από γιαούρτι φτιαγμένος αλλά θέλει ειδικά εργαλεία και αυτά που δείχνω είναι τα πιο προσιτά και μέχρι τώρα για εμένα αποτελεσματικά. Όποιος όμως έχει έστω την ελάχιστη αμφιβολία αν θα τα καταφέρει, καλύτερα να πάει σε μάστορα. 

 

Αν προτιμήσει κανείς αυτά τα swabs να προσέξει την διάσταση, τα 1.0 είναι για full frame


Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν να επιλέξω και κυρίως τον Senninha για τον χρόνο του που γράφει σε όλα τα τοπικς για την φωτογραφία   ^_^

 

IMG_4902.jpg

 

Με γεια σου. Τον senninha επίτιμο μέλος του sector πρέπει να τον ανακηρύξουν οι admins. 

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Πλαισιο την είχαν χωρίς τον φακό με αποτέλεσμα να μπει σκόνη στον αισθητήρα. δηλαδή φωτογράφιζα τον ουρανό και μετρούσα 7-8 κουκίδες στις γωνίες. Τεσπα φοβήθηκα να το κάνω μόνος μου και αποφάσισα να την πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο service της sony. Αρχικά την πήγα στο Mega service όπου ήταν ένας αγενέστατος υπάλληλος, μου είπε ότι αν θέλω πρέπει να πληρώσω 160 ευρώ περίπου για καθαρισμό κι ας είναι σε εγγύηση. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι οι η σκόνη δεν μπήκε από δική μου χρήση αφού έτσι την είχαν στο κατάστημα που την αγόρασα αλλά τίποτα... πολύ αγενής ακόμα και ο τρόπος που μιλούσε...τεσπα μετά πήγα στην cometron που μόλις τους εξήγησα την κατάσταση αμέσως την δέχτηκαν δωρεάν και τελικά την έστειλαν Πολωνία που είναι τα κεντρικά της sony στην Ευρώπη και θα την έχω πίσω την άλλη εβδομάδα. 

 

Πήρα πάντως κι εγώ αυτά της visible dust. Είναι ακριβά, ελπίζω να κάνουν δουλειά τουλάχιστον

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

160 να είναι οι ώρες τους που ζητάνε τόσα για έναν καθαρισμό  :mad:

Κι αυτό με τη sony για ψύλου πήδημα να τα στέλνουν έξω, έλεος πια!

 

Ελπίζω να πήρες το σωστό μέγεθος για τον αισθητήρα σου. 2 πράγματα να προσέξεις μόνο. Όσο λιγότερο υγρό τόσο καλύτερα, δλδ από μισή σταγόνα σε κάθε γωνία και ένα πέρασμα μόνο χωρίς πίεση και χωρίς να διακόπτεται η κίνηση. Επίσης μην μπαίνεις στη διαδικασία να καθαρίζεις συχνά ή κάθε φορά που θα έχεις 1-2 σκόνες. Πολύ πιθανόν σε ανοιχτά διαφράγματα να μη φαίνονται καν αν είναι μικρές.

Ακριβά δεν είναι αν σκεφτείς ότι κάνουν για 5 καθαρισμούς δλδ 5χ30=150Ε αν την πήγαινες κάθε φορά σε τεχνικό. Για κάποιους από εμάς που είμαστε επαρχία βάλε άλλο ένα 20άρικο μεταφορικά κάθε φορά και αμέσως γίνανε 250Ε οι 5 καθαρισμοί. Οπότε μάλλον τζάμπα μας βγαίνουν αυτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, απλώς την πήγα για την πρώτη φορά να καθαρίσει καλά ο αισθητήρας αφού στο Πλαισιο ήταν εκθεσιακό κομμάτι και την είχαν χωρίς τον φακό στη βιτρίνα. 

Δεν πήρα τα σωστά αλλά ευτυχώς με πήραν τηλ να με ρωτήσουν ποια κάμερα έχω και μου έστειλαν τα σωστά

IMG_4950.jpg

16 ευρώ τα πήρα και είναι για 2 καθαρισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι το σετάκι που πήρες, τώρα είδα κι εγώ ότι βγάλανε πιο οικονομική συσκευασία. Και το μικρό βοηθάει πολύ για τις γωνίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά καλά έκανα που την πήγα στην SONY. όχι μόνο καθάρισαν τον αισθητήρα τέλεια χωρίς να εμφανίζεται ούτε ένας κόκκος σκόνης αλλά λύθηκε και το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Μπορώ να γράφω βίντεο μέχρι 30 λεπτά χωρίς να κλείνει. Ίσως μου έβαλαν κανένα thermal conductive pad στον επεξαργαστή. Θα δοκιμάσω και το tweak που απενεργοποιεί το 30minute limit να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...