Προς το περιεχόμενο

sony rx100 ή canon g7x


Andyk0555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η a5100 παιζει στα 429€ μονο στο Πλαισιο Stockhouse. Κανονικα εχει εγγυηση απο εκει μονο 6 μηνες. Πολλες φορες ομως εαν ειναι σε μη ανοιγμενες συσκευασιες δινουν κανονικη πληρη εγγυηση. Να το ζητησεις.

 

Εντυπωση μου κανει οτι η κανονικη τιμη της a5100 και της a6000 στο ιδιο μαγαζι (πλαισιο) ειναι η ιδια στα 599€ και οτι λεει 1 ετος εγγυηση αντιπροσωπιας ενω κανονικα η ελαχιστη εγγυηση ειναι 2 ετη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. θα περάσω από το πλαισιο αυτές τις μέρες να την αγοράσω. είναι βέβαια μόνο η ασπρη στο στοκ αλλά δε πειράζει είναι πολύ καλή τιμούλα. ελπίζω να με αποζημιώσει με την απόδοσή της αφού ακόμακαι αυτό το budget είναι πολλά για μένα που χρησιμοποιώ κάμερα μόνο στα 3-4 ταξίδια τον χρόνο που κάνω

Επεξ/σία από Andyk0555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η a5100 είναι μία a6000 χωρίς το evf αλλά με οθόνη αφής και αναβαθμισμένο βίντεο.

Για όσους σίγουρα βολεύονται μόνο με την οθόνη lcd ή δίνουν έμφαση στο βίντεο λόγω αφής είναι καλύτερη επιλογή αυτή σε σχέση με τη a6000.

https://www.youtube.com/watch?v=7KeKZ_LX8j8

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα τελικά την a5100. είναι πολύ μικρή.Άμα βγάλεις τον φακό άνετα μπαίνει σε τσέπη. Στη μία τσέπη τον φακό και στην άλλη την κάμερα. με κουμπωμένο τον φακό δε χωράει αλλά και πάλι είναι τόσο μικρή. Χωρίς τον φακό είναι σαν την rx100, με τον φακό προσθέτει πάχος. Αλήθεια υπάρχει πιο flat φακός σαν αυτόν που έχει η rx100? Συνεχίζω την έρευνά μου αφού δε βιάζομαι και ταυτόχρονα κοιτάζω και μεταχειρισμένες, προσφορές και στα άλλα μοντέλα.

 

Μια άποψη για την panasonix lumix LX100? Σε σύγκριση με την a5100. απο τα λίγα που ξέρω έχει 4k αλλά έχει μόλις 13MP σε σύγκριση με τα 24MP στη sony. νομίζω έχει και μικρότερο αισθητηρα από την sony. Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί κάποιες compact κάμερες έχουν τα τριπλά λεφτά από κάποιες mirrorless με μεγαλύτερο αισθητήρα και περισσότερα mp. Δηλαδή ποιο είναι το value να δώσει κανεις 1200 ευρώ για την rx100M5 όταν στα ίδια λεφτά παίρνει μια high end dslr ή mirrorless

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πχ ο Sony E 28mm f/2.8

 

http://www.skroutz.gr/s/3694677/Sony-20mm-f-2-8.html

 

maxresdefault.jpg

 

Η Lumix LX100 ειναι μια πολυ καλη μηχανή με πολυ καλο φακο. Αλλα υστερει σε ανάλυση συγκριτικα με την a5100 και την RX100 και σε μέγεθος ξεφευγει απο το pockable και ειναι σχεδον οσο η a5100. Αλλα εχει πολυ μεγαλυτερο αισθητηρα απο την RX100 (4/3" αντι 1") και εξαιρετικο φακο που θα πρεπει να πληρωσεις πολυ χοντρα λεφτα στην Sony για να τον βαλεις στην a5100. Εαν σε ενδιαφερει η ποιοτητα εικονας αλλα οχι τα Mp ειναι εξαιρετικη.

 

maxresdefault.jpg

 

Στις compact πληρώνεις το compact. Την φορητότητα και τους πολυ καλούς φακούς που τις συνοδευουν. Ενας φακος οπως ο 24-75mm f/1.7-2.8 για να τον αγορασεις μονο του σε οποιαδηποτε καμερα ειναι πανάκριβος ούτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι όλη η σειρά α της sony έχει θεμα στο βίντεο. Μετά από 20-25 λεπτά υπερθερμαίνεται και κλείνει. Δε ξέρω αν το διορθωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι όλη η σειρά α της sony έχει θεμα στο βίντεο. Μετά από 20-25 λεπτά υπερθερμαίνεται και κλείνει. Δε ξέρω αν το διορθωσαν

Μπορει και μετά απο 15' μπορει και καθόλου. Εχει σχεση με τις συνθηκες θερμοκρασίας περιβαλλοντος.

 

Δεν εχει διορθωθει. Ουτε καν στην a63000 (απλα αντεχει παραπανω). Ειναι θεμα κακού εσωτερικού σχεδιασμού που δεν επαρκει για σωστή ψύξη των κυκλωμάτων.

 

Υπαρχει η απλοϊκή λύση να σηκώνεις λιγο την οθονη ωστε η πισω επιφάνεια που βρισκονται τα τσιπακια να ψύχεται πιο ελευθερα. Λενε οτι λειτουργει για επιπλεον μερικα λεπτα.

 

Μια αλλη πιο μονιμη λυση ειναι να την ανοιξεις και να βαλεις ένα λεπτο φυλλο σιλικόνης πισω απο τα τσιπακια. Ειναι μονιμη λυση και τεσταρισμενη αλλα προυποθετει γνωσεις και ικανοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και από την αρχή δεν ήθελα dslr λόγω μεγέθους, αλλά αυτή που είναι σε προσφορά συγκριτικά με την a5100? Απο οτι διαβασα έχουν τον ιδιο αισθητήρα της sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε το βίτσιο ή ανωμαλία, στο ευρυγώνιο θέλω παραμορφώσεις. Εκτός αν είναι τοπίο με γραμμή ορίζοντα, μόνο με παραμορφώσεις κάνει pop-out το θέμα στο ευρυγώνιο κάδρο. Τόση είναι η ανωμαλία μου που  στον τοκινα 16-28 που δεν έχει παραμόρφωση πάω και βάζω μετά  :blink:

 

Για το δίλημμα sony ή canon την canon δεν την ξέρω αλλά σε sony θα πήγαινα για την m1 ή m2 για travelling και αυτό λόγω των επιπλέον 30mm του φακού στο tele άκρο. Για 4κ video κοιτάς από m4 και πάνω. Όρισε το budget σου και προπαντώς τι σου αρέσει να τραβάς εκτός από τουριστική φωτογραφία για να περιορίσουμε τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη ειναι πολυ καλη αλλα ξεχνας τελειως την φορητότητα. Ετσι οπως εσυ την χρησιμοποιεις δεν νομιζω οτι θα σε βολεψει (το αντιθετο μαλιστα) και δεν εχει και καποιο νοημα. Δεν θα δεις διαφορα (που ουτως ή αλλως δεν ειναι μεγαλη εαν και οπου υπαρχει). Και στην προσφορα δεν ειναι ο VR φακος με την οπτικη σταθεροποιηση κατι που σε βραδυνη φωτογραφηση στο χερι ειναι πολυ χρησιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη ειναι πολυ καλη αλλα ξεχνας τελειως την φορητότητα. Ετσι οπως εσυ την χρησιμοποιεις δεν νομιζω οτι θα σε βολεψει (το αντιθετο μαλιστα) και δεν εχει και καποιο νοημα. Δεν θα δεις διαφορα (που ουτως ή αλλως δεν ειναι μεγαλη εαν και οπου υπαρχει). Και στην προσφορα δεν ειναι ο VR φακος με την οπτικη σταθεροποιηση κατι που σε βραδυνη φωτογραφηση στο χερι ειναι πολυ χρησιμο.

 

Έχεις δίκιο στη φορητότητα αλλά είναι πολύ καλή η προσφορά, ας εβαζαν την a5100 σε τετοια τιμη. θα την ειχα τσιμπησει χωρις να καθομαι να το ψαχνω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε το βίτσιο ή ανωμαλία, στο ευρυγώνιο θέλω παραμορφώσεις. Εκτός αν είναι τοπίο με γραμμή ορίζοντα, μόνο με παραμορφώσεις κάνει pop-out το θέμα στο ευρυγώνιο κάδρο. Τόση είναι η ανωμαλία μου που  στον τοκινα 16-28 που δεν έχει παραμόρφωση πάω και βάζω μετά  :blink:

 

 

 

Θυμήθηκα μια διαφορετική ανωμαλία, της λέει ο φωτογράφος με μεγάλη πείρα και αρκετή σιγουριά για τις φωτογραφίες της κρίνοντας σωστά ότι έχει κάνει λάθος στην έκθεση και είναι προς το άσπρο και του απαντάει η κυρία έτσι είναι το στυλ μου και τον άφησε ξύλο το φωτογράφο.

Μετά βλέπεις με άλλο μάτι τις φωτογραφίες της.

Ήταν λίγο χολωμένος ο τύπος δεν παιζόταν μετά δυσκολευόταν στη χώνεψη αλλά και η κυρία το είπε με τέτοια φυσικότητα που σκότωσε.

Ήμουν παρόν βεβαίως.

 

Και σε πορτρέτα με ευρυγώνιο...  κάνεις χαρακτήρα κάπως cool

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σήμερα στο πλαίσιο και πηρα την Sony a5100 στο stock house. Έλειπε μόνο η μπαταρία και μου έκανε έκπτωση -80 ευρώ γι αυτό το λόγο . Συνολικά μου βγήκε 350ευρω χωρίς μπαταρία. Παρά πολύ καλή τιμή νομίζω . Μιλάω για την sony a5100 με kit lens. Που μπορώ να βρω μπαταρία τώρα; κάποιος να προτείνει κάτι αξιόπιστο ;

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν δεν βρεις Ελλαδα μπες στο Amazon και παρειγειλε 2 με φορτιστη διπλο και περισσευουν κι ολας αλλα τοσα ή πηγαινε στην Sony και παρε μια original

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...