Προς το περιεχόμενο

Puppy linux


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους..μπορεί κάποιος να μ πει πως κάνω λήψη και εγκατάσταση μιας ελαφριάς διανομής λινουξ ;Έχω ένα μίνι λαπτοπ με μειονέκτημα μεγάλο τον δίσκο που έχει ssd 4 γιγα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το προβλημα σου ειναι ο χωρος, η λυση δεν ειναι μια ελαφρια διανομη αλλα μια μινιμαλιστικη εγκατασταση της οποιας διανομης βαλεις, ξεκινωντας απαραιτητα με network installation κια βαζοντας μετα ενα ενα οτι πραγματα θες και μονο αυτα. Πχ

 

https://www.maketecheasier.com/install-a-minimal-ubuntu-on-old-laptop/

 

Δεν προτεινω ubuntu, απλα αυτο βρηκα στην αναζητηση για ενα ΑΠΛΟ howto που ξεκιναει με network installation και τελειωνει με desktop.

Επισης, αρκετα πραγματα εχουν αλλαξει απο το 2012 που γραφτηκε το howto μεχρι σημερα, αλλα γενικα το σκεπτικο ειναι ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μονο απο την αρχη δυσκολευομαι..οχι οσον αφορα τον πως θα γινει...αλλα δυσκολευομαι γτ το λαπτο αυτο δεν εχει σιντι ρομ...ειναι μινι λαπτοπ και εχει μονο θυρες usb ...opote mono me θσβ μπορει να γινει αυτο...θα γινει ομως?γτ λεει μονο με cd το στην αρχη εκει που διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απο αυτα τα μινι λαπτοπ asus eeepc series.με το ζορι 900 hz επεξεργαστη και 1 γβ ραμ...ουτε καν θυμαμαι αν ειναι τοσο...εγω το θελω μονο για το ιντερνετ για τπτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη "το ιντερνετ" σημερα περιλαμβανει σελιδες τιγκα στο javascript και γενικα βαριες, μηπως να το ξανασκεφτεις και να το κανεις ενα htpc με kodi? Ή "παιχνιδομηχανη" για mame κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το λαπτοπ αυτο ειναι ενος ξαδερφου μ και ειχε xp επανω προσπαθησα και του περασα τα xp περασα κανονικα τα drivers αλλα δεν συνβδεοταν με τπτ στο ιντερνετ ενω φαινοταν να δουλευει σωστα


και να σ πω και την αληθεια βαρεθηκα να ασχολουμαι με αυτο το λαπτοπ αλλο πια..ελεος...εχω μια βδομαδα προσπαθω να βρω τι συμβαινει και δεν  συνδεεται στο ιντερνετ..οταν εβαλα το usb live cd με το linux mint δουλευαν ολα ρολοι.μολις εμπαινα με χπ ολα δουλευαν εκτος του ιντερνετ..εμπαινε μονο στην σελιδα msn.com.

εκανε κανονικα αναβαθμισεις απο το ιντερνετ αλλα παρολα αυτα δεν εμπαινε πουθενα αλλου...ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησε η εγκατασταση κανονικα και μολις φταναμε στο βημα configure internet adapter κτλ κτλ και συνεχιζαμε μ ελεγε error bad mirror...καλα μιλαμε τα εχω παιξει...ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπε ο Jim οτι κ να βαλεις το λαπτοπακι δεν θα την παλευει στο internet

 

καλυτερα να του περασεις openelec να το κανεις htpcaki

 

παρολα αυτα η απολυτως ελαφρια διανομη ειναι το tiny core 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η WattOS R9 32bit  όταν την εγκαθιστούσα στο χρέπι που έχω για να βλέπει η  κόρη μου πέπα γουρουνάκι κλπ στο youtube  ζητούσε 3,6 GB ελευθερα, δεν κάνεις μια δοκιμή μπας και ....

 

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά  ,όχι live ,  το λειτουργικό σε ένα usb stick μεγαλύτερης χωρητικότητας (8 ή 16 GB πχ) και να το δουλεύει από εκεί ο ξάδερφος ....

 

Έχω φτιάξει ένα 64 GB  και το έχω βολευτεί πάρα πολύ καθώς έτσι έχω τον "υπολογιστή μου"  παντα μαζί μου

 

 

edit: : Δοκίμασε και την LegacyOS  , μια κουταβοδιανομή (puppy ) που δούλευε πολύ καλά σε ένα πολύ αδύναμο λαπτοπ που είχα ΗΡ presario 700 του 2001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις δοκιμασα ξανα απο την αρχη την εγκατασταση ububtu που μ ειχε προτεινει ο φιλος πιο πανω και ενω ολα πηγαιναν πολυ καλα...στην τελευταια εντολη που μ ζητουσε να κανω εγκατσταση το desktop μου μ εβγαλε fatal error οτι ο χωρος γεμισε...ελεος.....το να κανω ενα usb μονιμα να τρεχει καποια διανομη λινουξ μ φαινεται η καλυτερη λυση...να φτιαξω ας πουμε μια αλλα ποια?εχω μονο mint 17.2 σαν εκδοση και μετα μονο ολες τις minimal εκδοσεις των puppy.


οπως σου ειπε ο Jim οτι κ να βαλεις το λαπτοπακι δεν θα την παλευει στο internet

 

καλυτερα να του περασεις openelec να το κανεις htpcaki

 

παρολα αυτα η απολυτως ελαφρια διανομη ειναι το tiny core

τι ακριβως ειναι το htpc? σορρυ αλλα πρωτη φορα το ακουω...δεν εχω ασχοληθει καθολου..θα μπορει να μπαινει στο fb youtube κτλ κτλ αν γινει με αυτον τον τροπο?


Νομίζω ότι η WattOS R9 32bit  όταν την εγκαθιστούσα στο χρέπι που έχω για να βλέπει η  κόρη μου πέπα γουρουνάκι κλπ στο youtube  ζητούσε 3,6 GB ελευθερα, δεν κάνεις μια δοκιμή μπας και ....

 

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά  ,όχι live ,  το λειτουργικό σε ένα usb stick μεγαλύτερης χωρητικότητας (8 ή 16 GB πχ) και να το δουλεύει από εκεί ο ξάδερφος ....

 

Έχω φτιάξει ένα 64 GB  και το έχω βολευτεί πάρα πολύ καθώς έτσι έχω τον "υπολογιστή μου"  παντα μαζί μου

 

 

edit: : Δοκίμασε και την LegacyOS  , μια κουταβοδιανομή (puppy ) που δούλευε πολύ καλά σε ένα πολύ αδύναμο λαπτοπ που είχα ΗΡ presario 700 του 2001

πως το κανω αυτο?εγω μεχρι τωρα περνουσα με το ρουφους το λειτουργικο στο στικακι και απλα εκανα φορματ απο κει και στο λινουξ απλα ανοιγε αυτοματα ο υπολογιστης και δεν εκανα την εγκατασταση απλα..δουλευα σε περιβαλλον λινουξ χωρις να δεσμευομαι με το λειτουργικο..


μπορω ας πουμε να τρεξω το live usb στο λαπτοπακι και να κανω εγκατσταση το linux mint στο φλασακι?και απο κει μετα να ανοιγω κατευθειαν τον υπολογιστη?δεν ξερω.μια χαζομαρα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς,

 

Με το rufus φτιάχνεις το Live CD/USB και κάνεις boot από αυτό και μετά σε ένα άλλο USB stick κάνεις την εγκατάσταση σαν να ήταν ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή , δηλαδή διαλέγεις να γίνει εκεί (στο δεύτερο στικάκι) η εγκατάσταση του λειτουργικού ....

 

Πλέον το δευτερο στικάκι είναι σαν ένας κανονικός δίσκος που μπορείς να σώζεις αρχεία ,να εγκαθιστάς νέες εφαρμογές κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ολα δουλευαν εκτος του ιντερνετ..εμπαινε μονο στην σελιδα msn.com.

εκανε κανονικα αναβαθμισεις απο το ιντερνετ αλλα παρολα αυτα δεν εμπαινε πουθενα αλλου...ελεος.

 

Αν προσπαθούσες με IE 6 που έχουν τα ΧΡ είναι κομματάκι δύσκολο να μπείς οπουδήποτε.

Επίσης τί είδους αναβαθμίσεις έκανε αφού έχει λήξει η οποιαδήποτε υποστήριξη εδώ και 2 χρόνια ;;

Για κοίτα τέλος και την ημερομηνία του λάπτοπ, αν είναι άλλα ντι άλλων δεν θα σε αφήνει να συνδεθείς πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να κοιτάξω την ημερομηνία;αυτήν που δείχνει κάτω χαμηλά;;ήταν όντως άσχετη ημερομηνία.και αφού εχει λήξει η υποστήριξη τους τότε τι αναβαθμίσεις ήταν αυτές×;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...